Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: Αρνητικό υπόλοιπο στον λογαριασμό

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Ποσο πιο καλα να ξερεις απο εναν ανθρωπο που δουλευε το προγραμμα τους?Οταν κανεις το ακατασχετο στο gsis η τραπεζα ενημερωνεται αυτοματα.Δεν χρειαζεται να καταθεσεις τιποτα απολυτως.Εχει τυχει ομως ακομα και σε ακατασχετο λογαριασμο να κατασχεθουν χρηματα ειτε γτ αργησε να περαστει το ακατασχετο(θελει 2-3 μερες) ειτε γτ υπολογιστες ειναι και κανουν λαθη.αυτα απο μενα.
    το τελευταιο που παραθεσα ειναι απο την επισημη ιστοσελιδα του ΑΑΔΕ...με μια παραγραφο ΝΑ οτι ακομα δεν ειναι ολα αυτοματα...και ασε με να ξερω καλυτερα οταν τους τελευταιους μηνες ειμουνα μια στην εφορια και μια στην τραπεζα για τις μαλακιες και των 2...και ο ενας με εστελνε στον αλλον...τεσπα...ο καθενας πραττει οπως νομιζει...φιλια στα κολομερια...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κάτι δεν πάει καλά εδώ να το κοιτάξεις. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί το ΑΦΜ της νεκρής και να μην λειτουργεί ούτε το τάξις. Και ναι η οφειλή περνάει στους κληρονόμους που έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιας. Δες το τώρα μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
    Φίλε μου τι να ψάξω ,λες να μην ρώτησα στη εφορία μου?Ενα κάρο χαρτιά τους πήγα.Τους ρώτησα ξεκάθαρα αν το διακανονισμένο ποσο θα περάσει σε μένα και μου είπαν όχι θα το πληρώνεις
    κάθε μήνα χρησιμοποιώντας τον κωδικό παγιας εντολής που δόθηκε στν μάνα μου.
    Πληροφοριακα αναφέρω πως το αφμ είναι κλειδωμενο αλλα όχι ανενεργο και κάθε μήνα που αποπληρώνω τα ποσά αφαιρούνται κανονικά.

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κάτι δεν πάει καλά εδώ να το κοιτάξεις. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί το ΑΦΜ της νεκρής και να μην λειτουργεί ούτε το τάξις. Και ναι η οφειλή περνάει στους κληρονόμους που έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιας. Δες το τώρα μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
    για να ακυρωθει ο ΑΦΜ ενος αποθανοντα πρεπει να ΠΑΣ ΕΣΥ και να τον δηλωσεις στην εφορια...αν οχι υφησταται και φορολογειται δεοντως...βεβαια μολις πας και κανεις τις διαδικασιες οτι ποσα εχουν χρεωθει σβηνονται...το γιατι κανει ετσι ο φιλος καποιο λογο θα εχει παντως...

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    το τελευταιο που παραθεσα ειναι απο την επισημη ιστοσελιδα του ΑΑΔΕ...με μια παραγραφο ΝΑ οτι ακομα δεν ειναι ολα αυτοματα...και ασε με να ξερω καλυτερα οταν τους τελευταιους μηνες ειμουνα μια στην εφορια και μια στην τραπεζα για τις μαλακιες και των 2...και ο ενας με εστελνε στον αλλον...τεσπα...ο καθενας πραττει οπως νομιζει...φιλια στα κολομερια...
    Μιλαω παντα για εθνικη τραπεζα γιατι μπορει καποια αλλη να μην ενημερωνεται αμεσα.Παντως στην εθνικη ερχοντουσαν με εκτυπωμενο το χαρτι της ααδε και εγω τους εδινα απλα το επιβεβαιωτικο το οποιο σαφως θεωρουσα περιττο και παραπανω δουλεια και χασιμο χρονου για μενα

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    ...το γιατι κανει ετσι ο φιλος καποιο λογο θα εχει παντως...
    Γιατι οταν πας να δηλώσεις τον θανατο στην εφορία ωστε να διαγραφεί, σου ζητάνε είτε το χαρτί αποδοχής κληρονομιάς είτε της αποποίησης ωστε αναλογα να ξερουν τι να κανουν.

    Αν δεν χρωστάει ολα καλα, αν χρωστάει τοτε το συνδέουν με εσενα και αν ο συγχωρεμενος/νη εχει ακίνητη περιουσία τότε το κράτος μπορει να προβει σε ενεργειες λόγο της οφειλής.

    Η αποδοχή κληρονομιας ισχύει τοσο για περιουσία οσο και δάνεια και οφειλες στο δημόσιο.

    Αυτο εγινε τουλαχιστον σε εμενα μερικά χρόνια πριν ................., εννοω πηγα το χαρτί αναφορικά με την κληρονομιά

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Μιλαω παντα για εθνικη τραπεζα γιατι μπορει καποια αλλη να μην ενημερωνεται αμεσα.Παντως στην εθνικη ερχοντουσαν με εκτυπωμενο το χαρτι της ααδε και εγω τους εδινα απλα το επιβεβαιωτικο το οποιο σαφως θεωρουσα περιττο και παραπανω δουλεια και χασιμο χρονου για μενα
    καταλαβαινω δουλευεις στην ΕΤΕ...αν εχεις ανωτερη/διευθυντικη θεση κανε κατι για το καταστημα του Θησειου γιατι εκει δεν λειτουργουν ακριβως ετσι τα πραγματα...ποσο μαλλον για τις αρσεις...

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    καταλαβαινω δουλευεις στην ΕΤΕ...αν εχεις ανωτερη/διευθυντικη θεση κανε κατι για το καταστημα του Θησειου γιατι εκει δεν λειτουργουν ακριβως ετσι τα πραγματα...ποσο μαλλον για τις αρσεις...
    Χαχα την 6 μηνη πρακτικη μου εκανα στην ετε μεσω τει.Παρολα αυτα ημουν πολυ ενεργητικος και προθυμος να βοηθησω ανθρωπους ευγενικους και καλοπροαιρετους.Τους δηθεν "αντισυστημικους" που θελουν συναλλαγες με τραπεζα αλλα μολις τους ζητας το κινητο σου λενε για φακελωμα ναι δεν αντεχα να τους εξυπηρετω οπως και τους αγενης που με εβλεπαν σαν μονιμο υπαλληλο αν και δεν ημουν.Επισης να ξερεις οτι στα καταστηματα καποιοι δουλευουν παρα πολυ και καποιοι καθολου αυτη ειναι η αναλογια

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Γιατι οταν πας να δηλώσεις τον θανατο στην εφορία ωστε να διαγραφεί, σου ζητάνε είτε το χαρτί αποδοχής κληρονομιάς είτε της αποποίησης ωστε αναλογα να ξερουν τι να κανουν.

    Αν δεν χρωστάει ολα καλα, αν χρωστάει τοτε το συνδέουν με εσενα και αν ο συγχωρεμενος/νη εχει ακίνητη περιουσία τότε το κράτος μπορει να προβει σε ενεργειες λόγο της οφειλής.

    Η αποδοχή κληρονομιας ισχύει τοσο για περιουσία οσο και δάνεια και οφειλες στο δημόσιο.

    Αυτο εγινε τουλαχιστον σε εμενα μερικά χρόνια πριν ................., εννοω πηγα το χαρτί αναφορικά με την κληρονομιά
    ο φιλος μας εξηγησε οτι του το ειπαν απο την εφορια να κανει ετσι , πραγμα που μου φαινεται περιεργο και κουλο... αυτο που γραφεις ειναι σωστο αλλα μια παρατηρηση για να μην την πατησει κανεις και ασχημα...για την αποποιηση εχεις χρονο μεχρι 4 μηνες αλλιως μετα γινεσε αυτοματα κληρονομος...αυτο σημαινει οτι τα ενδεχομενα παλια χρεη βαραινουν πια εσενα ( αφησε δεν αφησε ο αλλος περιουσια)...αν δεν αφησε και δεν εχει και τιποτα κανενα προβλημα... αλλα αν εχει περιουσια δημιουργουνται αυτοματα ποσα προς πληρωμη στο ονομα σου ( ΑΦΜ για να το πουμε πιο σωστα) οπως φορος κληρονομιας , μεταβιβασεις τιτλων κλπ...για να μην αναφερω οτι μπορει να ανεβεις κλιμακα στην εφορια...

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Χαχα την 6 μηνη πρακτικη μου εκανα στην ετε μεσω τει.Παρολα αυτα ημουν πολυ ενεργητικος και προθυμος να βοηθησω ανθρωπους ευγενικους και καλοπροαιρετους.Τους δηθεν "αντισυστημικους" που θελουν συναλλαγες με τραπεζα αλλα μολις τους ζητας το κινητο σου λενε για φακελωμα ναι δεν αντεχα να τους εξυπηρετω οπως και τους αγενης που με εβλεπαν σαν μονιμο υπαλληλο αν και δεν ημουν.Επισης να ξερεις οτι στα καταστηματα καποιοι δουλευουν παρα πολυ και καποιοι καθολου αυτη ειναι η αναλογια
    αααααα...για πρακτικη μιλαμε...μαλιστα...δεν ειπα το αντιθετο για τους εργαζομενους οι οποιοι με εξυπηρετησαν οσο καλυτερα μπορουσαν αλλα το συστημα ΔΕΝ δουλευει στον αυτοματο οπως αναφερες...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Γιατι οταν πας να δηλώσεις τον θανατο στην εφορία ωστε να διαγραφεί, σου ζητάνε είτε το χαρτί αποδοχής κληρονομιάς είτε της αποποίησης ωστε αναλογα να ξερουν τι να κανουν.

    Αν δεν χρωστάει ολα καλα, αν χρωστάει τοτε το συνδέουν με εσενα και αν ο συγχωρεμενος/νη εχει ακίνητη περιουσία τότε το κράτος μπορει να προβει σε ενεργειες λόγο της οφειλής.

    Η αποδοχή κληρονομιας ισχύει τοσο για περιουσία οσο και δάνεια και οφειλες στο δημόσιο.

    Αυτο εγινε τουλαχιστον σε εμενα μερικά χρόνια πριν ................., εννοω πηγα το χαρτί αναφορικά με την κληρονομιά
    Δε σου ζητάνε κανένα χαρτί ούτε αποδοχής ουτε αποποιησης.Στην εφορία πήγα εντος 10 ημερών αφοτου πεθανε η μητέρα μου γιανα σβησω το αφμ της.Εντος 6 μηνων ειχα την ευκαιρια να κανω
    αποποίηση (αυτο έκανε ο αδερφός μου)Μετά τους 6 μήνες η αποδοχή γίνεται αυτόματα.Εαν υπάρχει χρεος το οποιο ειναι ρυθμισμενο και αποληρώνεται κανονικά η εφορία δεν ασχολειται με τους κληρονομους.
    Εαν ομως το χρεος δεν αποληρωθει η εφορία ψαχνει ενεργους λογαριασμους του θανόντος, εαν δεν βρει αρχιζει και ψαχνει πλησιεστερους συγγενεις.

  11. #56
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κάτι δεν πάει καλά εδώ να το κοιτάξεις. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί το ΑΦΜ της νεκρής και να μην λειτουργεί ούτε το τάξις. Και ναι η οφειλή περνάει στους κληρονόμους που έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιας. Δες το τώρα μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
    Όπως σου είπε σωστά και ο Mr Γιβραλτάρ,ΑΜ ΔΕ που κλείνει το ΑΦΜ αυτόματα.Ενώ ενημερώνονται όλα και κόβονται συντάξεις κλπ πρέπει να τρέξουν οι συγγενείς να κλείσουν το ΑΦΜ με ένα σωρό χαρτιά.Ευτυχώς βρήκα τους κλειδάριθμους και μπορώ να μπω στο taxisnet της Γιάνας.

    Σιγά που θα γινόμαστε Ευρώπη να κλείνει κατευθείαν.Σκέψου τι τραβάω εγώ που προσπαθώ να κλείσω το ΑΦΜ της και ο ένας κληρονόμος είναι στην Ουκρανία,ο άλλος στη Ρωσία κι εγώ είμαι εδώ με ένα μηχανάκι που ούτε να αποσύρω μπορώ.Κοινώς...γ@μησέ τα.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Δε σου ζητάνε κανένα χαρτί ούτε αποδοχής ουτε αποποιησης.Στην εφορία πήγα εντος 10 ημερών αφοτου πεθανε η μητέρα μου γιανα σβησω το αφμ της.Εντος 6 μηνων ειχα την ευκαιρια να κανω
    αποποίηση (αυτο έκανε ο αδερφός μου)Μετά τους 6 μήνες η αποδοχή γίνεται αυτόματα.Εαν υπάρχει χρεος το οποιο ειναι ρυθμισμενο και αποληρώνεται κανονικά η εφορία δεν ασχολειται με τους κληρονομους.
    Εαν ομως το χρεος δεν αποληρωθει η εφορία ψαχνει ενεργους λογαριασμους του θανόντος, εαν δεν βρει αρχιζει και ψαχνει πλησιεστερους συγγενεις.
    +++

  13. #58
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Όπως σου είπε σωστά και ο Mr Γιβραλτάρ,ΑΜ ΔΕ που κλείνει το ΑΦΜ αυτόματα.Ενώ ενημερώνονται όλα και κόβονται συντάξεις κλπ πρέπει να τρέξουν οι συγγενείς να κλείσουν το ΑΦΜ με ένα σωρό χαρτιά.Ευτυχώς βρήκα τους κλειδάριθμους και μπορώ να μπω στο taxisnet της Γιάνας.

    Σιγά που θα γινόμαστε Ευρώπη να κλείνει κατευθείαν.Σκέψου τι τραβάω εγώ που προσπαθώ να κλείσω το ΑΦΜ της και ο ένας κληρονόμος είναι στην Ουκρανία,ο άλλος στη Ρωσία κι εγώ είμαι εδώ με ένα μηχανάκι που ούτε να αποσύρω μπορώ.Κοινώς...γ@μησέ τα.
    είδες εσύ ή κανείς άλλος να λέω πουθενά "αυτόματα"??? Εγώ είπα κι επιμένω ότι καταργείται (πιο σωστό είναι απενεργοποιείται) ο ΑΦΜ. Και βεβαίως πας εσύ και τους ενημερώνεις και βεβαίως αν είναι χρεωμένος ο ΑΦΜ μένει ανοιχτός μόνο για καταβολές οφειλών μέχρι να εμφανίσει μηδενικό υπόλοιπο. Αυτά ξέρω, αυτά είπα.
    Μια οφειλή των δικών μου που έφυγαν σε πολύ κοντινό διάστημα ο ένας με τον άλλον που την έχω αναλάβει εγώ, την πληρώνω κάθε μήνα με την ταυτότητα οφειλής της. Δεν μπορώ να δω αν έχουν τραβηχτεί οι δόσεις που καταβάλω, από το taxis. Ο φουκαράς ο μικρός αδερφός μου πάει μια φορά τους 3-4 μήνες και ρωτάει. Αυτοί το βλέπουν. Επίσης το βάρος παρ' όλο που εξυπηρετείται κανονικά έχει συνδεθεί με τον ΑΦΜ μου αλλά και των άλλων 2 αδερφιών μου που ήταν επίσης κληρονόμοι.
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 18/01/2019 στις 22:42.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Νομίζω το εξαντλήσαμε.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Χρονια Πολλα Στον Capo!!!
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 15:58
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 16:41
  3. Ο Γιώργος στον ΑΝΤ1
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 14:20
  4. Χρονια Πολλα Στον Loudoviko
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 15:25
  5. ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ στον JULIUS
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2003, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF