Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: προβλημα με τιμονι σε CBF500

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10

    προβλημα με τιμονι σε CBF500

    Καλησπέρα,

    Εχω ένα πρόβλημα με την CBF500 μου, έχω που μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και καιρό και δεν βλέπω δυστυχώς φως απο πουθενά. Την πήρα από την Θεσσαλονικη μεταχειρισμένη πριν λιγους μήνες για καθημερινή χρήση μέσα στην Αθήνα. Μόλις την πηρα την πηγα για ενα γενικό σερβις στο μάστορα μου. Επιπλέον, του είπα να κοιτάξει και το τιμόνι που δεν κλειδώνει. Υπέθεσα οτι είναι απλα καμιά τουμπα με το τιμόνι κλειδωμένο που έκανε την ζημιά. Ο μάστορας όταν την είδε μου ειπε οτι δεν εχει τις δικες του βιδες/παξιμάδια και δεν πατάει καλα η τιμονοπλακα με αποτελεσμα να μην κλειδωνει το τιμόνι. Τα φτιαξε και την κατεβασα αθήνα, αλλά σε κάθε λακουβα η φρενάρισμα ένιωθα το τιμονι να πηγαινει μπρος πισω, σαν ειναι χαλαρό ολο το συστημα. Πήγα σε μαστορα στην αθηνα, του είπα το ιστορικό και τελικά καταλήξαμε να του αλλαξουμε ρουλεμαν τιμονιού. Μου ειπε επιπλέον οτι η τιμονόπλακα δεν πατουσε κατω. Το κανε λοιπόν, αλλά το πρόβλημα μάλλον χειροτέρεψε και του το πηγα πίσω το αλλο πρωί. Είπε οτι απλά ειναι θέμα σφιξίματος, μου το σφιξε και μου το δωσε παλι. Με το που το πηρα ενιωσα το τιμονι να με τραβαει αριστερά-δεξια, σαν να θελει να κανει ζιγκ-ζαγκ στις χαμηλές ταχύτητες. Στις ψηλες δεν το ένιωθα τόσο. Του το πήγα πάλι πίσω και μου είπε οτι απλά το παραέσφιξε και να του το παω παλι απο βδομαδα (σημερα) να το ξεσφίξει ένα τσικ. Είναι δυνατον η συμπεριφορά αυτη να ειναι απο το πολύ σφίξιμο; Φοβαμαι ότι μολις το ξεσφίξει θα έχουμε παλι τα ίδια με πριν. Υπάρχει περίπτωση να μπηκαν λάθος βίδες/παξιμάδια και για αυτο να γινεται ολο αυτο;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    Με το που το πηρα ενιωσα το τιμονι να με τραβαει αριστερά-δεξια, σαν να θελει να κανει ζιγκ-ζαγκ στις χαμηλές ταχύτητες. Στις ψηλες δεν το ένιωθα τόσο. Του το πήγα πάλι πίσω και μου είπε οτι απλά το παραέσφιξε και να του το παω παλι απο βδομαδα (σημερα) να το ξεσφίξει ένα τσικ. Είναι δυνατον η συμπεριφορά αυτη να ειναι απο το πολύ σφίξιμο; Φοβαμαι ότι μολις το ξεσφίξει θα έχουμε παλι τα ίδια με πριν. Υπάρχει περίπτωση να μπηκαν λάθος βίδες/παξιμάδια και για αυτο να γινεται ολο αυτο;
    Ναι ειναι δυνατόν, βασικα πρεπει να ακολουθήσει τον σωστό τρόπο για να σφίξει το σταυρό ώστε να παραμενει ελεύθερο να κάνει την κίνηση δεξια - αριστερα.

    Βεβαια, το προβλήμα μπορει να ειναι και απο ταλαιπωρημενα ποτήρια μεσα στον λαιμο, στην περιπτωση που δεν τα αλλαξε μαζί με τα ρουλεμάν.

    Σε καθε περιπτωση πρεπει να πας να το δείς αλλα στην θεση σου θα πηγαινα σε άλλο μαστορα που να ξέρει μιας και δεν ειναι κατι δύσκολο απλα μαλλον οι μαστορες που πηγες ειναι μονο κατ' ονομα μαστορες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Υπέθεσα οτι είναι απλα καμιά τουμπα με το τιμόνι κλειδωμένο που έκανε την ζημιά. Ο μάστορας όταν την είδε μου ειπε οτι δεν εχει τις δικες του βιδες/παξιμάδια και δεν πατάει καλα η τιμονοπλακα με αποτελεσμα να μην κλειδωνει το τιμόνι.
    Πολλά μπορεί να συμβάινουν μπροστά μιας και έχει μπει χοντρό χέρι απ΄ότι κατάλαβα. Από το να κάθεσαι στραβά μέχρι που να έχει πέσει μπροστά και να είναι όντως στραβό. Αν ακόμα δεν έχει τις δικές του βίδες και δεν πατάει καλά η τιμονόπλακα καλό θα είναι να τις βάλεις .Ακόμα και η παραμικρή μετατόπιση βάρους θα σου δώσει αυτήν την αίσθηση τραβήγματος .

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Σήκωσε το στο διπλό σταντ και δοκίμασε με τον εμπρός τροχό στον αέρα αν είναι ελεύθερο το τιμόνι κάνοντας αριστερά και δεξιά. Αν βρίσκεις την παραμικρή αντίσταση το έχει σφίξει πολύ ο μάστορας.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Πολλά μπορεί να συμβάινουν μπροστά μιας και έχει μπει χοντρό χέρι απ΄ότι κατάλαβα. Από το να κάθεσαι στραβά μέχρι που να έχει πέσει μπροστά και να είναι όντως στραβό. Αν ακόμα δεν έχει τις δικές του βίδες και δεν πατάει καλά η τιμονόπλακα καλό θα είναι να τις βάλεις .Ακόμα και η παραμικρή μετατόπιση βάρους θα σου δώσει αυτήν την αίσθηση τραβήγματος .
    Οι βίδες αλλάχτηκαν με τις σωστές απο την Honda απο τον προηγούμενο μάστορα. Αν ήταν κατι στραβό θα μπορούσε να ξεφύγει απο δύο διαφορετικους μαστορες; Υπαρχει περίπτωση να ειναι κατι που δεν φαινεται με το ματι;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Δυστυχως το συγκεκριμενο μοντέλο μόνο με πλαγιοστατη...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ναι ειναι δυνατόν, βασικα πρεπει να ακολουθήσει τον σωστό τρόπο για να σφίξει το σταυρό ώστε να παραμενει ελεύθερο να κάνει την κίνηση δεξια - αριστερα.

    Βεβαια, το προβλήμα μπορει να ειναι και απο ταλαιπωρημενα ποτήρια μεσα στον λαιμο, στην περιπτωση που δεν τα αλλαξε μαζί με τα ρουλεμάν.

    Σε καθε περιπτωση πρεπει να πας να το δείς αλλα στην θεση σου θα πηγαινα σε άλλο μαστορα που να ξέρει μιας και δεν ειναι κατι δύσκολο απλα μαλλον οι μαστορες που πηγες ειναι μονο κατ' ονομα μαστορες.
    Τα παλια ποτηρια και τα ρουλεμαν που έβγαλε μου τα έδειξε (δεν ήταν σε τοσο χαλια κατασταση που να δικαιολογει το συμπτωμα που ειχα). Μαλιστα έβαλε και κωνικά ρουλεμάν της κογιο για καλύτερα. Το πρόβλημα ειναι που τον βρισκεις τον μαστορα που να ξέρει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Κούνημα τιμονιού δεξιά αριστερά σε συγκεκριμένη ταχύτητα. Μπορεί να είναι από:
    1) στραβό ελαστικό εμπρός
    2) ταλαιπωρημένα ρουλεμάν τιμονιού
    3) στραβά καλάμια εμπρός ( από πτώση)
    4) κακό σφίξιμο στα ρουλεμάν τιμονιού
    5) κακή αεροδυναμική από πίσω μπαγαζιερα
    6) κακό κέντρο βάρους από πολύ φορτίο στην μπαγαζιερα
    7) φυσικά κακή παντεντα στις τιμονοπλακες με ότι να είναι βίδες
    8) κενά στον πίσω άξονα του ψαλιδιού
    9) κακό σφίξιμο του άξονα του εμπρός τροχού
    10) συνδιασμός όλων των πιο πάνω.

    Σειρά ενεργειών.
    1) σωστά άλλαξες τις ξένες βίδες με μαμά
    2) σωστά άλλαξες ρουλεμάν τιμονιού
    3) βγάζεις μπαγαζιερα, βάρος, ότι ξένο υπάρχει, τσεκαρεις το σφίξιμο στα ρουλεμάν, τσεκαρεις αν τα καλώδια ενοχλούν στην κίνηση του τιμονιού, τσεκαρεις σωστή πίεση ελαστικών, ξεσφιγγεις και σφίγγεις σωστά εμπρός άξονα τροχού . Οδηγάς και βλέπεις συμπεριφορά.
    4) ελέγχεις στραβά καλάμια, κενά στα θρος καλαμιών, κενά στο πίσω ψαλίδι, στραβό ελαστικό.
    Ξανα-οδηγάς και μας λες αποτελέσματα.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Κούνημα τιμονιού δεξιά αριστερά σε συγκεκριμένη ταχύτητα. Μπορεί να είναι από:
    1) στραβό ελαστικό εμπρός
    2) ταλαιπωρημένα ρουλεμάν τιμονιού
    3) στραβά καλάμια εμπρός ( από πτώση)
    4) κακό σφίξιμο στα ρουλεμάν τιμονιού
    5) κακή αεροδυναμική από πίσω μπαγαζιερα
    6) κακό κέντρο βάρους από πολύ φορτίο στην μπαγαζιερα
    7) φυσικά κακή παντεντα στις τιμονοπλακες με ότι να είναι βίδες
    8) κενά στον πίσω άξονα του ψαλιδιού
    9) κακό σφίξιμο του άξονα του εμπρός τροχού
    10) συνδιασμός όλων των πιο πάνω.

    Σειρά ενεργειών.
    1) σωστά άλλαξες τις ξένες βίδες με μαμά
    2) σωστά άλλαξες ρουλεμάν τιμονιού
    3) βγάζεις μπαγαζιερα, βάρος, ότι ξένο υπάρχει, τσεκαρεις το σφίξιμο στα ρουλεμάν, τσεκαρεις αν τα καλώδια ενοχλούν στην κίνηση του τιμονιού, τσεκαρεις σωστή πίεση ελαστικών, ξεσφιγγεις και σφίγγεις σωστά εμπρός άξονα τροχού . Οδηγάς και βλέπεις συμπεριφορά.
    4) ελέγχεις στραβά καλάμια, κενά στα θρος καλαμιών, κενά στο πίσω ψαλίδι, στραβό ελαστικό.
    Ξανα-οδηγάς και μας λες αποτελέσματα.
    Update: Απο οτι φαινεται τα παξιμαδια -ή οτι αλλο- ξέσφιξαν μόνα τους και πλεον γύρισε στην προηγούμενη κατασταση: δεν τραβαει πολύ αριστερα-δεξία αλλά αρχισε παλι να κοπανάει σε κάθε λακουβα ή μπροστινό φρένο. Είναι λογικό να ξεσφίγγουν μόνα τους μετά απο 10 χιλιομετρα οδήγησης; Υπάρχει περίπτωση να εχουν βάλει καναν οτι να ναι σταυρό και να μην κουμπώνει σωστα; Ο μαστορας που μου αλλαξε τα ρουλεμάν μου είπε οτι δεν πατουσε σωστά, ότι εννοούσε με αυτό.
    Σε κάθε περίπτωση έχω την αίσθηση οτι το ζιγκ-ζαγκ και το κοπάνημα στις λακουβες/φρένο είναι δύο ξεχωριστά προβλήματα, απλά το ζιγκ-ζαγκ φάνηκε οταν παρασφίχτηκαν τα παξιμαδια λαιμου...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Ναι είναι λογικό, με την αλλαγή ρουλεμάν αυτό να συμβεί, δλδ να ξεσφιξουν, διότι με την χρήση βρίσκουν την τελική τους θέση, κ θέλουν πάλι λίγο σφίξιμο.

    Εσένα στην αλλαγή στα εσφιξε παραπάνω, κ με την χρήση ήρθαν στο πιο χαλαρο. Κάνε μερικά χιλιόμετρα ακόμα, κ πήγαινε να σου κάνει το τελικό σφίξιμο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Το κοπανημα στις λακκούβες είναι κ θέμα ανάρτησης. Δουλεύει σωστά η ανάρτησή σου;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2019
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι λογικό, με την αλλαγή ρουλεμάν αυτό να συμβεί, δλδ να ξεσφιξουν, διότι με την χρήση βρίσκουν την τελική τους θέση, κ θέλουν πάλι λίγο σφίξιμο.

    Εσένα στην αλλαγή στα εσφιξε παραπάνω, κ με την χρήση ήρθαν στο πιο χαλαρο. Κάνε μερικά χιλιόμετρα ακόμα, κ πήγαινε να σου κάνει το τελικό σφίξιμο.
    Το θέμα είναι οτι όταν είναι σφιχτά, το τιμόνι γίνεται βαρύ και το μηχανακι κανει ζιγκα σε ολο το δρόμο. Επιπλεον, μετά την πρώτη λακουβα ξεσφίγγει και κοπανάει παλι (το κανε ήδη δυο φορες). Οι αναρτήσεις δεν είναι μάλλον γιατί όταν ήταν σφιχτό δεν χτυπούσε. Πλέον ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι κάτι έκανε ο προηγούμενος στο μηχανάκι πολύ βίαιο, το κρυψε πρόχειρα και μου το πούλησε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimi Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι οτι όταν είναι σφιχτά, το τιμόνι γίνεται βαρύ και το μηχανακι κανει ζιγκα σε ολο το δρόμο. Επιπλεον, μετά την πρώτη λακουβα ξεσφίγγει και κοπανάει παλι (το κανε ήδη δυο φορες). Οι αναρτήσεις δεν είναι μάλλον γιατί όταν ήταν σφιχτό δεν χτυπούσε. Πλέον ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι κάτι έκανε ο προηγούμενος στο μηχανάκι πολύ βίαιο, το κρυψε πρόχειρα και μου το πούλησε...
    Τότε πολυ πιθανόν να έχουν χαλάσει τα πάσα που μπαίνουν οι βίδες στην τιμονόπλακα?
    Αν είναι έτσι δεν θα το εμπιστευόμουν ούτε με loctite
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 29/01/2019 στις 16:39.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Κάπου εκεί που είναι το δύο παξιμάδια που σφίγγουν την τιμονόπλακα, υπάρχει μια ειδική ροδέλα με έναν οδηγό- δόντι που δεν την αφήνει να γυρίσει. Υπάρχει;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Αυτό είναι ?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MjA0NTg1Ng-9897ef44.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	85,7 KB 
ID:	403375

    -----------------------------------------------------------------------------------------
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MjAzOTE1MA-63deafc1.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	43,8 KB 
ID:	403376

    Για ποιες βίδες μιλάτε να καταλάβουμε κι εμεις που δεν το ξέρουμε το cbf?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 11:05
  2. Πρόβλημα με εγγύση σε Xenon
    από almost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 07:58
  3. Πρόβλημα με ρεζερβουάρ σε Xt660
    από alpo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 18:18
  4. Πρόβλημα με ραφή σε γάντια Richa
    από motaba στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 09:09
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF