Σελίδα 9 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 195

Θέμα: Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά: ένας χαμένος έρωτας

  1. #121
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχήν η "πανέμορφη" δεκαετία του 60
    κτλ, κτλ.

    Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς σε αυτή την απάντηση - διαμαντάκι. Κανονικά σε τέτοια υβριστικά ποσταρίσματα δεν πρέπει καν να μπαίνεις στην λούμπα της απάντησης. Όσοι διαβάζουν μπορούν εύκολα να κρίνουν.
    Εδώ όμως δεν έχουμε μόνο τα προσβλητικά σχόλια. Δεν είναι ούτε η (σκόπιμη αναρωτιέμαι) περερμηνεία και διαστρέβλωση μέχρι αντιστροφής όσων έγραψα. Ούτε η προσύναψη σχόλιων που δεν έκανα. Αλλά τα άκρως προσβλητικά υπονοούμενα που αφήνει γιά το παρελθόν μου (και πολλών άλλων) ο σχολιαστής. Το οποίου τα ποσταρίσματα μέχρι πρίν από λίγο καιρό ομολογώ ότι μου ήταν συμπαθητικά. Τελευταία όμως βγάζουν μιά γεροντίστικη ξυνίλα. Εκτός αν πρόκειται για μιά μορφή ιδιότυπου χιούμορ που δεν κατανοώ. Αν συμβαίνει το τελευταίο, τότε να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχήν η "πανέμορφη" δεκαετία του 60 στην Ελλάδα δεν έφτασε ποτέ.
    Έγραψα ξεκάθαρα για τό σχεδιαστικό στύλ της δεκαετίας. Φυσικά και δεν διαμορφώθηκε στην πεινασμένη εκείνη την εποχή, πατρίδα μας. Που όμως μέσα στην μιζέρια της είχε και τις φωτεινές εκλάμψεις της και τις όμορφες στιγμές της. Στη μουσική και την έβδομη τέχνη γιά παράδειγμα. Τώρα αν εσύ απομονώνεις δύο λέξεις (δεκαετία και 60) διαστρεβλώνοντας το νόημα της φράσης γιά να δημιουργήσεις αφορμή γιά πολιτικά σχόλια, μάλλον σε λάθος φόρουμ μπήκες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εντο με ταξί μεσολάβησαν κάτι κύριοι οι οποίοι αν τους στραβοκοίταζες έπαιζε να σε τουλουμιάσουν και στο ξύλο.
    Με λίγα λόγια αν δεν έγλυφες τους κυρίους που τουλούμιαζαν τους άλλους δεν έπιανες όχι δουλειά
    αλλά ούτε διαβατήριο να φύγεις και οι ναυτικοί πηδούσαν απ τα βαπόρια να σωθούν.
    Αυτά ήταν στην εποχή του πατέρα μου
    Είτε ο πατέρας σου δεν στα μετέφερε σωστά είτε εσένα σε βολεύει να τα λές όπως σου αρέσει.
    Γιά να μαθαίνεις λοιπόν την αλήθεια από κάποιον που την έζησε. Η εποχή ήταν καταπιεστική και ανελεύθερη. Εργασιακός μεσαίωνας σε δικαιώματα και αμοιβές. Όμως όση μετανάστευση υπήρχε, ήταν εσωτερική. Από το χωριό στην πόλη. Αντίθετα υπήρχε τεράστια μετακίνηση εργατικού δυναμικού πρός το εξωτερικό και υψηλή παραγωγή. Αυτό δημιουργούσε πρακτικά μηδενική ανεργία. Όποιος ήθελε δουλειά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, έβρισκε αμέσως. Και μία και δύο προκειμένου να επιβιώσει αυτός και η συνήθως πολύτεκνη οικογένεια του. Ακόμα και αν ήταν ανήλικος που δούλευε το καλοκαίρι, ή πήγαινε σε νυχτερινό σχολείο. Γιά να συνδράμει στην οικογένεια ή να πάρει ένα μηχανάκι (πχ).
    Το γλείψιμο στους καθεστωτικούς που γράφεις, πιθανόν να γινόταν από όσους ήθελαν εκλεκτές θεσούλες και επαγγελματικές διευκολύνσεις. Εκατομμύρια σκληρά εργαζομένων, σαν τον ανάπηρο συγχωρεμένο πατέρα μου και τα αδέλφια μου ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΛΥΦΤΕΣ όπως ψευδέστατα γράφεις ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ.
    Περαιτέρω σχόλια "Νίκος Ξανθόπουλος" θα με έκαναν γραφικό μεν, αλλά γιά να εμπεδώνεις, πάρε εν συντομία ένα - δύο.
    Εγώ ξέρω τι θα πεί χαστούκι "η νύχτα - μέρα" από αστυνομικό επειδή είχα κάνει το έγκλημα να φοράω μπλουτζίν. Εσύ;
    Εγώ έχω δεί να παίρνουν σηκωτό τον ανάπηρο πατέρα μου (λόγω αντικαθεστωτικής συμπεριφοράς) και την μάνα μου να λιποθυμάει μπροστά στα παιδιά της. Εσύ;

  2. #122
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος

    Πλανιέσαι πλάνη οικτρά όμως όταν λες ότι η γενιά μου θα δουλέψει ως τα 70.
    Σύμφωνα με το ισχύον καθεστώς, ένας 45άρης θα πάρει κανονική σύνταξη στα 67. Με το ισχύον... Τι (κάνεις ότι) δεν καταλαβαίνεις;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Βλέπεις οι σφουγκοκωλάριοι των ΔΕΚΟ πχ (βλέπε ΟΑ) είναι στη σύνταξη εδώ και κάμποσα χρόνια με κάτι ευ άπαξ
    που δεν θα τα δεις ούτε ζωγραφιστά ποτέ σου (ως ποσό όχι ως αποζημίωση) και θα μπορούσα να σου αναφέρω
    και πολλούς άλλους που ακόμα και σήμερα είναι αραχτοί και λάιτ.
    Κοντολογίς αγαπητέ η γενιά μου και η γενιά του πατέρα μου τίναξε τη μπάνκα στον αέρα και τώρα
    αντί να το βουλώσουμε έχουμε να πούμε κι από πάνω...
    Συμφωνώ και ΕΠΑΥΞΑΝΩ. Κατά πολύ. Το δεύτερο μεγαλύτερο έγκλημα στην σύγχρονη ιστορία μας. Οι πελατειακές σχέσεις Κράτους και εκλογικού σώματος. Και η μεγαλύτερη καταστροφή που ακολούθησε είναι σε πολύ μεγάλο μέρος απόρροια του πρώτου. Μιλάω γιά την εκδίωξη μισού εκατομμυρίου νέων στο εξωτερικό. Των καλύτερων. Αυτών, στους οποίους αναφέρεται και το νήμα.
    Και εδώ όμως αγαπητέ, κάνεις ένα μεγάλο λάθος γενικεύοντας αδιάκριτα και άδικα. Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι όλοι οι 60ρηδες είμαστε συνταξιούχοι; Σαν εμένα πουρόγερους έχω και άλλους συναδέλφους. Ένας προσελήφθη πρόσφατα και ένας άλλος παραιτήθηκε αφού βρήκε σε άλλη εταιρεία με υψηλότερο μισθό. Έτσι γιά να παίρνεις μιά ιδέα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Οι νέοι λέει...
    Ρε άντε στη μπηγάδα όλοι σας που θα πείτε και για τους νέους λαμόγια του κερατά.
    Στους νέους αναφέρθηκα διθυραμβικά. Είναι καλύτεροι μας, όπως κάθε γενιά είναι καλύτερη από την προηγούμενη. Και η κόντρα των γενεών είναι διαχρονική. Δεν είναι κάτι νέο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εσένα τι σε βάλαμε δηλαδή?
    Κριτή των πάντων ρε αποτυχημένε τύπε?
    Ακριβώς το αντίθετο έγραψα, εγώ ο αποτυχημένος τύπος. Πείτε την γνώμη σας, ΑΛΛΑ μην κατακρίνεται όσους δεν συμφωνούν μαζί σας. Μην προσπαθείτε να τους κάνετε σαν εσάς. Και τάχω ξαναπεί

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    --μην πάρεις τίποτε προσωπικά δεν σε ξέρω και δεν μιλάω για σένα-
    --Ούτε εγώ σε ξέρω. Μην πάρεις και εσύ τίποτε προσωπικά. Κουβέντα κάνουμε.-


    ΥΓ. Με εξαίρεση (αν δεν το παρεξήγησα δλδ) αυτά περί γλειψίματος.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Όταν πήγαινα Ά γυμνασίου το μακρινό 2009-2010 (XD) έβλεπα στην αυλή του λυκείου (στεγάζονταν μαζί γυμνάσιο και λύκειο) 15-20 μηχανάκια, μέχρι να φτάσω εγώ στη Γ' λυκείου στο σχολείο με μηχανάκι ερχόταν ένα παιδί μόνο... Στο ΕΠΑΛ ανάλογη μείωση και έχει πλέον λιγότερα μηχανάκια από ότι είχε το ΓΕΛ όταν ξεκίνησα εγώ το γυμνάσιο... Και αξίζει να αναφερθεί ότι ο αριθμός των μαθητών αυξήθηκε μέσα σε αυτά τα χρόνια με κάθε τάξη να έχει περισσότερα τμήματα. Οι πιο πολλοί έχουν πλέον βγάλει δίπλωμα για κουτί δίχως όμως να έχουν "δικό" τους με αποτέλεσμα να εξαρτώνται από το οικογενειακό το οποίο σπάνια είναι διαθέσιμο (οι εποχές των 2 αυτοκινήτων ανα οικογένεια έχουν περάσει για τους περισσότερους) με αποτέλεσμα να ΜΗΝ οδηγούν ή να οδηγούν ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Εγώ πιστεύω πως το κόστη ενός μικρού δίτροχου κουτσά στραβά έρχονται βόλτα και ο νέος/νέα αποκτά μια ανεξαρτησία στις μετακινήσεις του πράγμα που βοηθάει στην κοινωνικοποίηση του. Αλλά εξαιτίας της "αδιαφορίας" ή και του "φόβου" των νέων προς τους 2 τροχούς γίνονται "εξαρτημένοι" από το μπαμπά,τη μαμά,τον αδερφό κτλ. για τις μετακινήσεις τους πράμα που τους αναγκάζει να τις περιορίζουν. Στη Σαλαμίνα ειδικά που οι συγκοινωνίες είναι τραγικές και το εισιτήριο του φερυ για το κουτί είναι το τετραπλάσιο από του δίτροχου το μηχανάκι γίνεται αυτομάτως εργαλείο για τη δουλεία, τη σχολη, το καφέ κτλ.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  4. #124
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Μην παίρνεις όρκο για τα κόστη και το πώς ή αν έρχονται βόλτα από κάποιον.νεο ή μη.
    Συμφωνώ με την άποψη ότι ποτέ δεν ήταν "τα μηχανάκια" κρυφός πόθος της ευρείας μάζας.
    Είτε λόγω οικονομίας,ειτε λόγω άνεσης είτε λόγω φόβου.
    Το Άρθρο προφανώς και είναι "λιγο" απ'όλες τις πάντες.


    @3αθλε μάλλον κάτι κατάλαβες εξαρχής λάθος.στο πρωτο σου μήνυμα θεωρείς τις απόψεις του αρθρογράφου ως απόψεις όλων εδώ.Μετα με τον κτινο σε πήρε η μπάλα και το χασες.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Οπως γραφτηκε πριν, οι νεοι κανουν αντισυμβατικα πραγματα και η μοτοσυκλετα δεν ειναι τετοια πια. Οχι οταν βλεπεις τον πατερα σου να κυκλοφορει με σκουτερ η μηχανη οπως και τους φιλους του.

    Επισης γοητευονται απο την τεχνολογια η οποια σημερα προσταζει την "συνδεσιμοτητα". Αυτην λοιπον δεν την βρισκεις στις μηχανες, τις προσιτες στις νεανικες τσεπες τουλαχιστον, την βρισκεις ομως στα αυτοκινητα ακομα και χαμηλης τιμης.

    Μπορει για τους εργαζομενους στον χωρο να ειναι θεμα, προσωπικα το προτιμω αυτο. Γιατι θελω η μοτοσυκλετα να ειναι επιλογη, να γινεται σωστα με τον απαραιτητο εξοπλισμο και οχι σαγιοναρα, γυαλι και βερμουδα Lee

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Στα λόγια μου έρχεσαι.... Μαθήματα; τι είναι αυτό; τρώγεται; κανονικός ύπνος; μόνο για μωρά και γέρους....
    Μην μιλήσω για την ανύπαρκτη κοινωνική ζωή του, αποξενωμενος με όλους, θες κι άλλα;
    Αν σου πω ότι μου θυμίζει τον γιο μου(τόν μικρό,23 είναι τώρα) θά με πιστέψεις;

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αν σου πω ότι μου θυμίζει τον γιο μου(τόν μικρό,23 είναι τώρα) θά με πιστέψεις;
    Για πείτε, τι έχουμε να περιμένουμε;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ονομάτισε και κάτι αντισυμβατικό της σύγχρονης εποχής για να γίνει το ποστ πλήρες
    πες μου κατι που φρικάρει τους γονείς και επίσης δεν είναι αποδεκτό κοινωνικά (χωρίς να είναι έγκλημα ή καταστροφή υγείας) , να σου απαντήσω..


    που να ξερω... εχουν περασει δεκατιες απο τοτε.
    αν εχουμε κανενα μελος 15-25 , ας μας πει.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    πες μου κατι που φρικάρει τους γονείς και επίσης δεν είναι αποδεκτό κοινωνικά (χωρίς να είναι έγκλημα ή καταστροφή υγείας) , να σου απαντήσω..


    που να ξερω... εχουν περασει δεκατιες απο τοτε.
    αν εχουμε κανενα μελος 15-25 , ας μας πει.
    escape room; κοινωνική δικτύωση με ψηφιακά μέσα; Μπλε και άσπρες φάλαινες;

    Toν μπάκλεϋ μη τον ρωτάς, άλλες ήταν τότε οι απαγορεύσεις

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	525679b6f5277e82e7e719ba97bde344-371x399.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	403235

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Για πείτε, τι έχουμε να περιμένουμε;
    Τίποτα δεν πρόκειται να γίνει.
    Μία χαρά είναι τα παιδιά.

  11. #131
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αν σου πω ότι μου θυμίζει τον γιο μου(τόν μικρό,23 είναι τώρα) θά με πιστέψεις;
    Λόγο να μην σε πιστέψω δεν έχω.... Ελπίζω μόνο να έχει ξεκολλήσει
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    κτλ, κτλ.

    Εγώ ξέρω τι θα πεί χαστούκι "η νύχτα - μέρα" από αστυνομικό επειδή είχα κάνει το έγκλημα να φοράω μπλουτζίν. Εσύ;
    Εγώ έχω δεί να παίρνουν σηκωτό τον ανάπηρο πατέρα μου (λόγω αντικαθεστωτικής συμπεριφοράς) και την μάνα μου να λιποθυμάει μπροστά στα παιδιά της. Εσύ;
    Εγώ έμενα Μπουμπουλίνας όταν έγινε το Πολυτεχνείο.
    Θες κάτι άλλο?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με το ισχύον καθεστώς, ένας 45άρης θα πάρει κανονική σύνταξη στα 67. Με το ισχύον... Τι (κάνεις ότι) δεν καταλαβαίνεις;.
    Είμαι 53 και έχω συμμαθητές από την ΟΑ που είναι συνταξιούχοι.
    Έχω και άλλους συμμαθητές που βγήκαν με εθελουσία (πήραν πακέτο) από τράπεζες και περιμένουν να βγουν στη σύνταξη.
    (με τα λεφτά ποιανού πληρώθηκε η εθελουσία?)

    Επί χούντας όλες οι καλές δουλειές ήθελαν χαρτί απ την ασφάλεια.
    Άμα ήταν να κουβαλάς τούβλα στην οικοδομή ε... τι να το κάνεις το χαρτί?
    Αν κι έπαιζε ΟΥΤΕ εκεί να σε πάρουν. Στο χέρι του εργολάβου ήταν
    και πιο πολύ στην καλή του την καρδιά γιατί έβγαιναν και φήμες.
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 24/01/2019 στις 18:21.
    ανανήψαντας

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Λόγο να μην σε πιστέψω δεν έχω.... Ελπίζω μόνο να έχει ξεκολλήσει
    Όχι, παίζει ακόμα.
    Εδώ έβαλε καί μένα να παίζω

  14. #134
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Όχι, παίζει ακόμα.
    Εδώ έβαλε καί μένα να παίζω
    Μάλλον είδε ότι δεν έχεις προκοπή στα βυζιά.....




    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μην παίρνεις όρκο για τα κόστη και το πώς ή αν έρχονται βόλτα από κάποιον.νεο ή μη.
    Συμφωνώ με την άποψη ότι ποτέ δεν ήταν "τα μηχανάκια" κρυφός πόθος της ευρείας μάζας.
    Η αρχή του άρθρου είναι μετάφραση από το μοτοτσικλίζμο (ή από κάποιο άλλο Ιταλικό δεν θυμάμαι)
    και αναφέρετε στο 80 90ς και την τρέλα που είχαν οι πιτσιρικάδες στην Ιταλία με τα 125.
    Εδώ δεν υπήρξε ποτέ αυτή η τρέλα. Η Ελλάδα ήταν πιο προσανατολισμένη στα ον οφ,
    ένα για όλα....
    ανανήψαντας

Σελίδα 9 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ............και ήρθε η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών
    από PacMan στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2011, 17:37
  2. Αναβάτης, μοτοσυκλέτα και ... λακούβες
    από Operater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2009, 07:02
  3. Μοτοσυκλέτα και ροκ..
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 10:09
  4. ΣτΕ και Νέα Φιλαδελφεια
    από spyrakos35 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 11:58
  5. XT660X και νεα λαστιχα (ον-οφ)>help
    από makocer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 20:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF