Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 150

Θέμα: Yamaha Crypton S 115

  1. #46
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    διυλίζεις τον κώνωπα Παύλο...
    λογικά τα ίδια με του Χ και με του R παλιοτερα...παπάκια είναι,λεπτούλια πηρουνάκια φοράνε ανεξαρτήτως μάρκας όλα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    έχεις δίκιο σας τα χω κάνει τσουρέκια με την παπιομανία που με έχει κυριεύσει...τώρα που καθόμαστε και κλειδωμένοι έχει επιδεινωθεί..

    αλλά ξέρεις γιατί ρωτάω...έβλεπα βιντεάκια στο σωλήνα τις προάλλες και έπεσα πάνω στην κινεζιά το keeway target 125 και έλεγε ο κάτοχος ότι το συγκεκριμένο παπί φορά πιρούνι 36 χιλιοστά και είναι πολύ στιβαρό στο δρόμο...επειδή ξέρω ότι όλα φοράνε εκεί 30-32 είπα μήπως και το κριπτον φορά πιο παχύ μιας και όσοι το χουν οδηγήσει έχουν να λένε για το πόσο στιβαρό είναι στο δρόμο, για δεδομένα παπιού πάντα..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #48
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    όχι ρε τι τσουρέκια; ούτε καν, αν δεν πούμε και καμια μαλακία τώρα με την καραντίνα τότε πότε;
    απλά δεν έχει νόημα να το ψιρίζεις τόσο, κατα τη γνώμη μου πάντα.
    θα στο δώσω με παράδειγμα το πόσο δεν έχει τόσο σημασία το πάχος του καλαμιού στην πάπια.
    εμένα μ'εχεις δει τι κυβικά είμαι.
    πριν το κρύπτονχ είχα ενα καζερ που προφανώς και του επινα το αίμα.
    το καζερ λοιπον (μέχρι το 12 που μου το έκλεψαν) όταν το τελίκιαζα, σπάνια φυσικά, νόμιζες ότι θα γίνεις εικόνα και ήχος σε 5,4,3,2,1,...
    Καταλάβαινες ότι δεν του αρέσει να ζει εκεί ούτε στιγμιαία.τριζαν τα πάντα, νόμιζες θα απογειωθείς.
    Με το κρυπτον, χωρίς καμία μετατροπή και εμένα αρκετά πιο χοντρό πλέον, απο τη μέρα 1 μέχρι και σήμερα που είμαι στα 150Κ χλμ όποτε κι αν το τελικιάσω νιώθω ότι αν δεν πετύχω λακούβα να με στείλει άκλαφτο, μπορώ να συνεχίσω να πηγαίνω έτσι για ώρα. Το μηχανάκι δηλαδή μένει ακλόνητο! με μενα συν την τσάντα με τα εργαλεία μου,συνέχεια.
    Ε,άμα δεις τι καλαμάκια που έχει, θα πεις #τιναφτορε;
    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Στο μεταξυ ο Pseudonumos που το ξεκινησε τι εκανε?/

    χαθηκε !!
    ΕΙΝΑΙ και ενας χρονος βεβαια

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Πολυ ωραιο το κρίπτον, για προβληματα θα δουμε ειναι ακομα καινουργιο μοντελο. Εγω που το οδηγησα εχω να πω οτι εχει καταπληκτικο σασμαν, οι ταχυτητες μπαινουν καλυτερα απο καθε αλλο παπι που εχω οδηγησει. Στιβαρο ψηλο μηχανακι, παχια αλλα πολυ σκληρη σελα. Μετριο γκαζι, δεν εχει καλες επιδοσεις γενικα αλλα δεν ειναι σπορ παπι και δεν εχει καμια σχεση με το 185 της συμ. Νομιζω αξιζει για εργατης, αλλα εχει και η καβα φθηνοτερα μοντελα για εργατη.. οσο για το συμ αν το κοιτας τοτε μη κοιτας καν το κριπτον δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο. Αμα θες επιδοσεις συμ και παρεις κρυπτον θα το μετανειωσεις. Επισης να προσθεσω οτι καθεται καλα το κρυπτον στο δρομο αλλα παλι δε φτανει το καζε ρ, το καζε που αναφερθηκε καθεται πολυ στιβαρα κατω σε μεγαλες ταχυτητες, εχει λιγο αδυναμο ξεκινημα συγκρητικα με τα yamaha αλλα αποδιδει καλυτερα ψηλα και δε φοβασαι οτι θα σε παρει ο αερας, βεβαια εχει και το καλυτερο τιμονι για παπι το καζε καυ αυτο βοηθαει πολυ.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    όχι ρε τι τσουρέκια; ούτε καν, αν δεν πούμε και καμια μαλακία τώρα με την καραντίνα τότε πότε;
    απλά δεν έχει νόημα να το ψιρίζεις τόσο, κατα τη γνώμη μου πάντα.
    θα στο δώσω με παράδειγμα το πόσο δεν έχει τόσο σημασία το πάχος του καλαμιού στην πάπια.
    εμένα μ'εχεις δει τι κυβικά είμαι.
    πριν το κρύπτονχ είχα ενα καζερ που προφανώς και του επινα το αίμα.
    το καζερ λοιπον (μέχρι το 12 που μου το έκλεψαν) όταν το τελίκιαζα, σπάνια φυσικά, νόμιζες ότι θα γίνεις εικόνα και ήχος σε 5,4,3,2,1,...
    Καταλάβαινες ότι δεν του αρέσει να ζει εκεί ούτε στιγμιαία.τριζαν τα πάντα, νόμιζες θα απογειωθείς.
    Με το κρυπτον, χωρίς καμία μετατροπή και εμένα αρκετά πιο χοντρό πλέον, απο τη μέρα 1 μέχρι και σήμερα που είμαι στα 150Κ χλμ όποτε κι αν το τελικιάσω νιώθω ότι αν δεν πετύχω λακούβα να με στείλει άκλαφτο, μπορώ να συνεχίσω να πηγαίνω έτσι για ώρα. Το μηχανάκι δηλαδή μένει ακλόνητο! με μενα συν την τσάντα με τα εργαλεία μου,συνέχεια.
    Ε,άμα δεις τι καλαμάκια που έχει, θα πεις #τιναφτορε;
    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Ποιο κρυπτον εχεις και εχει καλυτερο πατημα απο καζε γιατι πρωτη φορα το ακουω αυτο?
    Εγω με το καζε οσο τερμα και να παω δεν κανει κιχ και οσα κρυπτον η και ινοβα εχω κανει βολτα ολα νομιζεις οτι θα σου φυγει το τιμονι στα πολλα χλμ
    Εκτος και αν τριζαν τιποτα πλαστικα απο τις πολλες στροφες και σε μπερδευε

  7. #52
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Το έχω γράψει ήδη,το Χ.
    Το καζε σαν δύσκινητο τρακτερ που ήταν δεν συμπαθούσε πολύ τις τελικές (λίγο πάνω από τα κοντερισια 100 χαω αν θυμάμαι καλα) κι ας του φόραγα καλές ΚΥΒ αέρος λαδιού.
    Δεν ήταν θέμα πατήματος γιατί σε στροφές έμπαινα αίμα, κυριολεκτικά ξύνοντας μασπιε εύκολα.
    Έχω,για τα παπιά,ως καλό σημείο αναφοράς τελικής την εθνική στην κάθοδο από το ύψος της Καλυφτάκη μέχρι την Χαλκηδόνα επειδή είναι σχετικά ευθεία με καλό οδόστρωμα και κατηφόρα σχετική. Εκεί λοιπόν όταν τελικιασε το καζερ, έλεγα θα απογειωθεί.
    Με το κρυπτόν εκεί πάλι,έχω δει κοντέρ 130 και σα να μη συνέβαινε τίποτα. Φυσικά δεν την κράτησα πολύ αυτή την ταχύτητα γιατί άντε φρεναρε από εκεί αν χρειαστεί.
    Το παράδειγμα το έδωσα για το φίλο που ανησύχησε για το πάχος των καλαμιών.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #53
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Και εγώ όταν είχα το x που το τελικιαζα κάθε μέρα και έκανα πορεία με τελική δεν καταλάβαινε τίποτα. Ήταν σαν να πήγαινα με 80 ενώ είχα 130!με το modenas kriss που είχα πριν εκτός ότι ήταν τάφος (με το ζόρι πραγματικά 100) ένιωθες ότι δεν του άρεσε να το ζοριζεις!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το έχω γράψει ήδη,το Χ.
    Το καζε σαν δύσκινητο τρακτερ που ήταν δεν συμπαθούσε πολύ τις τελικές (λίγο πάνω από τα κοντερισια 100 χαω αν θυμάμαι καλα) κι ας του φόραγα καλές ΚΥΒ αέρος λαδιού.
    Δεν ήταν θέμα πατήματος γιατί σε στροφές έμπαινα αίμα, κυριολεκτικά ξύνοντας μασπιε εύκολα.
    Έχω,για τα παπιά,ως καλό σημείο αναφοράς τελικής την εθνική στην κάθοδο από το ύψος της Καλυφτάκη μέχρι την Χαλκηδόνα επειδή είναι σχετικά ευθεία με καλό οδόστρωμα και κατηφόρα σχετική. Εκεί λοιπόν όταν τελικιασε το καζερ, έλεγα θα απογειωθεί.
    Με το κρυπτόν εκεί πάλι,έχω δει κοντέρ 130 και σα να μη συνέβαινε τίποτα. Φυσικά δεν την κράτησα πολύ αυτή την ταχύτητα γιατί άντε φρεναρε από εκεί αν χρειαστεί.
    Το παράδειγμα το έδωσα για το φίλο που ανησύχησε για το πάχος των καλαμιών.
    Κοιτά. Η αλήθεια είναι ότι με εσένα πάνω σε παπί οι μετρήσεις δεν είναι πραγματικές αφού είσαι άνω του μέσου όρου.....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #55
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    It goes to show ότι δεν παίζουν ρόλο τα λεπτά ομολογουμένως καλάμια στα παπιά.
    Το Χ που είναι γενικα πιο αερατο και σαφώς λιγότερο βαρίδι από το καζερ και παρόλα αυτά ακόμα και φορτωμένο γαϊδουρινα,πάει χωρίς να δίνει την αίσθηση ότι θα διαλύσει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Πως δεν παίζουν ρόλο, όσο πιο, χοντρά είναι αντιδρούν καλύτερα σε ένα βίαιο φρενάρισμα καθώς επίσης σε υψηλές ταχύτητες έχουν πιο μεγάλη σταθερότητα σε στροφές του δρόμου, αυτά δεν είναι θεωρίες τα ζούμε καθημερινά στους δρόμους

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ όταν είχα το x που το τελικιαζα κάθε μέρα και έκανα πορεία με τελική δεν καταλάβαινε τίποτα. Ήταν σαν να πήγαινα με 80 ενώ είχα 130!με το modenas kriss που είχα πριν εκτός ότι ήταν τάφος (με το ζόρι πραγματικά 100) ένιωθες ότι δεν του άρεσε να το ζοριζεις!
    με το πρωτο kriss..το ειχα παρει μολις βγηκε που ειχε και ενα σκελετο βουνο πραγματικα....πηγα πυργο με 120 κοντερ
    και ηταν απιστευτο...τωρα εσυ λες κατι αλλο..οκ !

  13. #58
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Το γεγονός, ότι ταξιδεύετε με 120-130 km/h με παπιά, με ξεπερνάει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Έγραψα πιο πάνω για υψηλές ταχύτητες για παπι πάντα έτσι δηλ. 85-108 χλμ

  15. #60
    Πραγματικά έχουμε χάσει τη μπάλα. Παπί σημαίνει αστική μετακίνηση, ευελιξία, οικονομία, αξιοπιστία. Ταχύτητες των 100+, ταξίδια δικάβαλα, κόφτες, πάντες και σούζες είναι απλά αστεία. Ναι όλοι τα κάναμε όταν τα φράγκα μας ήταν για πάπια, αλλά τα γούστα μας για 600ρι, αλλά το να κρίνουμε το παπί βάσει αυτών, είναι απλά αστείο.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual Yamaha Crypton R '00+
    από Tropeas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2022, 14:23
  2. Yamaha crypton r 115 βοηθειααα
    από Cryptonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2016, 15:22
  3. Suzuki AG Address vs Honda ANF 125 Innova vs Yamaha Crypton R 115 vs Modenas Kristar
    από sNaKeGT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF