Σελίδα 8 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 195

Θέμα: Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά: ένας χαμένος έρωτας

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο επίμαχο άρθρο του Μαυράκη για να πω το εξής.
    Πέρα από όσα στραβά αποδίδετε στο δημοσίευμα,αυτό είναι ανακριβές και για έναν ακόμα σημαντικό λόγο:Όση αποβλακωμάρα καταλογίζεται στη νέα γενιά λόγω κινητών-ιντερνετ κλπ άλλη τόση μπορείς να καταλογίσεις και στις προηγούμενες με υπαίτιο αυτή τη φορά τα μπιλιαρδάδικα και (από το '77 κι ύστερα) στα ουφάδικα.Υπήρχε κόσμος που ξημεροβραδιαζόταν παίζοντας μπιλιάρδο,ποδοσφαιράκι και για επιδόρπιο ασπρόμαυρο arkanoid με 5 δραχμές,μιλάμε για πόρωση! Πηγαίναν(μ)ε από το σχόλασμα κατευθείαν και επιστροφή σπίτι αργά το βράδυ.
    Λεφτά δεν υπήρχαν ούτε τότε για μηχανάκι οπότε,για τον τότε ιστορικό του παρελθόντος,ήμασταν μία αποβλακωμένη γενιά.

    Χώρια τα κόμματα.Από τη Β λυκείου οι 8 στους 10 μαθητές ήταν γραμμένος σε μία ΠΑΜΚ ή ΟΝΝΕΔ ή ΚΝΕ και η μόνη τους ε΄ννοια ήταν πως να προσυλητήσουν καινούργια θύματ... εεε μέλη στο κόμμα.Άλλη αποχαύνωση κι εκεί! Με τη σειρά του ο τότε αρθρογράφος τα στηλίτευε αυτό τον τρόπο ζωής αναπολώντας τα δικά του χρόνια (της belle epoque του 50 ξέρωγω) ''τι ωραία που ήταν τότε που κάναμε καντάδα στα μπαλκόνια'' και άλλα φαιδρά.

    Κάθε εποχή έχει και τα δικά της βιώματα,είναι απλό.
    Νιχαμπούτσου έκανες?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κατάλογος.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	9,2 KB 
ID:	403214
    ανανήψαντας

  2. #107
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Νιχαμπούτσου έκανες?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κατάλογος.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	9,2 KB 
ID:	403214
    Ναι,με αυτά τα μπ@υρδέλα που κάνανε μπλονζόν κατά πάνω σου!

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Εγώ θυμάμαι αυτό πάντως Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	15,3 KB 
ID:	403215

  4. #109
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Τα πρώτα ουφάδικα ήταν με ασπρόμαυρη οθόνη που επάνω της κόλλαγαν διάφανες ταινίες πράσινες κόκκινες, για να δίνει την αίσθηση του έγχρωμου.
    Το δε joystick ήταν ένα στρογγυλό κουμπί σαν ποτενσιόμετρο από λαμπάτο ενισχυτή doubl-ex.

    Το σταματάω εδώ για να μην γίνει κι αυτό ένα 'ενθυμούμαι ότε ήμουν νεανίας' τόπικ!

  5. #110
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ρε άσε το παιδί να παίξει.
    Τι division είναι;
    Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια (προτιμώ τα βυζιά ) πάντως έχει σοβαρό θέμα... Όπως και πολλά ακόμα παιδιά της ηλικίας του
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια (προτιμώ τα βυζιά ) πάντως έχει σοβαρό θέμα... Όπως και πολλά ακόμα παιδιά της ηλικίας του
    Πόσο χρονών είναι ο μικρός;

  7. #112
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Πόσο χρονών είναι ο μικρός;
    17....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    17....
    ρε συ έλεος ,μικρό παιδί είναι,αστον θα στρώσει.Απλά μην ξημεροβραδιάζεται στα
    games και δεν διαβάζει τα μαθηματά του.

  9. #114
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Συμφωνώ με κάποια σημεία του άρθρου. Κάποιοι νέοι αποκόπτονται από την πραγματική ζωή και δυσκολεύονται να κοινωνικοποιηθούν, επειδή αφιερώνουν πολλές ώρες στον ψηφιακό κόσμο. Αυτό τους βάζει εμπόδια σε διάφορους τομείς της ζωής και τους δυσκολεύει να ευχαριστηθούν καταστάσεις που βίωσαν προηγούμενες γενιές.

    Παρόλα αυτά αποκτούν δεξιότητες που τους επιτρέπουν να πετύχουν στην ψηφιακή ζωή, η οποία συχνά έχει τόσο επαγγελματικό αντίκρυσμα, όσο και προσωπικό. Δεν μπορούμε δηλαδή να κατακρίνουμε το παλικάρι που μένει κλεισμένο στο σπίτι του και δεν πετυχαίνει στις πανελλήνιες εξετάσεις, όταν καταφέρνει να γίνει penetration tester (white hacker ντε) ή επενδυτής/miner σε virtual coins και να βιοπορίσει πριν καλά-καλά ενηλικιωθεί. Ούτε την κοπελίτσα που καταφέρνει με Instagram stories, YouTube videos και Facebook posts, να αποκτήσει χιλιάδες ακόλουθους και να βγάλει τα προς το ζειν ως influencer. Ίσα-ίσα που πετυχαίνουν το πολύ σημαντικό στοιχείο της γρήγορης προσαρμογής, η οποία έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία σε περιόδους όπως η σημερινή, όπου οι εξελίξεις είναι γρήγορες.

    Φυσικά το ιδανικό είναι η χρυσή τομή. Παραδοσιακός τρόπος διαπροσωπικής επαφής, σε συνδυασμό με επαφή με την τεχνολογία. Λίγοι όμως καταφέρνουν να διατηρήσουν τις ισορροπίες και να γίνουν πολύ καλοί σε κάτι, χωρίς να αμελήσουν άλλους σημαντικούς τομείς.

    Ως προς τον κίνδυνο της μοτοσυκλέτας σε δημόσιο δρόμο, στον οποίο δε δίνει μεγάλη βαρύτητα ο συγγραφέας του άρθρου, μπορεί να γίνει μεγάλη κουβέντα και μάλιστα όχι σε αυτό το forum, γιατί θα θεωρηθώ όχι flame, αλλά explosion poster. Συμφωνώ πάντως μαζί του ότι οι μοτοσυκλέτες, υπό πολλές συνθήκες, μπορούν να προσφέρουν μεγάλη ευχαρίστηση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #115
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    ρε συ έλεος ,μικρό παιδί είναι,αστον θα στρώσει.Απλά μην ξημεροβραδιάζεται στα
    games και δεν διαβάζει τα μαθηματά του.
    Στα λόγια μου έρχεσαι.... Μαθήματα; τι είναι αυτό; τρώγεται; κανονικός ύπνος; μόνο για μωρά και γέρους....
    Μην μιλήσω για την ανύπαρκτη κοινωνική ζωή του, αποξενωμενος με όλους, θες κι άλλα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #116
    Το θέμα, που ήθελε να πιάσει ο συγγραφέας του άρθρου, είναι το γιατί οι νέοι (εννοεί οι πολύ νέοι 15-25) δεν έχουν έρωτα για μοτοσυκλέτες.
    Δυστυχώς, το "αναλύει" όπως θα ανέλυε καντηλαναφτης σε επαρχιακό ναό το ερώτημα γιατί δεν πάνε οι νέοι στην εκκλησία..

    Ως προς το ερώτημα, υπάρχει μεγάλη δόση αλήθειας.
    Δλδ, οι νέοι δεν έχουν κ@υλα για μοτοσυκλέτες όπως παλιότερα.
    Δεν είναι αφίσες σε δωμάτια, δεν είναι εφηβικό όνειρο, δεν είναι σκοπός για να δουλεύεις δύο δουλειές μετά το σχολείο ή την σχολή, δεν είναι η κ@υλα.

    Και είναι απόλυτα λογικό και καλά κάνουν.

    Γιατί οι νέοι κ@υλωνουν να κάνουν αντισυμβατικα πράγματα.
    Κάποτε η μηχανή ήταν τέτοιο.
    Ήταν για την μάνα, ένα βήμα του κανακαρη πριν την φυλακή ή τον θάνατο και για την υπόλοιπη κοινωνία η συνεργός σε ληστείες...
    Και δωστου τα προσφορα και τα τσιγκινα ταματα στην χάρη της, μπας και ξεμπλέξει το παιδί απ τον σατανά

    Ή μηχανή, για τα τότε νεανικά μάτια, ήταν ένα μέσο αποστασιοποιησης από το οικογενιακως και κοινωνικώς ορθόν.
    Ηταν δλδ λίγο "επαναστατικό" και γι αυτό το γούσταραν οι νέοι και φρίκαραν οι γέροι.

    Σήμερα, το να πάρεις μηχανή, είναι το ίδιο "επαναστατικό" με το να πάρεις Toyota corolla..
    Κάνεις δεν την θεωρεί ως πράξη αντισυμβατικη.

    Φυσικά, δεν θα πεθάνουν οι μηχανές.
    Πάντα θα χρειάζεται φτηνό και ευέλικτο μέσο μετακίνησης, πάντα κάποιοι θα θέλουν ένα ακριβό γκατζετ και σε κάποιους θα τους θυμίζει τα νιάτα τους.

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Αφήστε την γκόμενα με τα πλαστικά βυζιά και διαβάστε από " το γενικότερο φαινόμενο των αυτοκαταστροφικών... " και κάτω...
    https://www.contra.gr/Soccer/Belgium...m.5416081.html
    Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα.

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το θέμα, που ήθελε να πιάσει ο συγγραφέας του άρθρου, είναι το γιατί οι νέοι (εννοεί οι πολύ νέοι 15-25) δεν έχουν έρωτα για μοτοσυκλέτες.
    Δυστυχώς, το "αναλύει" όπως θα ανέλυε καντηλαναφτης σε επαρχιακό ναό το ερώτημα γιατί δεν πάνε οι νέοι στην εκκλησία..

    Ως προς το ερώτημα, υπάρχει μεγάλη δόση αλήθειας.
    Δλδ, οι νέοι δεν έχουν κ@υλα για μοτοσυκλέτες όπως παλιότερα.
    Δεν είναι αφίσες σε δωμάτια, δεν είναι εφηβικό όνειρο, δεν είναι σκοπός για να δουλεύεις δύο δουλειές μετά το σχολείο ή την σχολή, δεν είναι η κ@υλα.

    Και είναι απόλυτα λογικό και καλά κάνουν.

    Γιατί οι νέοι κ@υλωνουν να κάνουν αντισυμβατικα πράγματα.
    Κάποτε η μηχανή ήταν τέτοιο.
    Ήταν για την μάνα, ένα βήμα του κανακαρη πριν την φυλακή ή τον θάνατο και για την υπόλοιπη κοινωνία η συνεργός σε ληστείες...
    Και δωστου τα προσφορα και τα τσιγκινα ταματα στην χάρη της, μπας και ξεμπλέξει το παιδί απ τον σατανά

    Ή μηχανή, για τα τότε νεανικά μάτια, ήταν ένα μέσο αποστασιοποιησης από το οικογενιακως και κοινωνικώς ορθόν.
    Ηταν δλδ λίγο "επαναστατικό" και γι αυτό το γούσταραν οι νέοι και φρίκαραν οι γέροι.

    Σήμερα, το να πάρεις μηχανή, είναι το ίδιο "επαναστατικό" με το να πάρεις Toyota corolla..
    Κάνεις δεν την θεωρεί ως πράξη αντισυμβατικη.

    Φυσικά, δεν θα πεθάνουν οι μηχανές.
    Πάντα θα χρειάζεται φτηνό και ευέλικτο μέσο μετακίνησης, πάντα κάποιοι θα θέλουν ένα ακριβό γκατζετ και σε κάποιους θα τους θυμίζει τα νιάτα τους.
    Ονομάτισε και κάτι αντισυμβατικό της σύγχρονης εποχής για να γίνει το ποστ πλήρες

  14. #119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ονομάτισε και κάτι αντισυμβατικό της σύγχρονης εποχής για να γίνει το ποστ πλήρες
    Αντισυμβατικό είναι ό,τι πάει κόντρα στα δεδομένα των προηγούμενων γενεών. Αν κάναν οι νέοι κάτι που κάποιος στα -ηντα του όπως εσύ το εκλάμβανε ως αντισυμβατικό, θα ήταν πολύ απλά εξ ορισμού συμβατικό για τα σημερινά δεδομένα.

    Μην προσπαθείς να αποκωδικοποιήσεις την ψηφιακή εποχή με τα αναλογικά κριτήρια απ' τα χρόνια που ήσουν νέος. Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα.

  15. #120
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Νομίζω ότι και παλιότερα πάντως δεν τρελένονταν και τόσοι πολλοί για τις μηχανές... από την σειρά μου στο σχολείο (αποφοίτησα το 93) ελάχιστοι οδηγούσαν τα επόμενα 4-5 χρόνια, ενώ και στο πανεπιστήμιο στο έτος μου όσα μηχανάκια άλλα τόσα αυτοκίνητα...
    Η έκρηξη έγινε με το φτηνό χρήμα μετά την άφιξη του ευρώ...
    Τεσπά, το άρθρο είναι τουλάχιστον αστείο...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 8 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ............και ήρθε η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών
    από PacMan στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2011, 17:37
  2. Αναβάτης, μοτοσυκλέτα και ... λακούβες
    από Operater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2009, 07:02
  3. Μοτοσυκλέτα και ροκ..
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 10:09
  4. ΣτΕ και Νέα Φιλαδελφεια
    από spyrakos35 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 11:58
  5. XT660X και νεα λαστιχα (ον-οφ)>help
    από makocer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 20:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF