Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 150

Θέμα: Yamaha Crypton S 115

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/12/2017
    Μηνύματα
    41

    Yamaha Crypton S 115

    Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το όμορφο παπι της γιαμάχα αλλά δεν ξέρω κανέναν που να το έχει και γενικά δεν έχω διαβάσει απόψεις αγοραστών. Αν το έχει κάποιος θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
    Μακάρι να βρεθεί κάποιος να σου λύσει τις απορίες σου.Ο λόγος που γράφω είναι επειδή είχα παλιά το honda innova σε άσπρο μπορώ να πω ότι το yamaha Crypton 115 σε άσπρο είναι πολύ πολύ ομορφότερο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Yamaha Honda σε πάπια είναι τα κορυφαία.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    απλα παρτο...τελος μην το ψαχνεις

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Αν θυμάμαι καλά σε ένα μοτο φόρουμ έγραφε ένα παλικάρι που ο φίλος του δουλεύει σε ντελιβερι και το αγόρασε. Είχε κάνει 8000 χιλιόμετρα και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Γι'αυτό που είχε να λέει ήταν το σασμάν του,πολύ καλό στην λειτουργία του. Επίσης πολύ οικονομικό.
    Τώρα δεν θυμάμαι κάτι για το φρένα.
    Δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι το ταμπούρο πίσω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Τώρα θα μου πεις στο innova καρμπυρατέρ που είχα αλλά και μετά στο EFI (ιντζεξιον) πάλι innova που είχα αγοράσει ταμπούρο είχε πίσω και δούλευε super.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Τι να το κανεις το δισκόφρενο σε αυτά τα κυβικά κ βάρος; χειρότερο φρένο θα είχε με δισκόφρενο, μην μπερδεύεστε ρε παιδιά.

  8. #8
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Τι να το κανεις το δισκόφρενο σε αυτά τα κυβικά κ βάρος; χειρότερο φρένο θα είχε με δισκόφρενο, μην μπερδεύεστε ρε παιδιά.
    Eπειδή είναι euro4 ΑΝ είχε δισκόφρενο πίσω θα έπρεπε να έχει CBS που είναι απλά η μέρα με την νύχτα σε σχέση με το ταμπούρο.Τώρα για ντελίβερυ λίγα έχω δεί να έχουν συνάδελφοι αλλά τους έχω ρωτήσει σε φανάρι και λένε ειναι οκ.
    Μέχρι εκεί ξέρω.ΑΝ αγόραζα τώρα καινούριο θα αγόραζα το Astrea 110 καθαρά λόγω εμφάνισης.Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι για το γιαμάχα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Δηλαδή το αμάξι μου που έχει πίσω ταμπούρο και έχει abs με cbs πως γίνεται; αφού στο αυτοκίνητο υπάρχει, ρώτα την γιαμαχα

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2015
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή το αμάξι μου που έχει πίσω ταμπούρο και έχει abs με cbs πως γίνεται; αφού στο αυτοκίνητο υπάρχει, ρώτα την γιαμαχα

    Το αυτοκίνητο έχει υδραυλικό ταμπούρο σε αντίθεση με το μηχανικό του crypton.
    Θα μπορούσε να είχε cbs με το ταμπούρο πίσω;
    Ναι θα μπορούσε,αν είχε και μια μινι τρόμπα να στέλνει μπροστά εκτός απο το μοχλικό για το πίσω ταμπούρο.
    Τελευταία τροποποίηση από tompgr; 20/01/2019 στις 17:50.

  11. #11
    Εως τώρα δεν έχω κάποιο θεμα το εχω απο νοεμβριο. Μονο καμια φορα παιρνει λιγο υγρασία το καντραν αλλα ισως ετυχε σε μενα

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε Parhs επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω για μέσα στην πόλη (δουλειά σπίτι - σπίτι δουλειά) μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις την γνώμη σου αφού το έχεις τόσους μήνες;.
    Κατανάλωση, φρένα, αναρτήσεις-ανεση, φώτα, σασμάν και γενικά ότι μπορείς για το μοτό.
    Ευχαριστώ.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φίλε Parhs επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω για μέσα στην πόλη (δουλειά σπίτι - σπίτι δουλειά) μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις την γνώμη σου αφού το έχεις τόσους μήνες;.
    Κατανάλωση, φρένα, αναρτήσεις-ανεση, φώτα, σασμάν και γενικά ότι μπορείς για το μοτό.
    Ευχαριστώ.
    Πριν το crypton είχα πάρει κουτα το supra-x αλλα απο τα προβληματα που έβγαζε το εφτιαξα μεσα στην εγγυηση και το έδωσα με υπολοιπο εγγυησης.

    Για τη κατανάλωση δεν εχω κατι να πω αλλα για την αποσταση που κανω είναι αμελητέο έξοδο μπορει με 10ευρω να βγάζω και μηνα αλλα δε κανω πολλα km.
    Αυτονομια δεν εχει μεγαλη αλλα ειναι παπι. Ο δεικτης λεει σχεδον την αληθεια. Σε αλλα παπια μπορει να εχει παει στο τελος και να εχεις πανω απο μισο ντεποζιτο οπως το suprax που ειχα.
    Τα φρένα εχουν σχετικά καλή αισθηση αλλα τιποτα το ιδιαίτερο γενικά. Βεβαια ειναι πολυ ανωτερα σε σχεση με on/off αισθηση απο κινεζικα που εχω οδηγησει.
    Επισης το πισω ειναι αρκετα προοδευτικο αλλα σου πατάει και το μπροστινο λογω cbs που δε με χαλάει.
    Το σασμαν ειναι γενικά καλο αλλα καμια φορά θελει το τροπο του. Σε πλατικά δε νομιζω οτι τριζει κατι και εχει καλη ποιοτητα αλλα σε ψιλες στροφες "κροταλιζει" λιγο αλλα απο οτι καταλαβα ειναι φυσιολογικο.(απο μηχανη/βαλβιδες μαλλον)
    Στο κρυο και το πρωι γενικα διατηρει σταθερο ρελαντι χωρις αρρυθμιες σπάνια μπορει να μπουκώσει 2-3 φορες συνολικα μου εχει τυχει λογω συντομης μιζιας στο κρυο αλλα το ξεπερνάει ευκολα. Δυστυχως το εχω εξω σε ακαλυπτο και τρωει αφρινακνικη σκονη και υγρασια. Εχουν βγαλει σκουρια καπιοι συνδετηρες κατω απο τη σελα αλλα η εξατμιση κτλ ειναι κομπλε.
    Απο βλάβες εως τωρα τιποτα.
    Σε σταθεροτητα σε υψηλες ταχυτητες δεν ειναι κατι ιδιατερο αλλα οχι κακο. Εχει μια ασαφεια αλλα γενικα ειναι οκ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Ευχαριστώ φίλε ,να σε καλά.
    Κάτι τελευταίο θα ήθελα να σε ρωτήσω. Επειδή έχω καλομαθει από το daytona Remix που έχω (έχει super αναρτήσεις), του crypton οι αναρτήσεις τι λένε;.
    Όσον αφορά το supra x, εγώ είχα το innova EFI που ειχε τον ίδιο κινητήρα και στις 20.000 χιλιόμετρα μου έβγαλε μπιέλα με πολύ νορμάλ χρήση.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ φίλε ,να σε καλά.
    Κάτι τελευταίο θα ήθελα να σε ρωτήσω. Επειδή έχω καλομαθει από το daytona Remix που έχω (έχει super αναρτήσεις), του crypton οι αναρτήσεις τι λένε;.
    Όσον αφορά το supra x, εγώ είχα το innova EFI που ειχε τον ίδιο κινητήρα και στις 20.000 χιλιόμετρα μου έβγαλε μπιέλα με πολύ νορμάλ χρήση.
    Φυσικα καμια σχεση αφου δεν ειναι παπι. Γενικά είναι λιγο σκληρες - αν πεσεις σε λακουβα την ακους καλά αλλα εχει καλουτσικη συμπεριφορα, οχι κατι φοβερο θα ελεγα αλλα γουστα ειναι αυτα. Υποτιθεται πως ειναι καινουργιος ο κινητηρας του suprax αλλά μάπα βγηκε. Σε 1 χρονο ειχαν αρχισει να ξεβάφουν τα πλαστικά, εκανε θορυβο σα τρακτερ οταν πηγαινα μεγάλη διαδρομή ( συνταγμα-χαλανδρι πχ!), τα πρωινα ειχε θεμα με το ρελαντι στην αρχη και ετριζε παρα πολυ σε ενοχλητικο βαθμο. Τουλαχιστον στο crypton δε τριζει κατι - ετσι νομιζω δλδ
    Νομιζω αυτο που με χαλάει μονο ειναι οτι μάλλον ειναι για υψος <175 και οντας 1.85 δεν ειναι τοσο βολικό αλλα βελτιωνεται αν κατσω πιο πισω

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual Yamaha Crypton R '00+
    από Tropeas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2022, 15:23
  2. Yamaha crypton r 115 βοηθειααα
    από Cryptonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2016, 16:22
  3. Suzuki AG Address vs Honda ANF 125 Innova vs Yamaha Crypton R 115 vs Modenas Kristar
    από sNaKeGT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 02:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF