Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 150

Θέμα: Yamaha Crypton S 115

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Αν ένα μηχανάκι καίει λάδια και το συμπληρώνεις χωρίς να το αφήσεις από λάδι, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
    ε ναι...καποια στιγμη
    ρουλετα

  2. #137
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Αν τα υλικα του daytona ηταν αντοχης τοτε θα αξιζε τον κοπο να παρεις και αν χρειαζοταν στο 60.000 ή στα 70.000 να αλλαξεις κινητηρα επαιρνες ενα ιδιο καινοριο με 330€ και το εχεις για αλλο τοσο.
    Αυτη ειναι και η διαφορα με το crypton s.
    Μπορειτε να δειτε videaki του travelmoto , που deliveras παει για σερβις το crypton s με 100.000χιλ.
    Εχει και ανθεκτικα υλικα και καλο κινητηρα γι αυτο εχει και 850€ παραπανω.
    Τιποτα δεν ειναι τυχαιο τελικα.

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikospiaggio Προβολή μηνύματος
    Μπορειτε να δειτε videaki του travelmoto , που deliveras παει για σερβις το crypton s με 100.000χιλ.
    Όταν λες σέρβις τι εννοείς? Απλό σέρβις (λάδια, μπουζί, φίλτρα) ή επισκευή στην μηχανή?

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Τελικά το είδα το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=-7EFIACQRa8 .Αλλά αυτό που λέει ότι έφτασε 100000 χιλιόμετρα χωρίς επισκευή στο μοτέρ δεν είναι ακατόρθωτο για παπάκι. Υπάρχουν Crypton R 105 και Crypton R 115 που έχουν μηδενίσει 2 φορές τον χιλιομετρητή χωρίς να γίνει επισκευή στο μοτέρ

  5. #140
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Για κανονικο σερβις.
    Τα εκτος ιαπωνιας τα περισσοτερα στα μισα χλμ θελουν αλλον κινητηρα.
    Και οπως ειπα παραπανω αν τα πλαστικα και σκελετος ειναι αντοχης να βαλεις νεα μηχανη, αλλα με τετοια πλαστικα και κλπ υλικα δεν αξιζει.
    Βεβαια για να ειμαι δικαιος δεν εχω σε honda κατι αναλογο με το crypton s

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikospiaggio Προβολή μηνύματος
    Για κανονικο σερβις.
    Τα εκτος ιαπωνιας τα περισσοτερα στα μισα χλμ θελουν αλλον κινητηρα.
    Και οπως ειπα παραπανω αν τα πλαστικα και σκελετος ειναι αντοχης να βαλεις νεα μηχανη, αλλα με τετοια πλαστικα και κλπ υλικα δεν αξιζει.
    Βεβαια για να ειμαι δικαιος δεν εχω σε honda κατι αναλογο με το crypton s
    Και το wave 110i που είναι Honda μια χαρά είναι, ότι προβλήματα έχουν ακουστεί είναι μικρό ποσοστό. Αυτός στο βίντεο με το crypton s είχε κάνει όλα τα σέρβις στην ώρα τους, οπότε ήταν λογικό να μην χαλάσει νωρίς

  7. #142
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2017
    Μηνύματα
    8
    Κάτοχος εδώ και μερικούς μήνες του 115S. Το αγόρασα ελαφρώς μεταχειρισμένο, κάνω περίπου 50-70 km την μέρα και το διάλεξα σχεδόν αποκλειστικά για χρήση εργασίας, με βάση την επάρκεια και το κόστος των ανταλλακτικών, την αξιοπιστία, την γνώμη του μάστορά μου κ.α. Η χρήση είναι φουλ σταμάτα – ξεκίνα και με γεμάτο ντεπόζιτο βγάζει 3 μέρες. Ως τώρα όλα δουλεύουν ρολοϊ. Βέβαια το προσέχω πολύ. Το σασμάν είναι πολύ μαλακό και η ροπή είναι ικανοποιητική. Γκάζι δεν έχει. Θα φτάσει τα 70 σχετικά άνετα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν εμπνέει εμπιστοσύνη για παραπάνω. Το νιώθεις ότι τραβάει ζόρι δλδ. Ως τώρα, στα 25.000 km, ούτε τρίζει ούτε τίποτα. Η ποιότητα των πλαστικών είναι οκ. Έχει cbs, τουλάχιστον τα μοντέλα του 19, κάτι πολύ σημαντικό. Δυστυχώς, δεν έχει το σύστημα σβησίματος του κινητήρα όταν το στάντ είναι κατεβασμένο και έχεις μέσα ταχύτητα. Κακώς κατά την γνώμη μου, καθώς όλοι κάποια στιγμή φύγαμε με το σταντ κατεβασμένο και είναι φουλ επικύνδινο. Η σέλα είναι αδιάφορη προς οκ. Τώρα η εμφάνιση είναι υποκειμενική. Εγώ το βρίσκώ αξιοπρεπές και παρουσιάσιμο ή έστω αδιάφορο, αλλά ποτέ δεν αγόρασα παπί με κριτήριο την εμφάνισή του.

  8. #143
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Τελικά το είδα το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=-7EFIACQRa8 .Αλλά αυτό που λέει ότι έφτασε 100000 χιλιόμετρα χωρίς επισκευή στο μοτέρ δεν είναι ακατόρθωτο για παπάκι. Υπάρχουν Crypton R 105 και Crypton R 115 που έχουν μηδενίσει 2 φορές τον χιλιομετρητή χωρίς να γίνει επισκευή στο μοτέρ
    Παρών.... Σε 2 χρόνια 112.000 το 105 πρώτης γενιάς, το μακρινό πλέον, 1999.... Σκυλί μαύρο όντως.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Crypton s 115

    Έχει πολύ κοντό κιβώτιο ταχυτήτων που του δίνει δύναμη παντού ως τα 70. Επίσης έχει καλές ρεπριζ. Τα χαρακτηριστικά αυτά το κάνουν άριστο για διανομείς καφέ αλλά καταλληλο μονο για συνειδητοποιημενους εξωτερικούς που πιάνουν εθνική.Το μηχανικό CBS δεν φρενάρει σαν το ηλεκτρονικό των Honda αλλά έχεις πολύ περισσότερη αίσθηση και μπορείς να οδηγήσεις σπορ μέσα σε νορμάλ πλαίσια.

    Αναφέρω ότι είναι λίγο σπορ για να κατά δείξω την ικανότητα του να κινείται γρήγορα μέσα στην πόλη. Σε συνθήκες βαριου μποτιλιαρισματος στο Συνταγμα με οδήγηση τύπου ας πουμε σβέλτου scramble (80%των ορίων) τις 8 στις 10 φορές είμαι πρώτος στο φανάρι.


    Καιει τον απακο στην εθνική (δουλεύει ψηλά)
    Ταξιδεύει με 80 90 πραγματικά 70 80 (ξαναλέω ότι δουλεύει ψηλά οι ωτοασπίδες είναι απαραίτητες)

    Απαράδεκτο ότι δεν εχει διακόπτη για το σταντ κάθε εβδομαδα πάω να σκοτωθω 2,3 φορές από αυτήν την μαλάκια.

    Ύψηλη ποιότητα κατασκευής σύμφωνα με την σχολή της yamaha. Δηλαδή δεν έχεις τα βερνίκια της Honda (που από ένα σημείο και μετά ενοχλούν γιατί δεν αγοράζεις πιάνο..) αλλά το μηχανάκι είναι ποιοτικό. Θα έλεγα στα επίπεδα του tracer 700.

    0 Θόρυβος (υπέροχος) και κραδασμόι καλύτεροι των 125 honda

    Λάστιχα μέτρια προς το καλό. Έχω την εντύπωση ότι γλιστράνε στο βρεγμενο

    Αν και με μέτρια λάστιχα και από στουκα γερή (το πήρα μεταχειρισμένο) το μηχανάκι στρίβει αλλά με λιγότερη αίσθηση από αυτή των Honda. Πιθανότατα έτσι είναι μόνο το δικό μου.

    Αξιοπιστία σε 20.000 ΠΟΛΎ ΣΚΛΗΡΆ χιλιόμετρα γιαπωνέζικη. Δηλαδή τίποτα.

    Συμπεράσματα. Ένα παπί που χάνει πόντους στο cruising στην εθνική αλλά είναι υπέροχο για να δουλεύεις ΜΈΣΑ στην πολη.
    Εχει μια αίσθηση (και όχι μόνο) σπορ σε σχέση με τα Honda. Είναι εξαιρετικά ευχάριστο για αυτούς που τους αρέσει η σβέλτη οδήγηση. Οπότε το οδηγαω γρήγορα διασκεδάζω αφάνταστα.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 22/05/2021 στις 09:43.

  10. #145
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Ευχαριστούμε για την ανάλυση.


    Εδώ όμως μπερδεύτηκα:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    ...
    το μηχανάκι στρίβει αλλά με λιγότερη αίσθηση από αυτή των Honda. ...

    Εχει μια αίσθηση (και όχι μόνο) σπορ σε σχέση με τα Honda.
    ...
    Πώς γίνεται να το θεωρείς πιο σπορ σε σχέση με τα χώντα, αν λες ότι τα χώντα δίνουν καλύτερη αίσθηση στις στροφές; Επειδή έχει πιο κοντό κιβώτιο και επιταχύνει ταχύτερα;

    Πάντως ως προς τα φρένα, με δεδομένο ότι δεν υπάρχει ABS, συμφωνώ ότι είναι προτιμότερο να έχεις καλύτερη αίσθηση, ώστε να αντιλαμβάνεσαι τα όρια πρόσφυσης, παρά να έχεις περισσότερη δύναμη χωρίς όμως καλή αίσθηση. Η προοδευτικότητα και η καλή αίσθηση καθιστούν πολλές φορές τη μοτοσυκλέτα ασφαλέστερη σε σχέση με άλλες διατάξεις που στοχεύουν στις απόλυτες επιδόσεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #146
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Νεοσσε το crypton στρίβει. Απλά σε κάνει να αναρωτιέσαι πριν την στροφή ΑΝ θα στρίψει. Αυτό τα Honda που είχα δεν το είχαν. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι χαρακτηριστικό μόνο του δικού μου yamaha γιατί το αγόρασα στουκαρισμενο.

    Κάτι που δεν βοηθάει στην σπορ οδήγηση είναι και η κλιμάκωση του κιβωτίου της Honda. Αν θυμάμαι καλά πρώτη και τρίτη κοντή Δευτέρα και Τετάρτη μακριές. Στο κρυπτόν όλες έχουν την ίδια αναλογία. Πολυ βοηθητικό στις ρεπριζ άλλα και στο να απασχολείς το μυαλό σου με τον δρομο ξαι όχι με το κιβώτιο αν
    το εκφράζω σωστά.

    Δηλαδή με το κρυπτόν μέσα στην πόλη έχεις δύναμη εκεί που την θες. Με το Honda (μιλαω για τα μοντελα με τα 125κεκ) μέσα στην πόλη μπορεί να κρεμαστείς μερικές φορές.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 22/05/2021 στις 10:15.

  12. #147
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστούμε για την ανάλυση.


    Εδώ όμως μπερδεύτηκα:



    Πώς γίνεται να το θεωρείς πιο σπορ σε σχέση με τα χώντα, αν λες ότι τα χώντα δίνουν καλύτερη αίσθηση στις στροφές; Επειδή έχει πιο κοντό κιβώτιο και επιταχύνει ταχύτερα;
    ειναι επειδη τα χωντα δεν τα χωνουν καλα γι αυτο
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #148
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Μαλακο κιβωτιο, σκληρη σελα αλλα παχια σαν τα σκουτερ περιπου. Το cbs μια μαλακια και μιση, πατας πισω φρενο και βουλιαζει η μανετα. Τοσα χρονια δηλαδη πως οδηγουσαμε χωρις αυτο; Εγω το βρηκα ποκυ επικυνδινο και δε μου αρεσε καθολου. Μοτερ αξιοπιστο μεχρι στιγμης (30.000). Εμφανιση πολυ μετρια. Γκαζι ικανοποιητικο για μεσα στη πολη (ελαφρως δυνατοτερο απο κριπτον Τ 110). Φωτα μετρια προς κακα. Αρχικα λαστιχα μετρια προς κακα. Τιμη 2450 ευρω.

    Η προταση μου; Sym Vf125. Πανεμορφο φουτουριστικο ντεσαιν, χοντρα λαστιχα, χωρις προβληματα απο οσο ακουγεται, και 125 κυβικα εναντι 115. Και 460 ευρω φθηνοτερο.

    Εαν το crypton s εκανε 1990 ευρω, καθαρα επειδη ειναι γιαμαχα θα το προτεινα. Αλλα στα 2450 ειναι απλα αστειο.

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Ναι το έχω ξανακούσει για αυτό με το CBS. Προσωπικά εχοντας κάνει αρκετες δεκάδες χιλιάδες επαγγελματικά χιλιομετρα χωρίς CBS εγω το θεωρώ εργαλείο. Κατεβαίνεις βρεγμενες κατηφόρες με κλίση άνω των 10 μοιρών με ασφάλεια και ταχύτητα που ήταν αδύνατη πριν από κάποια χρόνια. Για αυτούς που γράφουν 100 και 150 κάθε μέρα στην σέλα του παπιου τους προσφέρει ξεκούραση μυαλού με υψηλότερες μέσες ταχύτητες. Δεν θα γύρναγα με τίποτα στην προηγούμενες εποχες

  15. #150
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    2450 ακόμα εκεί είσαι 2550 πηγε και βλέπουμε

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual Yamaha Crypton R '00+
    από Tropeas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2022, 14:23
  2. Yamaha crypton r 115 βοηθειααα
    από Cryptonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2016, 15:22
  3. Suzuki AG Address vs Honda ANF 125 Innova vs Yamaha Crypton R 115 vs Modenas Kristar
    από sNaKeGT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF