Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Ταξιδι MUGELLO 2019 MOTOGP

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2017
    Μηνύματα
    4

    Ταξιδι MUGELLO 2019 MOTOGP

    Χαιρετω τη παρεα, σκεφτομαστε με ενα φιλο να παμε στον αγωνα του mugello φετος.

    Δυστυχως λογω περιορισμενου διαθεσιμου χρονου το ταξιδι θα γινει αεροπορικως.

    το προγραμμα μεχρι στιγμης εχει ως εξης

    Αναχωρηση απο αθηνα παρασκευη 31 Μαιου και επιστροφη 3 Ιουνιου (την επομενη δλδ του αγωνα). Το κοστος των αεροπορικων εισητηριων προς και απο για Μπολονια ειναι 134 ευρω το ατομο.

    Κοστος εισητηριων αγωνα 220 ευρω, στη τιμη περιλαμβανεται θεση αριθμημενη σε κερκιδα με γιγαντοοθονη για να παρακολουθεις ολο τον αγωνα.

    Διαμονη σκεφτομαστε ειτε Φλωρεντια ειτε στην ευρυτερη περιοχη της τοσκανης για να μαστε οσο πιο κοντα γινεται στη πιστα την ημερα του αγωνα.Εκει το κοστος για 3 βραδια κυμαινεται απο 200 εως 320 ευρω.

    Μεταφορικο ακομα δεν εχουμε καταληξει εαν θα νοικιασουμε αυτοκινητο ειτε μηχανακι.

    Να σημειωσω εδω πως σε αλλο ταξιδι που ειχαμε παει misano ειχανε νοικιασει ποδηλατα την ημερα του αγωνα (ναι καλα διαβασατε ποδηλατα) το οποιο αποδειχτηκε σωτηριο την ημερα του αγωνα καθως γλυτωσαμε απιστευτη ταλαιπωρια απο κινηση.

    Θα ηθελα τη συμβουλη σας στα παραπανω.

    Αν καποιος φιλος εχει παει στον αγωνα θα θελα να ρωτησω ποια θεωρει πως ειναι καλυτερη κερκιδα για να δεις οσο το δυνατον περισσοτερο δραση-εμεις ειμαστε αναμεσα στη POGGIO SECCO και στην MATERASSI.

    Επισης αν εχει να συστησει καποιο καλο καταλυμμα στην ευρυτερη περιοχη δλδ να ναι κοντα σχετικα στη πιστα.

    Ψαχνουμε για ενοικιαση ποδηλατων,σε περιπτωση που βρουμε να μεινουμε κοντα αλλα δυστχως δεν βρισκω κατι στο ιντερνετ.

    Οποιαδηποτε συμβουλη-εναλλακτικη στο προγραμμα θα ηταν ευχαριστη.

    Ευχαριστω προκαταβολικα!

  2. #2
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Αν δεν έχετε πάει στην Φλωρεντία, δεν θα ήταν κακή ιδέα να μείνετε εκεί. Έχει και λεωφορεία που πηγαίνουν κατευθείαν στην πίστα.
    Όσο πλησιάζετε προς την πίστα, το κόστος διαμονής εκείνες τις μέρες εκτοξεύεται.

    Καλύτερα να αποφύγετε το αυτοκίνητο γιατί καθυστερεί πολύ την πρόσβαση στην πίστα την ημέρα του αγώνα. Πιθανόν από το σημείο που θα παρκάρετε να χρειαστείτε 30'- 45' για να φτάσετε στις θέσεις σας.
    'Ημουν σε prato και δεν έχω άποψη για τις κερκίδες.

    Εϊχα μείνει στο χωριό Incisa in val d' Arno, 54χλμ από την πίστα, περίπου 1 ώρα διαδρομή.

    Bologna -> μουσείο Ducati, εισιτήρια από internet.

    Edit: Αν μείνετε Firenze, έχω προτάσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από sek; 19/01/2019 στις 16:19.
    ​The journey is the reward!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Οσο για τις κερκιδες δεν ξερω ουτε εγω. Αλλα μια πολυ καλη επιλογη ειναι να κοιμηθητε μεσα στην πιστα. Γινεται πανηγυρι ολη την μερα κ εχει πολυ χαβαλε και εχουν διαφορα παρτυ. Μενεται σε σκηνη κ νομιζω ειναι τζαμπα. Ειναι απιστευτη η εμπειρια το βραδυ και το πρωι θα ειστε διπλα στον αγωνα οποτε δεν θα ταλαιπωρηθητε καθολου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    έχω μελετήσει λιγο τη όλη φάση για το επερχόμενο GP φέτος , ακόμα δεν βγήκαν τα εισητήρια.
    Ξέρουμε τιμές ?

    Ξενοδοχείο καλοβλέπω ένα στη Bologna αφού έρχεται σε πολύ καλή τιμή (γύρω στα 150Ε ) για 3 διανυκτερεύσεις
    Σκέφτομαι τη Bologna σαν βάση γιατί είναι σαν κέντρο γύρω απο αυτά που σκέφτομαι και οι τιμές δεν είναι υπερβολικές.
    Ενοικίαση αυτοκινήτου βλέπω με 130 ευρώ περίπου (δε μου λένε με τι καύσιμο, δεν μου αρέσει αυτό αλλά ας πούμε οτι ένα Fiat 500 ή λίγο ακριβότερο Polo δύσκολα θα ξεπεράσουν τα 6.5/100)
    Απόσταση απο τη πίστα γύρω στα 1 ώρα και κάτι ψιλά , σε καλούς δρόμους απ'ότι είδα.
    Ξέρει κανείς τα διόδια πως πάνε ?
    Υπολογίζω να κάνω γύρω στα 450 χλμ απο βόλτες, έβαλα unlimited στα χλμ στην ενοικίαση.

    Είναι εφικτό το Μαρανέλο - Μουτζέλο σε λίγο κάτω απο 2 ώρες την ημέρα των δοκιμαστικών π.χ ?

    Δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες κατηγορίες , μόνο τα GP.

    Όταν λέτε οτι γίνεται χαμός την ημέρα του αγώνα, τι ώρα είναι καλό να είναι καποιος κοντά στην πίστα για να παρκάρει ο ίδιος αλλά και το αυτοκίνητο ?

    Φαγητό τι φάση ?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Maranelo > Scarperia ειναι 118 χλμ σύμφωνα με το google earth. Δεν το έχω κάνει έτσι ακριβώς, αλλά γενικά οι δρόμοι εκεί, έχουν εξαιρετικό κράτημα, σηκώνουν σβέλτη οδήγηση, και αν δεν κάνεις κάτι πολύ επικίνδυνο (=να τρέχεις μέσα σε κατοικημένο, τραβηγμένες προσπεράσεις στο αντίθετο ρεύμα, υπερβολική διαφορά από το όριο κ.ο.κ.), δεν ασχολείται η τροχαία. Άνετα γίνεται με μοτοσυκλέτα. Με αυτοκίνητο, γίνεται επίσης, αρκεί να μην σου κάτσει πολύ ανάποδα η κίνηση. Είχα πάει από Φλωρεντία στην Σκαρπερία με αυτοκίνητο το Σάββατο των δοκιμαστικών, και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Την Κυριακή λύσσαξε η παρέα μου, μην πάρεις αυτοκίνητο και μην πάρεις αυτοκίνητο, και με πήραν συνεπιβάτη σε μηχανή, εννοείται υπερέβαλαν όπως αποδείχθηκε και μια χαρά θα είχα πάει και την Κυριακή με το αυτοκίνητο.

    Οι δρόμοι ΜΕΤΑ την λήξη του αγώνα πήζουν γύρω από την πίστα για 100 και βάλε χιλιόμετρα απόσταση και γίνεται κατάσταση Μαλακάσα γυρισμός Αθηναίων Κυριακή βράδυ από εορταστικό τριήμερο, γιατί σχολάνε όλοι μαζί, ΠΡΙΝ όμως, έχει λογική κίνηση.

    (Scarperia είναι το χωριό πλησίον της πίστας)
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 18/01/2020 στις 14:50.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Πέρυσι (2019) οι τιμές γενικής εισόδου (general admission) ήταν 81€ οι άντρες και 69€ οι γυναίκες με τα παιδιά δωρεάν, ένα ανά γονέα. Παρκάρεις έως πολύ κοντά στην πίστα ανάλογα την διαθεσιμότητα αλλά με 15€-20€ χρέωση για auto και 10€ οι moto. Μέχρι και τελευταία στιγμή υπάρχουν θέσεις στο χιλιόμετρο.
    Αν περιμένεις κάνα μισάωρο μετά το τέλος του αγώνα φεύγεις πολύ πιο άνετα (με αυτοκίνητο), ανάλογα όμως ποιά κατεύθυνση θέλεις να πάρεις. Το ίδιο ισχύει και στο πήγαινε. Πρέπει να πας ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ να αποφύγεις την κίνηση ή να πας αργά. Εμείς επειδή το κάναμε αυθημερόν από Ρώμη και με 4 ανήλικα 7-11ετών προτιμήσαμε να θυσιάσουμε τα moto3 αλλά και να γλυτώσουμε το πρωινό πήξιμο
    Τελευταία τροποποίηση από contes di Zante; 20/01/2020 στις 10:20.
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές, ευχαριστώ telegono και Konte!

    Μεταξύ San Marino και Mugello επιλέγουμε το 2ο απ'οτι βλέπω ή είναι ιδέα μου?

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές, ευχαριστώ telegono και Konte!

    Μεταξύ San Marino και Mugello επιλέγουμε το 2ο απ'οτι βλέπω ή είναι ιδέα μου?
    εννοειται το 2ο
    Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι ειναι απειρως καλυτερη εμπειρια

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    πηγα το 2018.για μενα μεινε στην φλωρεντια ειναι κοντα και ειναι και ομορφη για να γυρισεις εκει.
    ΜΗΝ νοικιασεις αμαξι,απλα τον ηπιες δεν θα φτασεις ποτε καλυτερα μοτο αν και απο φλωρεντια παιρνεις το τραινο που σε παει san lorenzo και μετα εχει λεωφορεια δωρεαν οπου σε παει περιπου 2 χλμ πριν την πιστα,μετα εχει περπατημα.
    οταν θα τελειωσει ο αγωνας και θα φυγεις μην αγχωθεις εχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ιδιωτες με τα δικα τους οχηματα οπου μαζευουν κοσμο και παει κανα 10αρικο το κεφαλι αν θυμαμαι καλα και σε πανε στο σταθμο του τρενου.αυτα αν θες κατι ρωτα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    επίσης ευχαριστώ FotisFz1 και tuning για τις προτάσεις τους

    @FotisFz1 , αρχικά το πλάνο έλεγε και για Ριμινι λόγο της απλής σκέψης ότι βλέπουμε Ρόσι εδώ και 17 χρόνια, ας πάμε και μια Ταβούλια.
    Αλλά λίγο ο Σεπτέμβρης , λίγο η περιρρέουσα ατμόσφαιρα για το Μουτζέλο, βολεύει κιόλας και για τα κοντινά μέρη, κλείνω και γω περισσότερο για περιφέρεια Τοσκάνης περισσότερο

    @tuning , στη Φλωρεντία αν έχετε προτάσεις σε λογικές τιμές και επιτρέπεται απο τον κανονισμό του φόρουμ (δεν θεωρείται διαφήμιση δηλαδή) , παρακαλώ πείτε
    Οι τιμές που βλέπω είναι πολύ ακριβές και έρχονται να προστεθούν σε ένα ήδη ακριβό ταξίδι για τις μέρες αυτές.

    Χωρίς αμάξι με βλέπω δύσκολα να κάνω αυτά που έχουμε σκεφτεί , στις ώρες και στην οδήγηση στα μέρη αυτά, κακά τα ψέματα.
    Για να ισοφαρίσω λίγο τη μουρλαμάρα με μποτιλιάρισμα αλλά και επειδή δεν τα παρακαλουθώ ποτέ εδώ και 17 χρόνια, ΔΕΝ θα παρακολουθήσω τα Μοτο 2 και Μοτο 3 ή θα παρακολουθήσω ότι προλάβω.
    Πριν ξεκινήσει ένας γύρος αντιπαράθεσης "μα είναι πολύ καλά, κρίμα να μην τα δεις κλπα" , παιδιά , δεν τα βλέπω ούτε στην τηλεόραση, βαριέμαι ελεεινά
    Και παρακολουθώ Le Mans φανατικά κάθε χρόνο , έχω υπομονή δηλαδή σε event με πιο αργό ρυθμό
    Άλλο όνειρο ζωής αυτό το ταξίδι , θα ανοίξουμε άλλο νήμα για αυτό

    Άρα , η ερώτηση μου όπως και την έθεσα μερικά ποστ πιο πάνω, ρεαλιστικά προλαβαίνω , δεδομένου οτι η τωρινή βάση είναι Μπολόνια ?

    Πόσο χρόνο να υπολογίζω έξτρα για ένα μέσο μποτιλιάρισμα (οκ ,λίγο αδόκιμος όρος αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω )
    κ
    απο πότε να κλείνουμε τα εισητήρια (ξενοδοχεία, αεροπορικά ) σε όσα τουλάχιστον γίνεται επιστροφή χρημάτων ?

  11. #11
    Ταβουλια μπορεις να πας στο γυρισμο για Ανκονα
    πριν μπεις καραβι

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    μποτιλιαρισμα απο που? που θα κινηθεις? οσο πιο κοντα στην πιστα φτανεις τοσο ο κακος χαμος θα γινεται,ειδικα οταν φτασεις παιζει να βρισεις ολους τους αγιους που ξερεις.
    τα εισιτηρια εγω τα εκλεισα 2 μηνες πριν αλλα δεν θυμαμαι τιμη,νομιζω παντως οτι ηταν φθηνα.
    ξενοδοχειο εμεις ειχαμε βρει 2 χλμ απο τον σταθμο του τρενου στην φλωρεντια καπου στα 70 ευρω με πρωινο,νταξ δεν ηταν 5αστερο αλλα με τοση κουραση που ειχαμε το μονο που δεν μας ενοιαζε ηταν αυτο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    ξανασκεψου το για μοτο 2-3 και εγω δεν τα βλεπω στην τηλεοραση αλλα απο κοντα εχει πιο πολυ ενδιαφερον,ειδικα στα μοτο 2 πανε τοσο ταπα και βγαινουν καμμια 10αρια μαζι στις εξοδους οπου δεν θα το πιστευεις αυτα που βλεπεις....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    δε ξέρω για μουτζελο αλλά San Marino αν δεν μπαίναμε από το ζέσταμα των μότο 3 δε θα είχαμε πιάσει καλη θέση και θα βλέπαμε με κιάλια. Εκτός και αν πάρεις αριθμημενη θέση. Τότε αλλάζει
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    @fotis , αεροπορικά θα πάω

    @tuning , όπως έγραψα και πιο πριν , σχεδιάζω απο Μπολόνια για το έλα στην πίστα και στο φευγιό μάλλον για Φλωρεντία , για καφέ/φαγητό
    Έτσι όπως το γράφετε , μάλλον θα δοκιμάσω τη κατάσταση το Σάββατο , να δω πως θα πάει και αναπροσαρμόζουμε αν χρειαστεί τη Κυριακή.

    @παπασούζα, μου κάνει εντύπωση αυτό για τη θέση , μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος για τις πιθανές κερκίδες του Mugello ?
    Το general admission δηλαδή είναι για όλες τις θέσεις ή μονο συγκεκριμένο σημείο στη πίστα ?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι στο Mugello, MotoGP 2009
    από gihal στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2009, 09:12
  2. ΠΑΜΕ Mugello ΝΑ ΔΟΥΜΕ Motogp
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 14:00
  3. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ Motogp
    από caesarsk στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 11:07
  4. Ανοιγει Η Λιστα Κρατησεων Για Το Mugello Motogp 2005
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 09:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF