Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Βαρκα γυαλο!!

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Εχεις βάλει στραβά την ζάντα. bye bye ζάντα

    bye bye ρουλεμαν και ίσως bye bye γραναζιέρα
    γραναζια δεν εχουν κλεισει μηνα....

  2. #17
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Όπως το περιγράφεις θα ψήφιζα ρουλεμάν πίσω τροχού αλλά επειδή είμαι πολλά χρόνια στο κουρμπέτι κι έχουν δει τα μάτια μου πάρα πολλά θα σου πω ότι μπροστά μου ο μάστορας που έφτιαχνε 2 παπιά ταυτόχρονα μπέρδεψε τους αποστάτες. Βέβαια δεν πήγε πολύ μακριά το παπί με τον λάθος αποστάτη.
    Βάλε το μηχανάκι στο διπλό σταντ και με τα χέρια σου σε αντιδιαμετρικά σημεία στον τροχό κούνησε (τράβα σπρώξε) τον τροχό κάθετα στο επίπεδο κύλισης να τσεκάρεις τζόγους.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    μπέρδεψε τους αποστάτες. Βέβαια δεν πήγε πολύ μακριά το παπί με τον λάθος αποστάτη.
    έτσι με το σφυρί και το καλέμι μέσα ο αποστάτης. Τρελό μερεμετάκι

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ρε φίλε εγώ δεν ξέρω πως πάει ένα μηχανάκι που έχει σπάσει το λάστιχο. Το μόνο που ξέρω οτι μπορεί να κανει είναι να χοροπηδάει επειδή πατάει η βαλβίδα στο δρόμο και να φεύγει στις στροφές από λαστιχάρισμα.
    Τώρα λες οτι κουνάει το τιμόνι.

    Θες να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες τι σημαίνει αυτό το βάρκα γυαλό και "σα να έχει σπάσει λάστιχο"..

    Τι κάνει? Κουνάει το τιμόνι? Σε τι ταχύτητα? Αν το αφήσεις κουνάει? Πάει ευθεία?
    Πίσω κουνάει τελικά ή όχι?

    Το κούνημα πίσω μπορεί να στο φέρει στο τιμόνι. Μπορεί να θέλεις 1002 πράγματα! Μέχρι και η μπαγκαζιέρα μπορεί να φταίει αν έχεις.
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Σφιγμένα πολύ τα ρουλμάν του λαιμού...............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Θέλεις μήπως να το πας σε έναν μάστορα πριν αγοράσεις κανένα οικόπεδο?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #22
    Τσέκαρε επίσης σινε-μπλοκ καθώς και το ψαλίδι, στην έδρασή του με το πλαίσιο όπως και τις βάσεις του πλαισίου για ρωγμές κλπ

  8. #23
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eγω πιστευω ειναι ρουλεμαν λαιμου.
    Αν ηταν ρουλεμαν τροχου, σινεμπλοκ, ακτινες, αποστατες κλπ κατι θα ειχε παρει το ματι του λαστιχα, ημαρτον.
    Οποτε γρηγορα στο μαστορα. Μετα ομως μπες να μας πεις τι ηταν να δω αν επεσα μεσα..
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε εγώ δεν ξέρω πως πάει ένα μηχανάκι που έχει σπάσει το λάστιχο. Το μόνο που ξέρω οτι μπορεί να κανει είναι να χοροπηδάει επειδή πατάει η βαλβίδα στο δρόμο και να φεύγει στις στροφές από λαστιχάρισμα.
    Τώρα λες οτι κουνάει το τιμόνι.

    Θες να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες τι σημαίνει αυτό το βάρκα γυαλό και "σα να έχει σπάσει λάστιχο"..

    Τι κάνει? Κουνάει το τιμόνι? Σε τι ταχύτητα? Αν το αφήσεις κουνάει? Πάει ευθεία?
    Πίσω κουνάει τελικά ή όχι?

    Το κούνημα πίσω μπορεί να στο φέρει στο τιμόνι. Μπορεί να θέλεις 1002 πράγματα! Μέχρι και η μπαγκαζιέρα μπορεί να φταίει αν έχεις.
    δε προλαβα να το παω μαστορα δε κουνησα σημερα.....Λοιπον απανταων σ αυτα...σε ολοες τισ ταχητητεσ οχι δε κουναει παει"σχετικα"ευθεια(ηταν λιγο στραβο απ τη μερα που το πηρα)...την εβγαλα τη μπαγακαζιερα το σκεφτηκα και γω καμια αλλαγη..δεν ιπα το φρνει στο τιμονι αλλα οτι μου εστειλε ενασ μυνημα οτι πιθανον φτεει κατι στο τιμονι...οχι "σπαει"λαστιχο σα να μην εχει αερα σα να ν ξεφουσκωτο το πισω(δοκιμασα ολυσ τους συνδιασμους αερα εφτασα μχρι και 38!!που μου οε ενασ αλλα τπτ..)..αλλαξα και τακακια προσφατα απλα το αναφερω εχει δικοφρενα μπροσ πισω..α επισησ δικαβαλο το κανει πολυ λιγοτερο και οχι συνεχεια...Στις στροφεσ δεν εχει τοσο προβλημα στην ευθεια το εχει..

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιωργο Προβολή μηνύματος
    δε προλαβα να το παω μαστορα δε κουνησα σημερα.....Λοιπον απανταων σ αυτα...σε ολοες τισ ταχητητεσ οχι δε κουναει παει"σχετικα"ευθεια(ηταν λιγο στραβο απ τη μερα που το πηρα)...την εβγαλα τη μπαγακαζιερα το σκεφτηκα και γω καμια αλλαγη..δεν ιπα το φρνει στο τιμονι αλλα οτι μου εστειλε ενασ μυνημα οτι πιθανον φτεει κατι στο τιμονι...οχι "σπαει"λαστιχο σα να μην εχει αερα σα να ν ξεφουσκωτο το πισω(δοκιμασα ολυσ τους συνδιασμους αερα εφτασα μχρι και 38!!που μου οε ενασ αλλα τπτ..)..αλλαξα και τακακια προσφατα απλα το αναφερω εχει δικοφρενα μπροσ πισω..α επισησ δικαβαλο το κανει πολυ λιγοτερο και οχι συνεχεια...Στις στροφεσ δεν εχει τοσο προβλημα στην ευθεια το εχει..
    Σου είπαν πιο πάνω να κοιτάξεις τα ρουλεμάν από τους τροχούς. Το έκανες?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    λοιποντο τελυταιο 3μηνο εχουν γινει αλλαγη ρουλεμαν στροφαλου,μπροστινου τροχου(πισω ειπε ειναι οκ)καδενα εκκεντροφορου,δισκοι,αλυσιδα γραναζια,λαστιχα,τακακια πισω...και ελατηρια στο πιστονι(ηθελε αλαγη αλλα δε μου φτααν τα λεφτα και το φτιαξαμε με ελατηρια)..

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    Σου είπαν πιο πάνω να κοιτάξεις τα ρουλεμάν από τους τροχούς. Το έκανες?

    το μπροστα ειναι καινουργιο...δε ξερω μπορω να το δω μονοσ μου δε θελει μαστορα?

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Eγω πιστευω ειναι ρουλεμαν λαιμου.
    Αν ηταν ρουλεμαν τροχου, σινεμπλοκ, ακτινες, αποστατες κλπ κατι θα ειχε παρει το ματι του λαστιχα, ημαρτον.
    Οποτε γρηγορα στο μαστορα. Μετα ομως μπες να μας πεις τι ηταν να δω αν επεσα μεσα..
    Φιλε μου επιδη δε μπορω να το παω σερβισ ως τη δευτερα ειναι επικινδυνο θεωρεις να κυκλοφωρω??

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιωργο Προβολή μηνύματος
    Σου είπαν πιο πάνω να κοιτάξεις τα ρουλεμάν από τους τροχούς. Το έκανες?

    το μπροστα ειναι καινουργιο...δε ξερω μπορω να το δω μονοσ μου δε θελει μαστορα?
    Αν έχει διπλό σταντ το μοτο σηκωσε το και δες αν έχουν τζόγο οι τροχοί.
    Και ναι είναι επικίνδυνο να κυκλοφορείς
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #30
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιωργο Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου επιδη δε μπορω να το παω σερβισ ως τη δευτερα ειναι επικινδυνο θεωρεις να κυκλοφωρω??
    Nαι ειναι επικινδυνο διοτι αν φρακαρει το τιμονι ειναι σιγουρη πτωση. Και μιας και ειπες οτι δικαβαλο το κανει λιγοτερο ενισχυει την πεποιθηση μου οτι ευθυνονται τα ρουλεμαν του λαιμου διοτι οταν βαζεις δικαβαλο μετατοπιζεται περισσοτερο βαρος πισω με αποτελεσμα να φορτιζεται λιγοτερο ο μπροστα τροχος που ελεγχεται απο το τιμονι.
    Το Kriss κιολας που εχεις νομιζω εχει μπιλιες και οχι κανονικα ρουλεμαν στο λαιμο οποτε ειναι ακομα πιο πιθανον να εχουν ξεραθει και φαγωθει. Αν φταει εν τελει αυτο και το αλλαξεις βαλε κανονικα ρουλεμαν.
    Τωρα βεβαια ολα αυτα ειναι υποθεσεις και τηλεδιαγνωσεις. Ειναι σοβαρο θεμα για την ασφαλεια σου να κουναει το μηχανακι οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας το συντομοτερο σε μηχανικο.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Την κατσαμε την βαρκα!
    από Firestorm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2008, 21:21
  2. την κατσαμε τη βαρκα???
    από fantacid στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF