Σελίδα 3 από 13 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 195

Θέμα: Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά: ένας χαμένος έρωτας

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Πρέπει να καταλάβουμε , ότι αυτά που συμβαίνουν σήμερα,ΔΕΝ είναι (σχεδιασμένα)για μας.
    Χεστικανε για μας που είμαστε (ας πούμε) πάνω από πενήντα.
    Εμείς περάσαμε τά δικά μας στην δική μας εποχή.
    Τώρα οι νέοι περνάνε τα δικά τους, αφού η εποχή τους ανήκει.
    Ας κάνουμε μία προσπάθεια να προσαρμοστούμε, γιατί δεν θα καταλήξουμε τίποτα άλλο παρά γεροπαραξενοι που "εμείς περνάγαμε καλά" "η δική μας εποχή ήταν ωραία" κλπ κλπ

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ειναι νωρις νομιζω να δουμε τι θα βγαλει ολο αυτο με τα κινητα/τεχνολογια στην νεολαια..

    Το μονο που βγαζει σιγουρα προς το παρον, ειναι εκνευρισμο σε αρκετους γονεις, γιατι αφιερωνουν ωρες σε αυτους τους διαολους και δειχνουν να μην ενδιαφερονται για τιποτε αλλο..

    Βεβαια και αρκετοι απο αυτους καιγονται το ιδιο και χειροτερα σε facebook/instagram η οτι αλλο σκατα υπαρχει αλλα αλλη κουβεντα αυτη...

    Τα μηχανακια δεν ξερω αν ειναι dying species αλλα γενικα μια δυσκοιλιοτητα για το μελλον τους και την υπαρχουσα μορφη τους και χρηση τους (οπως τα ξερουμε τουλαχιστον) μαλλον αρχιζει και αχνοφαινεται στον οριζοντα ( ).

    Δεν ειδα αν γραφει ο Αλεξακης η ο Μαυρακης, αλλα και οι δυο παντως ειναι αρκετα μεγαλοι και μεσα στα πραγματα ωστε να ξερουν οτι οι αλλαγες ειναι φυσιολογικη εξελιξη στην ζωη..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #33
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Σήμερα, βλέπεις πολλά νέα παιδιά, ακόμη και εφήβους που έχουν μεγαλώσει μέσα σε οικογένειες με έντονο το μοτοσυκλετιστικό στοιχείο –συνήθως από τον μπαμπά- που δεν μετρούν πλέον αντίστροφα τις μέρες, τους μήνες ή τα χρόνια που τους απομένουν για να βγάλουν το πρώτο τους δίπλωμα.
    Έχεις ιδέα κ αρθρογράφε πόσο πάει να βγάλεις δίπλωμα σήμερα; Και με τι θα το πάρει το μηχανάκι ο 18χρονος; Με το χαρτζιλίκι του;

    Υπάρχει όμως κι ένας άλλος παράγοντας που παίζει σημαντικό ρόλο κι έχει να κάνει με την ενθάρρυνση ή την αποθάρρυνση από τους γονείς. Όταν οι δικοί μας γονείς (οι σημερινοί παππούδες των νέων) μεγάλωσαν σε μια εποχή που το κράνος ήταν μια άγνωστη έννοια, δέχτηκαν με μεγάλη ανακούφιση την υποχρεωτική χρήση του όταν είχαμε φτάσει εμείς σε ηλικία να οδηγούμε μηχανάκια και το έβλεπαν σαν ένα έξτρα επίπεδο ασφάλειας για όλους εμάς που γεμίζαμε με παπιά, σκούτερ και μοτοσυκλέτες τους ελληνικούς δρόμους.
    Ότι να 'ναι....

    Είναι καιρός να δείξουμε στα παιδιά μας πώς μπορούν να ονειρεύονται πάνω σε μια μοτοσυκλέτα
    Με το ζόρι;

    Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα παιδιά μας δεν είναι πιο ασφαλή χωρίς τις μοτοσυκλέτες ή οτιδήποτε άλλο αντιπροσωπεύει έννοιες που σχετίζονται με το υγιές πάθος. Ο εικονικός κόσμος στον οποίο τα σπρώχνουμε συνειδητά ή ασυναίσθητα είναι πολύ πιο επιβλαβής και δημιουργεί ανθρώπους άρρωστους ψυχικά και πνευματικά, ανθρώπους εξαρτημένους και ανασφαλείς και για να μη θεωρηθεί ότι δαιμονοποιούμε το internet και την τεχνολογία, αυτό ισχύει όταν τα πράγματα συμβαίνουν χωρίς μέτρο.
    Πετάμε μια μ@λακία και μετά βάζουμε 2 λέξεις να το μαζέψουμε...



    Τώρα σοβαρά είναι άρθρο που πρέπει να το διαβάσει κάποιος;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #34
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Γεννηθείς το 83...
    Έμαθα να οδηγώ μοτοσυκλέτα ξεκινώντας από ένα παπί 6βολτο...Το πάθος μου μπολιάστηκε απο εκείνα τα ΟΥΦΑΔΙΚΑ που είχανε και μια μοτοσυκλέτα και την καβάλαγες και έκανες αγώνες...εκεί στην οθόνη...
    Έμαθα να οδηγώ αμάξι μέσα απο το PS1 με τιμονιέρα και grand turismo 1 και mitsubishi στα 999hp!!! και στα διαλλείματα έπαιζα FIFA 98 Road the world cup με περιγραφη Σωτηρακόπουλου...και δεν μου αρέσει το κάρο και ας έχω κάτσει και κάποια χρόνια στο κουτί ως επαγγελματίας...
    Νομίζω συνδιάζεται λοιπόν η τεχνολογία με το πάθος...

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Γεννηθείς το 83...
    Τσολιά, μας ζάλισες στο άλλο νήμα ότι δεν είσαι κάνας πιτσιρικάς, κοντεύεις τα 40 κτλ, και είμαι μεγαλύτερος από σένα.

    Life begins at 45°.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τσολιά, μας ζάλισες στο άλλο νήμα ότι δεν είσαι κάνας πιτσιρικάς, κοντεύεις τα 40 κτλ, και είμαι μεγαλύτερος από σένα.

    Οχι ρε φίλε είμαι μικρότερος σου

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ειναι νωρις νομιζω να δουμε τι θα βγαλει ολο αυτο με τα κινητα/τεχνολογια στην νεολαια..

    Το μονο που βγαζει σιγουρα προς το παρον, ειναι εκνευρισμο σε αρκετους γονεις, γιατι αφιερωνουν ωρες σε αυτους τους διαολους και δειχνουν να μην ενδιαφερονται για τιποτε αλλο..
    Εγω παλι σε οποια ταβερνα παω, παντου βλεπω τους γονεις να εχουν παρκαρει τα παιδακια τους με το κινητο να απασχολουνται και να μην τους ζαλιζουν τα @@.

    Αλλα μετα εκνευριζονται αν δεν ενδιφερονται για αυτα που θελουν οι ιδιοι να ενδιαφερονται τα παιδια οταν μεγαλωσουν; Ναι, δεν παει ετσι...

    Ας βγουν να παιξουν με τα παιδια τους οταν ειναι μικρα, ας πανε να κανουν ποδηλατο, ας τους μαθουν μηχανακι και μετα να γκρινιαζουν.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Καλά,και εγώ όταν ειμουν μικρός,μια μαλακιά άκουγες από τους γονείς: να μορφωθείς να γίνεις γιατρός η δικηγόρος.
    Χεστικαμε τι θέλουν οι γονείς.

  9. #39
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εμ δεν τους ακούγαμε ,τώρα θα είχε πεμβε μονδέλο 2019 το πριβέ γκαράζ στην μεζονέτα και όχι χρέπι στον δρόμο
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 22/01/2019 στις 19:22.
    porca miseria.

  10. #40
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Γεννηθείς το 83...
    Έμαθα να οδηγώ μοτοσυκλέτα ξεκινώντας από ένα παπί 6βολτο...Το πάθος μου μπολιάστηκε απο εκείνα τα ΟΥΦΑΔΙΚΑ που είχανε και μια μοτοσυκλέτα και την καβάλαγες και έκανες αγώνες...εκεί στην οθόνη...
    Έμαθα να οδηγώ αμάξι μέσα απο το PS1 με τιμονιέρα και grand turismo 1 και mitsubishi στα 999hp!!! και στα διαλλείματα έπαιζα FIFA 98 Road the world cup με περιγραφη Σωτηρακόπουλου...και δεν μου αρέσει το κάρο και ας έχω κάτσει και κάποια χρόνια στο κουτί ως επαγγελματίας...
    Νομίζω συνδιάζεται λοιπόν η τεχνολογία με το πάθος...
    Αχχχχ αυτά ήταν χρόνια...... Παίζαμε leisure suit Larry στην amiga και μπολιαστικαμε με το πάθος του γύπα.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    μπακλίκο ξεκίνα powerlifting,μετά θα σε καβαλάει το κατάνα και θα πηγαίνετε βόλτα
    Όταν γυμναζόταν με βάρη ο Μπάκλης ,όχι πολλά καμμιά 200ρια βαθύ κάθισμα, πρέπει να ταν η εποχή που βγαίνανε οι γονείς σου ραντεβού για να τα φτιάξουν

  12. #42
    τα ίδια παντού. πρόβλημα για την βιομηχανία της μοτοσυκλέτας,γενικώς.
    https://www.google.com/search?ei=FVR...30.PajwilTRow8
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Όταν γυμναζόταν με βάρη ο Μπάκλης ,όχι πολλά καμμιά 200ρια βαθύ κάθισμα, πρέπει να ταν η εποχή που βγαίνανε οι γονείς σου ραντεβού για να τα φτιάξουν
    Μεγάλε μπακλή

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ δεν ξαφνιάζομαι με το moto,με τις εταιρείες ή γενικότερα με άτομα που η οικονομική τους ευδαιμονία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τις πωλήσεις μοτοσυκλετών.Γελάω και ταυτόχρονα αναρωτιέμαι τι νοιάζει τον Μπάμπη στο καφενείο,τον Μήτσο στο περίπτερο και τον Βαγγέλη στο γραφείο αν οι νέοι άνθρωποι δεν καβαλάνε μοτοσυκλέτες.Το μέλλον παίρνει μορφή μέσα από συγκυρίες στις οποίες συμβάλλουν εκατομμύρια άνθρωποι.20-30 γνώμες σε motoforums,καφενεία και στο youtube δεν θα αλλάξουν απολύτως τίποτα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αχχχχ αυτά ήταν χρόνια...... Παίζαμε leisure suit Larry στην amiga και μπολιαστικαμε με το πάθος του γύπα.....
    Και commando στον 6128.......

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ............και ήρθε η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών
    από PacMan στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2011, 18:37
  2. Αναβάτης, μοτοσυκλέτα και ... λακούβες
    από Operater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2009, 08:02
  3. Μοτοσυκλέτα και ροκ..
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 11:09
  4. ΣτΕ και Νέα Φιλαδελφεια
    από spyrakos35 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 12:58
  5. XT660X και νεα λαστιχα (ον-οφ)>help
    από makocer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 21:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF