Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 103

Θέμα: αγορά MT-09 ή Tracer 900 ?

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    οταν λες καλύτερος τι εννοείς; Εγω νομίζω ότι απλά εχει περισότερα αλογα και ροπή αλλά ο μικρός δικύλινδρος είναι απίστευτα γραμμικός και δεν κρεμμάει ψηλά σαν τον μεγάλο. Θα επαιρνα το 900αρι για τον σκελετό και τις αναρτήσεις αλλά με το μοτερ του μικρού-αν βεβαια γινόταν. Το 900 ειναι made in Japan (η τουλάχιστον τα πρώτα ηταν) το 700 Italy ή France δεν θυμάμαι
    Ο κινητήρας του 07 είναι πολύ καλύτερος από του 09.

    Και το 700άρι είναι γιαπωνέζικο. Τουλάχιστον το πρώτο μοντέλο, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αργότερα.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ο κινητήρας του 07 είναι πολύ καλύτερος από του 09.

    Και το 700άρι είναι γιαπωνέζικο. Τουλάχιστον το πρώτο μοντέλο, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αργότερα.
    To 700ρι κατασκευάζεται στην Γαλλία. Το 900ρι Ιαπωνία.

    Η σύγκριση μεταξύ των δύο μοτέρ είναι εντελώς άστοχη.

    Το ένα είναι δικύλινδρο ενώ το άλλο είναι τρικύλινδρο και μάλιστα φοράει, με διαφορά, το καλύτερο τρικύλινδρο μοτέρ, που κυκλοφορεί στην αγορά (με crossplane χρονισμένο στρόφαλο).

    Το 900ρι δεν κρεμάει ψηλά, απλώς επεμβαίνει ο κόφτης και κόβει την δύναμη του κινητήρα. Όποιος θέλει αφαιρεί τον κόφτη με μια μικρή επέμβαση στην ECU.

    Το 700ρι δεν έχει τέτοιο ζήτημα γιατί πολύ απλά δεν έχει κόφτη, γιατί απλά δεν τον χρειάζεται.

    Όμως, όπως ανέφερα ανωτέρω δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης των δυο αυτών κινητήρων αφού είναι εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους και δεν είναι συγκρίσιμοι, ούτε σε απόδοση ούτε σε ιπποδύναμη.

  3. #48
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    To 700ρι κατασκευάζεται στην Γαλλία. Το 900ρι Ιαπωνία.
    Πηγή;

    (Προφανώς το σχόλιό μου περί καλύτερου ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου, απάντηση στον νεοσσό.)
    Life begins at 45°.

  4. #49
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος

    ο είναι τρικύλινδρο και μάλιστα φοράει, με διαφορά, το καλύτερο τρικύλινδρο μοτέρ, που κυκλοφορεί στην αγορά (με crossplane χρονισμένο στρόφαλο).
    Ο χρήστης Triumph Speed Triple RS likes this.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πηγή;

    (Προφανώς το σχόλιό μου περί καλύτερου ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου, απάντηση στον νεοσσό.)
    Μου το ανέφεραν 2 αντιπρόσωποι όταν μίλησα μαζί τους για να παραγγείλω το Tracer 900 GT.
    Για εμένα όμως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία που κατασκευάζεται. Τα Standards Που χρησιμοποιεί η Yamaha Είναι συγκεκριμένα.
    Και εδώ η επιβεβαίωση.
    https://www.google.gr/amp/s/amp.lefi...-in-france.php

    http://japan.webike.net/moto_news/ad...900-new-color/

    https://motorbike.gr/dokimes/yamaha-...00-super-test/
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 18/04/2019 στις 07:04.

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Μου το ανέφεραν 2 αντιπρόσωποι όταν μίλησα μαζί τους για να παραγγείλω το Tracer 900 GT.
    Για εμένα όμως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία που κατασκευάζεται. Τα Standards Που χρησιμοποιεί η Yamaha Είναι συγκεκριμένα.
    Και εδώ η επιβεβαίωση.
    https://www.google.gr/amp/s/amp.lefi...-in-france.php

    http://japan.webike.net/moto_news/ad...900-new-color/

    https://motorbike.gr/dokimes/yamaha-...00-super-test/
    Ναι, οκ, αυτό ήθελα. Στο πρώτο λινκ σου, γράφει ότι το γυμνό ΜΤ-07 είναι made in Japan. Μάλλον το Tracer και το XSR συναρμολογούνται στη Γαλλία, ενώ κάποια μέρη τους κατασκευάζονται κιόλας εκεί (πλαίσιο, τελικό).

    Από περιέργεια ρώτησα, γιατί όταν το είχα αγοράσει ήμουν 100% σίγουρος ότι είναι τζαπάν.
    Life begins at 45°.

  7. #52
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    τρικύλινδρο και μάλιστα φοράει, με διαφορά, το καλύτερο τρικύλινδρο μοτέρ, που κυκλοφορεί στην αγορά (με crossplane χρονισμένο στρόφαλο).
    Sorry αλλά σαν να διαβάζω προσπέκτους για άσχετους μου φαίνεται αυτό.
    Ξέρεις τι σημαίνει η έννοια crossplane?

    Βασικά οποιοσδήποτε 3κύλινδρος 120 μοιρών ειναι 'crossplane'.
    Είτε μιλάμε για τον Triumph Trident 750cc του 1969, είτε για τον 3κύλινδρο των σημερινών Triumph 675/1050 κλπ, είτε για τον 3κύλινδρο πετρελαιοκινητήρα Perkins Perama που έχω στην βάρκα μου, είτε για τον Yamaha XS750 του 1977, είτε για τον σημερινό 900ρι του MT09.

    Αρα για ποιό crossplane μιλάμε?
    Και γιατί ακριβώς είναι το καλύτερο τρικύλινδρο μοτέρ, που κυκλοφορεί στην αγορά? Μπορεί και να είναι αλλά που το στηρίζεις?

    Εγώ πάντως το ευχαριστήθηκα το Triumph Speed Triple 1050 στα Μέγαρα που το πήρα test ride χωρίς να εχω περιορισμούς, προπομπούς κλπ.
    Τούμπανο ήταν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Sorry αλλά σαν να διαβάζω προσπέκτους για άσχετους μου φαίνεται αυτό.
    Ξέρεις τι σημαίνει η έννοια crossplane?

    Βασικά οποιοσδήποτε 3κύλινδρος 120 μοιρών ειναι 'crossplane'.
    Είτε μιλάμε για τον Triumph Trident 750cc του 1969, είτε για τον 3κύλινδρο των σημερινών Triumph 675/1050 κλπ, είτε για τον 3κύλινδρο πετρελαιοκινητήρα Perkins Perama που έχω στην βάρκα μου, είτε για τον Yamaha XS750 του 1977, είτε για τον σημερινό 900ρι του MT09.

    Αρα για ποιό crossplane μιλάμε?
    Και γιατί ακριβώς είναι το καλύτερο τρικύλινδρο μοτέρ, που κυκλοφορεί στην αγορά? Μπορεί και να είναι αλλά που το στηρίζεις?

    Εγώ πάντως το ευχαριστήθηκα το Triumph Speed Triple 1050 στα Μέγαρα που το πήρα test ride χωρίς να εχω περιορισμούς, προπομπούς κλπ.
    Τούμπανο ήταν.
    Συγνώμη αλλά ενδεχομένως να μην έγινα σαφής.

    Σε καμία περίπτωση δεν ανέφερα ότι είναι ο μοναδικός τρικύλινδρος με crossplane διάταξη ο στρόφαλος και ότι στους άλλους τρικύλινδρους δεν έχει crossplane διάταξη ο στρόφαλος.

    Ανέφερα ότι δεν μπορεί να συγκριθεί ένας δικύλινδρος κινητήρας 700cc 75 αλόγων με έναν τρικύλινδρο croosplane 847 cc 115 αλόγων. Αυτό ήταν το νόημα του post που έκανα.

    Αυτό ανέφερα.

    Όσον αφορά την άποψη μου για τον κινητήρα της Yamaha που φοράει το Tracer 900, ναι θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο τρικύλινδρο μοτέρ που φοράει Sport Touting μηχανάκι με διαφορά, όχι μόνο γιατί βγάζει 115 άλογα από μόλις 850 κυβικά αλλά και γιατί τα βγάζει με εξαιρετικό τρόπο στο δρόμο με αποτέλεσμα να μπορεί το Tracer να ανταγωνίζεται μηχανάκια μεγαλύτερου κυβισμού και περισσότερων αλόγων (πχ Tiumph Tiger Sport 1050 126 hp) .

    Επίσης η τεράστια εμπορική επιτυχία του Tracer η οποία βασίζεται κυρίως στον εκπληκτικό κινητήρα του δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό την άποψη μου ότι το Tracer φοράει αυτή τη στιγμή τον καλύτερο κινητήρα στην κατηγορία του.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα της τεράστιας επιτυχίας του Tracer αποτελεί το γεγονός ότι το πρώτο τρίμηνο του 2019 η Yamaha έχει πουλήσει στην Ελλάδα 35 Tracer 900 Gt και η Triumph σχεδόν κανένα Tiger Sport όταν τα δύο μοντέλα ανήκουν στην ίδια κατηγορία και έχουν σχεδόν την ίδια τιμή.

    Το Triumph Speed Triple 1050, όχι μόνο έχει 200 κυβικά μεγαλύτερο κινητήρα αλλά και είναι άλλη κατηγορία μηχανάκι.

    Η σύγκριση μεταξύ των δύο κινητήρων είναι εντελώς άστοχη.


    Είναι σαν να συγκρίνω τον κινητήρα Triumph Speed Triple 1050 που αποδίδει 150 άλογα με τον κινητήρα του YZF-R1 998 cc που αποδίδει 200 άλογα, όταν το YΖF-R1 είναι άλλη κατηγορία μηχανάκι.

    Ο μόνος τρικύλινδρος που μπορεί να συγκριθεί με αυτόν του Tracer 900 είναι του STREET TRIPLE που είναι στα 765 cc και αποδίδει 111 και 123 άλογα, αλλά σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα κινητήρα με 12 NM χαμηλότερη ροπή ο οποίος φοριέται σε άλλη κατηγορία μηχανάκια και ως εκ τούτου δεν τον λαμβάνω υπόψη.

    Εγώ αναφέρομαι σε κινητήρες που φοράνε Sport Touring μηχανάκια.

    Σε κάθε περίπτωση θα επισημάνω για άλλη μια φορά πως δεν έχει νόημα να γίνονται συγκρίσεις κινητήρων διαφορετικής τεχνολογίας και κατηγορίας μηχανών.

    Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του και ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του.

    Εξάλλου η ίδια η αγορά δίνει σε κάθε περίπτωση της απαντήσεις της.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 18/04/2019 στις 17:21.

  9. #54
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Τώρα το έθεσες πολύ πιο σωστά το θέμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, οκ, αυτό ήθελα. Στο πρώτο λινκ σου, γράφει ότι το γυμνό ΜΤ-07 είναι made in Japan. Μάλλον το Tracer και το XSR συναρμολογούνται στη Γαλλία, ενώ κάποια μέρη τους κατασκευάζονται κιόλας εκεί (πλαίσιο, τελικό).

    Από περιέργεια ρώτησα, γιατί όταν το είχα αγοράσει ήμουν 100% σίγουρος ότι είναι τζαπάν.
    Για το Tracer 700 γνωρίζω ότι κατασκευάζεται- συναρμολογειται Γαλλία. Δεν ρώτησα ούτε έψαξα για το γυμνό το MT 07.
    Όμως όπως ανέφερα δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία το γεγονός αυτό.
    Και το προηγούμενο μηχανακι που είχα Honda CBF 600 SA MY 2010 η παραγωγή του ήταν στην Ιταλία, με ορισμένα μέρη, όπως ο κινητηρας να παράγονται στην Ιαπωνία.
    Το μηχανάκι παρόλα αυτά είχε εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απίστευτη αξιοπιστία, αφού στα 9 χρόνια δεν έβγαλε την παραμικρή βλάβη.
    Όπως είπα αυτό που μετράει είναι τα standards που χρησιμοποιεί καθε εταιρεία στα εργοστάσια της και πως χρησιμοποιεί το know how σε αυτα.
    Όλα τα υπόλοιπα σχετίζονται με το κόστος παραγωγής ( επιλογή εργοστασίου παραγωγής κλπ).
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 19/04/2019 στις 15:07.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τώρα το έθεσες πολύ πιο σωστά το θέμα.
    Δεν ειναι ευκολο, πάντοτε, σε λίγες γραμμές να αποτυπώσεις μια ολοκληρωμένη άποψη για τετοιας φύσεως ζητήματα.
    Και ας μην ξεχνάμε ότι τα πολλά λόγια κουράζουν έστω και αν κρίνονται απαραίτητα ορισμένες φορές.

  12. #57
    Επειδή εχω μπερδευτεί λιγάκι το ΜΤ07 Tracer θεμα αξιοπιστίας κατασκευής, αξιζει ν αλλαξεις το xmax400 2019??
    Επίσης θα δίνατε το xmax400 2019 για mt 09naked για τους παραπανω λόγους.
    Χρηση για πολη περισσοτερο και κανενα έκτακτο ταξιδακι διπλος..

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Επειδή εχω μπερδευτεί λιγάκι το ΜΤ07 Tracer θεμα αξιοπιστίας κατασκευής, αξιζει ν αλλαξεις το xmax400 2019??
    Επίσης θα δίνατε το xmax400 2019 για mt 09naked για τους παραπανω λόγους.
    Χρηση για πολη περισσοτερο και κανενα έκτακτο ταξιδακι διπλος..
    εχεις ηδη χμαχ 2019?

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εχεις ηδη χμαχ 2019?
    Ναι 25 ημερών αλλά δε μου καθεται καλα ειπα να γυρισω σκουτερ αλλα..

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirpat Προβολή μηνύματος
    Ναι 25 ημερών αλλά δε μου καθεται καλα ειπα να γυρισω σκουτερ αλλα..
    25 ημερών μηχανάκι θα το δώσεις? εισαι καλα?

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;
    από tsimouxas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2018, 21:01
  3. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 17:52
  4. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  5. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF