Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Παρκάρισμα μοτοσικλέτας!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2017
    Μηνύματα
    7

    Παρκάρισμα μοτοσικλέτας!!!

    Καλησπέρα, λίγο πριν μου έτυχε το εξής:
    Πήγα να πάρω την μηχανή μου κάτω απο το σπίτι σε σημείο που την αφήνω χρόνια, δεν υπάρχει ένδειξη για παράνομο παρκάρισμα ούτε για ΙΧ.
    Το συγκεκριμένο σημείο όχι οτι έχει σημασία αλλα αφήνουν και άλλες μηχανές, επι της ουσίας οταν αδειάσει θέση μπαίνουμε 3,4 μηχανές της γειτονιάς παρκαρισμένες με το τιμόνι προς τα μπρός (κάθετα) και πλάγια η μια στην άλλη.

    Κάποιος μου άφησε ραβασάκι που γράφει "Την επόμενη φορά που θα παρκάρεις την μηχανή σου σε σημείο που είναι για αμάξι θα την βρείς σπασμένη"
    Έγινα ταυρος και κοιτούσα γυρω μου μήπως τον βρω!

    Οπως και να'χει μου χάλασε την μέρα, θέλω αντι να τον πλακώσω να του εξηγήσω οτι θα τον τρέξω νομικά αν με ξανααπειλήσει.
    Όμως θέλω να ξέρω:
    Εφόσον πληρώνω ασφαλεια, σήμα και οτι άλλο χρειάζετε για την μηχανή (ΚΤΕΟ κτλπ) δεν έχω το δικαίωμα να παρκάρω όπου θέλω , εφ'οσον δεν υπάρχει ένδειξη που μου το απαγορευει!!;;

    Σε κάθε περίπτωση αν άφηνε ένα χαρτι σε όλα τα μηχανάκια "Σας παρακαλώ αν μπορείτε να το αφήνετε απένταντι στο πεζοδρόμιο μπλα μπλα ..." θα ήταν διαφορετικό αλλα μιλάμε ο τύπος στα ίσα με απείλησε ενω γύρω μου υπήρχαν και άλλες μηχανές της γειτονιάς!!!

    υ.γ. δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με προσωπικό και στοχοποίησε μόνο εμένα, ίσως επειδή η δικιά μου μηχανή φαίνεται η πιο διαλυμένη.

    Ευχαριστώ
    Τελευταία τροποποίηση από alex-1978; 23/01/2019 στις 17:20.

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Εχεις εναν τραμπουκο μαλακα στη γειτονια σου. Ο νομος τη σχεση εχει; Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να του την στησεις η να βαλεις καμερα για να δεις ποιος ειναι. Μετα πραττεις οτι σε φωτισει ο αλαχ.

    Η αστυνομια δε νομιζω να μπορει να σε βοηθησει και πολυ σε αυτη την περιπτωση αν και καλο θα ηταν να κανεις καμμια επισκεψη, γιατι ισως να γνωριζουν ποιος ειναι

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Εγώ θα το ξανα άφηνα εκεί, με το σημείωμά του επάνω και δίπλα ένα δικό του με το τηλ. μου ώστε να επικοινωνήσει.

    Αν είχα καινούριο μηχανάκι, μάλλον δε θα το ρίσκαρα.



    Είναι να μην μπλέξεις, άκρη δεν βγαίνει εκτός και είσαι ποιο τρελαμένος και όποιος κερδίσει.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Καταγγελία στην αστυνομία, αφήνεις το μηχανάκι πάντα στο ίδιο σημείο και βρίσκεις έναν τρόπο να το παρακολουθείς. Αν το αγγίξει κάποιος, πράττεις ανάλογα.

    Ναι, μπορείς να παρκάρεις όπου επιτρέπεται, ακριβώς όπως ένα αμάξι.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2017
    Μηνύματα
    7
    Έπειδη βαρέθηκα να περιμένω κόλησα πάνω στην μηχανή μου δευτερο χαρτάκι δίπλα στο δικό του που του έγραψα"ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΡΑΒΑΣΑΚΙΑ ΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ. ΘΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΕΛΗ,ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΩ ΟΠΟΥ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ" ...
    Η μμακια ειναι τον απειλησα και εγω, στην ουσια με έβαλε στην αρρωστεια του!
    Δεν μιλάμε οτι πήγα σε μια άσχετη γειτονιά που δεν έχω ιδέα (οχι οτι έχει σημασία) αλλα σχεδόν κάτω απο το σπίτι μου που αυτο με τα μηχανάκια γίνεται χρόνια. Και το παρκάρω πάντα κάθετα για να μην πιάνω τον χώρο!!
    Θα το αφήσω όμως , ανα τόσο κατεβαίνω κάτω να δω μήπως τον δω εκει κοντά!

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Εμμ το ενδεχομενο φαρσουλας το σκεφτηκε κανεις απο γειτονα η φιλο???η γιναμε Τεξας και φαρουεστ αμεσως??να βγαλω το καπελο και τα εξάσφαιρα απ τη ναφθαλίνη αν ειναι ετσι..
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Οταν φευγουν τα αλλα μηχανακια και μενει το δικο δου στη μεση φαινεται σαν να καβατζωνεις τη θεση για το αμαξι σου
    Οταν ο αλλος κανει γυρους να παρκαρει και δε βρισκει γινεσαι στοχος κι ας μην φταις
    Πιθανον εχει βαλει αντιστοιχο σημειωμα και στους αλλους

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex-1978 Προβολή μηνύματος
    Έπειδη βαρέθηκα να περιμένω κόλησα πάνω στην μηχανή μου δευτερο χαρτάκι δίπλα στο δικό του που του έγραψα"ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΡΑΒΑΣΑΚΙΑ ΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ. ΘΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΕΛΗ,ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΩ ΟΠΟΥ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ" ...
    Η μμακια ειναι τον απειλησα και εγω, στην ουσια με έβαλε στην αρρωστεια του!
    Δεν μιλάμε οτι πήγα σε μια άσχετη γειτονιά που δεν έχω ιδέα (οχι οτι έχει σημασία) αλλα σχεδόν κάτω απο το σπίτι μου που αυτο με τα μηχανάκια γίνεται χρόνια. Και το παρκάρω πάντα κάθετα για να μην πιάνω τον χώρο!!
    Θα το αφήσω όμως , ανα τόσο κατεβαίνω κάτω να δω μήπως τον δω εκει κοντά!
    Έκανες την μεγαλύτερη ανοησία που μπορούσες....αυτός απείλησε το μηχανάκι σου (υλικές ζημιές) εσύ σωματική ακεραιότητα που είναι πολύ βαρύτερο αδίκημα.... αν το προλαβαίνεις, αφαίρεσε το, δεν ξέρεις που μπορεί να μπλέξεις.....
    Κάνε ότι είπε ο Blitzer και επίσης μεγάλη πιθανότητα έχουν τα λεγόμενα του Toyar (παθών)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2017
    Μηνύματα
    7
    μπα δεν παίζει φάρσα, δεν έχω τόσα πάρε δώσε με την γειτονιά. Με βλέπουν που έρχομαι και φευγω χωρίς να έχω ενοχλήσει. Ενα ζεστό καλημέρα μονο με καποιους νορμαλ ανθρώπους. Με τραμπούκους καρμιριδες δεν είχα ποτέ καποιο περιστατικό.

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Θέλω να δω τι θα κάνεις όταν κατέβεις να πάρεις το μηχανάκι και σε περιμένει καμία διφυλλη "ντουλάπα".....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2017
    Μηνύματα
    7
    teogtp δεν έχει να κάνει με αυτό, είμαι άνθρωπος που δεν θέλω φασαρίες αλλα ο συγκεκριμένος με έβαλε στο τριπάκι. Την απάντηση μου την έχω βγάλει όχι απο τον φόβο της ντουλάπας αλλα γιατι δεν θα πέσω στην κατάντια του. Αντιθέτως πέτυχα 2,3 απο την γειτονιά και έχει γίνει θέμα. Αρκετοι απο αυτούς έχουν μηχανές και τις αφήνουν στον ίδιο δρόμο όπως και εγώ. Οταν ανοίξει θέση μπαίνουν καποιες μηχανές κάθετα.

  12. #12
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Κακώς άφησες ραβασάκι.
    Κάλεσε την αστυνομία και κάνε καταγγελία του περιστατικου.
    Σε παρόμοια κατάσταση με την δική σου (σε εμένα μου έκανε ζημιά) τον παγιδεψα με καμερουλα και εκεί άρχισε τα κοκοκο ο τύπος.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2017
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Οταν φευγουν τα αλλα μηχανακια και μενει το δικο δου στη μεση φαινεται σαν να καβατζωνεις τη θεση για το αμαξι σου
    Οταν ο αλλος κανει γυρους να παρκαρει και δε βρισκει γινεσαι στοχος κι ας μην φταις
    Πιθανον εχει βαλει αντιστοιχο σημειωμα και στους αλλους
    το καταλαβαίνω αυτο που λες αλλα δεν παιζει σε αυτην την περιπτωση γιατι μηχανη που ήταν ακριβώς δίπλα είναι ακόμα εκεί, πετυχα τώρα κάτω τον ιδιοκτήτη του και μου ειπε πως δεν την μετακινησε επισης απο χθες. (ειχα παρκάρει διπλα του) Τώρα αν είχε αλλάξει κάτι απο την άλλη πλευρά που υπήρχε μηχανή και έφυγε δεν το θυμάμαι αλλα σε καμοια περίπτωση αυτο που λες οτι φαινοταν μονο του στην μέση να πιάνει 2 χωρους ΙΧ. Και το βασικότερο, είναι γειτονιά που βρίσκουν εύκολα πάρκινγκ και τα ΙΧ. Θα πάω στην αστυνομία αν και ξέρω πως δεν παίζει κάτι αλλα ποτέ δεν ξέρεις ...

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Θέλω να δω τι θα κάνεις όταν κατέβεις να πάρεις το μηχανάκι και σε περιμένει καμία διφυλλη "ντουλάπα".....
    αμα ηταν ντουλαπα αυτος που αφησε το ραβασακι δε νομιζω να αφησε το χαρτακι. Σε καθε περιπτωση, η κοινωνια ειναι γεματη απο τετοιους κουραδομαγκες...εγω προσωπικα θα εβαζα μια καμερα να παρακολουθει το μηχανακι ωστε να τον πιασω μια μερα για να ξερω ποιος ειναι, και θα πηγαινα στην αστυνομια για ενημερωση...οι τυποι που κανουν τετοιες μαλακιες συνηθως τις κανουν συχνα...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2017
    Μηνύματα
    7
    μολις γύρισα απο Αστυνομία, μου είπαν τα γνωστά αλλα ενημερώνω και τους υπολοίπους. Μυνηση κατα αγνώστου κόστος 50Ευρώ και απ'οτι κατάλαβα δεν σε καλύπτει σε τίποτα. Πρέπει μονο να τον τσακώσεις ή να το παραδεχτεί οτι αυτος το έκανε. Στην ουσία αν με αφήνει να παρκάρω ο νόμος ή όχι δεν έχει σημασία, αυτο που έχει ειναι η απειλή. Κράτησα το χαρτί χειρόγραφο οπως το έγραψε. Αν τον τσακώσεις ή βρεις ποιος ειναι του κάνεις μύνηση καταθέτωντας και το απειλητικο ραβασάκι. Κλάιν-μαιν η φάση τζάμπα μου χάλασε την μέρα αλλα τι ειναι η κάμερα ρε παιδιά να την βάλω που όλοι λέτε βαλε κάμερα; Που θα την κρύψω και τι θα κάνει , θα γράφει όλη την μέρα σε ένα φλασάκι που κάθε μέρα θα πρέπει να αλλάζω;ή μήπως iptv μπορεί να γίνει; Ειμαι στον 5ο και η μηχανή ειναι κάτω στην διπλανη ακριβως οικοδομή (δεν νομίζω να μπορεί να πιάσει το net μου) Θα ακολουθήσω την οδό της λογικής μιλώντας με όλους στην γειτονιά για το περιστατικό μέχρι που θα τον τσακώσει κάποιος. Ελπίζω μόνο να κανει μμκια και να πεταχτεί απο πουθενα και τότε θα τον πάω νομικά τον π@@στη.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά καινούριας μοτοσικλέτας
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2005, 15:28
  2. Οι γυναίκες είναι σαν τις θέσεις για παρκάρισμα.
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:14
  3. ΓΥΝΑΙΚΕΣ Vs ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑ
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2004, 21:00
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 10:07
  5. Μεταβίβαση Μοτοσικλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF