Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 150

Θέμα: Yamaha Crypton S 115

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Καλημερα σε ολους σας.
    Παιδια οι κατοχοι crypton s 115 μπορουν να μας πουν για καταναλωση?
    Η yamaha δεν δινει στοιχεια και φοβαμαι οτι θα ειναι ψηλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο πχ honda astrea 110

  2. #17
    Απο τη στιγμη που εχει συγκεκριμενα κυβικα και δεν υπάρχουν τεχνολογιες οπως σε αυτοκινητα οι καταναλωσεις ειναι πανω κατω ιδιες. Με μισο λιτρο παραπανω δε θα χρεωκοπησεις. Ειναι και injection οποτε δε νομιζω να εχεις παραπανω καταναλωση. Εχει σχετικα μικρο ντεποζιτο αλλα ειναι μια χαρα .
    Δεν εχω μετρηση κατανάλωση αλλα δεν ειναι μεγαλη. Ντελιβεραδες που εχω ρωτησει γυρω στα 2λ/100 λενε και λιγοτερο

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
    Αλλα ειναι λιγο θεωριτικη αν και σωστη προσεγγιση.
    Δεν σας προβληματιζσι οτι η yamaha δεν δινει επισημα σε κανενα μοντελο της καταναλωσεις.
    Αν διαβασετε πχ για ys125 λεει <<το μηχανακι με το μεγαλυτερο τεποζιτο αρα και την μικροτερη καταναλωση>>, εντελως ασχετο δηλαδη.
    Η honda δινει για το astrea 1,7 η daytona για το velos το ιδιο.
    Δεν λεω οτι ισχυει ακριβως αυτο αλλα δεν το κρυβουν.
    Παρ ολα αυτα θα δεχθω την αποψη σου γιατι εχει λογικη
    Ευχαριστω και παλι

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Κατανάλωση στο κρύπτον εχω δει 1,8 λτ/100

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikospiaggio Προβολή μηνύματος
    Δεν σας προβληματιζσι οτι η yamaha δεν δινει επισημα σε κανενα μοντελο της καταναλωσεις.
    Αν διαβασετε πχ για ys125 λεει <<το μηχανακι με το μεγαλυτερο τεποζιτο αρα και την μικροτερη καταναλωση>>, εντελως ασχετο δηλαδη.
    H γιαμαχα δινει ο,τι να 'ναι σε θεματα καταναλωσης...
    Για το ys125 εγραφαν "καταναλωση 2,8 λ/100 χλμ και αυτονομια που αγγιζει τα 500 χλμ"

    Εν τελει εγω βλεπω μεση καταναλωση 1,9 λ/100χλμ και αυτονομια ανω των 700 χλμ.

    Η φιμωση του κινητήρα μαζι με τη μειωση των ρυπων και των επιδοσεων εχει φερει και μειωση της καταναλωσης.
    Τα σημερινα 250αρια καινε οσο τα παπια 15ετιας...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    H γιαμαχα δινει ο,τι να 'ναι σε θεματα καταναλωσης...
    Για το ys125 εγραφαν "καταναλωση 2,8 λ/100 χλμ και αυτονομια που αγγιζει τα 500 χλμ"


    https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/products/motorcycles/urban-mobility/ys125/techspecs/


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.png 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	415626

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Είχα το daytona dv 125 injection. Μετά από ένα χρόνο το έδωσα και πήρα το crypton s. Αρχικά κατανάλωση γύρω στα 2lt/100km (με χαλαρή οδήγηση και λίγο πιο κάτω). Δεν θα συγκρίνω τα δύο μηχανάκια γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή (περίπου 900 ευρώ). Το crypton έχει ποιότητα. Ποιότητα στα υλικά του, αλλά εκεί που σε κερδίζει είναι οδηγική του συμπεριφορά. Στρίβει, σταματάει, ροπαρει όλα απλά και σίγουρα. Ένα μεγάλο ατού είναι το κιβώτιο ταχυτήτων. Για παπί πάρα πολύ καλό. Είναι ένα παπί που απευθύνεται σε όσους δεν θέλουν να το πειράξουν. Το παίρνεις για να κάνεις την δουλειά σου και δεν το πειράζεις καθόλου. Με λίγα λόγια θα το χαρακτήριζα ως η ποιότητα της απλότητας.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Φίλε (ή όποιος το χει) για πες μας λίγο για τη λειτουργία των φρένων του.. Αυτό το συνδυασμένο ταμπούρο πίσω με δίσκο λειτουργεί;

    Γιατί σε κάτι βιντεακια στο YouTube κάποιος που το τεσταρε έλεγε πως θέλει προσοχή να είναι ρυθμισμένο πάντα το ταμπούρο και να μην το αφήνεις να μαλακώνει γιατί σε βαθύ πάτημα στέλνει πολύ δύναμη στο μπροστά και το οικόπεδο αγοράζεται για πλάκα..

    Υπάρχει τρόπος να ξε-γεφυρωθει υποθέτω αυτό το πράγμα..

    Έχω φίλο ντελιβερα με κριπτον s και έμαθε ότι ψάχνομαι για πάπια και με έχει πρήξει με το γιαμαχα..
    Αν και κοιτάω τα "μεγάλα" με συμπλέκτη όπως έχω αναλύσει σε διπλανό τοπικ, τις τελευταίες μέρες δέχομαι σφυροκοπημα από το φίλο που είπα για δοκιμή οπωσδήποτε του κριπτον αλλά και του άλλου του παρόμοιου της χοντα το γκραντ 110 το ψεκαστο.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 11/03/2020 στις 21:24.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Αν το σκέφτεσαι μεταξύ yamaha και honda crypton s δαγκωτό

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thakokk6 Προβολή μηνύματος
    Αν το σκέφτεσαι μεταξύ yamaha και honda crypton s δαγκωτό
    καλημέρα.

    έχεις κριπτον s;

    για τα φρένα θέλω πληροφορίες παιδιά...

    πως συμπεριφέρεται το πίσω ταμπούρο και αυτό το cbs που στέλνει δύναμη στο μπροστά.

    στατικά που το είδα το κριπτον φαίνεται απίστευτα ποιοτικό σε πλαστικά και γενικότερη κατασκεύη.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Γιατί σε κάτι βιντεακια στο YouTube κάποιος που το τεσταρε έλεγε πως θέλει προσοχή να είναι ρυθμισμένο πάντα το ταμπούρο και να μην το αφήνεις να μαλακώνει γιατί σε βαθύ πάτημα στέλνει πολύ δύναμη στο μπροστά και το οικόπεδο αγοράζεται για πλάκα..
    δεν στέλνει πολύ δύναμη μπροστά

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Ζεύκα ευχαριστώ για την απάντηση.

    να ρωτήσω και για το σταντ το πλαϊνό που διαβάζω ότι δεν το φοράει από το εργοστάσιο (έλεος) αλλά το βάζει εδώ η γιαμαχα άμα το ζητήσεις με δέκα δεκαπέντε ευρώ,

    αυτό όταν το βάζουν συνδέεται και με διακόπτη που σβήνει το μοτέρ όταν είναι κατεβασμένο;

    ή θα ξεκινάμε με το σταντ να ξύνει την άσφαλτο όπως με τα στρογγυλά το πάλαι πότε;
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Το σταντ είναι το απλό. Δεν είναι συνδεδεμένο με τίποτα. Για εμένα καλύτερα. Το φρένο cbs, πατώντας το πίσω δίνει περίπου και ένα 20% με 30% και στο μπροστινό. Μου έτυχε σε μεγάλη κατηφόρα σε απότομο φρενάρισμα να ψιλομπλοκαρει ο πίσω τροχός και ο μπροστά όχι. Τώρα σε βάθος χρόνου δεν γνωρίζω εάν θέλει ρυθμισμα. Πάντως σε σχέση με άλλα παπιά το φρένο δεν είναι και το κορυφαίο αλλά είναι πολύ καλό. Προοδευτικό πάτημα και νιώθεις το σταδιακό φρενάρισμα απόλυτα. Δεν είναι απότομο για να φοβίζει. Σας ξαναλέω ότι είναι ένα ολοκληρωμένο μηχανάκι για να κάνετε την δουλειά σας. Δεν είναι ούτε για πειράγματα ούτε για φοβερές αλλαγές. Όχι ότι δεν μπορούν να γίνουν, αλλά εάν θέλεις κάτι παραπάνω πας αλλού, σε πιο ακριβό vf ή gts.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Vf ή gtr το σωστό

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kirkinezi Προβολή μηνύματος
    Το σταντ είναι το απλό. Δεν είναι συνδεδεμένο με τίποτα. Για εμένα καλύτερα. Το φρένο cbs, πατώντας το πίσω δίνει περίπου και ένα 20% με 30% και στο μπροστινό. Μου έτυχε σε μεγάλη κατηφόρα σε απότομο φρενάρισμα να ψιλομπλοκαρει ο πίσω τροχός και ο μπροστά όχι. Τώρα σε βάθος χρόνου δεν γνωρίζω εάν θέλει ρυθμισμα. Πάντως σε σχέση με άλλα παπιά το φρένο δεν είναι και το κορυφαίο αλλά είναι πολύ καλό. Προοδευτικό πάτημα και νιώθεις το σταδιακό φρενάρισμα απόλυτα. Δεν είναι απότομο για να φοβίζει. Σας ξαναλέω ότι είναι ένα ολοκληρωμένο μηχανάκι για να κάνετε την δουλειά σας. Δεν είναι ούτε για πειράγματα ούτε για φοβερές αλλαγές. Όχι ότι δεν μπορούν να γίνουν, αλλά εάν θέλεις κάτι παραπάνω πας αλλού, σε πιο ακριβό vf ή gts.
    μια χαρα τα λες κι χιλια ευχαριστώ.

    φίλε μου δεν πρόκειται να πειράξω τπτ, μαμά θα το χω οτι πάρω...είμαι άνω των 40 οπότε καταλαβαίνεις δεν με ενδιαφέρουν πλέον καγκουριλικια..

    αν δεν παρω το χοντα gtr που ειναι ο μεγαλος μου στοχος (αλλα τα λεφτα δεν τα λες και λίγα) τοτε μεταξυ sym vfr και κριπτον s θα παιχτει η μονομαχία και κατα πασα βεβαιότητα θα πάω στο κριπτον...

    από αμορτισέρ τι λέει; (το κριπτον πάντα)...κοπανάει τη μέση ή είναι μαλακά; τα όργανα είναι εντάξει;

    κάποιος φίλος πιο πίσω λέει για υγρασία εντός από τον πρώτο καιρό που το πήρε..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual Yamaha Crypton R '00+
    από Tropeas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2022, 14:23
  2. Yamaha crypton r 115 βοηθειααα
    από Cryptonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2016, 15:22
  3. Suzuki AG Address vs Honda ANF 125 Innova vs Yamaha Crypton R 115 vs Modenas Kristar
    από sNaKeGT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF