Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: προβλημα με τιμονι σε CBF500

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Μιλάμε για το νούμερο 7 στο κάτω σχέδιο. Είναι μια ροδέλα με δοντακια που δεν αφήνει τα παξιμάδια 4 & 6 να λασχαρουν ή να σφίξουν.

    Κάτι ανάλογο είναι και η ροδέλα 24 στο πάνω σχέδιο που προστατεύει τις 23 & 16

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Αν δεν έβαλε ο μάστορας την 7 , θα έχεις πάντα κενά μετά από μερικά χιλιόμετρα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Αυτά μου ακούγεται λογικό ,να έχουν ξεχαστεί (τρόπος του λέγειν ) Εγώ νόμιζα τις βίδες 5 και 20 που μπαίνουν τα καλάμια ή τις 21 στο πάνω σχεδιάγραμμα

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    η 7 είναι η ροδέλα ασφαλείας.
    Αν παίζει σενάριο όπου μάστορας δεν την έβαλε, είναι για κλωτσές.

    Επίσης,το μπροστινο σου λάστιχο σε τι κατάσταση είναι;
    (Μην φρικάρεις ακόμα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι οτι όταν είναι σφιχτά, το τιμόνι γίνεται βαρύ και το μηχανακι κανει ζιγκα σε ολο το δρόμο. Επιπλεον, μετά την πρώτη λακουβα ξεσφίγγει και κοπανάει παλι (το κανε ήδη δυο φορες). Οι αναρτήσεις δεν είναι μάλλον γιατί όταν ήταν σφιχτό δεν χτυπούσε. Πλέον ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι κάτι έκανε ο προηγούμενος στο μηχανάκι πολύ βίαιο, το κρυψε πρόχειρα και μου το πούλησε...
    Μην ξαναγράφουμε τα ίδια. Όταν παρασφιχτούν τα νέα ρουλεμάν, και ειδικά τα κυλινδρικά που έβαλες εσύ, κάνουν αυτό ακριβώς, ψαρεύει το τιμόνι. Μόλις ξεσφίξουν γιατί πήρανε τις σωστές θέσεις, πάλι ελευθερώνονται και ίσως και να κοπανάει το μπροστινό.

    θα γράψεις μερικά χιλιόμετρα και θα ξαναπάς για τελικό σφίξιμο.

    Επίσης θα αφήσεις κατά μέρος τις ιστορίες με αστροναύτες που φαντάζεσαι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    η 7 είναι η ροδέλα ασφαλείας.
    Αν παίζει σενάριο όπου μάστορας δεν την έβαλε, είναι για κλωτσές.

    Επίσης,το μπροστινο σου λάστιχο σε τι κατάσταση είναι;
    (Μην φρικάρεις ακόμα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη)
    Θα το ξαναπάω αύριο (για 4η φορα) στον μάστορα να το δει, γιατι δεν οδηγιέται, με κάθε λακούβα νομιζω θα πεσει το τιμόνι.
    Το σχέδιο ειναι πολύ βοηθητικό παντως για να καταλαβω τα επιμερους στοιχεια. Η ροδέλα 7 είναι σίγουρα εκει, αν και φαίνεται να έχει φάει λίγο ζόρι.
    Το λάστιχο ειναι καινούργιο.

    Η αλήθεια ειναι οτι ξενέρωσα όταν μου πε ο πρωτος μαστορας ότι εχουν γινει πατέντες στο τιμόνι και για αυτό δεν κλείδωνε, οπότε και αλλάξε τα συγκεκριμένα στοιχεία για να κάτσει σωστά η τιμονοπλακα όπως μου πε. Τελοσπαντων, την επομενη φορά που θα ξαναπάρω μηχανάκι να θυμηθώ να ελέγξω και αν κλειδωνει το τιμονι

    Θα κάνω update σε κάθε περίπτωση αυριο που θα ξέρω παραπάνω.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    Θα το ξαναπάω αύριο (για 4η φορα) στον μάστορα να το δει, γιατι δεν οδηγιέται, με κάθε λακούβα νομιζω θα πεσει το τιμόνι.
    Το σχέδιο ειναι πολύ βοηθητικό παντως για να καταλαβω τα επιμερους στοιχεια. Η ροδέλα 7 είναι σίγουρα εκει, αν και φαίνεται να έχει φάει λίγο ζόρι.
    Το λάστιχο ειναι καινούργιο.

    Η αλήθεια ειναι οτι ξενέρωσα όταν μου πε ο πρωτος μαστορας ότι εχουν γινει πατέντες στο τιμόνι και για αυτό δεν κλείδωνε, οπότε και αλλάξε τα συγκεκριμένα στοιχεία για να κάτσει σωστά η τιμονοπλακα όπως μου πε. Τελοσπαντων, την επομενη φορά που θα ξαναπάρω μηχανάκι να θυμηθώ να ελέγξω και αν κλειδωνει το τιμονι

    Θα κάνω update σε κάθε περίπτωση αυριο που θα ξέρω παραπάνω.
    Κανονικά η ροδέλα 7 είναι μιας χρήσης. Κανονικά. Και δουλεύει όπως σου είπαν και πριν . Ασφαλίζει το κάτω με το πάνω παξιμάδι. Όσον αφορά τα ρουλεμάν έχουν 2 ροπες. Η πρώτη είναι η μεγάλη για να πατήσουν τα ρουλεμάν και η δεύτερη, μικρότερη η τελική. Όμως θα πρέπει να δεις τι λέει το βιβλίο συντήρησης για τις ροπες
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    αλλάξε τα συγκεκριμένα στοιχεία
    Ποια έιναι αυτά? Τα 2 παξιμάδια 'αλλαξε ??? Εσύ είπες βίδες

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Ποια έιναι αυτά? Τα 2 παξιμάδια 'αλλαξε ??? Εσύ είπες βίδες
    Αν θυμαμαι καλά μου είπε οτι αλλαξε τις βίδες της τιμονόπλακας και τα παξιμάδια γιατι δεν ήταν δικά του και την σηκώναν πιο ψηλά και γι αυτό δεν κλείδωνε.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Update: Ο μαστορας κοιταξε αν είναι ολα τα κομματια πράγματι της χόντα και όντως είναι. Έβαλε καινουργια ασφάλεια και του δωσε την σωστή ροπή αλλα μετά απο 10 χιλιομετρα ξέσφιξαν πάλι λίγο και κοπανάνε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κρατάει το σφίξιμο, σκεφτομαι να το αφήσω λίγες μερες ακόμη και να το ξανασφίξω πάλι και αν ξανακοπανήσει να πάω στην χόντα να το δουν εκει...

  11. #26
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    Update: Ο μαστορας κοιταξε αν είναι ολα τα κομματια πράγματι της χόντα και όντως είναι. Έβαλε καινουργια ασφάλεια και του δωσε την σωστή ροπή αλλα μετά απο 10 χιλιομετρα ξέσφιξαν πάλι λίγο και κοπανάνε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κρατάει το σφίξιμο, σκεφτομαι να το αφήσω λίγες μερες ακόμη και να το ξανασφίξω πάλι και αν ξανακοπανήσει να πάω στην χόντα να το δουν εκει...
    Όποιος έβαλε τα ρουλεμάν δεν τα πάτησε καλά... με μερικά σφιξίματα κάποτε θα πατήσουν.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Μήπως τα ρουλεμάν δεν είναι αυτά που πρέπει;
    Λάθος διάσταση ή τύπος;

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    Update: ξέσφιξαν πάλι λίγο και κοπανάνε.
    Αδερφέ δεν μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος? Εχεις δυναμόκλειδο και μετράς ποσο σφιγμένα είναι? Τι σημαίνει λίγο??
    Το να πιανεις το παξιμάδια του σταυρού και να γυρνάνε με το χέρι ή να κοπανάνε μετά από 10χλμ δεν είναι λίγο . Εϊναι πολύ!!
    Δεν μπορούμε να μαντέυουμε αν δεν ξέρεις τι καπαναέι ούτε τι άλλαξες. Γι αυτό σου έβαλα τα σχεδιαγράμματα
    Εδω δεν ξέρεις αν σου άλλαξε βίδες ή παξιμάδια ή όλα μαζί.

    Δεν μπορεί 3 μάστοροι να έκαναν λάθος και οι 3 με τα ρουλέμαν

    Το πολύ πολύ να έχουν φαγωθεί οι βόλτες στον σταυρό ,με τα παξιμάδια που δεν ήταν δικά του και που ίσως άλλαξες.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 31/01/2019 στις 23:12.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ δεν μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος? Εχεις δυναμόκλειδο και μετράς ποσο σφιγμένα είναι? Τι σημαίνει λίγο??
    Το να πιανεις το παξιμάδια του σταυρού και να γυρνάνε με το χέρι ή να κοπανάνε μετά από 10χλμ δεν είναι λίγο . Εϊναι πολύ!!
    Δεν μπορούμε να μαντέυουμε αν δεν ξέρεις τι καπαναέι ούτε τι άλλαξες. Γι αυτό σου έβαλα τα σχεδιαγράμματα
    Εδω δεν ξέρεις αν σου άλλαξε βίδες ή παξιμάδια ή όλα μαζί.

    Δεν μπορεί 3 μάστοροι να έκαναν λάθος και οι 3 με τα ρουλέμαν

    Το πολύ πολύ να έχουν φαγωθεί οι βόλτες στον σταυρό ,με τα παξιμάδια που δεν ήταν δικά του και που ίσως άλλαξες.
    Αρχικα δεν εχω δυναμόκλειδο και κανεις μαστορας που πηγα δεν τα εσφιξε με δυναμοκλειδο και με τις ροπες που δινει η χόντα. Όλοι το κανουνε με το χερί. Τελοσπαντων, για γνωμη ρώτησα, μηπως και κάποιος είχε παρόμοια συμπτώματα και είχε να πει κατι. Σ ευχαριστώ πολύ φιλε για τη συμβουλή και τα σχόλια.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    και του δωσε την σωστή ροπή αλλα μετά απο 10 χιλιομετρα ξέσφιξαν πάλι λίγο και κοπανάνε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κρατάει το σφίξιμο, .
    Αν όλοι το κάνουνε με το χέρι το ρουλεμανοβιδοπαξιμαδι να το κάνεις κι εσύ


Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 11:05
  2. Πρόβλημα με εγγύση σε Xenon
    από almost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 07:58
  3. Πρόβλημα με ρεζερβουάρ σε Xt660
    από alpo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 18:18
  4. Πρόβλημα με ραφή σε γάντια Richa
    από motaba στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 09:09
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF