Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 141

Θέμα: Ασφαλεια hellas-direct

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896

    Ασφαλεια hellas-direct

    Σημερα ανανεωσα ασφαλεια μηχανης 1000 cc με τις γνωστες καλυψεις+ οδικη και νομικη προστασια στα 107 ευρω το χρονο στην direct! Η διευθυνση της μηχανης στην αθηνα..ψαξστε το..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Απ' ο,τι βλεπω ειναι και στο φιλικο διακανονισμο. Ενδιαφερουσα περιπτωση.

    edit: Μιας και στο τελος του μηνα ληγει το συμβολαιο μου, ζητησα προσφορα. Η τιμη που μου δινει ειναι 30% φτηνοτερη απο το τωρινο συμβολαιο μου (για τις ιδιες καλυψεις). Και δεν εχω καμια ακριβη τωρα, στην interlife ειμαι.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 06/11/2020 στις 16:02.

  3. #3
    Το κακό είναι πως παραμένουν μηδαμινές οι επιλογές στην ασφάλεια κλοπής και έτσι οι τιμές είναι στο θεό χωρίς να υπάρχουν εκπτώσεις με βάση τα δεδομένα (συναγερμός, περιοχή, parking etc)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Στην interlife ειμαι και για τις ίδιες καλύψεις η hellasdirect μου ζητάει την μισή τιμή (δεν ζήτησα προσφορά, συμπλήρωσα τη φόρμα). Αν είναι έτσι έφυγα. Μπράβο ζοπα!

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Όντως ενδιαφέρουσα περίπτωση, αν και ολίγον...shady. Για μοτοσυκλέτα 650 κ.εκ. μου βγάζει ετήσιο ασφάλιστρο 49 ευρώ με οδική βοήθεια. Οι τιμές χώμα με βάζουν πάντα σε υποψία...

    Από μια γρήγορη -στο πόδι- έρευνα στην επίσημη ιστοσελίδα της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών, η Hellas Direct εμφανίζεται ως υποκατάστημα αλλοδαπής ασφαλιστικής επιχείρησης. Υπέθεσα ότι πρόκειται πιθανότατα για ασφαλιστική εκ Βαλκανίων ορμώμενη, τελικά η έδρα είναι η Κύπρος. Στην ιστοσελίδα τους συστήνονται ως μαθηματικοί, αναλυτές ρίσκου, κινηματογραφιστές, δημοσιογράφοι, προγραμματιστές, ψυχολόγοι, designers (sic) που αποφάσισαν λόγω πόρωσης με την τεχνολογία να ασχοληθούν με την ασφαλιστική αγορά στην Ελλάδα. Αναφέρουν ότι είναι η μοναδική εταιρεία που έχει συνεργασία με τις αντασφαλιστικές επιχειρήσεις Swiss Re και Munich Re, κι ότι αυτοί καταβάλουν το 50% της αποζημίωσης. Εκτός του ότι κι άλλες ασφαλιστικές εταιρείες στην Ελλάδα έχουν συνεργασία με τις ανωτέρω εταιρείες, οι αντασφαλιστικές επιχειρήσεις δεν λειτουργούν ακριβώς έτσι. Ουσιαστικά, ο αντασφαλιστής είναι μια επιχείρηση που ασφαλίζει την ασφαλιστική, να το πω πολύ χοντρικά και λιανά.

    Μετά έριξα μια γρήγορη ματιά στις αξιολογήσεις στο google... Οι πιο πρόσφατες κριτικές είναι αρνητικές και είναι αρκετές... Αν κυκλοφορείς σπάνια και δεν θέλεις να είσαι ανασφάλιστος είναι πολύ καλή περίπτωση, από το λίγο που έψαξα δεν μου κάνουν να είναι και η προσωποποίηση της φερεγγυότητας... ο αντίλογος ότι και οι άλλοι χάλια είναι, δεκτός...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Οι αξιολογήσεις στο Google είναι όντως διαφωτιστικές...

    Αυτό που είδα επανειλημμένα είναι το παράπονο για μεγάλες αυξήσεις στην ανανέωση. Σου δίνουν μάλλον καλή προσφορά για να πας και μετά σου το ανεβάζουν, με τη λογική ίσως ότι οι περισσότεροι δεν κάνουμε νέα έρευνα αγοράς κάθε φορά που ανανεώνουμε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Έκανα και εγώ πρόσφατα σε 600cc στην Θεσσαλονίκη και βγήκε ο χρόνος με 110 ευρώ. Βέβαια στο συμβόλαιο ζημιές από ανασφάλιστα οχήματα γράφει - - > 0 καλύψει στην οποία η interamerican υπήρχε κανονικά. Επίσης σαν νέος οδηγος έστειλα μαιλ γιατί στην φόρμα δεν υπήρχε πουθενά να το συμπληρώσω και απλά μου απάντησε ότι δεν το ζητάνε σαν φόρμα και μπορώ να προχωρήσω. Πολύ δελεαστικές πάντως σαν τιμές.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Κάποτε λοιπόν ήρθε ένας πελάτης και διστακτικά μου είπε ότι το πακέτο που του είχα δώσει στα 156€ του το πρόσφεραν στην τράπεζα στα 130€ χωρίς όμως να του έχουν δώσει έντυπη προσφορά. Αφού του εξήγησα ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο, το τραπεζικό όπως και πολλά ιντερνετικά δεν έχουν νομική σαν στάνταρ κάλυψη που θεωρώ αδιανόητο να μην υπάρχει, του τιμολόγησα ακριβώς το ίδιο "τραπεζικό-ιντερνετικό" πακέτο στα 126€. Όταν λοιπόν μου εξέφρασε απορία γιατί εξ'αρχής δεν του είχα προτείνει το φτηνότερο σήκωσα το κινητό μου λέγοντάς του ότι "για να έχω το σταθερό μου μόνιμη εκτροπή στο κινητό μου"...."αλλιώς αγοράζεις το φτηνότερο χωρίς την ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ". Μην ξεχνάτε ότι η ασφάλιση είναι ένα προιόν που αν δεν το χρειαστείς δεν θα το αξιολογήσεις ποτέ....εκεί φαίνεται η διαφορά, στην υποστήριξη από ασφαλιστή ή όχι, στην διαδικασία και στην τελική αποζημίωση...και φυσικά στα σοβαρά περιστατικά, στα απλά εκτός 3-4 εταιρειών λίγο πολύ όλες ίδιες είναι
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ζημιές από ανασφάλιστα 0;
    Δεν θα το δεχόμουν ποτέ αυτό και ας γλίτωνα 30-40ε τον χρόνο.Ανασφάλιστο παπάκι είχε καρφωθεί πάνω στο παρκαρισμένο RX
    porca miseria.

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Κάποτε λοιπόν ήρθε ένας πελάτης και διστακτικά μου είπε ότι το πακέτο που του είχα δώσει στα 156€ του το πρόσφεραν στην τράπεζα στα 130€ χωρίς όμως να του έχουν δώσει έντυπη προσφορά. Αφού του εξήγησα ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο, το τραπεζικό όπως και πολλά ιντερνετικά δεν έχουν νομική σαν στάνταρ κάλυψη που θεωρώ αδιανόητο να μην υπάρχει, του τιμολόγησα ακριβώς το ίδιο "τραπεζικό-ιντερνετικό" πακέτο στα 126€. Όταν λοιπόν μου εξέφρασε απορία γιατί εξ'αρχής δεν του είχα προτείνει το φτηνότερο σήκωσα το κινητό μου λέγοντάς του ότι "για να έχω το σταθερό μου μόνιμη εκτροπή στο κινητό μου"...."αλλιώς αγοράζεις το φτηνότερο χωρίς την ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ". Μην ξεχνάτε ότι η ασφάλιση είναι ένα προιόν που αν δεν το χρειαστείς δεν θα το αξιολογήσεις ποτέ....εκεί φαίνεται η διαφορά, στην υποστήριξη από ασφαλιστή ή όχι, στην διαδικασία και στην τελική αποζημίωση...και φυσικά στα σοβαρά περιστατικά, στα απλά εκτός 3-4 εταιρειών λίγο πολύ όλες ίδιες είναι
    Δραττόμενος επί των όσων αναφέρεις, σωστά τα όσα υποστηρίζεις και κατανοητά, μόνο που δεν είναι πάντα έτσι, γιατί όπως και ο γιατρός, έτσι και ο ασφαλιστής είναι λίγο λαχείο... έχω αλλάξει 4-5 ασφαλιστές έχω πέσει και σε λαμόγια, έχω πέσει και σε αλεξιπτωτιστές, έχω πέσει και σε κάποιους που νομίζουν ότι οι πελάτες τρώνε κουτόχορτο. Μην παρεξηγηθώ, δεν αμφισβητώ την επαγγελματική σου ακεραιότητα, απλά θέλω να επισημάνω ότι "η εκτροπή του σταθερού στο κινητό" από μόνη της δεν λέει τίποτα, γιατί εξαρτάται ποιος είναι αυτός που σηκώνει το σταθερό και πόσο επαγγελματίας είναι.

    Ο πρώτος ασφαλιστής που άλλαξα, είχε μόνιμη επωδό μια παρόμοια ακριβώς λογική, και σε κάθε αποστροφή του λόγου του, πάντα υπήρχε η ατάκα υπενθύμισης "ό,τι και να σου συμβεί εγώ θα είμαι εκεί και θα αναλάβω τα πάντα προσωπικά". Μεθυσμένος παραβιάζει στοπ και πέφτει πάνω σε συνάδελφο, ο οποίος είχε μόλις αγοράσει ένα πανάκριβο Range Rover. Ζημιά δεκάδων χιλιάδων ευρώ, πέφτει το τηλέφωνο στον ασφαλιστή, κανόνισε να έρθει ο πραγματογνώμονας και έγινε εκκίνηση των σχετικών διαδικασιών που προβλέπονται. Μην τα πολυλογώ και μακρυγορώ, ο "είμαι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμος και αυτό κάνει τη διαφορά" όταν ήρθε η στιγμή της αποζημίωσης ήταν νωχελικότατος και πολυάσχολος... Κωλυσιεργία, σναβολές, σήμερα μου έτυχε κάτι και δεν μπορώ, πρέπει να έρθουν κάτι χαρτιά από Αθήνα, πρέπει να τα πάει να τα παραλάβει κάποιος και δεν αδειάζω, η υπόθεση τράβαγε μήνες και η πολυδιαφημισμένη "προσωπική υποστήριξη" ήταν άφαντη, σε σημείο που σε κάποια στιγμή όταν ο συνάδελφος διαμαρτυρήθηκε για το ότι η αποζημίωση παρέμενε στάσιμη, ο ασφαλιστής απάντησε "δεν θα χάνω τις δουλειές μου να ασχολούμαι μαζί σου, βγάλε άκρη εσύ με την ασφαλιστική".

    Γίνεται μια στραβή και μου πετάει κάτω με το αμάξι μου τη μηχανή η αρραβωνιαστικιά μου. Τυχαία πέρναγε περιπολικό της τροχαίας, το οποίο κατέγραψε το γεγονός, η ζημιά ήταν μόνο ότι έσπασε η μια χούφτα που μόλις είχα βάλει και γδάρθηκε η άλλη. Τον παίρνω τηλ. του εξηγώ τι έγινε, ότι υπάρχει και καταγραφή του περιστατικού από τροχαία και μου πετάει ένα "ξέχασέ το, εμπλέκονται 2 οχήματα ιδιοκτησίας σου αμφότερα, δεν παίζει αποζημίωση". Μετά από καμιά βδομάδα έρχεται στη δουλειά και με ρωτάει αν ήταν μεγάλη η ζημιά και πόσο πήγε. Μόλις του είπα ότι ήταν γύρω στα €70 γυρνάει και λέει "αααα τόσο μικρή ήταν η ζημιά, αστείο ποσό, αν μου το ΄χες πει θα μπορούσαμε να το δικαιολογήσουμε". Εννοείται πως την άλλη μέρα έφυγα από δαύτον και κατάλαβα ότι η προσωπική υποστήριξη και ο ασφαλιστής που ξενυχτάει πάνω από ένα τηλέφωνο μπας και χτυπήσει, απλά δεν υφίσταται όταν γίνεται η στραβή... όταν αυτή γίνεται, κοιτάνε να κάνουν ό,τι μπορούν για να μη γράψει ζημιά του μαγαζί και η ασφαλιστική και το γραφείο και να αποφύγουν όσα περισσότερα μπορούνε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Το παράδειγμα το ανέφερα διότι αποτελεί δύο διαφορετικές επιλογές του ίδιου προιόντος/υπηρεσίας. Ήθελα να σημειώσω τις διαφορές που καθορίζουν το διαφορετικό τιμολόγιο, μόνο και μόνο εσείς σαν καταναλωτές να έχετε μια ιδέα γιατί υπάρχουν τέτοιες διαφορές. Χρησιμοποίησα λοιπόν αληθινό περιστατικό και φυσικά τις αναφορές "για να έχω το σταθερό μου μόνιμη εκτροπή στο κινητό μου"...."αλλιώς αγοράζεις το φτηνότερο χωρίς την ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ" δεν τις χρησιμοποίησα για να αποδείξω την επαγγελματική μου φερεγγυότητα, αλίμονο άν πίστευα κάτι τέτοιο, αλλά μόνο και μόνο να δικαιολογήσω την διαφορά στην τιμή που έχει να κάνει όχι μόνο με διαφορές στις καλύψεις αλλά κυρίως με την υποστήριξη στην περίπτωση συμβάντος. Συμφωνώ εξάλλου μαζί σου ότι υπάρχουν πολλά λαμόγια στον χώρο (όπως σε κάθε επαγγελματικό χώρο) αλλά θα προσθέσω ότι είναι και μια υπηρεσία που έχει ξεφτιλιστεί γιατί ο πελάτης βλέπει την ασφάλιση απλά σαν ένα προιόν που εκφράζεται σαν ένα χαρτί που στο κάτω μέρος του γράφει το κόστος.
    Όσο για τα δύο περιστατικά που αναφέρεις στο 1ο δεν υπάρχει άμεση αποζημίωση λόγω μέθης που έπρεπε ο ασφαλιστής σου να στο εξηγήσει εξ' αρχής ενώ στο 2ο θα έπρεπε να καλυφθείς κανονικά αφού ήταν αρραβωνιαστικιά , όμως υπό προυποθέσεις άν ήταν σύζυγος.
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Το παράδειγμα το ανέφερα διότι αποτελεί δύο διαφορετικές επιλογές του ίδιου προιόντος/υπηρεσίας. Ήθελα να σημειώσω τις διαφορές που καθορίζουν το διαφορετικό τιμολόγιο, μόνο και μόνο εσείς σαν καταναλωτές να έχετε μια ιδέα γιατί υπάρχουν τέτοιες διαφορές. Χρησιμοποίησα λοιπόν αληθινό περιστατικό και φυσικά τις αναφορές "για να έχω το σταθερό μου μόνιμη εκτροπή στο κινητό μου"...."αλλιώς αγοράζεις το φτηνότερο χωρίς την ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ" δεν τις χρησιμοποίησα για να αποδείξω την επαγγελματική μου φερεγγυότητα, αλίμονο άν πίστευα κάτι τέτοιο, αλλά μόνο και μόνο να δικαιολογήσω την διαφορά στην τιμή που έχει να κάνει όχι μόνο με διαφορές στις καλύψεις αλλά κυρίως με την υποστήριξη στην περίπτωση συμβάντος. Συμφωνώ εξάλλου μαζί σου ότι υπάρχουν πολλά λαμόγια στον χώρο (όπως σε κάθε επαγγελματικό χώρο) αλλά θα προσθέσω ότι είναι και μια υπηρεσία που έχει ξεφτιλιστεί γιατί ο πελάτης βλέπει την ασφάλιση απλά σαν ένα προιόν που εκφράζεται σαν ένα χαρτί που στο κάτω μέρος του γράφει το κόστος.
    Όσο για τα δύο περιστατικά που αναφέρεις στο 1ο δεν υπάρχει άμεση αποζημίωση λόγω μέθης που έπρεπε ο ασφαλιστής σου να στο εξηγήσει εξ' αρχής ενώ στο 2ο θα έπρεπε να καλυφθείς κανονικά αφού ήταν αρραβωνιαστικιά , όμως υπό προυποθέσεις άν ήταν σύζυγος.

    Εγω συμφωνω απολυτα..... την ειχα πατησει καποτε με μια ιντερνετικη ασφαλεια, και για να αποζημιωθω αποενα ατυχημα, πληρωσα την διαφορα των €35 σε κινητα και μετακινησεις και νευρα !!
    Μονο στον ασφαλιστη μου απο τοτε, και χαλαλι τα €25-€30 της διαφορας που μπορει να εχει απο το να την βγαλω μονος μου!!
    Πιστευω οτι ειναι σημαντικο να εχεις καποιον να σου κανει αυτο το backoffice που θα χρειαστει, οποτε χρειαστει....
    και εννοειτε οτι οχι μονο για αυτοκινητα και μηχανακια, αλλα ειδικα στ απρογραμματα υγειας κτλ, που αμα χρειαστει τρεξιμο εχει πολυ, ο ασφαλιστης σου θα πρεπει να ειναι παρων, και υπαρκτος....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Το οτι εχεις ασφαλιστη δε σημαινει οτι απαραιτητα θα τρεξει για την υποθεση σου. (δυστυχως ειχα κι εγω τετοια εμπειρια)
    Αλλα σιγουρα η μονη περιπτωση να τρεξει καποιος για την υποθεση σου ειναι αν εχεις ασφαλιστη.

    Παντως αν υπαρχει μια περιοδος που στεκει η επιλογη online ασφαλειας ειναι αυτη που διανυουμε, που πολλα οχηματα θα ειναι για τους επομενους μηνες σχεδον ακινητοποιημενα.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Σημερα ανανεωσα ασφαλεια μηχανης 1000 cc με τις γνωστες καλυψεις+ οδικη και νομικη προστασια στα 107 ευρω το χρονο στην direct! Η διευθυνση της μηχανης στην αθηνα..ψαξστε το..
    Ίδιες ακριβώς καλύψεις σε Αθήνα με οδική νομική σε 900 κυβικά 79 ευρώ το εξάμηνο. Ίδια τιμή μου έβγαλε και στη hellas. Το χρόνο μου το έβαλε 135 στην hellas. Εσένα γιατί 107?
    Τελευταία τροποποίηση από Nikos77; 09/11/2020 στις 17:13.

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HELLAS Vs Greece
    από Κανένας στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 10:19
  2. vstrom hellas club........εκδρομούλα.......
    από ttfakias στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2005, 11:43
  3. Για ποια ασφάλεια μιλάμε ?
    από Dodok edessa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 08:16
  4. Επιδοσεις η ασφαλεια
    από CyBeRseXX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 22:15
  5. gregory TDM HELLAS
    από gregorys στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 11:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF