Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 103

Θέμα: αγορά MT-09 ή Tracer 900 ?

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimou_j Προβολή μηνύματος
    ...Tι θα με συνεφερε?
    Εαν γνωριζει καποιος
    Για καποιο λογο νομιζα πως μιλουσαμε για μετρητα...

    Αυτο που θα σε συνεφερε ειναι να μην παρεις με δοσεις μηχανη που δεν εχεις ουτε το 50% της αξιας της για προκαταβολη. Προσωπικα ειμαι πολυ συντηρητικος σε αυτα τα θεματα, ειδικα τετοιες δυσκολες εποχες δε βλεπω το λογο να ανοιχτεις τοσο πολυ.

    Αν αποφασισεις να το προχωρησεις τουλαχιστον παλεψε το για ατοκο διακανονισμο.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για καποιο λογο νομιζα πως μιλουσαμε για μετρητα...

    Αυτο που θα σε συνεφερε ειναι να μην παρεις με δοσεις μηχανη που δεν εχεις ουτε το 50% της αξιας της για προκαταβολη. Προσωπικα ειμαι πολυ συντηρητικος σε αυτα τα θεματα, ειδικα τετοιες δυσκολες εποχες δε βλεπω το λογο να ανοιχτεις τοσο πολυ.

    Αν αποφασισεις να το προχωρησεις τουλαχιστον παλεψε το για ατοκο διακανονισμο.
    τα 13κ που τα ειδες? εκτος αν μιλαμε για το GT. το απλο εχει 11.150 και με την εκπτωση στο αφηνει ο εμπορος απο 10.300-10-500.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Μάλιστα.... 10,5Κ για Tracer 900 2019 καινούργιο και μέσος όρος 8Κ για μτχ Tracer 2015 στο car.gr

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα.... 10,5Κ για Tracer 900 2019 καινούργιο και μέσος όρος 8Κ για μτχ Tracer 2015 στο car.gr
    καταρχην δεν εχει καμια σχεση να παρεις μηχανακι 3ετιας με το να το παρεις κουτα. επισης τα μοντελα πριν το 2018 ξερεις το λογο που τα εδιναν ''για οικογενειακους λογους'' και καλα?

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimou_j
    Εγγραφή
    22/01/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για καποιο λογο νομιζα πως μιλουσαμε για μετρητα...

    Αυτο που θα σε συνεφερε ειναι να μην παρεις με δοσεις μηχανη που δεν εχεις ουτε το 50% της αξιας της για προκαταβολη. Προσωπικα ειμαι πολυ συντηρητικος σε αυτα τα θεματα, ειδικα τετοιες δυσκολες εποχες δε βλεπω το λογο να ανοιχτεις τοσο πολυ.

    Αν αποφασισεις να το προχωρησεις τουλαχιστον παλεψε το για ατοκο διακανονισμο.
    Κοιτα ειμαι αρκετα καλα οικονομικα λογω του κλαδου που εργαζομαι , δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα μια χρηματοδοτηση 5 χιλιαρικα
    Θα μου πεις μετα ,τοκοι κτλ. Για αυτο ρωταω κιολας εαν γνωριζα δεν θα ρωτουσα
    Ειμαι σε μια φαση , η το παιρνω τωρα η περιμενω ενα 8-9 μηνο και το παιρνω μετρητα.
    Δεν κρατιεμαι ομως

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για καποιο λογο νομιζα πως μιλουσαμε για μετρητα...

    Αυτο που θα σε συνεφερε ειναι να μην παρεις με δοσεις μηχανη που δεν εχεις ουτε το 50% της αξιας της για προκαταβολη. Προσωπικα ειμαι πολυ συντηρητικος σε αυτα τα θεματα, ειδικα τετοιες δυσκολες εποχες δε βλεπω το λογο να ανοιχτεις τοσο πολυ.

    Αν αποφασισεις να το προχωρησεις τουλαχιστον παλεψε το για ατοκο διακανονισμο.
    "Ατοκα έδινε η DUCATI το 950, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα... https://www.eleftherostypos.gr/auto-...ltistrada-950/

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    "Ατοκα έδινε η DUCATI το 950, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα... https://www.eleftherostypos.gr/auto-...ltistrada-950/
    ε οχι και ντουκατι ρε απατσι! θες να παει να δινει 500αρες για αλλαγη ιμαντα στο μεγαλο σερβις? μην βαλουμε τα υπολοιιπα μαζι.. φιλτρο λαδια και μπουζι...εφυγε με μια 700αρα απο το συνεργειο και λεει και ευχαριστω. απο χρηστη αυτα φιλο μου οχι φαντασιες. κλαμαααα

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    καταρχην δεν εχει καμια σχεση να παρεις μηχανακι 3ετιας με το να το παρεις κουτα. επισης τα μοντελα πριν το 2018 ξερεις το λογο που τα εδιναν ''για οικογενειακους λογους'' και καλα?
    Ε, αυτό λέω, ότι είναι μικρή η διαφορά μεταξύ μτχ 4ετίας και καινούργιου (και αναβαθμισμένου)!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    ε οχι και ντουκατι ρε απατσι! θες να παει να δινει 500αρες για αλλαγη ιμαντα στο μεγαλο σερβις? μην βαλουμε τα υπολοιιπα μαζι.. φιλτρο λαδια και μπουζι...εφυγε με μια 700αρα απο το συνεργειο και λεει και ευχαριστω. απο χρηστη αυτα φιλο μου οχι φαντασιες. κλαμαααα
    Δεν είπα να το πάρει, είπα για τις άτοκες μόνο που και πάλι δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα.

  10. #40
    Φιλοι μου αν και λίγο παλιό το θέμα, να σας ρωτήσω το naked υποφερεται η σελα για συνεπιβάτη η και τον οδηγό για έκτακτο ταξιδακι η ειναι εντελως παλούκι.. Το tracer ξεφευγει παναθεματο. Αλλος μου λέει παρε το mt07 tracer αλλάααλλη ποιοτητα κι αλλος το crossrunner καλυτερα...
    Μ εχουν μπερδέψει
    Τελευταία τροποποίηση από spirpat; 17/04/2019 στις 07:00. Αιτία: Πρόσθεση..

  11. #41
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Έχω κάνει TEST RIDE και τα 3 (XSR900, MT-09SP & TRACER900 mod.'19). Θα σου πω το απόγευμα γιατί τώρα πρέπει να φύγω.

  12. #42
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Φιλοι μου αν και λίγο παλιό το θέμα, να σας ρωτήσω το naked υποφερεται η σελα για συνεπιβάτη η και τον οδηγό για έκτακτο ταξιδακι η ειναι εντελως παλούκι.. Το tracer ξεφευγει παναθεματο. Αλλος μου λέει παρε το mt07 tracer αλλάααλλη ποιοτητα κι αλλος το crossrunner καλυτερα...
    Μ εχουν μπερδέψει
    Ο κινητήρας του MT-09 είναι πολύ καλύτερος από εκείνον του MT-07. Με το MT-07 κερδίζεις σε οικονομία και φιλικότητα στο χρήστη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο κινητήρας του MT-09 είναι πολύ καλύτερος από εκείνον του MT-07. Με το MT-07 κερδίζεις σε οικονομία και φιλικότητα στο χρήστη.
    οταν λες καλύτερος τι εννοείς; Εγω νομίζω ότι απλά εχει περισότερα αλογα και ροπή αλλά ο μικρός δικύλινδρος είναι απίστευτα γραμμικός και δεν κρεμμάει ψηλά σαν τον μεγάλο. Θα επαιρνα το 900αρι για τον σκελετό και τις αναρτήσεις αλλά με το μοτερ του μικρού-αν βεβαια γινόταν. Το 900 ειναι made in Japan (η τουλάχιστον τα πρώτα ηταν) το 700 Italy ή France δεν θυμάμαι

  14. #44
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Φιλοι μου αν και λίγο παλιό το θέμα, να σας ρωτήσω το naked υποφερεται η σελα για συνεπιβάτη η και τον οδηγό για έκτακτο ταξιδακι η ειναι εντελως παλούκι.. Το tracer ξεφευγει παναθεματο. Αλλος μου λέει παρε το mt07 tracer αλλάααλλη ποιοτητα κι αλλος το crossrunner καλυτερα...
    Μ εχουν μπερδέψει
    Το XSR900 λόγω θέσης ντεποζίτου σου δίνει τη καλύτερη λαβή στο τιμόνι, είναι σίγουρα το πιο fun to ride από τις 3 μοτό που φοράνε τον κινητήρα CP3. Ακολουθεί το MT09 με παρόμοιο προσανατολισμό και ελαφρά πιο επιθετική θέση οδήγησης. Και τα δυο αυτά έχουν εξαιρετική θέσης οδήγησης και δεν κουράζουν τον οδηγό, θα έλεγα πως αυτό που αναφέρεις ως "εκτακτες αποδράσεις" είναι το ψωμοτύρι τους, ιδιαίτερα αν επιλέγεις τους επαρχιακούς όπου θα απολαύσεις τα στροφιλίκια. Στη περίπτωση του MT09 αξίζει να πάρει κανείς την έκδοση SP γιατί οι αναρτήσεις είναι από το πάνω ράφι και θα μπορέσεις να τις φέρεις στα μέτρα σου πράγμα που θα απογειώσει την οδηγική απόλαυση αν κάνεις σωστή δουλειά. Όπως έγραψα και οι δυο είναι πολύ άνετες για τον οδηγό. Μάλλον δεν ισχύει το ίδιο για τον συνεπιβάτη. Μια καλή λύση που θα βελτιώσει αρκετά τα πράγματα είναι η παράλληλη αγορά σελας comfort που διαθέτει η Yamaha (και για το XSR και για το MT09) και είναι πιο παχιά και απο άλλο υλικό (με μια μικρή επιφύλαξη, νομίζω πως περιέχει και τζελ). Επίσης μπορούν να τοποθετηθούν τα μπράτσα για τα πατητά του συνεπιβάτη από το TRACER900 που θα φέρουν τα πόδια περίπου 1,5 πόντο πιο χαμηλά και πίσω.

    Tracer 900,...σίγουρα είναι πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα αλλά μου έδωσε την αίσθηση πως ακόμη και στη χαρτογράφηση του κινητήρα έχουν γίνει παρεμβάσεις. Ίσως να φταίει η εντελώς διαφορετική θέση οδήγησης που με παρέσυρε σε λάθος συμπέρασμα. Επίσης διέκρινα μια σπογγώδη αίσθηση στο πίσω φρένο που δεν ένιωσα στις άλλες δυο (το μπροστινό είναι πανίσχυρο και στις τρεις). Κατά τα άλλα έχεις στη διάθεση σου πολύ μεγαλύτερη φιρτωτική ικανότητα για τα ταξίδια, και μια σχεδόν όρθια θέση οδήγησης από μια μηχανή δρόμου. Είμαι 1.80 και είχα τη ζελατίνα τέρμα πάνω και αν και η σέλα ήταν προρυθμισμένη στη ψηλότερη θέση δεν είχα κανένα πρόβλημα από την ανεμοκάλυψη, προσφέρει αρκετά καλή προστασία, τουλάχιστον μέχρι τα 160 χλμ που πρόλαβα να πιάσω. Η γνώμη μου είναι πως τα 1850 ευρώ της διαφοράς για το GT αξίζουν το κάθε σεντς. Είναι πολλά που σου προσφέρονται και παίρνεις πολύ μηχανή για 13 χιλιλαδες (μείον την όποια έκπτωση μπορείς να διεκδικήσεις). Αξίζει να περιμένει κανείς μερικούς μήνες ακόμη προκειμένου να συγκεντρώσει το ποσό.

    Ως γενική τοποθέτηση θα πω πως δε πρέπει να μπερδευόμαστε από το κοινό κινητήρα των 3 προτάσεων.. Είναι εντελώς διαφορετικές μηχανές αν και πολύ καλές μηχανές η κάθε μια στη κατηγορία της. Η ποιότητα κατασκευής είναι άνω του μέσου όρου. Το θέμα είναι να είστε βέβαιοι για τη χρήση που θέλετε να κάνετε για να μη τη βάλετε στις αγγελίες σε 1-2 χρόνια.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 17/04/2019 στις 10:47.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Φιλοι μου αν και λίγο παλιό το θέμα, να σας ρωτήσω το naked υποφερεται η σελα για συνεπιβάτη η και τον οδηγό για έκτακτο ταξιδακι η ειναι εντελως παλούκι.. Το tracer ξεφευγει παναθεματο. Αλλος μου λέει παρε το mt07 tracer αλλάααλλη ποιοτητα κι αλλος το crossrunner καλυτερα...
    Μ εχουν μπερδέψει
    Έχω κάτσει συνοδηγός και στο MT-07 και στο MT-07 tracer με βαλίτσα πίσω.
    Η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα.
    Στο γυμνό παλεύεις να γαντζωθείς στον μπροστινό και πάλι ο κώλος κάνεις βόλτες σε κάθε γκαζιά-φρένο.

    Στο tracer 1 ώρα ταξιδιού πέρασε χωρίς να το καταλάβω και ένιωσα ότι άνετα θα έκανα και συνεχόμενο 3ωρο αν όχι παραπάνω.

    Το 09 είναι άλλη κατηγορία μηχανής και πολύ ποιοτικότερο εκτός απο το θέμα δύναμης.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;
    από tsimouxas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2018, 21:01
  3. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 17:52
  4. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  5. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF