Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 60

Θέμα: Kle 500

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Έβαλε ο μάστορας belray 10-40 στις 33.000 και είπε να τα αλλάξουμε στις 39.000, τώρα έχω 38.000 και από το Τζαμάκι φαίνονται κατάμαυρα, επίσης σήμερα κ χθες σε απότομο γκάζι με λίγες στροφές από 3.000 περίπου, την μία από 6η και σήμερα με 3ή4 πατιναρισε για λίγο, ενώ δεν πατιναρουν οι δίσκοι μου γενικά, το λάδι η έρχεται η ώρα για δισκάκια;

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Έβαλε ο μάστορας belray 10-40 στις 33.000 και είπε να τα αλλάξουμε στις 39.000, τώρα έχω 38.000 και από το Τζαμάκι φαίνονται κατάμαυρα, επίσης σήμερα κ χθες σε απότομο γκάζι με λίγες στροφές από 3.000 περίπου, την μία από 6η και σήμερα με 3ή4 πατιναρισε για λίγο, ενώ δεν πατιναρουν οι δίσκοι μου γενικά, το λάδι η έρχεται η ώρα για δισκάκια;
    Η κουμπαρα μου εχει ενα KLE 500 ,00 , και οταν το πηγε για σερβις της βαλανε λαδι Quantum 10w40, εχει κανει 2860 χλμ και λεει οτι ειναι πολυ καλα, δεν ακουγαιτε τιποτα, αλλα ειναι Κοζανη, για Αθηνα δεν ξερω αν υπαρχουν αυτα τα λαδια,πρωτη φορα τα ακουω.

  3. #48
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Υπέροχη μοτοσυκλέτα!

    Στα KLE500 έβαζαν αυτόματο τεντωτήρα από KLR650 ή TENGAI και ο θόρυβος εξαφανιζόταν.... αυτό τα παλιά χρόνια!

    Ταξίδι στην Ισπανία το 1993

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	156.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	409809

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Oπως και ναχει γυρω στα 130.000 χλμ αναλογως την χρηση θα χρειαστει αλλαγη,και η εταιρεια συνιστα κατεβασμα κινητηρα.και οχι κοψιμο καδενας.Απο κει και περα its up to you.
    Οι συντρηπτική πλειοψηφία δεν κατεβάζει μοτέρ.
    Εγώ δεν έχω ακούσει στραβές σε τέτοιου είδους πατέντα αλλά δεν είμαι γνώστης επί του θέματος.

    Τι παίζει πράγματι;

  5. #50
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Οι συντρηπτική πλειοψηφία δεν κατεβάζει μοτέρ.
    Εγώ δεν έχω ακούσει στραβές σε τέτοιου είδους πατέντα αλλά δεν είμαι γνώστης επί του θέματος.

    Τι παίζει πράγματι;
    Δεν κατεβαζει λογω κοστους,αλλα το σωστο ειναι να κατεβει το μοτερ να ανοΙχτει να καθαριστουν ολα και με την ευκαιρια να ελεγθει και για τυχον αλλες φθορες,μια που το ανοιγεις.Θ τα φτιαξεις ολα με την ευκαιρια και θαχεις καινουργιο μοτερ για αλλα 130000-150000 χιλιομετρα.Αυτη ειναι η επισημη θεση της ΚΑΒΑΣΑΚΙ βασει γνωμων εξουσιοδοτημενων συνεργειων.Απο κει και περα καθε πατεντα εχει και τα ρισκα της.Η διαφορα του κοστους ειναι γυρω στα 300 ευρω αλλα θα εχεις καινουργιο μηχανακι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Ναι οκ έτσι είναι.
    Αλλά έχεις ακούσει για αστοχίες;
    π.χ. να κόπηκε καδένα;

  7. #52
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Απ οτι μου ειπε ο εξουσιοδοτημενος που το παω-και του εχω σχεδον απολυτη εμπιστοσυνη-υπαρχει ποσοστο αστοχιας και οσον αφορα την θραυση,αλλα και οσον αφορα την φθορα,και αυτο το ειπε απο τους πελατες που του τα φερνουν,επειδη τα ειχαν παει σε αλλους μαστορες που δεν κατεβασαν τον κινητηρα.Το ακριβες ποσοστο αστοχιας δεν μου το ειπε γιατι δεν τον ρωτησα. ΑΝ μενεις Αθηνα πες μου να σου στειλω π.μ. με την διεθυνση να πας να παρεις μια ολοκληρωμενη γνωμη χωρις χρεωση απο μερους σου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Δεν έχω καβασάκι. Γενικά ρωτάω.
    Ένα παλιό gs έχω και επειδή πρίν καμιά 40αρια χιλιάδες χιλιόμετρα η γλύστρα παρέδωσε πνεύμα έγινε πατέντα για να μπει η καινούρια έχω μια σχετική ανασφάλεια.
    Δεν έχω πρόβλημα ως τώρα αλλά...

    Και η μπεμβέ κατέβασμα μοτέρ προτείνει αλλά πρέπει να πουλήσεις οικόπεδο.

  9. #54
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω καβασάκι. Γενικά ρωτάω.
    Ένα παλιό gs έχω και επειδή πρίν καμιά 40αρια χιλιάδες χιλιόμετρα η γλύστρα παρέδωσε πνεύμα έγινε πατέντα για να μπει η καινούρια έχω μια σχετική ανασφάλεια.
    Δεν έχω πρόβλημα ως τώρα αλλά...

    Και η μπεμβέ κατέβασμα μοτέρ προτείνει αλλά πρέπει να πουλήσεις οικόπεδο.
    Βεβαιως δεν εκφερω γνωμη για το σουζουκι,αλλα επειδη και οι δυο κινητηρες ειναι σχεδιαστικα πανομοιοτυποι,και της ιδιας -χρονικα και ουσιαστικα τεχνολογιας και τεχνοτροπιας-υποθετω οτι και η σουζουκι την ιδια οδηγια θα δινει στους μαστορες της.Σκεψου βεβαιως οτι απο την μια γλυτωνεις την διαφορα τιμης της επισκευης,αλλα αν σου τυχει η στραβη και κοπει η καδενα η ζημια που θα προκληθει θα ειναι πολλαπλασια και πιθανως να κινδυνευσει και η ζωη σου .
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Βεβαιως δεν εκφερω γνωμη για το σουζουκι,αλλα επειδη και οι δυο κινητηρες ειναι σχεδιαστικα πανομοιοτυποι,και της ιδιας -χρονικα και ουσιαστικα τεχνολογιας και τεχνοτροπιας-υποθετω οτι και η σουζουκι την ιδια οδηγια θα δινει στους μαστορες της.Σκεψου βεβαιως οτι απο την μια γλυτωνεις την διαφορα τιμης της επισκευης,αλλα αν σου τυχει η στραβη και κοπει η καδενα η ζημια που θα προκληθει θα ειναι πολλαπλασια και πιθανως να κινδυνευσει και η ζωη σου .
    πεμβέ σου είπε ο άνθρωπος βρε p(k)anavour!!
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #56
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πεμβέ σου είπε ο άνθρωπος βρε p(k)anavour!!
    νομιζα σουζουκι gs500

    για προπελα δεν ξερω αλλα ειδικα για ΒMW αν το λεει το εργοστασιο δεν θα το ρισκαρα.Παντως ας απαντησει καποιος με GS
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #57
    παντως επισημο δυνεργειο της KAWASAKI ΔΕΝ κατεβαζει μοτερ

  13. #58
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aratos Προβολή μηνύματος
    παντως επισημο δυνεργειο της KAWASAKI ΔΕΝ κατεβαζει μοτερ
    πολυ πιθανον,φανταζομαι οτι ειναι οδηγια της καβασακι, οχι υποχρεωση.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Ολά μετριούνται με το τι θές να κάνεις με αυτό το μηχανάκι.
    Θές να το κρατήσεις για άλλα 15 χρόνια η θα το δώσεις σε 2 - 3 χρόνια.
    Η τιμές των kle είναι χώμα και όσο περνάνε τα χρόνια και οικονομικά είμαστε καλύτερα θα πάνε ακόμα πιό κάτω.
    Αυτά μετράνε για μιά επισκευή που κοστίζει. Και στο νού μας να έχουμε οτι οι περισσότεροι μάστορες όταν ανοίγουν μοτέρ σου λένε αλλάξε και αυτό και το άλλο γιατί ναι μεν ο στρόφαλος θα κρατήσει για άλλες τόσες χιλ χλμ αλλά η μπιέλα όχι και το πιστόνι θα σκορπίσει και η αντλία λαδιού θα αστοχήσει και οι φουρκέτες στο κιβώτιο θα γίνουν σκόνη και πάει λέγοντας!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Σήμερα το πρωί ενώ γυρνούσε η μίζα δεν έπαιρνε κίνηση το μοτέρ, όπα λέω κοπλερ, την πήγα μάστορα, ξεκόλλησε το γρανάζι του κοπλερ, και δύο μαγνήτες ξεκολημενοι αλλά στην θέση τους ευτυχώς, kle500 38.600χλμτρα

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. KLE 500 ζελατίνα ?
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 12:00
  2. KLE 500 Ζελατίνα
    από THEOD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 14:21
  3. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF