Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Αρνητικό υπόλοιπο στον λογαριασμό

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441

    Αρνητικό υπόλοιπο στον λογαριασμό

    Στον λογαριασμό μου (Εθνική) που τον παρακολουθώ μέσω ibank , είδα σήμερα το υπόλοιπο να είναι αρνητικό (-3500)

    Εδώ να πω,πως τόσα χρωστάω στην εφορία, περίπου.

    Τι σημαίνει αυτό;

    Ότι όταν θα μπει η σύνταξη που περνω(αναπηρίας) 577 ευρώ,δεν θα πάρω τίποτα μέχρι να μηδενίσει το ποσό;

    Και το ακατάσχετο που υποτίθεται είναι στα 1250ευρω;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Ρε συ τι ρωτάς τώρα.Στην τραπεζά σου πρέπει να ρωτήσεις και κατόπιν στην εφορία σου.Τα 3500 χιλιάδες καντα ένα διακανονισμο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ρε συ τι ρωτάς τώρα.Στην τραπεζά σου πρέπει να ρωτήσεις και κατόπιν στην εφορία σου.Τα 3500 χιλιάδες καντα ένα διακανονισμο
    Ώπα αρχηγέ,ήρεμα.
    Τώρα πριν από λίγο το είδα.
    Τα 3500 ευρώ με 12 δόσεις που κάνει αυτή τη στιγμή η εφορία, ξέρεις πόσο βγενει το μήνα;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ώπα αρχηγέ,ήρεμα.
    Τώρα πριν από λίγο το είδα.
    Τα 3500 ευρώ με 12 δόσεις που κάνει αυτή τη στιγμή η εφορία, ξέρεις πόσο βγενει το μήνα;
    Δηλαδή ρωτώντας σε ένα μοτοσικλετιστικό φορουμ για πράγματα που αφορούν την εφορία σου πιστευεις πως θα βγάλεις ακρη?
    Πληροφοριακα αναφέρω ότι η μητέρα μου έιχε ενα διακανονισμό 50 δόσεων.Καλή τύχη και με συγχωρείς

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Δεν υπάρχουν δλδ εδώ μέσα παιδιά που να ξέρουν πέντε πράγματα πάνω στο θέμα;
    Δεν χρειάζεται να σε συγχωρέσω για τίποτα.....δεν έχω να χωρίσω τίποτα μαζί σου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Δε γνωριζω κατι παραπανω, απλα επειδη καταλαβαινω πως για να ρωτας τετοια ωρα ειναι κατι που σε καιει, ριξε μια ματια εδω.

    Για κάθε οφειλέτη του Δημοσίου ισχύει ακατάσχετο όριο 1.250 ευρώ όσον αφορά στα ποσά των καταθέσεών του σε έναν λογαριασμό που έχει ανοίξει σε ένα μόνο τραπεζικό ίδρυμα. Ωστόσο, για να ισχύσει το ακατάσχετο αυτό όριο, ο οφειλέτης θα πρέπει να γνωστοποιήσει στο υπουργείο Οικονομικών τον συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό του, υποβάλλοντας ηλεκτρονικά σχετική δήλωση στο σύστημα ΤAXISNET. Εφόσον ο οφειλέτης έχει τραπεζικό λογαριασμό, στον οποίο πιστώνονται κάθε μήνα ποσά μισθών ή συντάξεων ή άλλων ασφαλιστικών βοηθημάτων οφείλει να γνωστοποιήσει αυτό το λογαριασμό στο υπουργείο Οικονομικών, ώστε να μην κατάσχονται από αυτόν υπόλοιπα χαμηλότερα των 1.250 ευρώ.
    Εχεις δηλωσει εσυ αυτον το λογαριασμο στο TAXISNET;

  7. #7
    Για να ισχύσει το ακατάσχετο, πρέπει να έχεις δηλώσει τον συγκεκριμένο λογαριασμό ως ακατάσχετο (μπορείς να το κάνεις και μέσω taxisnet). Εάν δεν το έχεις κάνει, τότε με το που μπει η σύνταξή σου θα κατασχεθεί.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Ναι ,έχω κάνει το ακατάσχετο πριν κάνα δυο μήνες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Τοτε με βαση αυτο και το οτι το ποσο της συνταξης ειναι κατω των 1000€ δεν μπορει να γινει παρακρατηση.

    Σιγουρα μια επισκεψη στην τραπεζα ειναι απαραιτητη, αλλα λογικα δε θα πρεπει να εχεις θεμα.

    Ξαναλεω, δεν εχω καποια ουσιαστικη γνωση επι του θεματος, απλα σου παραθετω καποιες πηγες που βρηκα και μπορει να σε βοηθησουν.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ναι ,έχω κάνει το ακατάσχετο πριν κάνα δυο μήνες.
    Καλησπερα φιλε μου.Μιας και ειχα κανει τη πρακτικη μου σε τραπεζα ισως θα μπορουσα να βοηθησω.Εχεις κανει ακατασχετο σε αυτο το λαγαριασμο η σε καποιον αλλον?Μπορεις να κανεις ακατασχετο μονο σε ενα λογαριασμο.
    Τελευταία τροποποίηση από faithless; 18/01/2019 στις 01:45.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Περνά μια βόλτα από την τράπεζα να ενημερώσεις κάποιον υπεύθυνο γιατί πρέπει να κάνει κάποιες διαδικασίες κάθε μήνα που θα μπαίνουν τα χρήματα ώστε να τα ξεμπλοκάρει.
    Να πηγαίνεις την ίδια μέρα που μπαίνει η σύνταξη γιατί μετά από κάποιες μέρες τα ξεχνάς δε μπορείς να τα πάρεις πίσω.
    Υπομονή να βγουν οι 120 δώσεις!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλε μου.Μιας και ειχα κανει τη πρακτικη μου σε τραπεζα ισως θα μπορουσα να βοηθησω.Εχεις κανει ακατασχετο σε αυτο το λαγαριασμο η σε καποιον αλλον?Μπορεις να κανεις ακατασχετο μονο σε ενα λογαριασμο.
    Μονο ενα λογαριασμο εχω και σε αυτον εχω κανει ακατασχετο

  13. #13
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Να πάς στην τράπεζα αλλά πριν πάς στην τράπεζα να ρίξεις μια ματιά στις κινήσεις λογαριασμού στην εφαρμογή.
    ίσως είναι διαφωτιστικό αυτό.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Στον λογαριασμό μου (Εθνική) που τον παρακολουθώ μέσω ibank , είδα σήμερα το υπόλοιπο να είναι αρνητικό (-3500)

    Εδώ να πω,πως τόσα χρωστάω στην εφορία, περίπου.

    Τι σημαίνει αυτό;

    Ότι όταν θα μπει η σύνταξη που περνω(αναπηρίας) 577 ευρώ,δεν θα πάρω τίποτα μέχρι να μηδενίσει το ποσό;

    Και το ακατάσχετο που υποτίθεται είναι στα 1250ευρω;
    η εφορια εχει στειλει κατασχετηριο στην τραπεζα για το ποσο που χρωστας ωστε αν μπουν παραπανω λεφτα απο 1200 να τα δεσμευσουν αυτοματα...για το ποσο που λες δεν εχεις προβλημα απο την στιγμη που τον εχεις κανει ακατασχετο ( φανταζομαι και ελπιζω να εχεις παει το αναλογο χαρτι στην τραπεζα δηλωνοντας τον συγκεκριμενο λογαριασμο ως ακατασχετο)...τα λεφτα της συνταξης ΔΕΝ τα αγγιζουν αλλα οπως ειπαν παραπανω θα πρεπει να πας στης εφορια να κανεις ρυθμιση για τακτοποιηση οταν θα ερθει καποια ευνοικη ρυθμιση...το αρνητικο ποσο θα φαινετε συνεχεια οσπου να εξοφλησης το χρεος, για να δεις το διαθεσιμο πραγματικο υπολοιπο σου μπαινεις στα πεδια του αναπηρικου λογοριασμου η και τις καρτας οπου βλεπεις τις κινησεις...
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 18/01/2019 στις 09:47.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δε γνωριζω κατι παραπανω, απλα επειδη καταλαβαινω πως για να ρωτας τετοια ωρα ειναι κατι που σε καιει, ριξε μια ματια εδω.



    Εχεις δηλωσει εσυ αυτον το λογαριασμο στο TAXISNET;
    πρεπει να δηλωσει και στην τραπεζα οτι ο λογαριασμος ειναι ακατασχετος...αυτο σημαινει οτι κανεις μια εκτυπωση και πας στην τραπεζα σου και καταθετεις το συγκεκριμενο χαρτι...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χρονια Πολλα Στον Capo!!!
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 16:58
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 17:41
  3. Ο Γιώργος στον ΑΝΤ1
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 15:20
  4. Χρονια Πολλα Στον Loudoviko
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:25
  5. ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ στον JULIUS
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2003, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF