Σελίδα 12 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 210

Θέμα: Ηλεκτρικές μοτο...coming soon

  1. #166
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    θα πρεπει να γνωριζουμε οτι η βιομηχανια προωθει αυτα που τη συμφερει να πουλησει
    η οικολογια ειναι περιτυλιγμα
    οπως ηταν παλια η ασφαλεια
    πιο παλια η αεροδυναμικη
    πιο πριν η οικονομια καυσιμου
    θυμηθειτε οτι πριν 5 χρονια αγοραζαν ολοι ντηζελ σαν τρελοι και τωρα ειναι υπο καταργηση
    τα ηλεκτρικα ειναι το μελλον οχι το παρον
    μαζι με τον βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα λεει ο λαος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #167
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    H προώθηση εναλλακτικών "προϊόντων" με μπροστάρη την περιβόητη προστασία του περιβάλλοντος έχει ξεκινήσει προ ετών (οι παλαιότεροι θυμούνται τους κάδους ανακύκλωσης το 2004, τα περιβαλλοντικά τέλη κυκλοφορίας εκεί λίγο προ κρίσης που μου στοίχιζε το 1.400άρη Nissan Sunny του 1992 240€+150€ περιβαλλοντικό = 390€ ετήσια τέλη κυκλοφορίας!!!!)
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι εαν δεν υπάρχει ΠΟΛΥ χρήμα απο πίσω τίποτα δεν προχωράει.

    Ο προσδιορισμός του κόστους χρήσης για ένα αυτοκίνητο έχει άμεση σχέση με τα "νταβατζιλίκια" (φορολογία) των εκάστοτε κυβερνώντων.
    Ο Αμερικάνος δεν φορολογείται για τα κυβικά του οχήματος του όπως ο Ευρωπαίος.
    Ο δε Ευρωπαίος δεν μυρίζει τα νύχια του κάθε χρονιά για το πόσο θα του στοιχίσει η κατοχή οχήματος, γιατί θα αλλάξουν πάλι οι υπολογισμοί.

    Η δε προστασία του περιβάλλοντος που διατείνονται οι φίλιοι μεταφράζεται απλά σε μικρότερη καταστροφή του κι αυτό πάλι υπο πολλές προϋποθέσεις.

    Έστω ότι όλοι παίρνουμε αύριο ηλεκτρικό όχημα.
    Όλοι γυρίζουμε απο την εργασία μας και το βάζουμε στην πρίζα.
    Ταυτόχρονα βάζουμε σε λειτουργία το ενεργειακής κλάσης Α κλιματιστικό μας και μαγειρεύουμε στην επίσης ενεργειακής κλάσης Α κουζίνα μας χαζεύοντας παράλληλα την -μαντέψτε την ενεργειακή της κλάση- τηλεόραση μας.
    Ποια φωτοβολταϊκά και ποιες ανεμογεννήτριες θα καλύψουν αυτό το peak της απογευματοβραδινής ζήτησης...

    Μόλις πρόσφατα σβήσαμε τον ΑΗΣ Καρδιάς στην Κοζάνη απεμπολώντας την ενεργειακή ανεξαρτησία μιας χώρας γιατί καίει λιγνίτη. Λιγνίτη του οποίου έχεις άφθονα αποθέματα ως χώρα!
    Και ως εκ θαύματος στο ενεργειακό μείγμα των λογαριασμών της ΔΕΗ διαβάζεις ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ 5,56%!!!!
    Εντελώς φιλική προς το περιβάλλον...ούτε απόβλητα έχει ....ούτε δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε και τα θάβουμε με φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο πάντα...

    Οπότε τώρα θα μας σώσουν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

    Ενα Τesla Model 3 το έψηνα πάντως εαν μπορούσα να το αγοράσω...
    Οι λοιποί απλά είναι θεατές στην ενορχήστρωση του Εlon.

    Παρεπιπτόντως , δεν ξέρω εαν έχει γραφτεί ξανά σ αυτο το νήμα, όσον αφορά το κόστος φόρτισης. Η πρώτη εκδοχή είναι έχω εγκατάσταση στο σπίτι και χώρο και το φορτίζω εκεί η έτερη είναι το δίκτυο ταχυφορτιστών που θα δείτε να εξαπλώνεται με τεράστιους ρυθμούς τα προσεχή έτη.
    Στο σπίτι, όσο ρευμα πάρει τ αμάξι κοστολογείται με την κιλοβατωρα και την ανάλογη κλιμάκωση.
    Στους ταχυφορτιστές είναι δυο οι "σχολές"
    Η πρώτη χρεώνει με την κιλοβατώρα, σαφώς με υψηλότερο κοστολόγιο απ ότι το οικιακό
    Η δεύτερη χρεώνει εφάπαξ ποσό ανεξάρτητα με το πόσα κιλοβατ χρειάζεσαι για να γεμίσεις, είτε πάρεις 1kw είτε 30, το ίδιο στάνταρ ποσό.
    Και υπάρχει και η μεσοβέζικη τιμολόγηση, εφάπαξ ποσό και κόστος ανάλογα τα κιλοβατ.

    Μαντέψτε στην τύχη τι θα χρεώνουν οι δικοί μας...
    Σίγουρα φθηνότερο απο την βενζίνη θα σου έρχεται , αλλά επίσης σίγουρο όχι τόσο φθηνό όσο φαντάζονται οι περισσότεροι, ειδικά αυτοί που υπολογίζουν την κατανάλωση τους με 20άρικα κάθε 3 ημέρες

  3. #168
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    H προώθηση εναλλακτικών "προϊόντων" με μπροστάρη την περιβόητη προστασία του περιβάλλοντος έχει ξεκινήσει προ ετών (οι παλαιότεροι θυμούνται τους κάδους ανακύκλωσης το 2004, τα περιβαλλοντικά τέλη κυκλοφορίας εκεί λίγο προ κρίσης που μου στοίχιζε το 1.400άρη Nissan Sunny του 1992 240€+150€ περιβαλλοντικό = 390€ ετήσια τέλη κυκλοφορίας!!!!)
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι εαν δεν υπάρχει ΠΟΛΥ χρήμα απο πίσω τίποτα δεν προχωράει.

    Ο προσδιορισμός του κόστους χρήσης για ένα αυτοκίνητο έχει άμεση σχέση με τα "νταβατζιλίκια" (φορολογία) των εκάστοτε κυβερνώντων.
    Ο Αμερικάνος δεν φορολογείται για τα κυβικά του οχήματος του όπως ο Ευρωπαίος.
    Ο δε Ευρωπαίος δεν μυρίζει τα νύχια του κάθε χρονιά για το πόσο θα του στοιχίσει η κατοχή οχήματος, γιατί θα αλλάξουν πάλι οι υπολογισμοί.

    Η δε προστασία του περιβάλλοντος που διατείνονται οι φίλιοι μεταφράζεται απλά σε μικρότερη καταστροφή του κι αυτό πάλι υπο πολλές προϋποθέσεις.

    Έστω ότι όλοι παίρνουμε αύριο ηλεκτρικό όχημα.
    Όλοι γυρίζουμε απο την εργασία μας και το βάζουμε στην πρίζα.
    Ταυτόχρονα βάζουμε σε λειτουργία το ενεργειακής κλάσης Α κλιματιστικό μας και μαγειρεύουμε στην επίσης ενεργειακής κλάσης Α κουζίνα μας χαζεύοντας παράλληλα την -μαντέψτε την ενεργειακή της κλάση- τηλεόραση μας.
    Ποια φωτοβολταϊκά και ποιες ανεμογεννήτριες θα καλύψουν αυτό το peak της απογευματοβραδινής ζήτησης...

    Μόλις πρόσφατα σβήσαμε τον ΑΗΣ Καρδιάς στην Κοζάνη απεμπολώντας την ενεργειακή ανεξαρτησία μιας χώρας γιατί καίει λιγνίτη. Λιγνίτη του οποίου έχεις άφθονα αποθέματα ως χώρα!
    Και ως εκ θαύματος στο ενεργειακό μείγμα των λογαριασμών της ΔΕΗ διαβάζεις ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ 5,56%!!!!
    Εντελώς φιλική προς το περιβάλλον...ούτε απόβλητα έχει ....ούτε δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε και τα θάβουμε με φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο πάντα...

    Οπότε τώρα θα μας σώσουν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

    Ενα Τesla Model 3 το έψηνα πάντως εαν μπορούσα να το αγοράσω...
    Οι λοιποί απλά είναι θεατές στην ενορχήστρωση του Εlon.

    Παρεπιπτόντως , δεν ξέρω εαν έχει γραφτεί ξανά σ αυτο το νήμα, όσον αφορά το κόστος φόρτισης. Η πρώτη εκδοχή είναι έχω εγκατάσταση στο σπίτι και χώρο και το φορτίζω εκεί η έτερη είναι το δίκτυο ταχυφορτιστών που θα δείτε να εξαπλώνεται με τεράστιους ρυθμούς τα προσεχή έτη.
    Στο σπίτι, όσο ρευμα πάρει τ αμάξι κοστολογείται με την κιλοβατωρα και την ανάλογη κλιμάκωση.
    Στους ταχυφορτιστές είναι δυο οι "σχολές"
    Η πρώτη χρεώνει με την κιλοβατώρα, σαφώς με υψηλότερο κοστολόγιο απ ότι το οικιακό
    Η δεύτερη χρεώνει εφάπαξ ποσό ανεξάρτητα με το πόσα κιλοβατ χρειάζεσαι για να γεμίσεις, είτε πάρεις 1kw είτε 30, το ίδιο στάνταρ ποσό.
    Και υπάρχει και η μεσοβέζικη τιμολόγηση, εφάπαξ ποσό και κόστος ανάλογα τα κιλοβατ.

    Μαντέψτε στην τύχη τι θα χρεώνουν οι δικοί μας...
    Σίγουρα φθηνότερο απο την βενζίνη θα σου έρχεται , αλλά επίσης σίγουρο όχι τόσο φθηνό όσο φαντάζονται οι περισσότεροι, ειδικά αυτοί που υπολογίζουν την κατανάλωση τους με 20άρικα κάθε 3 ημέρες
    -Μαντεψε ποση ειναι η συνολικη επιφανεια φωτοβολταικων (σε ιδανικες συνθηκες, πχ σαχαρας) που απαιτειται για να καλυφτουν οι συνολικες ενεργειακες αναγκες της ανθρωποτητας...

    -Η πυρηνικη ενεργεια ειναι η καθαροτερη πηγη μη ανανεωσιμης ενεργειας που μπορουμε να εχουμε. Μακαρι να ειχαμε ολοι πυρηνικα εργοστασια αντι τσιμινιερες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #169
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οταν η ανθρωποτητα αποτελειται απο τον ξυπολητο διψασμενο και νηστικο αφρικανο μαζι με τον μεσο κατοικο του ντουμπαι με ολες τις ενδιαμεσες εκδοχες εχει πλακα να μιλαμε γενικα για ενεργειακες αναγκες ανθρωποτητας

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος

    Παρεπιπτόντως , δεν ξέρω εαν έχει γραφτεί ξανά σ αυτο το νήμα, όσον αφορά το κόστος φόρτισης. Η πρώτη εκδοχή είναι έχω εγκατάσταση στο σπίτι και χώρο και το φορτίζω εκεί η έτερη είναι το δίκτυο ταχυφορτιστών που θα δείτε να εξαπλώνεται με τεράστιους ρυθμούς τα προσεχή έτη.
    Στο σπίτι με 3.7 KW φορτιστή να φορτίζει αυτοκίνητο ....καλή τύχη (κανα smart ίσως).
    Με την ανάπτυξη "δικτύου" φορτιστών να είναι στα χέρια των δήμων επίσης καλή τύχη.
    Με τη φτήνια του καυσίμου να γελάσω, γιατί η τιμή αφορά την συγκεκριμένη προσφορά ζήτηση.
    Και στο συγκεκριμένο οικονομικό περιβάλλον που ζούμε, με ιδιώτες παραγωγούς και διασυνδεδεμένα
    δίκτυα στην Ευρώπη το πιθανότερο είναι να ψάχνουμε για ξυλόσομπες με φούρνο
    παρά ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Η φόρτιση ηλεκτρικού οχήματος στην Ελλάδα φαίνεται να ειναι για την ώρα μια καλή αρπαχτή. Ειδικά η χρονοχρέωση για φόρτιση είναι κλεψια από μόνη της.

  7. #172
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η φόρτιση ηλεκτρικού οχήματος στην Ελλάδα φαίνεται να ειναι για την ώρα μια καλή αρπαχτή. Ειδικά η χρονοχρέωση για φόρτιση είναι κλεψια από μόνη της.
    Ολα στην αρχη ειναι αρπαχτη,σιγα σιγα με την διαδοση του προιοντος ομαλοποιειται η αγορα.Και σε παλιοτερες εποχες συνεβαινε (ρουχα,ηλεκτρικες συσκευες,κινητα)και στις μελοντικες εποχες θα συμβαινει.Και οχι μονο στην Ελλαδα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #173
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Αν και κοστίζει πάνω από 2 μύρια €, ας δούμε τις δυνατότητες της ηλεκτροκίνησης του Rimac Nevera.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    ωωωω να σου γαμησω....!!!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #175
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Plaid Model S Overtakes McLaren P1 on Laguna Seca

    Νομίζω ότι είναι προφανές πως οι ηλεκτροκινητήρες θα αλλάξουν πολύ το σκηνικό και στους αγώνες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Plaid Model S Overtakes McLaren P1 on Laguna Seca

    Νομίζω ότι είναι προφανές πως οι ηλεκτροκινητήρες θα αλλάξουν πολύ το σκηνικό και στους αγώνες.
    νομίζω αυτός είναι ο Randy Pobst με το αγωνιστικό του Tesla. Είχε πάρει μέρος και στο Pikes Peak.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #177
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Τα Tesla έχουν κάνει καλούς χρόνους στο Pikes Peak, αλλά το ρεκόρ είναι του, επίσης ηλεκτρικού, VW IDR.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #178
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Έχει γίνει ένας χαμός από μετρήσεις επιτάχυνσης, με το Model S Plaid που άρχισε να πωλείται πρόσφατα. Δεν είναι μόνο η μεγάλη και ακαριαία ροπή, αλλά το πώς οι ηλεκτροκινητήρες την κάνουν να βγαίνει στο δρόμο, με απειροελάχιστη ολίσθηση των τροχών. 2,1" για 0-100 km/h.

    https://www.youtube.com/watch?v=IcAPBq6Lb64
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #179
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Είχα την εντύπωση ότι μιλάμε για ηλεκτρικά μηχανάκια εδώ.... Όχι;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #180
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Δεν έχει πέσει το μάτι μου σε κάποια ηλεκτρική μοτοσυκλέτα παραγωγής πέρα από τις Energica EVA και EGO. Κι αυτές μόλις κατάφεραν να πέσουν κάτω από τις 25.000€.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 12 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. 1ο Διεθνές Enduro με ηλεκτρικές μοτο
    από taxydromos στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2009, 12:55
  3. Coming soon!(Αγραφα ξανα!)
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2007, 22:31
  4. new srx coming soon!!
    από wolfman13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 20:03
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF