Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Επιλογή μεγάλου μονοκύλινδρου

  1. #1

    Επιλογή μεγάλου μονοκύλινδρου

    Καλησπέρα στην παρέα !!!
    Είμαι σε δίλημμα ποιο μοντέλο να κοιτάξω από διάφορα μονοκύλινδρα που υπάρχουν στην αγορά,αν και έχω καψούρα στο f 650 gs γιατι το είχα παλιά και το μετάνιωσα που το είχα δώσει, σκέφτομαι για αγορά για να το βγάζω βόλτα ( χώμα δεν πολυπαταω) για εκδρομή έχω αλλη
    ζησε το ονειρο

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    296
    Αντιγραφή - εξέλιξη εκείνου του κινητήρα είναι το vode 650 ds(x)

    Ωστόσο λες χώμα δεν θες, αλλά δεν ξέρω ποιο άλλο είναι μονοκύλινδρο με μεγάλο κυβισμό.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spiraleon Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα !!!
    Είμαι σε δίλημμα ποιο μοντέλο να κοιτάξω από διάφορα μονοκύλινδρα που υπάρχουν στην αγορά,αν και έχω καψούρα στο f 650 gs γιατι το είχα παλιά και το μετάνιωσα που το είχα δώσει, σκέφτομαι για αγορά για να το βγάζω βόλτα ( χώμα δεν πολυπαταω) για εκδρομή έχω αλλη
    Aprilia Pegaso strada, trail, Yamaha XT 660 όλα με το ίδιο άσπαστο μοτέρ της minarelli. Καλύτερο στήσιμο, φρένα, μακράν τα Aprilia.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.092
    KTM 690 Duke

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Aσε τα χρεπια 15ετιας που σου προτεινουν,και κοιτα να παρεις καινουργιο ,αν σε φτανει το χρημα,και παρε αυτο που σου ειπαν παραπανω ,με τον ιδιο ακριβως κινητηρα.voge ds(x) 650.Σε συζητηση μαλιστα που εκανα στην αντιπροσωπεια ,οταν το εκανα τεστ πριν 3 μηνες,μου ειπαν οτι οι ιδιοκτητες BMW ερχονται και παιρνουν ανταλλακτικα κινητηρα για το bmw τους,διοτι στην bmw τα πληρωνουν βαπορισια, ενω στην voge τα εχουν πολυ φθηνοτερα.Θαχεις και 2 χρονια εγγυηση και το κεφαλι σου ησυχο.Πηγαινε καντο τεστ ,το εχουν στην βιτρινα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    650
    Δεν γράφεις πουθενά για τι χρήση το θες, θες να κανείς ήρεμες βόλτες ή να το βγάζεις για γούστα ;;
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Δεν γράφεις πουθενά για τι χρήση το θες, θες να κανείς ήρεμες βόλτες ή να το βγάζεις για γούστα ;;
    Επίσης, budget, κούτα η μτχ.;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Duke 690 η smc 690 η ότι άλλο φοράει αυτό το μοτερ. σε τιμή 2500-3500

    Όχι 5000-6000 που ζητάνε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Το dsx 650 δεν έχει καμία σχέση με το 650gs.. Το voge είναι τελείως διαφορετικά στημένο, και δεν είναι το ίδιο ευχάριστο με το gs για καθημερινο commuting.
    Μεγάλο μονοκυλινδρο είναι σχεδόν μονόδρομος τα 15ετιας. Αν έχεις καψούρα το gs πάρε αυτό. Τα περισσότερα από όσα αναφέρθηκαν είναι περισσότερο στημένα για δρόμο, Το gs είναι πιο πασπαρτού, μαζί με το trail.

  10. #10
    Χαλαρές βόλτες περισσότερο θα το χρησιμοποιήσω σαν παπί για την καθημερινότητα,έχω μηχανή για εκδρομές και βόλτες καθώς και ένα naked,απλά το gs είναι καψούρα, πιστεύω μέχρι 2000 με 2500 είναι καλα
    Aprilia μακριά έχει καταργήσει μεγάλο αριθμό από ανταλλακτικά και πλέον δεν βρίσκονται

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spiraleon Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα !!!
    Είμαι σε δίλημμα ποιο μοντέλο να κοιτάξω από διάφορα μονοκύλινδρα που υπάρχουν στην αγορά,αν και έχω καψούρα στο f 650 gs γιατι το είχα παλιά και το μετάνιωσα που το είχα δώσει, σκέφτομαι για αγορά για να το βγάζω βόλτα ( χώμα δεν πολυπαταω) για εκδρομή έχω αλλη
    αν εννοείς αυτο το μοντέλο φιλε ,μου κανει εντύπωση ποσο εχουν πέσει οι τιμές πχ αυτο στα 1.250 ευρώ ???? ουτε ποδήλατο καλο δεν αγοράζεις σε αυτα τα λεφτά ....(αν ειναι φυσικά σε καλη κατάσταση που γράφει ο πωλητής...)https://www.car.gr/classifieds/bikes...2-bmw-f-650-gs

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    αν εννοείς αυτο το μοντέλο φιλε ,μου κανει εντύπωση ποσο εχουν πέσει οι τιμές πχ αυτο στα 1.250 ευρώ ???? ουτε ποδήλατο καλο δεν αγοράζεις σε αυτα τα λεφτά ....(αν ειναι φυσικά σε καλη κατάσταση που γράφει ο πωλητής...)https://www.car.gr/classifieds/bikes...2-bmw-f-650-gs
    Τα χιλιόμετρα τα είδες; Όσο καλό και να είναι το μοτέρ, είναι πολλά για μονοκύλινδρο (και όχι μόνο).

    Edit: Με μια γρήγορη ματιά πάντως φαίνεται να υπάρχουν αρκετά GS με τιμή αρκετά κάτω από το δοθέν όριο και σχετικά λίγα χιλιόμετρα - έμφαση στο "σχετικά".
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 02/03/2024 στις 23:53.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τα χιλιόμετρα τα είδες; Όσο καλό και να είναι το μοτέρ, είναι πολλά για μονοκύλινδρο (και όχι μόνο).

    Edit: Με μια γρήγορη ματιά πάντως φαίνεται να υπάρχουν αρκετά GS με τιμή αρκετά κάτω από το δοθέν όριο και σχετικά λίγα χιλιόμετρα - έμφαση στο "σχετικά".
    φυσικά και τα ειδα ,αφού εχει αλλάξει και εμπρός πίσω δίσκους τόσα χλμ θα εχει ,τουλάχιστον αυτος ο πωλητής γραφει τα πραγματικά χλμ ....οχι σαν μερικούς αλλους που το 3 μπροστά το κάνουν 1 ....αν ενδιαφερόμουν εγω ,θα το πήγαινα σε δικό μου μάστορα ,θα το ελεγχε ,θα το οδηγούσε και φυσικά θα μετρούσε συμπίεση μοτέρ

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    650
    Για ρίξε και μια μάτια αν σου αρέσει το Yamaha mt03 660, φοράει το μοτέρ του xt αλλά έχει πιο ενδιαφέρον στήσιμο
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Με 2.500 παίρνεις XTX-XTR ή ΜΤ 03 αξιοπρεπέστατα και με επάρκεια ανταλλακτικών που βρίσκεις ακόμα και στα περίπτερα.Μοντέλα του '10-'12 που δεν τα λες με τίποτα παρωχημένα.
    Χώρια που μπορείς πριν την αγορά να τα ελέγξεις σε βάθος γιατί είναι σχετικά απλές κατασκευές χωρίς περιττά κουμπάκια-λαμπάκια και άχρηστες πολυτέλειες (λες και δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς keyless τάπα σε μονοκύλινδρο).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επισκευή κεφαλής μεγάλου μονοκύλινδρου
    από nikosk2 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2023, 08:19
  2. Επιλογή μεγάλου SM
    από SliceOfLife στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2020, 19:54
  3. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09
  4. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF