Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 150

Θέμα: Yamaha Crypton S 115

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    πηραμε πριν κανα διμηνο ενα τετοιο για ντελιβερυ στο μαγαζι.
    μαντεψε ποιος επεσε μολις πατησε δυνατα το πισω φρενο σε διασταυρωση που πεταχτηκε αμαξι και μπλοκαρε τον μπροστινο τροχο...
    αν ηταν δικο μου θα ξηλωνα ΑΜΕΣΑ το ψευτο UBS.Επρεπε να το εβαζε μαζι με ABS και μονο!!

  2. #122
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Αν ολα τα παπια ειχαν την ιδια τιμη.
    Ασ πουμε 1.500€
    Ποιος θα επερνε daytona ή keeway ?
    Κανενας ολοι θα επερναν yamaha ή honda.
    Ασ πουμε παλι οτι ολα ειχαν 2.400€.
    Ποιος θα εδινε τοσα για daytona?
    Κανενας.
    Αρα η διαφορα τιμης δεν ειναι μονο το ονομα!
    Αν τα daytona και τα keeway ηταν εφαμιλα των hamaha και honda θα ειχαν κι αυτα την ιδια τιμη.

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Και πέντε χιλιάδες ευρώ να κοστίζει ένα παπί άμα βαράει συνέχεια μπιέλα τι να το κάνεις;

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εχω Daytona 125rs .Σε σχεση με το Crypton S,μολις καθησεις πανω στο Crypton κανει μπαμ η διαφορα σε ποιοτητα κατασκευης.Μολις το οδηγησεις,παλι φαινεται ανωτερο,δινει μια αισθηση στιβαρης κατασκευης σε σχεση με το Daytona οπου το δευτερο φανταζει ποιο ''πλαστικο''.Επισης κατι που παρατηρησα στο Daytona,οι διαφορες ροδελες και παξιμαδια πχ στους αξονες των τροχων σκουριασαν.Το μηχανακι ειναι του 15,ουτε 6 χρονων δλδ.Το Yamaha F1ZR που ειχα 7 χρονια και το πηρα μεταχειρισμενο το 2003(ειχε δλδ κι αλλα χρονια στην πλατη του) δεν σκουριασε ποτε το παραμικρο πανω στο μηχανακι.Ασε που ποτε δεν επαθε κατι κι ας δουλευε και τα 7 χρονια με το ιδιο μπουζι και δουλεψε και ντελιβερι.Απ την αλλη,ειχα Honda Innova 125 καρμπυρατερ,στα 50.000 βαρεσε μπιελα,Crypton(οχι το S) που ειχαμε σε μαγαζι που δουλευα στα 3000!!! χλμ κολλησε!!!ΟΚ σιγουρα καποια μαλακια θα εγινε δεν θα αλλαξανε λαδια η κατι τετοιο.Crypton X για ντελιβερι παλι,εχει 48.000χλμ,το μηχανακι κοπαναει,το περιμενω να παραδωσει πνευμα.Χαμηλα δεν εχει δυναμη,ανοιγεις δλδ το γκαζι και υπαρχει ενα κενο μεχρι να δωσει,μετα ποιο ψηλα δινει,οχι κι οτι καλυτερο για ντελιβερι οπου εχεις συνεχως σταματα-ξεκινα.Προσωπικα δεν θελω να το οδηγαω καν,δεν ειναι καθολου βολικο για την δουλεια και το συνεχες ανεβα-κατεβα,τα γονατα μου βρισκουνε στις πλαινες ποδιες-πλαστικα.Καλο για πιτσιρικα που θελει το ''γληγορο'' παπι,οχι καλο για μενα ομως..Το Daytona απ την αλλη αγοραστηκε μεταχειρισμενο απο φιλο ο οποιος το αγορασε καινουργιο αποκλειστικα για ντελιβερι.Εκανε 60.000χλμ ολα ντελιβερι,150χλμ την ημερα,σβησε αναψε,οχι νορμαλ χλμ δλδ.Αρχισε να καιει λαδι-η ελατηρια πιστονιου η τσιμουχακια βαλβιδων- και λογω πιεσης να ειναι ετοιμο το μηχανακι λογω δουλειας,αντι να το επισκευασω εβαλα πανω ενα μοτερ λιφαν 110.Ποτε δεν τα ειχα σε εκτιμηση τα λιφαν.Το λοιπον το λιφαν εχει κανει μεχρι στιγμης αλλα 50.000,ολα ντελιβερι,δεν εχει παθει το παραμικρο και δεν καιει σταγονα λαδι,το μονο που πλεον κανει ειναι οτι πατιναρει και θελει δισκους συμπλεκτη.Κοστος αγορας Daytona 800 ευρω,κοστος μοτερ λιφαν με λαδια ξυδια και τοποθετηση 270.Συνολο 1070 ευρω για 110.000 χλμ μεχρι στιγμης και συνεχιζουμε.Συμπερασμα δικο μου λοιπον,αν γουσταρετε και μπορειτε να δωσετε 2500 για παπι δωστε τα,προσωπικα μου φαινονται πολλα λεφτα.Και για μενα που το παπι αγοραστηκε για μεροκαματο και θα κακομεταχειριζεται τα λυπαμαι.Την δουλεια μου την εκανα μια χαρα με το Daytona-Lifan για 110.000 μεχρι στιγμης με λιγοτερο απο το μισο κοστος ενος επωνυμου ιαπωνικου,που πλεον κι αυτα δεν εχουνε την αξιοπιστια των παλιων ιαπωνικων(honda C-50,Glx,Yamaha Crypton R, F1zr κτλ..)

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Υπάρχει περίπτωση τα μη επώνυμα παπάκια μέσης τιμής όπως Daytona, Kymco, Dayang, Zongshen να αντέξουν 100000 χιλιόμετρα χωρίς να γίνει επισκευή στον κινητήρα? (με σωστή συντήρηση όμως και νορμάλ οδήγηση χωρίς καγκουριές)

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει περίπτωση τα μη επώνυμα παπάκια μέσης τιμής όπως Daytona, Kymco, Dayang, Zongshen να αντέξουν 100000 χιλιόμετρα χωρίς να γίνει επισκευή στον κινητήρα? (με σωστή συντήρηση όμως και νορμάλ οδήγηση χωρίς καγκουριές)
    Θεωρώ πως ναι αλλά οχι σε χρήση πόλης και όχι σε ντελιβερι.

  7. #127
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.638
    Bilyka, αν μια ωραία πρωία, έμπαινε σφήνα στο ντελιβερι του μαγαζιού που εργάζεσαι,ένα σέρβις και ξαφνικά διαπιστωνόταν ότι ο σταυρός/κάτω τιμονοπλακα στο ντεητονα σου έχει κοπεί σα φλούδα και το μόνο που το κρατάει είναι ένα τσόφλι, θα συνεχιζες να τα θεωρείς αξιόπιστα εργαλεία;
    Το παράδειγμα που αναφέρω μόνο φανταστικό δεν είναι.
    Συνέβη σε συνάδελφό μου προ εξαετίας όταν δούλευα κι εγώ ντελιβερι. Η εικόνα και τα "what if..." που γεννιούνταν ήταν να παγώνει το αίμα σου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ναι το χω ξανακουσει αυτο με τον σταυρο για τα ντειτονα,ο συναδελφος σου δεν πρεπει να ειναι ο μονος που του συνεβη.Προσωπικα το χω ταραξει στη σουζα εξου και το πατιναρισμα απο τα συμπλεκταρισματα.Δεν ειναι οτι τα θεωρω αξιοπιστα απλα δεν περιμενω και ΤΗΝ αξιοπιστια απο τα επωνυμα ιαπωνικα σε αυτην την κατηγορια.Μοτερικα τουλαχιστον.Ουτε τα εξισωνω με τα ιαπωνικα,εγραψα πολλα υπερ του ιαπωνικου.Στις 50.000 το ντειτονα ξεκινησε να καιει λαδι ενω το χοντα ειχε παραδωσει πνευμα.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.146
    Τετοια διαβάζω και όσο βαστάει ακόμα το (ασουζάριστο) πλαισιο του kazer μου δεν προκειται να το δώσω ποτέ.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Τετοια διαβάζω και όσο βαστάει ακόμα το (ασουζάριστο) πλαισιο του kazer μου δεν προκειται να το δώσω ποτέ.
    προλαβαινεις να το δωσεις και να παρεις ενα xiaojing-chun lee

  11. #131
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει περίπτωση τα μη επώνυμα παπάκια μέσης τιμής όπως Daytona, Kymco, Dayang, Zongshen να αντέξουν 100000 χιλιόμετρα χωρίς να γίνει επισκευή στον κινητήρα? (με σωστή συντήρηση όμως και νορμάλ οδήγηση χωρίς καγκουριές)
    Είχα το ηρωϊκό kymco activ 50 για το οποίο αγοράστηκε και το kit που πούλαγε τότε η εταιρία και από 50 cc πήγε στα 72cc. Αγορασμένο 7/2005, Αττική, δεν έκανα delivery αλλά τα 5 πρώτα χρόνια δεν έπεφτε κάτω από 10000 χλμ. το χρόνο, του έπινα το αίμα, με της πουτσ.....συντήρηση, βάραγαν τα πάντα γιατί το είχα αφήσει με τα ίδια λάδια 8000 χλμ (καλοκαίρι κιόλας), άλλαξα πιστόνι, γενικά είχε την χείριστη αντιμετώπιση από μένα.

    Έφτασε να έχει 70000 χλμ (βέβαια έκαιγε κάμποσο λάδι, δεν άλλαζα συμπλήρωνα) ώς που του έβαλα lifan γιατί ήθελα παραπάνω δύναμη και οι υποχρεώσεις για γρήγορη μετακίνηση ήταν αδυσώπητες. Εν τέλει, το πούλησα, ακόμα ο κινητήρας αντέχει από όσο μαθαίνω και πρέπει να έχει κατοσταρίσει πλέον, με το νέο κάτοχο να του έχει κάνει τις απαραίτητες εργασίες.

    Θεωρώ πως αν έκανα όλα τα προβλεπόμενα, δεν θα χρειάζοταν πολλά, πολλά. Και γενικά τα 5 πρώτα χρόνια το πήδηξα, όπως και την περίοδο 2013-2014 με πολλά καθημερινά χιλιόμετρα.

    Δε λέω πως είναι ο κανόνας, την εμπειρία απλά περιγράφω.

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vforvendetta85 Προβολή μηνύματος

    Έφτασε να έχει 70000 χλμ (βέβαια έκαιγε κάμποσο λάδι, δεν άλλαζα συμπλήρωνα) ώς που του έβαλα lifan γιατί ήθελα παραπάνω δύναμη και οι υποχρεώσεις για γρήγορη μετακίνηση ήταν αδυσώπητες. Εν τέλει, το πούλησα, ακόμα ο κινητήρας αντέχει από όσο μαθαίνω και πρέπει να έχει κατοσταρίσει πλέον, με το νέο κάτοχο να του έχει κάνει τις απαραίτητες εργασίες.
    Κορυφή ήταν το μοτέρ lifan που άντεξε 100000 χιλιόμετρα χωρίς να γίνει επισκευή. Και φυσικά τα έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω

  13. #133
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    55
    Δεν το έγραψα εγώ σωστά και βγάζετε λάθος συμπεράσματα, συγνώμη :

    Εργοστασιακός kymco 100000+ χιλιόμετρα
    Lifan: 30000 χιλιόμετρα.

    Ο Εργοστασιακός kymco αν του συμπεριφερομουν καλύτερα θα κράταγε καλύτερα. Για το lifan δεν ξέρω.

    Όταν το πούλησα το μηχανάκι, ξαναέβαλα τον εργοστασιακό kymco γιατί φοβόταν ο νέος αγοραστής να αφήσει άλλο μοτέρ πάνω από αυτό που αναγράφει στην άδεια .

    Συγγνώμη για όλο αυτό το μπέρδεμα.

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vforvendetta85 Προβολή μηνύματος
    Έφτασε να έχει 70000 χλμ (βέβαια έκαιγε κάμποσο λάδι, δεν άλλαζα συμπλήρωνα)
    Αν ένα μηχανάκι καίει λάδια και το συμπληρώνεις χωρίς να το αφήσεις από λάδι, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

  15. #135
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Bilyka, αν μια ωραία πρωία, έμπαινε σφήνα στο ντελιβερι του μαγαζιού που εργάζεσαι,ένα σέρβις και ξαφνικά διαπιστωνόταν ότι ο σταυρός/κάτω τιμονοπλακα στο ντεητονα σου έχει κοπεί σα φλούδα και το μόνο που το κρατάει είναι ένα τσόφλι, θα συνεχιζες να τα θεωρείς αξιόπιστα εργαλεία;
    Το παράδειγμα που αναφέρω μόνο φανταστικό δεν είναι.
    Συνέβη σε συνάδελφό μου προ εξαετίας όταν δούλευα κι εγώ ντελιβερι. Η εικόνα και τα "what if..." που γεννιούνταν ήταν να παγώνει το αίμα σου.
    Εγινε ανακληση για το θεμα αυτο !!

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual Yamaha Crypton R '00+
    από Tropeas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2022, 14:23
  2. Yamaha crypton r 115 βοηθειααα
    από Cryptonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2016, 15:22
  3. Suzuki AG Address vs Honda ANF 125 Innova vs Yamaha Crypton R 115 vs Modenas Kristar
    από sNaKeGT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF