Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: SIDI Roar για χρήση πίστας

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337

    SIDI Roar για χρήση πίστας

    Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τις μπότες μιας και το μποτάκι που έχω (Alpinestars SMX3) είναι μια χαρά για δρόμο και περιστασιακά πίστα αλλά όχι για πιο εντατικά.

    Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ οπότε οι ST, Vertigo και αντίστοιχα Supertech από Alpinestars έχουν γειωθεί. Ήμουν ανάμεσα σε SMX6v2 ή Sidi Roar. Η 2η είναι πιο ακριβή αλλά θεωρώ δίνει ανώτερη προστασία και νομίζω είναι και πιο ποιοτικό design.

    Υπάρχει κάποιος κάτοχος Roar να δώσει καμιά γνώμη ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Τελικά κατέληξα σε Vertigo II. Πιο καινούργιες, καλύτερη προστασία και 40€ διαφορά. Συν ότι έχουν λίγο πορτοκαλί

    Περισσότερα όταν φορεθούν. Ελπίζω να προλάβουν το trackday το μεθεπόμενο Σάββατο.

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Τελικά κατέληξα σε Vertigo II. Πιο καινούργιες, καλύτερη προστασία και 40€ διαφορά. Συν ότι έχουν λίγο πορτοκαλί

    Περισσότερα όταν φορεθούν. Ελπίζω να προλάβουν το trackday το μεθεπόμενο Σάββατο.
    Καλοφόρετες να είναι

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Σε ευχαριστώ!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παρελήφθησαν σήμερα από fc-moto.de Η παραγγελία είχε γίνει την προηγούμενη Δευτέρα και είχε lead time 3-5 μέρες. Πρώτη εντύπωση η ποιότητα του δέρματος (TechnoMicro) που ουσιαστικά δεν είναι δέρμα. Έπειτα η ποιότητα των προστατευτικών επίσης πολύ τοπ. Σε γενικές γραμμές μου φάνηκε πολύ ανώτερη η ποιότητα υλικών και κατασκευής σε σχέση με Alpinestars.

    Στα αρνητικά θα βάλω το fit το οποίο αν και αρχικά φάνηκε πολύ καλό στη συνέχεια κτλβα ότι δεν αγκαλιάζει σφιχτά το πόδι. Σίγουρα είμαι στο σωστό νούμερο μιας και το ένα κάτω ήταν ανυπόφορο σε όλα τα μοντέλα. Σκεφτόμουν να τα σκάσω για Mag1 και πιστεύω αυτό που θα άξιζε είναι η έξτρα αίσθηση στο fit. An είχαν ακόμη ένα techno3 ή ένα TPU για σφίξιμο στην πάνω μεριά του πέλματος θα ήταν τέλεια.

    Δυστυχώς το trackday γέμισε νωρίτερα από ότι περίμενα οπότε το ΣΚ δοκιμή σε βόλτα αντί για πίστα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3106.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	60,1 KB 
ID:	404256
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3107.jpg 
Προβολές:	324 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	404257

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    καλοφορετες και αγρατζουνιστες αγορινα

  7. #7
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    sidi=ποιοτητα, εμφανιση, εφαρμογη!
    καλοφορετες!
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #8
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    Πανέμορφες! Μεγεια, να τις γουστάρεις!!
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Σας ευχαριστώ όλους

    Βρήκα trackday για μισή μέρα Catalunya το μεθεπόμενο Σάββατο. Για το fit δεν έχω καταλήξει ακόμα οπότε θα ξαναγράψω μετά το trackday.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Από μια πρώτη βόλτα στο δρόμο, αρχικά αποδείχτηκαν γκαντέμικες (ευτυχώς όχι στο πεδίο τους ) γιατί χάλασε ο αισθητήρας λαδιού.

    - Από άποψη fit τελικά είναι καλύτερες από ότι νόμιζα αρχικά αλλά πιστεύω το τέλειο φιτ το έχουν οι MAG-1 λόγω του μεγαλύτερου ελαστικού πανελ (TPR) στο πέλμα και των Techno3 που είναι δύο παραπάνω από τη Vertigo 2.

    - Υποτίθεται ότι την κατατάσουν σε riding και όχι μόνο racing. Νομίζω είναι entry racing αλλά νορμάλ riding που θα πας για φαγητό μετά ας πούμε και καφέ δν είναι με την καμία. Για περπάτημα δν είναι ούτε καν εκτός αν η βόλτα είναι στη Συγγρού μεταμεσονύκτια

    - Στα μείον είναι το μπροστινό μέρος το οποίο μου δίνει πολύ κακή αίσθηση από το πεντάλ των ταχυτήτων. Φυσικά το ανέβασμα είναι το πιο ζόρικο μιας και δν μπορώ να την κουμπώσω καλά αν δν βάλω διπλάσια δύναμη. Ελπίζω να είναι θέμα συνήθειας και χρόνου αλλά δεν το περίμενα τόσο ζήτημα.

    - Ο εξαρισμός όταν τον άνοιξα δν κτλβα μεγάλη διαφορά παρότι χειμώνας και φόραγα λεπτή κάλτσα.

    Περισσότερο μετά το trackday του Σαββάτου.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Από μια πρώτη βόλτα στο δρόμο, αρχικά αποδείχτηκαν γκαντέμικες (ευτυχώς όχι στο πεδίο τους ) γιατί χάλασε ο αισθητήρας λαδιού.

    - Από άποψη fit τελικά είναι καλύτερες από ότι νόμιζα αρχικά αλλά πιστεύω το τέλειο φιτ το έχουν οι MAG-1 λόγω του μεγαλύτερου ελαστικού πανελ (TPR) στο πέλμα και των Techno3 που είναι δύο παραπάνω από τη Vertigo 2.

    - Υποτίθεται ότι την κατατάσουν σε riding και όχι μόνο racing. Νομίζω είναι entry racing αλλά νορμάλ riding που θα πας για φαγητό μετά ας πούμε και καφέ δν είναι με την καμία. Για περπάτημα δν είναι ούτε καν εκτός αν η βόλτα είναι στη Συγγρού μεταμεσονύκτια

    - Στα μείον είναι το μπροστινό μέρος το οποίο μου δίνει πολύ κακή αίσθηση από το πεντάλ των ταχυτήτων. Φυσικά το ανέβασμα είναι το πιο ζόρικο μιας και δν μπορώ να την κουμπώσω καλά αν δν βάλω διπλάσια δύναμη. Ελπίζω να είναι θέμα συνήθειας και χρόνου αλλά δεν το περίμενα τόσο ζήτημα.

    - Ο εξαρισμός όταν τον άνοιξα δν κτλβα μεγάλη διαφορά παρότι χειμώνας και φόραγα λεπτή κάλτσα.

    Περισσότερο μετά το trackday του Σαββάτου.
    Αναμένουμε περισσότερα σχόλια, καθότι είναι στα φαβορί για αγορά..! Θα βγάλουν λογικά και "Air" έκδοση κάποια στιγμή αλλά λογικά την νέα σαιζόν..
    Φάινονται πολύ καλές πάντως. Η αίσθηση του TechnoMicro "δέρματος" πώς είναι;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Θα γράψω περισσότερα αύριο μετά τη πίστα. Το πιο ενοχλητικό είναι αυτό με τις ταχύτητες.

    Το TechnoMicro φαίνεται ότι είναι ψεύτικο κυρίως λόγω το πόσο ποιοτικό είναι και ότι είναι αψεγάδιαστο

    Ήδη μπορώ να πω ότι για κανένα λόγω δν είναι κακή αγορά από καμία άποψη ειδικά για την τιμή που έχουν. Οι MAG πάνε στα 300 και από θέμα προστασίας δν ξέρω κάτα πόσο υπερέχουν.

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Θα γράψω περισσότερα αύριο μετά τη πίστα. Το πιο ενοχλητικό είναι αυτό με τις ταχύτητες.
    Ισως πρέπει να αλλάξεις την ρύθμιση του λεβιέ σου για σε βολέψει με τις νέες μπότες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Τελικό review...

    Γενικά η χρήση τους είναι περισσότερο trackday (racing νομίζω θέλει λίγο προστασία παραπάνω). Για δρόμο και άραγμα-καφέ περπάτημα είναι ντιπ άβολες. Το φιτ είναι αρκετά καλό τελικά μετά από λίγη χρήση αν και ένα Techno3 ακόμη, πάνω από το πέλμα λόγου χάρη, θα ήταν ιδανικό για να νιώθεις την μπότα πιο δεμένη στο πόδι. Αυτό με τις ταχύτητες όσο περνάει ο καιρός επίσης βελτιώνεται, κυρίως λόγω ελαστικότητας φαντάζομαι. Ένα μείον είναι ότι κάποια σημεία που έρχονται σε επαφή με μεταλλικά μέρη από το μηχανάκι φθείρονται εύκολα, όπως η προστασία-αντικραδασμικό της φτέρνας. Από άποψη εξαερισμού ακόμη δν καταλαβαίνω διαφορά από τις εισόδους αέρα αλλά το εσωτερικό τεφλόν όντως κάνει αρκετή δουλειά. Τέλος στα σύν είναι ότι η γλύστρα είναι πιο σωστά τοποθετημένη. Στην SMX3 έβρισκε πιο εύκολα έδαφος και έτρωγε και λίγο δέρμα.

    Πάρα πολύ value for money και θα τις προτιμούσα από τις αντίστοιχες Dainese ή Alpinestars αν ήμουν ανάμεσα σε αυτές.

    Φωτό έβαλα στο thread από trackdays.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Τελικό review...

    Γενικά η χρήση τους είναι περισσότερο trackday (racing νομίζω θέλει λίγο προστασία παραπάνω). Για δρόμο και άραγμα-καφέ περπάτημα είναι ντιπ άβολες. Το φιτ είναι αρκετά καλό τελικά μετά από λίγη χρήση αν και ένα Techno3 ακόμη, πάνω από το πέλμα λόγου χάρη, θα ήταν ιδανικό για να νιώθεις την μπότα πιο δεμένη στο πόδι. Αυτό με τις ταχύτητες όσο περνάει ο καιρός επίσης βελτιώνεται, κυρίως λόγω ελαστικότητας φαντάζομαι. Ένα μείον είναι ότι κάποια σημεία που έρχονται σε επαφή με μεταλλικά μέρη από το μηχανάκι φθείρονται εύκολα, όπως η προστασία-αντικραδασμικό της φτέρνας. Από άποψη εξαερισμού ακόμη δν καταλαβαίνω διαφορά από τις εισόδους αέρα αλλά το εσωτερικό τεφλόν όντως κάνει αρκετή δουλειά. Τέλος στα σύν είναι ότι η γλύστρα είναι πιο σωστά τοποθετημένη. Στην SMX3 έβρισκε πιο εύκολα έδαφος και έτρωγε και λίγο δέρμα.

    Πάρα πολύ value for money και θα τις προτιμούσα από τις αντίστοιχες Dainese ή Alpinestars αν ήμουν ανάμεσα σε αυτές.

    Φωτό έβαλα στο thread από trackdays.
    Μια ερωτηση να κανω
    αφου δεν εχει τις καλες προστασιες και ουτε για βολτα κανει μηπως προσπαθει να ισορροπησει αναμεσα σε δυο κατηγοριες και στην τελικη τπτ να μην κανει τελεια?
    Μηπως θα ηταν καλυτερα 2 ζευγαρια για αυτους που θελουν να κανουν και τα 2 εστω και μτχ αν ειναι το μπατζετ αυτο αυστηρα?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 11:36
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF