Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: Kle 500

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    περασαν απο τα χερια μου και το 250 και το 500, μεταχειρισμενα με 70000χλμ το καθενα οι προηγούμενοι δεν εκαναν και οτι καλύτερο στην συντήρηση το έβλεπες απο αλλου, εγω εκανα στο καθενα απο 30-40κ χλμ δεν ειχα θεμα με τα πηνία, τοσο τυχερος?!?!?! και αν ναι γιατι δεν μου καθετε το τζοκερ πχ!?! (ρητορικό το ερώτημα)

  2. #17
    Καλησπέρα και απο εμένα,

    έχω το KLE 500 2002mod από το 2004. Μέχρι προ τετραετίας δε μου ζήτησε τίποτα εκτός απο ένα ανορθωτή 1 χρονο μετά την αγορά του. Ο γνήσιος ήταν κινέζικος και ο immitation που προτίμησα made in Japan. Μετά απο περιπου 80.000km μου ζήτησε και πηνία. Το μηχανάκι δε με άφησε ποτέ και πουθενά. Λόγω αδυναμίας δικής μου μου έμεινε στην ακινισία 4 χρόνια. Τώρα σκοπεύω να το αναστήσω. Οι εργασίες που σκοπεύω να του κάνω είναι αλλαγη αλυσίδας εκεντροφόρου - τεντωτήρας, αλυσιδογράναζα - βαλβίδα νερου, φουσκες υποπίεσης καρμπυρατερ, δισκους συμπλέκτη. Αν κάποιος έχει να συμπληρώσει κάτι καλοδεχούμενο!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν εμεινε με βενζινη μεσα καλο καθαρισμα στα κυκλωμα τροφοδοσιας τεποζιτο ρουμπινετο καρμπυρατερ
    αλλαγη παραφλου
    αλλαγη υγρων φρενων
    ελεγχος σε οτιδηποτε λαστιχενιο που ξεραινεται με την ακινησια
    πιθανον να ζητησει τσιμουχες στα καλαμια

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Tι να προσθέσουμε? Αν σκοπεύεις να αλλάξεις αλυσίδα εκκεντροφόρου χώρίς να ανοίξεις μοτέρ όλα καλά Γίνεται αλλά πες μας πως θα πάει. Δεν ξεκινάς απλά με μια αλλαγή του τεντωτήρα?

  5. #20
    θελω να δώ πρώτα σε τι κατάσταση είναι ο τεντωτήρας και αν παίρνει κανένα μάζεμα αλλά αν αλλάξω τεντωτήρα θα αλλάξω και την αλυσίδα. Δεν έχει νόημα νομίζω να κάνω το ένα χωρίς το άλλο. Πάντως ναι όπως είπε και ο toyar θα αλλαχθούν όλα τα υγρά και τα λαστιχένια. Πάντως αν γίνουν όλα αυτά τα μαζέματα σε ενα δεύτερο χρόνο θέλω να δω για τις αναρτήσεις. Έχω ακούσει οτι ταιριάζει μόντα απο ΚΤΜ μπροστινό σύστημα. Θα μάθω περισσότερα και θα γράψω. Για πίσω ανάρτηση σκέφτομαι ένα λαδιου αζώτου YSS me 350 euro.

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ασε τα yss ειναι πολυ υποδεέστερο απο αυτο ππυ φοράει. Αν παιρνει επισκευη το μαμα κανε αυτο
    Εναλλακτικά μπορεις να δεις για οικονομικό αμορτισερ με υδραυλικη προφορτιση απο την ελληνικη αντιπροσωπεία της hagon
    http://www.hagon-shocks.co.uk/catalo....aspx?TypeID=M

  7. #22
    θελω να μας γραψεις ποσο κοστισε η αλλαγη αλυσιδας-καδενας, και με ποιον τροπο εγινε.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aratos Προβολή μηνύματος
    θελω να μας γραψεις ποσο κοστισε η αλλαγη αλυσιδας-καδενας, και με ποιον τροπο εγινε.
    Λοιπόν μίλησα με τον μάστορα και μου είπε οτι για να αλλάξει καδένα και τεντωτήρα θέλει κατέβασμα το μοτέρ και η εργασία για αυτό ειναι 350 ευρώ χώρια τα ανταλακτικά που βγαίνουν περιπου 200 ευρώ. Τώρα αυτό εμένα μου φαίνεται υπερβολικό λίγο. Μου είπε οτι δεν αλλάζει αλλιώς γιατι είναι ανάμεσα στους κυλίνδρους και η αλυσίδα δεν ανοιγει, είναι ενωμένη και μονοκόμματη. Τι να πω δεν ξέρω θελω κι εγω να το ψάξω ακόμα λίγο μη μου λέει μαλακίες....

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panther78 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν μίλησα με τον μάστορα και μου είπε οτι για να αλλάξει καδένα και τεντωτήρα θέλει κατέβασμα το μοτέρ και η εργασία για αυτό ειναι 350 ευρώ χώρια τα ανταλακτικά που βγαίνουν περιπου 200 ευρώ. Τώρα αυτό εμένα μου φαίνεται υπερβολικό λίγο. Μου είπε οτι δεν αλλάζει αλλιώς γιατι είναι ανάμεσα στους κυλίνδρους και η αλυσίδα δεν ανοιγει, είναι ενωμένη και μονοκόμματη. Τι να πω δεν ξέρω θελω κι εγω να το ψάξω ακόμα λίγο μη μου λέει μαλακίες....
    €550 για να αλλαξεις καδενα και τεντωτηρα σε ενα μηχανακι 15+ ετων..??
    Υπερβολικο μου ακουγεται.........

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Σωστά στα λέει για την καδενα
    Η μόνη εναλλακτική είναι να την κόψεις να την περάσεις και να την ξαναδώσεις αλλά δεν το κάνουν για ασφάλεια
    Πάντως δεν αξίζει να ανοίξεις σωστό μοτέρ μόνο για καδένα
    Άλλαξε μόνο τεντωτηρα κι όσο κουδουνίζει
    Όλα έτσι ακουγονται

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Σωστά στα λέει για την καδενα
    Η μόνη εναλλακτική είναι να την κόψεις να την περάσεις και να την ξαναδώσεις αλλά δεν το κάνουν για ασφάλεια
    Πάντως δεν αξίζει να ανοίξεις σωστό μοτέρ μόνο για καδένα
    Άλλαξε μόνο τεντωτηρα κι όσο κουδουνίζει
    Όλα έτσι ακουγονται
    Ναι αυτό φαντάζομαι είναι σωστό και μετα απο έρευνα στο youtube είδα ένα video πως γίνεται η αλλαγή και όντως είναι μανούρα και θέλει κατέβασμα το μοτέρ. Επειδή το μηχανάκι ειναι σε ακινησία και δεν είμαι σίγουρος αν χρειαστεί θα το ακούσουμε πρωτα. Βέβαια αν χρειαστεί αλλαγή έχω μαστορα τσεκαρισμένο και φίλο που το φτιάχνει με ανοιγμα της αλυσίδας. Εχει εξωλκέα που την ανοιγει χωρίς ζημιά. Αν το κάνω θα ειμαι εκεί να τραβήξω φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω αλλά αυτο θα γίνει σίγουρα απο Σεπτέμβριο και μετά γιατί οπως πάμε στεγνώνουμε και απο μπικικίνια!!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Ειχε ενα θέμα στο kawasaki forum αυτο που εκλεισε αναλυτικα με φωτογραφιες για την καδενα του kle Χαθηκε γνώση απο εκει μεσα...
    Για το πίσω αμορτισερ παρε τηλ
    Γιωργος Ρεμουνδος 6972072695
    https://www.facebook.com/Ursamoto/

    Οι τιμές δεν έχουν σχέση με καινούργιο και στο φιάχνει όπως θές.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  13. #28
    Ευχαριστώ πολύ leftos η αναρτηση θα γινει service συντομα. Τώρα στο δια ταύτα. Καδένα απ'οτι είδα στο KLE ειναι καραβίσια και δε νομίζω να χρειάζεται άλλαγμα. Μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα άνθρωπο με βαθειά γνώση στο KLE και μου είπε το εξής. Να κοιτάξω θερμοστάτη και βαλβίδα θερμοστάτη. Τα συγκεκριμένα δε θελουν άλλαγμα. Ο θερμοστάτης βράσιμο σε βραστήρα με ξύδι και η βαλβίδα είναι χάλκινη οπότε ένα καλό καθάρισμα μέχρι να φανεί μέταλο. Τώρα απο τα 120 ευρώ που μου ζήτησε ο μάστορας για καθαρισμό καρμπυρατέρ (και απο αυτά θα λάβει τα @@ μου) θα πάρω σπίτι τα καρμπυρατέρ και θα τα καθαρίσει ένας φίλος καρμπυρατεράς για ένα 30αρι το ιδιο και με το θερμοστάτη και τη βαλβίδα που θα τα φτιάξω εγώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

  14. #29
    panther78 καλο θα ηταν να γινουμε και εμεις φιλοι με τον φιλο-γνωστη των ΚΛΕ. Ολο και καπου θα χρειαστει ετσι;

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Για καδένα στο kle εγω δεν είχα ακούσει.
    Αυτά που είχα ακούσει είναι καλό λάδι για τα πηνία και καλή μπαταρία για το κόμπλερ μίζας.
    Οτι με αυτόν τον τρόπο μπορείς να σώσεις τα δύο απο τα τρία προβλήματα του.
    Το τρίτο είναι οι μαγνήτες που έχει ακουστεί οτι ξεκόλλαγαν.
    Τωρα καρμπυρατέρ και κάτι πολλαπλασιαστές. Μηχανάκια τόσων χρόνων τα έχουν αυτά.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KLE 500 ζελατίνα ?
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 12:00
  2. KLE 500 Ζελατίνα
    από THEOD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 14:21
  3. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF