Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 195

Θέμα: Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά: ένας χαμένος έρωτας

  1. #166
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    'Aρα το honda jazz 50 είναι το μικρό αδερφάκι του παλιού rebel...

  2. #167
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παντως στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου τα πραγματα δειχνουν πιο αισιοδοξα.

    Report: More Americans Are Riding Motorcycles Than Ever Before

    Ισως λοιπον να εχουν παιξει κι αλλα πραγματα ρολο εκτος απο την "κακια τεχνολογια". Τα αυστηροτερα στανταρ για τις καινουριες μηχανες καθως και για την εκδοση διπλωματων στην Ευρωπη λογικα εκτοξευουν το κοστος ενασχολησης με το χομπι.
    Αυτό το πράγμα που πρέπει να σκάω 250 ευρώ κάθε 2 χρόνια για να βγάλω 3 διαφορετικά διπλώματα φουλ έξυπνο.Και σε συνδιασμό με τα επασφάλιστρα τα οποία έχουν πάει στα 4(!!!!!!!!!) χρόνια. Ποιός νέος που δεν κάνει κράτη σε πολλά άλλα πράγματα επειδή θέλει να καβαλάει μπορεί με μια δουλειά των 400-500 ευρώ να τα καλύπτει όλα αυτά;

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    'Aρα το honda jazz 50 είναι το μικρό αδερφάκι του παλιού rebel...
    Σαμθινκ λαικ διζ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #169
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά τα πιτσιρίκια είναι καμμένα.
    Ισως να μην μπορούν να κάνουν αλλιώς αλλά αυτό είναι η πραγματικότητα.
    Απο τα χαζά ιντερνετοπαιχνιδια μέχρι το ssundee το συνεχές ανούσιο chat την πλήρη αγραμματοσύνη
    και την άγνοια των πάντων όλων πλήν των νέων όπλων στο fortnite ή κάτι τέτοια χαζά.
    Αντίστοιχα ήμουν καμένος και εγώ με τον "ειδικό τύπο" απο το δημοτικό (τότε δηλαδή μόνο 4Τ με ένθετο για μοτοσυκλέτα και αφίσα στη μέση).
    Θυμάμαι, σχόλαγα μιά μέρα και μου επετέθηκε ενα bultaco 370.
    Οχι δεν με πάτησε , ήταν περισσότερο επίθεση στην ακοή και στην όσφρηση.
    Κάηκα.
    Το κάψιμο είναι κακό είτε το πάθεις απο μηχανάκι είτε το πάθεις από την ψηφιακή ελευθερία.

  5. #170

  6. #171
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.649
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Ωραίο!
    "το όνειρο παραμένει το ίδιο -τουλάχιστον για κάποια παιδιά"

    Αυτοί οι όσοι που κολλάνε το μικρόβιο, ανεξαρτήτως συνθηκών εποχής, θα βρούνε τον τρόπο να κάνουν τη μηχανή κομμάτι της ζωής τους.
    Δεν σημαίνει τίποτα, δεν δίνει κάποιο μπόνους γαματοσύνης ή έξτρα πόντους στο ύψος.
    Είναι απλά ένα πάθος.
    Αντε να ξεχειμωνιάσει και λίγο να αρχίσουμε να το χαιρόμαστε λίγο παραπάνω το πάθος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #172
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ωραίο!
    "το όνειρο παραμένει το ίδιο -τουλάχιστον για κάποια παιδιά"

    Αυτοί οι όσοι που κολλάνε το μικρόβιο, ανεξαρτήτως συνθηκών εποχής, θα βρούνε τον τρόπο να κάνουν τη μηχανή κομμάτι της ζωής τους.
    Δεν σημαίνει τίποτα, δεν δίνει κάποιο μπόνους γαματοσύνης ή έξτρα πόντους στο ύψος.
    Είναι απλά ένα πάθος.
    Αντε να ξεχειμωνιάσει και λίγο να αρχίσουμε να το χαιρόμαστε λίγο παραπάνω το πάθος.
    Η αλήθεια είναι ότι εγώ πρέπει να είχα πάρει κάποια πονταλακια ύψους στο γυμνασειο όταν απόκτισα το πρώτο μου μηχανάκι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά τα πιτσιρίκια είναι καμμένα.
    Ισως να μην μπορούν να κάνουν αλλιώς αλλά αυτό είναι η πραγματικότητα.
    Απο τα χαζά ιντερνετοπαιχνιδια μέχρι το ssundee το συνεχές ανούσιο chat την πλήρη αγραμματοσύνη
    και την άγνοια των πάντων όλων πλήν των νέων όπλων στο fortnite ή κάτι τέτοια χαζά.
    .........
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Αυτά, λοιπόν, τα παιδιά που λιώνουν 10+ ώρες θέλω να δω τι δουλειά θα κάνουν στο μέλλον...μάλλον θα δηλώνουν επαγγελματίες gamers και θα κάνουν vlog στο ιντερνετ
    Όσοι έχετε παιδιά στις ηλικίες αυτές, βάλτε σε κανα άθλημα μπας και ξεκολλήσουν λίγο.
    Ειδικά τα παιδιά που είναι στην Αθήνα, μπορεί να μην έχουν αλάνες κλπ να παίξουν αλλά έχουν άπειρες επιλογές να διαλέξουν όποιο άθλημα θέλουν.

    Από κει και πέρα, μηχανάκια υπάρχουν ακόμα και σήμερα...στα δικά μας μάτια μπορεί να μη φαίνονται καβλοζί αλλά στα δικά τους είναι.
    Ένα μικρό μοτοσυκλετάκι κάνει πάνω από 3000 (αν δεν είναι κινεζιά). Πόσοι γονείς νομίζετε, σήμερα, μπορούν να διαθέσουν τα χρήματα αυτά?
    Για να μη μιλήσω για την πληθώρα των mini-bikes που υπάρχουν και μπορούν να μάθουν να οδηγούν σωστά και από μικρά σε ασφαλές περιβάλλον (πίστα καρτ).
    Προφανώς ένα pc και ένα smartphone κοστίζουν το 1/3 των χρημάτων, οπότε καταλήγουν εκεί.

    Επιπλέον, θεωρώ ότι η μοτοσυκλέτα περνάει κρίση...βλέπω νέους ανθρώπους 30-35 ετών που είχαν μοτοσυκλέτες να παίρνουν σκουτεροκαναπέδες γιατί είναι πιο κυριλέ, πιο ινν κλπ κλπ...
    Και μια και μένω σε επαρχιακή πόλη, προφανώς δεν το παίρνουν ως λύση για τις καθημερινές τους μετακινήσεις που δεν αποτελούν πρόβλημα.

  9. #174
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.445
    Πληρη αγραμματοσυνη διαβαζω η νεα γενια ,η υπαλληλος της ΔΕΔΔΗΕ (Δεη) που μολις την ακουσα να λεει "πιο περισσοτερο" ειναι τερας μορφωσεως.Η υπαλληλος στο μουσειο Πυλου που δεν ηξερε Αγγλικα και απαντουσα εγω σε Γερμανο τουριστα το ιδιο.Της γενιας σας,απο αυτους που δεν λιωσαν σε βιντεο παιχνιδια και παιζαν στις αλανες.
    when life gets complicated... i ride.

  10. #175
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    ... αλλά ταυτόχρονα άραζα και στον υπολογιστή μου, έβαζα τη δισκετούλα μου (5.25'' ε) και έπαιζα Prince of Persia (σε CGA 4 χρωμάτων) ή προσπαθούσα να βγάλω άκρη με autoexec.bat και config.sys για το πώς θα ελευθερώσω λίγη συμβατική μνήμη ακόμα για να τρέξει το τελευταίο demo του pcmaster, μιλούσα στο IRC, σκάλιζα scripts, ανακάλυπτα telnet, proxies/vhosts, έκανα φάρσες σε φίλους με πρωτοεμφανιζόμενα backdoors (BO και Netbus κανείς; ),

    tl;dr στα @@ μας, έχουμε χορτάσει.

    Δεν μπήκα καν στον κόπο να διαβάσω το άρθρο του Λάζαρου Μαυράκη (έχω διαβάσει εκατοντάδες ίδια και πλέον δεν)

    Αλλά αυτό με το πρινς οφ πέρσια και τα autoexec.bat με άγγιξε βαθιά.

    α) Πρέπει όπως και δήποτε να βρεθούμε να παίξουμε και το 1 και το 2

    β) Τελικά το ABS σώζει ζωές ή όχι??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #176
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος

    Αλλά αυτό με το πρινς οφ πέρσια και τα autoexec.bat με άγγιξε βαθιά.

    α) Πρέπει όπως και δήποτε να βρεθούμε να παίξουμε και το 1 και το 2
    Μονο αν ειναι στον Amstrad ;-)
    when life gets complicated... i ride.

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Πληρη αγραμματοσυνη διαβαζω η νεα γενια ,η υπαλληλος της ΔΕΔΔΗΕ (Δεη) που μολις την ακουσα να λεει "πιο περισσοτερο" ειναι τερας μορφωσεως.Η υπαλληλος στο μουσειο Πυλου που δεν ηξερε Αγγλικα και απαντουσα εγω σε Γερμανο τουριστα το ιδιο.Της γενιας σας,απο αυτους που δεν λιωσαν σε βιντεο παιχνιδια και παιζαν στις αλανες.
    Kαλά βασικά στην ίδια γενιά πρέπει να ανήκουμε εμείς οι 2...
    Υπάλληλοι στη ΔΕΔΔΗΕ και σε μουσείο είναι φίλε και μάλλον φυτευτοί, τι περίμενες δλδ?

    Τα παιδάκια αυτά λοιπόν που λιώνουν στο gaming, άμα λένε πιο περισσότερο ή πολύ ή λίγο έγκυος, ευχαριστημένοι να είμαστε...
    Γιατί με τα γκρίκλις που γράφουν, ούτε το όνομά τους δεν θα ξέρουν να γράψουν σωστά...

    Όταν καβατζάρουν λοιπόν τα 30 θα διαμαρτύρονται ότι δεν υπάρχουν δουλειές, για την άδικη κοινωνία, για την έλλειψη κοινωνικής πολιτικής και για την περικοπή των συντάξεων των πατεράδων τους που δε θα παίρνουν αρκετά για να τους συντηρούν να παίζουν όλη μέρα online παιχνιδάκια...

    Βέβαια, κάποιοι άλλοι της γενιάς τους που τα έκαναν όλα με μέτρο, δεν έχασαν τα εποικοδομητικά τους χρόνια σε ηλιθιότητες, θα έχουν δουλειά και σαφέστατα θα είναι καλύτεροι στον κλάδο τον οποίο έχουν επιλέξει από τη δική μας γενιά.

  13. #178
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.445
    Δεκτη η αποψη σου.Εγω π.χ κοιμομουν σε ιντερνετ καφε καποτε για μερες για να λιωνω .Παρολα αυτα και παρα τον φοβο της μανας μου εγινα "χρησιμος" στην κοινωνια και καβαλαω μηχανη για την γκαυλα που λενε και παιζω ακομα παιχνιδια.Απο το να μεθαω σε σκυλαδικα σαν καθως πρεπει κυριος,το προτιμω.Προτιμω λοιπον να εχω επαφη με την νεα γενια παρα με τυπους που δεν ξερουν να περασουν επαφη στο κινητο τους .Θα τον βρουνε τον δρομο τους,δεν τους φοβαμαι.Το οτι δεν γουσταρουν μηχανες δικαιωμα τους,εχουν επιλογες τα παιδια,εμεις ειχαμε ενα μοτο και ενα μεταλ χαμερ.
    when life gets complicated... i ride.

  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.754
    Βασικά είχαμε το pixel
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #180
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Και Ram. Tο οποίο, πρώτη φορά που το αγόρασα, δεν καταλάβαινα λέξη.

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ............και ήρθε η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών
    από PacMan στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2011, 17:37
  2. Αναβάτης, μοτοσυκλέτα και ... λακούβες
    από Operater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2009, 07:02
  3. Μοτοσυκλέτα και ροκ..
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 10:09
  4. ΣτΕ και Νέα Φιλαδελφεια
    από spyrakos35 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 11:58
  5. XT660X και νεα λαστιχα (ον-οφ)>help
    από makocer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 20:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF