Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Kle 500

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aratos Προβολή μηνύματος
    panther78 καλο θα ηταν να γινουμε και εμεις φιλοι με τον φιλο-γνωστη των ΚΛΕ. Ολο και καπου θα χρειαστει ετσι;
    όποιος θέλει του στέλνω με pm το τηλεφωνό του και ρωτάτε οτι θέλετε. Είναι στο Μαρούσι.

  2. #32
    Καλημέρα σε όλους, σημερινό follow up για την πορεία της κούκλας, τελικά τα καρμπυρατέρ ήταν τζάμι και ένα απλό ξεβούλωμα έκανε τη δουλειά. Το πρόβλημα ήταν στον θερμοστάτη ο οποίος είχε φάει ζόρι. Όταν τον πήρα στα χέρια είδα ότι απο τα σημεία που βίδωνε είχε αρχίσει και δάκρυζε που σημαίνει οτι ανέβαζε πίεση. Αλλάχτηκε, σφραγίστηκε, έγινε και στο σχετικό γυάλισμα στη βαλβίδα του πάνω στο μοτέρ και τώρα όλα κομπλέ. Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω είναι η ουρά της μοτοσυκλέτας η οποία από τους κραδασμούς και το βάρος του λασπωτήρα έχει σπάσει στη βάση της. Περιμένω να μου την ξεκουμπώσουν για να την κολλήσω...

  3. #33
    Πριν από 4 χρόνια βρήκα και πήρα ένα του 2002 με 19000 χλμ , πραγματικά. Πολύ χάρηκα. Στον ένα χρόνο που το κράτησα, με πήγε 7 φορές στο συνεργείο, τις 3 με γερανό. Ούτε θυμάμαι πλέον τα προβλήματα που μου έβγαλε, αλλά τα μισά ήταν από την ακινησία.
    Κρίμα , γιατί πάντα μου άρεσε αυτό το μηχανάκι (μοτέρ και αναρτήσεις) και πέρασαν δυο από τα χέρια μου.

  4. #34
    ναι στειλτο εκτος και τον λενε Σταματη

  5. #35
    o Σταμάτης είναι.

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Πριν από 4 χρόνια βρήκα και πήρα ένα του 2002 με 19000 χλμ , πραγματικά. Πολύ χάρηκα. Στον ένα χρόνο που το κράτησα, με πήγε 7 φορές στο συνεργείο, τις 3 με γερανό. Ούτε θυμάμαι πλέον τα προβλήματα που μου έβγαλε, αλλά τα μισά ήταν από την ακινησία.
    Κρίμα , γιατί πάντα μου άρεσε αυτό το μηχανάκι (μοτέρ και αναρτήσεις) και πέρασαν δυο από τα χέρια μου.
    Κοίτα να δείς τι παίζει. Εγω το έχω το δικό μου απο το 2004. Γενικά πάντα ήμουν της άποψης οτι δεν βάζουμε χέρι στη μηχανή αν δεν έχουμε σχετικές γνώσεις. Πάντα όμως ήθελα να ξέρω τι μου γίνεται και να μη με γαμάνε τα μαστόρια και μιας και είχα φίλο και γείτονα μηχανικό μοτο, είχα την ευκαιρία να βλέπω αλλά και να ρωτάω τυχόν απορίες μου κατά τη συντήρηση της μηχανής μου. Το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι πραγματικά πολύ απλής τεχνολογίας. Μετά απο ακινησία 4 ετών αποφάσισα να του κάνω μια διεξοδική συντήρηση η οποία τι περιλαμβάνει:

    Φρένα: δισκοπλακες - τακάκια - υγρα φρένων - ξεπάγωμα δαγκάνας
    Καρμπυρατέρ: Πολύ βασικό, τα KLE εκει και στα πηνία βγάζουν πρόβλημα
    Συστημα Ψύξης: Πιστεύω το πιο βασικό απο όλα... Κοιτάς τάπες ψυγείων - θερμοστάτη - βαλβιδα θερμοστάτη.
    Μοτερ: δε κοιτάς τίποτα τελικά είναι αθάνατο (Ισως μια ματιά στην αντλία νερού).

    Βασική συντήρηση: Αλλάζουμε τα λάδια - φιλτρο (ανα 2 αλλαγες λαδιων το φιλτρο) κανονικά και ανα 4.000km (βαζω απο τότε που το έχω Motul 5100 10-40W και δεν ακούγεται το κιβώτιο)

    Αν του κάνεις τα βασικά και δεν είσαι κανίβαλος η μηχανή αυτή δε θα σε αφήσει ποτέ. Είχα καποιους ενδοιασμους για αλυσιδα εκεντροφορου και τεντωτήρα αλλά δε νομίζω οτι χρειάζεται ποτε. Ίσως κάποια στιγμή αλλάξω τον τεντωτήρα.

    Το μηχανάκι μου μετά από σχεδόν 15 χρόνια που το έχω με λίγη προσοχή και συνέπεια είναι όπως την ημέρα που το αγόρασα. Ακόμα γυαλίζει.

    Επειδή όμως ακόμα δε το έχω βγάλει απο το συνεργείο και δεν θελω να λέω μεγάλες κουβέντες απο Σεπτέμβριο θα το κυκλοφορήσω κανονικά για 1 μηνα με δρομολόγια καθημερινά και θα σας κρατήσω ενήμερους. Προς το παρόν το βγάζω την άλλη εβδομάδα απο το συνεργείο και το κουκουλώνω για 1 μήνα γιατι ακόμα δέν έχω πινακίδες (μου φύγανε Εθνική καπου πριν τη Χαλκίδα πριν 4 χρόνια) - λαστιχα - ασφάλεια - ΚΤΕΟ

    Δυστηχώς μου τελείωσε το μπικικίνι.....
    Τελευταία τροποποίηση από panther78; 18/07/2019 στις 12:26.

  7. #37
    επειδη μαλλον πρεπει να αλλαξω καδενα στο ΚΛΕ μου, υπαρχει καποιος να μου πει υπευθυνα πως αλλαζει; γιατι μου ειπαν οτι μπορει να αλλαχτει πριτσινωτη και δεν χρειαζεται να λυθει το μισο μοτερ...Και βεβαια με ποιο κοστος

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aratos Προβολή μηνύματος
    επειδη μαλλον πρεπει να αλλαξω καδενα στο ΚΛΕ μου, υπαρχει καποιος να μου πει υπευθυνα πως αλλαζει; γιατι μου ειπαν οτι μπορει να αλλαχτει πριτσινωτη και δεν χρειαζεται να λυθει το μισο μοτερ...Και βεβαια με ποιο κοστος
    Αν αλλάξεις καδένα το κόστος είναι περίπου 70 η καδένα και ένα 120αρι ο τεντωτήρας. Τα εργατικά είναι όσο τα κοστολογεί ο καθένας. Η καδένα αν είναι ο μάστορας μάγκας την ανοίγει.

  9. #39
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panther78 Προβολή μηνύματος
    Αν αλλάξεις καδένα το κόστος είναι περίπου 70 η καδένα και ένα 120αρι ο τεντωτήρας. Τα εργατικά είναι όσο τα κοστολογεί ο καθένας. Η καδένα αν είναι ο μάστορας μάγκας την ανοίγει.
    παρακινδυνευμενο,καλυτερα να κατεβει ο κινητηρας για σωστη δουλεια
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παρακινδυνευμενο,καλυτερα να κατεβει ο κινητηρας για σωστη δουλεια
    300 ευρώ εργατικά. Ένας φίλος μου μάστορας εμπιστοσύνης άνθρωπος. Πολλά χρόνια φιλίας και γειτονίας μου είπε ότι γίνεται ασφαλώς. Τα kle όμως από άλλο γνωστό που τα λύνει και τα δένει δε θελουν ποτέ καδένα γιατί είναι Καραβίσια. Μόνο τεντωτηρα μου είπε. Τώρα εγώ προσωπικά αν έκανα τη δουλειά στο μηχανάκι μου θα το πήγαινα στο φίλο μου το μάστορα και θα το έκανα. Δεν είναι επιστήμη να ανοίξεις και να κλείσεις μια αλυσίδα. Τώρα αυτό είναι δική μου άποψη μην πάρω κανένα στο λαιμό μου, εμπιστοσύνη στο μάστορά μου έχω τυφλή.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Πιθανότατα ο ιαπων που επέλεξε να τοποθετήσει εκεί την καδενα φρόντισε να την υπερδιαστασιολογησει ώστε να μην χρειαστεί να αλλαχθεί ποτε

  12. #42
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Oπως και ναχει γυρω στα 130.000 χλμ αναλογως την χρηση θα χρειαστει αλλαγη,και η εταιρεια συνιστα κατεβασμα κινητηρα.και οχι κοψιμο καδενας.Απο κει και περα its up to you.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Νομίζω στα 130000 χλμ το κλε τάχει βγάλει τα λεφτά του

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Παρακολουθώ το θέμα με την καδενα κ ας έχω 37.000 ακόμα αχαχαχα, σου πε κάνεις ότι θέλει αλλαγή; δηλ ακούγετε; άνοιξες από πάνω κ την είδατε; έχω δει βίντεο ρώσικο κ έχει καμία 100 βίδες.

  15. #45
    ναι ακουγεται αρκετα. Υπ΄οψην την μηχανη την πηρα πριν ενα χρονο αλλα επειδη ειχε τρυπια εξατμιση δεν το καταλαβα. Απο τοτε εχω παει σε μηχανικους και μου ειπαν οτι θελει αλλαγμα. Για τον τροπο (και τα ευρω) υπαρχει διχογνωμια. (αν μπορεις στειλε το βιδεο)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KLE 500 ζελατίνα ?
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 11:00
  2. KLE 500 Ζελατίνα
    από THEOD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 13:21
  3. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF