Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Πολωνική εταιρία shima, τι ξέρουμε?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Συμφωνώ πως θέλει λίγο να ψαχτείς αλλά μην τσουβαλιάζουμε. Όντως τα καλοκαιρινά της γάντια είναι χαμηλής ποιότητας(με άριστη εφαρμογή βέβαια, όσο μετράει αυτό), αλλά για τα μπουφάν δεν ισχύει το ίδιο, αν εννοείται έχεις στο μυαλό σου ότι δίνεις λίγα χρήματα. Προσωπικά εδώ και 2 χρόνια είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  2. #17
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος


    Τελικά προτείνεις νόρντκαπ ή όχι;


    Προτείνω Nord-γκάπ.
    Κάθε φορά που πάει κανείς να προφέρει τη μάρκα,
    ΓΚΑΠ! μια στα μούτρα με τη βέργα-το στούμπο-το αμονι-
    ο,τι έχει ο καθείς εύκαιρο.

  3. #18
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Τα έχεις δοκιμάσει;
    Ασφαλώς και την έχω δοκιμάσει τη μάρκα.
    Γάντια δερμάτινα καλοκαιρινά σε 2 εβδομάδες σκίστηκαν απο τον καρπό εως το θέναρ.(Χωρίς πτώση)
    Γιλέκο κίτρινο {απο αυτά του αρχηγού εκδρομής (μόνο για γνώστες)},τη πρώτη εβδομάδα σκίστηκε το ύφασμα στο τελειώμα του φερμουάρ.Επίσης το χλιμιτζίρι που πιάνεις το φερμουάρ για να το τραβήξεις να κλείσει,έμεινε στα χέρια σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
    Μετά απο πάλι σύντομο χρονικό διάστημα,η τσέπη τρύπησε απο τα κλειδιά (μπρελόκ τριων κλειδιών).
    Ο οδηγός του φερμουάρ μια μέρα που το έκλεινα,συνέχισε τη πορεία του και βγηκε εντελώς χωρίς να σταματήσει στο stop του φερμουάρ.
    Τα παραπάνω,με χρήση 5 φορές την εβδομάδα περίπου 7 ωρες την ημέρα.
    Πατρόν,έχουν ωραίο η αλήθεια ειναι, αλλά ως εκεί.
    Και για να το πάω λίγο πιο πέρα,το ρούχο το σωστό εκτός της προστασίας που θα πρέπει να παρέχει πρέπει να ειναι και λειτουργικό σε καθημερινή χρήση.Αν ειναι για βόλτες της Κυριακής μόνο σε mode ατσαλάκωτος,ναι,κάποιος μπορεί να το θεωρήσει και it's ok.
    Φίου φίου φι φι φίου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Μιας και το θέμα γύρισε στα nordcap, εγώ είμαι ευχαριστημένος πάντως....
    3 μπουφάν (καλοκαιρινό, ανοιξιάτικο city, χειμερινο city), 1 σετ αδιάβροχα, χωρίς προβλήματα και αστοχίες προς το παρόν. ΟΚ, δεν είναι και τόσο ποιοτικά (εντοπίζω το πρόβλημα στις ραφές πιο πολύ), δεν νομίζω να βγάλουν 5ετία χωρίς μερεμέτια, για τα λεφτά τους όμως μια χαρά. Και για να προλάβω, έχω δώσει λεφτά και για ακριβά μπουφάν (spidi, dainese, alpinestars, revit) και δεν μπορώ να πω ότι είναι ΤΟΣΟ καλύτερα που να δικαιολογούν την αυξημένη τιμή.

    Φυσικά, ότι πληρώνεις (συνήθως) παίρνεις και είναι λάθος να νομίζει κάποιος ότι με 120Ε θα ψωνίσει alpinestars GTX με άλλο brand name.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έχω γάντια της, με πολύ λίγη χρήση πέρσι τον χειμώνα και ακόμα λιγότερη φέτος, οι δείκτες έχουν παραδώσει πνεύμα...βγήκε έξω η και καλά αδιάβροχη επένδυση που έχουν από μέσα
    +1..
    The only easy day was yesterday.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2014
    Μηνύματα
    47
    Ολοι μιλατε για τα γαντια της τα οποια πραγματι ειναι για πεταμα. Εγω μιλαω για το συγκεκριμενο παντελονι ομως που ειναι και το ακριβο τους. Το οποιο εχει και προστασιες knox. Ειναι και αδιαβροχο με αφαιρουμενη την αδιαβροχη επενδυση κι οχι ενσωματωμενη. Οχι επενδυση πλαστικο ομως. Μεμβρανη. Δερμα στον καβαλο και στους προσαγωγους για αντοχη. Εχει και πολυ καλη εφαρμογη. Ειναι ανετο. Εγω κανω enduro μ αυτο αλλα και ταξιδια. Εχω και dianese αλλα φοραω το dakar.. Για αλλα προιοντα τους ομως δεν εχω γνωμη γιατι δε τα γνωριζω καθως στα μπουφαν παιζω με alpinestars κυριως.

  7. #22
    οντως , τα γαντια της νορντκαπ ειναι για τα σκουπιδια...ένιωσα οτι πεταξα τα λεφτα στον αερα οταν πηρα ενα τετοιο ζευγάρι .. ναι, οτι πληρώνεις παίρνεις , όμως αυτά ηταν κακα ακομα και για φτηνα.
    αυτη η εμπειρια με εχει αποτρεψει να παρω οτιδηποτε αλλο της νορντκαπ.
    ομως, μπορει οι πιο ακριβες σειρες τους να αξίζουν.

    τα σιμα δεν τα ξερω. θα ηθελα να τα ηξερα , αλλα ρουχα που η παρουσια τους ειναι μονο ιντερνετικη και δεν μπορεις να τα δοκιμάσεις , ξεκινανε με ενα μεγαλο φαουλ.
    εχω ακουσει οτι ειναι καλα παντως..

    ΥΓ: δεν ξερω γιατι θελετε εσωτερικη αδιαβροχη μεμβρανη. νομιζω οτι ειναι τελειως αχρηστη και δύσχρηστη.

  8. #23
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oriz.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	53,5 KB 
ID:	403422

    τέλος.

    για κανένα μηνά θα κυκλοφορώ μόνο με το παπί.....

    λεπτομέρειες αύριο μεθαύριο.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #24
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    DIFI πήρα μπότες,τις φτηνιάρικες τους με ~100,παρόλα αυτά έχουν καταπληκτικό σουλούπι,από το πρώτο λεπτό λες και τις φορούσα μήνες.
    Ντεμέκ αδιάβροχη μεμβράνη λέγαν,οκ δεν έγινα και μούσκεμα σε καλή βροχή αλλά μια υγρασία ένιωσα.Δεν περίμενα φυσικά να μην περνάει τίποτα με 100 ευρό.Επίσης και 2 αδιάβροχα της εταιρίας αρκετά καλά.

    Να πω και κάτι ακόμα,πριν χρόνια μου πήρε ο αδερφός μου ένα μπουφάν που πουλούσε το ....LIDL. unbranded αλλά made in germany.Με προστασίες,cordura 500d,εσωτερική επένδυση ,έξτρα windstopper στο λαιμό,από τα μανίκια δεν περνάει τίποτα.
    Να μην τα πολυλογώ,ο αδερφός μου πήρε 2ο Dainese από τότε,εγώ το έχω ακόμα και δεν έχει το παραμικρό και έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα.Σίγουρα έτυχε ,και εγώ πιστεύω πως ότι δίνεις παίρνεις.
    Αυτό ήταν το μπουφανάκι,αν το πέτυχε κανείς τότε ξέρει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1145483_1.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	28,6 KB 
ID:	403430
    porca miseria.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    ερχετε φιλος με alpinestar γαντι 7 ετιας, διαλυμένο. και μου λεει οτι πηρε το nordcap στα 18.80€ και σε 1,5 χρονο ερχετε και μου λεει οτι δεν ειναι τοσο καλο και δεν του κρατησε και και και το αλπινε ηταν κλασης ανώτερο κτλπ κτλπ. και του λεω για κανε την διαίρεση. ποσο το ειχες παρει? 145€ δλδ 145/7 = 20.70€ τον χρονο. τοσα επένδυσες. και το νορδκαπ? 18.8/1,5 = 12,50€ τοσα επένδυσες. τι περιμένεις λοιπόν?

    το θεμα θα ηταν να δίνεις λευτα σε υπερτιμημένα προϊόντα. οπως εγω την πάτησα με το richa στην αδιαβροχοποιηση στον χρονο, που παντα ειχα agvpro και δεν ειχα θεμα ή ενας φιλος με το dainese 500€ μπουφάν και ξέφτισε λες και το έτριβε με γυαλοχαρτο.

  11. #26
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Μετα από το ψαχουλεμα που έκανα στο παντελόνι, δεν το φόρεσα ακόμα πάνω στην μηχανή έχω να πω τα εξής.
    Η ποιότητα είναι είναι ορατή παντού. Ύφασμα, κουμπιά, βελκτρο, ραφές όλα δείχνουν καλά.
    Η εφαρμογή του κι οι αναλογίες στις διαστάσεις του είναι καλές και κάθετε σωστά πάνω μου.
    Η αδιάβροχη μεμβράνη αλλά και η επένδυση φτάνουν μέχρι κάτω.
    Εύχρηστες τσέπες και αεραγωγός.

    Δύο αρνητικά
    Η επένδυση πιάνει πάνω στην αδιάβροχη μεμβράνη με φερμουάρ άρα δεν μπορείς να την φόρεσεις χωρίς την δεύτερη.

    Στο μπατζάκι η αδιάβροχη επένδυση αλλά και η ισοθερμικά επένδυση πιάνουν με δυο θηλιές και όχι περιμετρικά με φερμουάρ. Αυτό μπορεί βέβαια να είναι και θετικό μιας που θα στραγγίζει το νερό και θα φεύγει πάνω στις μπότες!

    Γενικά είναι πιο ποιοτικό από το nordcap όπου το επεξεργασία για πολύ ώρα και αυτό.
    Η διαφορά των 40 ευρώ νομίζω ότι δεν είναι μεγάλη...
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    964
    Έχω 2 μπουφάν της Nordcap κ γάντια.

    Το ένα μπουφάν έχει 2 καλοκαίρια κ το άλλο είναι χειμερινό καθημερινό , όχι μόνο για μηχανή, εδώ και κάνα 4 μηνο.
    Τα γάντια είναι απλά με βασική ενίσχυση κ τα έχω εδώ κ 1 χρόνο.

    Κανένα πρόβλημα πουθενά σε απλή χρήση, ότι δηλαδή λέει να γίνεται σε φθηνού κόστους εξοπλισμό που να έχει όμως πιστοποιήσεις.

    Υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα βαλάντια κλπα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαια Μεσηνιας, τι ξερουμε για αυτο το μερος?
    από granazi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2015, 15:52
  2. our webmaster - τι ξερουμε;
    από nasosR στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2010, 23:49
  3. Τι ξέρουμε για τα Metzeller M1?
    από manhunter στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 14:21
  4. Βλαβες Vfr να ξερουμε τι γινεται
    από hornet στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2009, 00:40
  5. GPS: Τι ξέρουμε γι'αυτά;
    από antares στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF