Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 103 από 103

Θέμα: αγορά MT-09 ή Tracer 900 ?

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Με τα ιδια λεφτα σε μηχανη θα παρεις λιγο καλυτερες επιδοσεις. Αν θες μεταφορικο και οχι μεσο ψυχαγωγίας ειναι καλυτερη αγορα απο οποιαδηποτε μηχανη των 7κ. Καταλαβαίνω δλδ γιατί πουλανε σαν τρελλά παρολο που και εγω τοσα δεν θα εδινα.
    Χα χα παιδια όντως παραείναι πολλα για μενα τουλάχιστον ιδιως για σκούτερ γι αυτό ειπα να καταληξω και τέλος...
    Αλλα το παλιομικροβιο των μοτο δε λέει να φύγει. Ασε οι χασιυρες...
    Ενις μηνα ειναι το άτιμο ολα τα εχει για νορμαλ καταστασεις βεβαια Αλλά..

  2. #92
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πρωην κατοχος των 07 και 09 (γυμνες εκδοσεις και τα δυο). Με πολυ λιγα λογια το 07 ειναι μηχανακι ενω το 09 μηχανη. Νομιζω συνεννοουμαστε...

    Οι Tracer εκδοσεις και των δυο ειναι για μενα αδικαιολογητα ακριβοτερες απο τις γυμνες. Η διαφορα στην τιμη πιστευω πως υπαρχει περισσοτερο λογω μεγαλυτερης ζητησης για τα Tracer παρα λογω καποιας ουσιαστικης ποιοτικης διαφορας. Τα γυμνα μοντελα εχουν ασυγκριτα καλυτερο value for money, ειτε μιλαμε για καινουρια και ακομα περισσοτερο για μεταχειρισμενα μοντελα.

    Για να απαντησω στην ερωτηση σου, το θεμα ουσιαστικα θα κριθει απο το ποσο μεγαλη βαρυτητα δινεις στην ανεση του δευτερου ατομου. Αν μιλαμε για συχνα δικαβαλα και μεγαλα ταξιδια ισως θα ειχε νοημα να συμβιβαστεις με το 700. Αν το δικαβαλο δε θα ειναι ο κανονας εγω θα προτιμουσα ασυζητητι το 09, η διαφορα αναμεσα στα δυο για μενα ειναι χαωδης (ποιοτικα, οδηγικα, μοτερικα, κοκ).

    Εχε παντως υποψιν σου πως με ελαχιστο κοστος μπορεις να κανεις τη μηχανη πολυ πιο πρακτικη για τον συνεπιβατη. Μια ανατομικη σελα, ρυθμιζομενα πισω μαρσπιε και χειρολαβες για το συνεπιβατη θα σου στοιχισουν ισως και λιγοτερο απο 200€ στο συνολο και θα κανουν τη ζωη του συνεπιβατη πολυ πιο ευκολη (τα παραδειγματα των links τυχαια, δεν το πολυεψαξα για καλυτερη τιμη). Αν τα παραπανω συνδυαστουν δε και με μια μπαγκαζιερα με μαξιλαρακι τοτε θα μιλαμε για σχεδον ανυπαρκτη διαφορα ανεσης σε σχεση με το Tracer. Βεβαια η μπαγκαζιερα στο γυμνο ειναι για πολλους "βλασφημια" αλλα το αναφερω κι αυτο ως επιλογη.
    Μιας και ησουν κάτοχος το μτ09 naked απο στριψιμο τι λεει γιατι ακουσα καμία σχεση με το tracer. Θ αγανακτησεις δε στριβει καθολου....

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Μιας και ησουν κάτοχος το μτ09 naked απο στριψιμο τι λεει γιατι ακουσα καμία σχεση με το tracer. Θ αγανακτησεις δε στριβει καθολου....
    Αν κατάλαβα καλά υποτίθεται ότι το tracer στρίβει καλύτερα;

    Δύο μηχανές με ίδιο πλαίσιο και ίδιες αναρτήσεις, αλλά η μια με μεγαλύτερο βάρος και μεταξόνιο (tracer). Πώς ακριβώς θα στρίβει καλύτερα το tracer; Εκτός κι αν μιλάμε για στροφή με 150χαω στην Εγνατία, με 20°.

    Για να λέμε τα πράγματα με τ'όνομά τους, τα συγκεκριμένα Yamaha δεν είναι τίποτα ss. Στρίβουν σαν budget street μηχανές που είναι κιόλας. Αλλά τουλάχιστον το γυμνό είναι πολύ πιο ευέλικτο στην αλλαγή κατεύθυνσης λόγω μικρότερου όγκου.

  4. #94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά υποτίθεται ότι το tracer στρίβει καλύτερα;

    Δύο μηχανές με ίδιο πλαίσιο και ίδιες αναρτήσεις, αλλά η μια με μεγαλύτερο βάρος και μεταξόνιο (tracer). Πώς ακριβώς θα στρίβει καλύτερα το tracer; Εκτός κι αν μιλάμε για στροφή με 150χαω στην Εγνατία, με 20°.

    Για να λέμε τα πράγματα με τ'όνομά τους, τα συγκεκριμένα Yamaha δεν είναι τίποτα ss. Στρίβουν σαν budget street μηχανές που είναι κιόλας. Αλλά τουλάχιστον το γυμνό είναι πολύ πιο ευέλικτο στην αλλαγή κατεύθυνσης λόγω μικρότερου όγκου.
    Μακάρι φίλε μου γθ αυτο ρωτησα. Κι εγω αυτής της άποψης ημουν και μου λένε * με τίποτα, θ αγανακτησεις δεν κοβει καθόλου το naked ιδίως στην πολη"

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Μακάρι φίλε μου γθ αυτο ρωτησα. Κι εγω αυτής της άποψης ημουν και μου λένε * με τίποτα, θ αγανακτησεις δεν κοβει καθόλου το naked ιδίως στην πολη"
    Αχά, δηλαδή το tracer είναι πιο ευέλικτο για μέσα στην πόλη...

    Να προσέχεις τις παρέες σου φίλε.

  6. #96
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2017
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Μακάρι φίλε μου γθ αυτο ρωτησα. Κι εγω αυτής της άποψης ημουν και μου λένε * με τίποτα, θ αγανακτησεις δεν κοβει καθόλου το naked ιδίως στην πολη"
    Χωρίς να θέλω να γίνω κυνικός, αν ΟΝΤΩΣ ειπώθηκε κάτι τέτοιο στην παρέα σου (και δεν τον πήραν οι άλλοι στο ψιλό) καλό θα είναι να μην ξαναδώσεις σημασία στα λεγόμενα του συγκεκριμένου / ων...

  7. #97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από brandonheat Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να γίνω κυνικός, αν ΟΝΤΩΣ ειπώθηκε κάτι τέτοιο στην παρέα σου (και δεν τον πήραν οι άλλοι στο ψιλό) καλό θα είναι να μην ξαναδώσεις σημασία στα λεγόμενα του συγκεκριμένου / ων...
    Ναι μιλαμε για εντελως αλλη θεση οδήγησης και πολυ δύσκολο κόψιμο, αφου χθες είδα ενα naked καθ ήμουν έτοιμος να τον σταματήσω για να το δω...
    Παντος μοτ φανηκε πολύ ωραίο, απ όσο πρόλαβα να δω..

  8. #98
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2017
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Ναι μιλαμε για εντελως αλλη θεση οδήγησης και πολυ δύσκολο κόψιμο, αφου χθες είδα ενα naked καθ ήμουν έτοιμος να τον σταματήσω για να το δω...
    Παντος μοτ φανηκε πολύ ωραίο, απ όσο πρόλαβα να δω..
    Το 09 είναι τρομερή μηχανή (τηρουμένων των αναλογιών για τα λεφτά που δίνεις).
    Δεν είναι SS, ούτε βγήκε με την προοπτική να γίνει, αλλά υπερκαλύπτει οποιονδήποτε αναβάτη που δεν έχει σαν κύριο μέλημα να μπαίνει σε track days κάθε μήνα (που και μια χαρά στέκεται σε track days)!

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Έκανα βόλτα το τρέισερ 900 πριν λίγες μέρες και είναι ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ
    Έπαθα πλάκα.
    Οκ δεν είμαι κανένας χεράς ούτε έχω ςς εδώ και κάμποσα χρόνια
    αλλά το μηχανάκι ΓΑΖΩΝΕΙ

    Να θυμάστε όμως ότι είναι σπορ τουρινγκ
    ανανήψαντας

  10. #100
    Εμένα το tracer χαλαρά δείχνει 30°+.....
    το γυμνό είναι πιο γκαζιαρικο και νευρικό αλλά το Tracer θα σε καλύψει περισσότερο σε μια μακρινή βόλτα!

  11. #101
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimou_j
    Εγγραφή
    22/01/2019
    Μηνύματα
    12
    Καλησπερα και παλι παιδες!
    Και ευχαριστω για τις αποψεις και την βοηθεια σας.
    Εν τελει μολις σημερα απεκτησα ενα tracer 900 του 16 με πολυ λιγα χιλιομετρα και σε πολυ καλη κατασταση και τιμη.
    Θα σας δωσω ινφο συντομα για την προσωπικη που αποψη ως κατοχος πλεον

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    μεγιες να το χαρεις.

  13. #103
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Καλοταξιδος και πάντα όρθιος!!

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;
    από tsimouxas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2018, 21:01
  3. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 17:52
  4. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  5. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF