Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: UBS/CBS Braking systems

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    UBS/CBS Braking systems

    Να ξεκινήσω με το ότι δεν ξέρω ΑΝ είναι για εδώ η στα τεχνικά...
    Λοιπόν στο δια ταύτα...Χαζεύοντας το YS125 (Yamaha) (τον δίαδοχο του YBR125) διάβασα οτι έχει UBS (Unified Braking System).Και λέω να δώ τι είναι τούτο...
    Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω οτι πίσω φοράει ταμπούρο και μπροστά δισκόφρενο...Λέω μέσα μου...λές...?
    Και όντως το UBS από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι μια πατέντα της γιαμαχα που λειτουργεί όπως το CBS.Το εισήγαγε στα μοντέλα της το 2015.Αλλά ακόμα δεν
    μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί ακριβώς.
    Το CBS είναι ευκολοκατανόητο, λειτουργεί ουσιαστικά υδραυλικά οκ.
    Αλλά όταν μπροστά έχεις δισκόφρενο και πίσω ταμπούρο πως στην ευχή πετυχαίνεις συδιασμένη πέδηση...Α ρε γιαμάχα...πάλι μπροστά είσαι...
    Όποιος έχει εμπειρία απο UBS και κάποιο λίνκ που θα με βοηθήσει να το κατανοήσω παρακαλώ να το ποστάρει.
    Στα Ελληνικά,στα Αγγλικά, στα Γαλλικά ή στα Γερμανικά αδιάφορο...

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Να ξεκινήσω με το ότι δεν ξέρω ΑΝ είναι για εδώ η στα τεχνικά...
    Λοιπόν στο δια ταύτα...Χαζεύοντας το YS125 (Yamaha) (τον δίαδοχο του YBR125) διάβασα οτι έχει UBS (Unified Braking System).Και λέω να δώ τι είναι τούτο...
    Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω οτι πίσω φοράει ταμπούρο και μπροστά δισκόφρενο...Λέω μέσα μου...λές...?
    Και όντως το UBS από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι μια πατέντα της γιαμαχα που λειτουργεί όπως το CBS.Το εισήγαγε στα μοντέλα της το 2015.Αλλά ακόμα δεν
    μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί ακριβώς.
    Το CBS είναι ευκολοκατανόητο, λειτουργεί ουσιαστικά υδραυλικά οκ.
    Αλλά όταν μπροστά έχεις δισκόφρενο και πίσω ταμπούρο πως στην ευχή πετυχαίνεις συδιασμένη πέδηση...Α ρε γιαμάχα...πάλι μπροστά είσαι...
    Όποιος έχει εμπειρία απο UBS και κάποιο λίνκ που θα με βοηθήσει να το κατανοήσω παρακαλώ να το ποστάρει.
    Στα Ελληνικά,στα Αγγλικά, στα Γαλλικά ή στα Γερμανικά αδιάφορο...
    Με αυτό το απλό σύστημα πατώντας το πίσω φρένο ενεργοποιείται και το μπροστινό.
    Δεν ειναι σαν τα προχωρημένα συστήματα CBS κλπ, μάλλον απλά προορίζεται για αρχάριους που φοβούνται να πατήσουν το εμπρός φρένο.

    Απ οτι διαβάζω εδω
    https://www.motorcyclenews.com/news/...-ys125-review/

    μια και ο κανονισμός Euro4 λέει οτι ατ 125 πρέπει να εχουν η ABS η συνδυασμένα φρένα, η Yamaha προτίμησε αυτο το απλό και φτηνό συστημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι σαν τα προχωρημένα συστήματα CBS κλπ, μάλλον απλά προορίζεται για αρχάριους που φοβούνται να πατήσουν το εμπρός φρένο.
    Τι εννοείς, φίλε; Το UBS δεν είναι για αρχάριους, φοβισμένους, κουλούς. Είναι ένα ακόμα τεχνολογικό επίτευγμα, προς τη σωστή κατεύθυνση: την ασφάλεια ΟΛΩΝ των αναβατών ανεξαιρέτως.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Αν ψάξεις λίγο πριν απο κανα χρόνο θα δεις οτι λέω πως δεν θέλω ABS/CBS.Αλλά μετά την δοκιμή του CBS στο sym magic και την αρμονική μας συμβίωση μπορώ να πώ οτι με έχει σώσει απο αρκετές τούμπες που με το καζεράκι θα χα φάει.
    Αλλά άλλο ζητάω εγώ...το πως μπορεί να δουλέψει συνδιασμένη πέδηση με εμπρός δίσκο και πίσω ταμπούρο.Εκεί σπάω το κεφάλι μου...μιας και το ταμπούρο δεν λειτουργεί υδραυλικά....όπως το δισκόφρενο.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    το πως μπορεί να δουλέψει συνδιασμένη πέδηση με εμπρός δίσκο και πίσω ταμπούρο.Εκεί σπάω το κεφάλι μου...μιας και το ταμπούρο δεν λειτουργεί υδραυλικά....όπως το δισκόφρενο.
    Το ποδόφρενο είναι συνδεδεμένο και με τρόμπα που την ενεργοποιεί προς το τέλος της διαδρομής του.
    Think faster than you ride

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    τόσο απλά Τσολιά όπως τα λέει ο blade. Πατάει το κουλό ποδάρι σου το πίσω και ταυτόχρονα στέλνει και πίεση στο εμπρός.

    Αν το είχαν αυτό τα kaze r που είχαμε πάρει κι εγώ και η γυναίκα μου ταυτόχρονα ίσως στο δικό της άλλαζα καμιά φορά τακάκια εμπρός.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. Rear Vision System για κράνη
    από greekshadow στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 14:33
  2. εξάτμιση για cb 400 super four
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 13:55
  3. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF