Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Γκαντεμιά..

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83

    Γκαντεμιά..

    Από πού να ξεκινήσω.. έχω 2 μήνες που αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι και όλα συνομωτουν εναντίον μου.. το πρώτο πέσιμο ήταν ένα πρωί που ξεκινάω να πάρω τσιγάρα έχω βάλει αδιάβροχα γιατί έριχνε καρέκλες πως πάω χαλαρά ξαφνικά μια βλαμμένη με Σμαρτ με προσπερνάει και στρίβει επιτόπου στο στενό ούτε ένα μέτρο απόσταση.. πατιεμαι στα φρένα γλυστρανε ο μπροστινός τροχός και πέφτω αφήνω το παπί να φύγει σπάνε τα πλαστικά από την αριστερή μεριά..εγώ ούτε γρατσουνια λίγο σκίστηκε το αδιάβροχο.. φυσικά αυτή δεν σταμάτησε... Μετά από λίγο καιρό ακούω ένα θόρυβο στο μοτέρ.. η μελωδία των κυλιδροπιστονων!! Άντε λέω καιρός να σταματήσει η γκανεμια... Τι άλλο να συμβεί.. βράδυ ρίχνει καρελοποδαρα πήγαινα με 60 χιλιόμετρα ξαφνικά πέφτω σε λακούβα 30 40 εκατοστά διάμετρο και πάνω από μισό μέτρο βάθος ούτε που την είδα γιατί είχε γεμίσει νερά ήταν βράδυ συν οτι δεν ήξερα τον δρόμο ότι έχει λακούβες θανάτου. Με το πού πέφτω ακούω το ΜΠΑΜ και πήρα το φανάρι και την μάσκα στα χέρια..συν ότι στραβωσε η ζάντα.. ήταν τόσο δυνατό το χτύπημα που που ξεκόλλησε το φανάρι με την μάσκα.. τριτωσε το κακό οπότε ελπίζω από εδώ και πέρα να χαρώ το μηχανάκι απροβληματιστα και όρθιος!!
    Τελευταία τροποποίηση από korkod; 28/01/2019 στις 15:26.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Έχεις δοκιμάσει να μην ξεκινάς με μηχανάκι όταν βρέχει;
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Χαχα δεν έχεις άδικο φίλε. Αλλά λόγω δουλειάς ντιλιβερυ οδηγάω υπό όλες της συνθήκες πρίν λίγο καιρό πηγαίναμε παραγγελίες με χιόνι και πολλά μποφόρ δεν μπορούσες να πας πάνω από 30 σου έριχνε σφαλιάρες ο άνεμος... Τι να πω η βροχή εκτός δουλειάς δεν με θέλει..

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ναι, είναι διαφορετικό να ρισκάρεις για να πληρωθείς και διαφορετικό απλά να ρισκάρεις.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Το περίεργο με εμένα είναι ότι μου αρέσει να οδηγάω με το μηχανάκι όταν έχει έντονα καιρικά φαινόμενα..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    Το περίεργο με εμένα είναι ότι μου αρέσει να οδηγάω με το μηχανάκι όταν έχει έντονα καιρικά φαινόμενα..
    Τότε μήπως το σωστό θα ήταν να πληρώνεσαι για να ρισκάρεις ??
    Συγνώμμη αδερφέ αλλά σαν συνάδελφος σου λέω ότι η δουλειά αυτή δεν είναι κούρσα θανάτου για τα 4 ευρώ την ώρα να λες ότι σε 2 μήνες που την κάνεις έχεις τρακάρει ήδη 2 φόρες και έχει πάρει τα κυλινδροπίστονα στο χέρι.Δεν υπάρχει χειρότερο από το να οδηγείς σε έντονα καιρικά φαινόμενα όσο προστατευμένος κι να είσαι ,όση εμπειρία και αν διαθέτεις.
    Προσπωπική μου γνώμη σν αναγακστικά πρέπει να κάνεις αυτήν την δουλειά θα έχεις στο μυαλό σου είναι ότι το ΜΟΝΟ που προέχει είναι η σωματική σου ασφάλεια και ας πηγαίνεις με 20 χλμ την ωρα

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Αδελφέ συγνώμη αλλά μπερδεύτηκες ΔΕΝ τρακαρα 2 φορές την μια με έριξε μια μαλακό που με προσπέρασε κξαφνικά έστριψε μπροστά μου και για να την αποφύγω γλυστρησα και έπεσα.(σε όλους μπορεί να συμβεί)Και την δεύτερη έπεσα σε λακούβα βράδυ που ήταν γεμάτη νερά
    Λόγο ότι ήταν μικρή σε διάμετρο δεν φαινοταν. Και δεν έπεσα απλά ήταν τόσο βαθιά λακούβα που ξεκόλλησε το φανάρι. γι'αυτό την αποκάλεσα λακούβα θανάτου. Είναι καθαρά πρόβλημα δρόμου γι'αυτό κάλεσα τροχαία και περιμένω αποζημίωση από τον δήμο. Άμα διαβάσεις σε άλλο τοπικ εγώ ο ίδιος λέω σε κάποιον που θέλει να φτιάξει το παπί του να πάει γρήγορα παραγγελίες ότι δεν αξίζει να ρισκάρουμε της ζωές μας για το πουρπουαρ και την Παραγγελία. Τα κυλιδροπιστονα τι να πω 13 χρόνων παπί ίσως ήταν η ώρα τούς.. άμα έφταιγα. Θα έριχνα της ευθύνες στον εαυτό μου δεν θα έλεγα ότι είναι γκαντεμια. Είμαι τυπος που φοράει κράνος σταματάει στα φανάρια τηρώ προτεραιότητες οδηγάω νορμάλ ούτε σαν χελώνα ούτε σαν Σουμάχερ. έχω 300k σε ιχ έχοντας γυρίσει όλη την Αθήνα λόγω δουλειάς που έκανα παλιότερα. Είμαι υποψιασμένος και φοβισμένος ειδικά με το παπί. Το ότι μ'αρεσει να βρέχει και να οδηγάω είναι βίτσιο πες το όπως θες.. και με το αυτοκίνητο και με μηχανάκι πάντα θα μου αρέσει..
    Η διαφορά με το παπί και το ιχ είναι ότι κάποια στιγμή μπορεί να βρεθεί ο ουγκανος που θα σε σκοτώσει ρίξει στείλει στο νοσοκομείο χωρίς να ΦΤΑΙΣ
    Τελευταία τροποποίηση από korkod; 28/01/2019 στις 16:24.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Είσαι απόλυτα κατανοητός,
    Απλά βλέπω έναν νέο οδηγό σε μηχανές να έχει 2 ατυχείς στιγμές μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Θα έλεγα ότι δεν προβλέπονται οι πτώσεις για έναν άπειρο οδηγό μηχανής αλλά θα έλεγα ψέμματα γιατί όλοι έχουμε πέσει. Ομως ο βαθμός επικινδυνότητας αυξάνεται κατά πολύ όταν είσαι άπειρος και ταυτόχρονα επιλέγεις να κάνεις την δουλειά του διανομέα.
    Τώρα για το βίτσιο μπορεί και να αλλάξεις γνώμη σε λγο καιρό.
    Καλούς δρόμους να έχεις απο δω και στο εξής

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Στην περιοχή που δουλεύω έχει Ρόμα παραβατικότητα και δρόμους που πλημμυρίζουν για πλάκα και λακούβες που χθές δεν υπήρχαν! Δέν υπάρχουν νόμοι εδώ ο καθένας κάνει ότι θέλει αυτό που με εξοργίζει είναι ότι δεν έπεσα από δικο μου λάθος αλλά επειδή ένα ζώο δεν ήξερε να οδηγάει..με όσους ντιλιβεραδες έχω μιλήσει κάποιος τους έχει πεταχτεί τους έχει μπλοκάρει κτλπ με αποτέλεσμα να τους ρίξει. Η να τους τραυματίσει Δεν υπάρχει ντιλιβερας εδώ που να τον δείς να πάει γρήγορα κανένας μα κανένας όμως. Γιατί προφανώς τα έχουνε δει όλα! Πρέπει να είσαι πάντα σε εγρήγορση περνάς πράσινο διστακτικά κοιτοντας δεξιά αριστερά γιατί πολύ απλά υπάρχει πιθανότητα ο βλαχοκαγκουρας χωρίς δίπλωμα να περνάει κόκκινο.. είσαι σε δρόμο με προτεραιότητα έχει στοπ ο άλλος κορνάρεις 3 φορές και απλά πετάγεται. Γι'αυτό πάνε όλοι σιγά. Συν τα σκυλιά που έχει πολλά αδέσποτα και πρέπει να τα αποφεύγεις.. και το κερασάκι στην τούρτα είναι οι οδοί υπάρχουν δρόμοι που δεν τους βρίσκεις στο gps και νούμερα πχ δίπλα από το 30 να είναι το 7 και πιο δίπλα το 21 καμοια λογική.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από korkod Προβολή μηνύματος
    Στην περιοχή που δουλεύω έχει Ρόμα παραβατικότητα και δρόμους που πλημμυρίζουν για πλάκα και λακούβες που χθές δεν υπήρχαν! Δέν υπάρχουν νόμοι εδώ ο καθένας κάνει ότι θέλει Συν τα σκυλιά που έχει πολλά αδέσποτα και πρέπει να τα αποφεύγεις.. και το κερασάκι στην τούρτα είναι οι οδοί υπάρχουν δρόμοι που δεν τους βρίσκεις στο gps και νούμερα πχ δίπλα από το 30 να είναι το 7 και πιο δίπλα το 21 καμοια λογική.
    Συγνώμμη που δουλεύεις? Οι γύφτοι έχουν ξεφύγει τελευταία!!! Είναι υποχρεωτικό να μπεις στα γύφτικα?? Εμείς δεν παραδίδουμε και ούτε θα πήγαινα ή θα άλλαζα κατάστημα αν κάποιος ήθελε να κάνω παραδόσεις εκεί. Απο άλλους συναδέλφους γνωρίζω ότι στην Αγια Παρασκεύη στήνουν καρτέρι στους διανομείς σε συγκεκριμένα στενά . Πετάνε χαρτιά και πέτρες στον οδηγό για να σταματήσει και να του κλέψουν τις παραγγελίές.
    Από αδέσποτο συνάδελφος χτύπησε άσχημα στο γόνατο και μπήκε χειρουργείο
    Η προτασή μου αν σας υποχρέωνουν να κάνετε παραδόσεις στα γύφτικα είναι να αλλάξεις κατάστημα. Μακριά λέμε!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Απο αθηνα δε ξερω να σου πω.Αλλα θα σου πω οτι εχουμε το ιδιο βιτσιο.Μου αρεσει οταν βρεχει(οχι να ριχνει καρεκλες)να καβουρονομαι και να πηγαινω βολτες.Πριν λιγο καιρο θυμαμαι ηταν ναπαμε με τους γονοις μου σε ενα μπαρμπα 80 χιλιομετρα μακρια.Το αμαξι τους ειχε 3 θεσεις κενες.Μας σταυρωσανε με τη γυναικα να μας παρουν.Εμεις πηγαμε με τη μηχανη.Ειχε ψιλοβροχο...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Απο αθηνα δε ξερω να σου πω.Αλλα θα σου πω οτι εχουμε το ιδιο βιτσιο.Μου αρεσει οταν βρεχει(οχι να ριχνει καρεκλες)να καβουρονομαι και να πηγαινω βολτες.Πριν λιγο καιρο θυμαμαι ηταν ναπαμε με τους γονοις μου σε ενα μπαρμπα 80 χιλιομετρα μακρια.Το αμαξι τους ειχε 3 θεσεις κενες.Μας σταυρωσανε με τη γυναικα να μας παρουν.Εμεις πηγαμε με τη μηχανη.Ειχε ψιλοβροχο...
    Δε μου λες, σόι σου ο γκανέμης ?

  13. #13
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Ένας γκανέμης στη Ρόμα


  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Συγνώμμη που δουλεύεις? Οι γύφτοι έχουν ξεφύγει τελευταία!!! Είναι υποχρεωτικό να μπεις στα γύφτικα?? Εμείς δεν παραδίδουμε και ούτε θα πήγαινα ή θα άλλαζα κατάστημα αν κάποιος ήθελε να κάνω παραδόσεις εκεί. Απο άλλους συναδέλφους γνωρίζω ότι στην Αγια Παρασκεύη στήνουν καρτέρι στους διανομείς σε συγκεκριμένα στενά . Πετάνε χαρτιά και πέτρες στον οδηγό για να σταματήσει και να του κλέψουν τις παραγγελίές.
    Από αδέσποτο συνάδελφος χτύπησε άσχημα στο γόνατο και μπήκε χειρουργείο
    Η προτασή μου αν σας υποχρέωνουν να κάνετε παραδόσεις στα γύφτικα είναι να αλλάξεις κατάστημα. Μακριά λέμε!
    Ασπρόπυργο σε πιτσαρία 2 πελάτες έχει γύφτους αλλά περνάς από δρόμους που έχει πολλούς από αυτούς θα αλλάξω περιοχή γιατί δεν παλεύεται.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Απο αθηνα δε ξερω να σου πω.Αλλα θα σου πω οτι εχουμε το ιδιο βιτσιο.Μου αρεσει οταν βρεχει(οχι να ριχνει καρεκλες)να καβουρονομαι και να πηγαινω βολτες.Πριν λιγο καιρο θυμαμαι ηταν ναπαμε με τους γονοις μου σε ενα μπαρμπα 80 χιλιομετρα μακρια.Το αμαξι τους ειχε 3 θεσεις κενες.Μας σταυρωσανε με τη γυναικα να μας παρουν.Εμεις πηγαμε με τη μηχανη.Ειχε ψιλοβροχο...
    Βιτσιοζος και εσύ ε
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Ένας γκανέμης στη Ρόμα

    Ένας βλάκας στο topic μου κορις παρεξιγισι φιλαι.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Κάθε αρχή και δύσκολη.Οι περισσότεροι φάγαμε και τούμπες,πληρώσαμε και γ@μησιάτικα,ξενερώσαμε,μείναμε χωρίς μηχανάκι κλπ κλπ όταν πρωτοαρχίσαμε να καβαλάμε.Θα τα θυμάσαι σε καναν χρόνο και θα γελάς.Καλές βόλτες και προσοχή!

    ΥΓ:Κι εγώ είμαι απ'τους μαζόχες που γουστάρουν την οδήγηση στην βροχή.Να μαζευτούμε να πάμε για κανά καφέ ρε σεις τώρα που έχει κακό καιρό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Την γκαντεμια μου μεσα
    από ppaylos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2004, 21:57
  2. Γαμω Την Γκαντεμια Μου....
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2004, 10:33
  3. Σκέτη Γκαντεμιά !!!!!!!!
    από FILIPPOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 15:59
  4. τελικά η γκαντεμιά συνεχίζεται....
    από DIT στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:31
  5. Η γκαντεμιά του Σαββατοκύριακου
    από Julius στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 09:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF