Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Κλειδωμα κουλούρας, πάνω σε άλλη κουλούρα

  1. #46
    Προσπαθούμε να βρούμε ποιος ειναι πιο νόμιμος απο τον αλλο. Η κοπέλα θεωρώ οτι αναφέρεται στο ηθικό κομμάτι της υπόθεσης. Ανέφερε οτι δεν ειναι κτήμα της η θεση, ωστόσο θα ήθελε μια συμβουλή ως προς τι πρεπει να κανει για να συνεχίσει να «παρανομεί» στο ίδιο δέντρο. Προφανώς και μπορει να «παρανομήσει» σε διπλανό σημείο του πεζοδρομίου.

    Γνώμη μου ειναι οτι δεν κανεις τιποτα. Οποίος προλαβαίνει θα παρκάρει, μην χαλάς τη ζαχαρένια σου με ανούσια πράγματα.

  2. #47
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maxim46 Προβολή μηνύματος
    Προσπαθούμε να βρούμε ποιος ειναι πιο νόμιμος απο τον αλλο. Η κοπέλα θεωρώ οτι αναφέρεται στο ηθικό κομμάτι της υπόθεσης. Ανέφερε οτι δεν ειναι κτήμα της η θεση, ωστόσο θα ήθελε μια συμβουλή ως προς τι πρεπει να κανει για να συνεχίσει να «παρανομεί» στο ίδιο δέντρο. Προφανώς και μπορει να «παρανομήσει» σε διπλανό σημείο του πεζοδρομίου.

    Γνώμη μου ειναι οτι δεν κανεις τιποτα. Οποίος προλαβαίνει θα παρκάρει, μην χαλάς τη ζαχαρένια σου με ανούσια πράγματα.
    Νόμιμος δεν είναι κανείς.Ούτε λιγότερο,ούτε περισσότερο. Η κοπέλα αναφέρεται στο ηθικό κομμάτι, όταν η ίδια φέρεται "ανήθικα" θεωρώντας πως καβατζώνει αρχικά μια "δημόσια" θέση με τη δική της κλειδαριά μόνο για πάρτη της???
    Σόρυ κοπελιά αλλά μια χαρά σου ξηγήθηκε ο τύπος που σε έγραψε κανονικότατα και πέταξε τη δικιά του κλειδαριά πάνω από τη δική σου...μέχρι να βρεθεί κάποιος ακόμη, να σας γράψει και τους δυο και πάει λέγοντας ...Δυστυχώς κάποιοι δεν καταλαβαίνουν το μέγεθος της μλακίας τους μέχρι αυτή να τους γυρίσει μπούμερανγκ όπως στη δική σου,κατά τη γνώμη μου πάντα,περίπτωση.Θα είχες κάθε δίκιο αν το σημείο που έδενες τη μηχανή σου ήταν ιδιόκτητο(πχ κάγκελο του σπιτιού)και κάθε δικαίωμα να αφήνεις εκεί την κλειδαριά σου.Αφού είναι δημόσιο οφείλεις ξεπαρκάροντας να παίρνεις το λουκέτο σου μαζί.-
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  3. #48
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση.

    Τι μηχανή παρκάρεις εσύ; Μάρκα, μοντέλο, χρονιά.

    Τι μηχανή παρκάρει αυτός; Μάρκα, μοντέλο, χρονιά.
    αυτη την ερωτηση δε τη καταλαβαινω.. τι σημασια μπορει να εχει κατι τετοιο?
    θεωρεις δλδ οτι οποιος εχει μεγαλυτερη, ακριβοτερη, νεοτερη μηχανη εχει περισσοτερα δικαιωματα στο δρομο απ'τους υπολοιπους αναβατες?

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Έτσι είναι, νόμιμος δεν είναι κανείς, αλλά ανήθικα φέρεται ο ένας από τους 2 που πάει και βάζει την μηχανή του εκεί που βλέπει ότι την παρκάρει ο άλλος, πόσο μάλλον στην περίπτωση που πιο δίπλα μπορεί να έχει άλλο δέντρο ή κολόνα χωρίς λουκέτο και πάει λέγοντας. Και δεν μιλάω για ένα ανοιχτό δημόσιο χώρο που εννοείται θα πας να την χώσεις και ας έχει λουκέτο, αλλά σε κάποια γειτονιά που πάνω κάτω ο καθένας ξέρει και βλέπει τις συνήθειες του άλλου.


    Αν ο άλλος δεν έχει ήθος τρόπους συμπεριφοράς και είναι ο κλασικός Μ@λάκας, τραμπούκος, δικομανής Έλληνας που 9 στις 10 φορές παρανομεί αλλά την 1 θυμάται να επικαλεστεί τον Νομοθέτη γιατί έτσι τον συμφέρει θέλοντας να την μπει στον άλλον, ζήτω που καήκαμε. Ένας σωστός και λογικός άνθρωπος θα κοιτούσε πρώτα να έρθει σε συζήτηση με τον άλλο ακόμα και σε συνεννόηση να βάζει πχ την μηχανή τις ώρες που ο άλλος λείπει στην δουλειά και πάει λέγοντας.

    Και επειδή η μοιχεία έχει πάψει να διώκεται ποινικά από το 1982 με νόμο της Κυβέρνησης Παπανδρέου, θα ήταν ηθικό να έρθω να παρκάρω το πουλί μου εκεί που ξέρω και βλέπω ότι το παρκάρεις μόνιμα εσύ βάζοντας ένα μονόπετρο και μια βέρα, σωστά?
    ρητορική η ερώτηση.

  5. #50
    Δε μιλαμε για οποιοδήποτε πράγμα. Μιλαμε για τη γειτονιά. Δεν εξέφρασε παράπονο που πχ πηγα εγω κάποια στιγμή στη ζωή μου και έβαλα τη μηχανή μου εκει. Αυτο προφανώς εχει γίνει πολλές φορές. Δεν ειναι ολα στη ζωή «το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό» γιατι απλά μπορει να το κανει. Γιατι θα βρεθεί κι ενα μικρό ψάρι που κάποια στιγμή θα αρχίσει να βάζει «λουκέτα» και θα στη σπάει. Θα σου ξεφουσκώσει τα λάστιχα, θα σου κανει ζημιά γενικά κι όλο αυτο γιατι πολυ απλά δεν ειναι περισσότερο «ανήθικο» το να προκαλέσεις ζημιά σε κάποιο μοτο που «ανήθικα» ειναι παρκαρισμένο πανω στο πεζοδρόμιο.
    Ειναι ωραίο πράγμα να σου λένε καλημέρα το πρωι κι οχι να αποξενώνονται οι άνθρωποι απο χαζοπαρεξηγησεις. Ετσι θα καταντήσουμε πρωταθλητές του πληκτρολογίου και θα ανταλλάσουμε μηνύματα με τον απέναντι μας μόνο στο «μοτο».
    Στη προκειμένη περίπτωση αν ήμουν ο τυπάς δε θα πήγαινα με τον τσαμπουκά μου να παρκάρω εκει που εχει σημάδια οτι παρκάρει ήδη άλλος, ούτε φυσικά αν ήμουν στη θέση της κοπέλας θα ασχολιόμουν περισσότερο. Αν το σημείο ειναι καλο και προλαβαίνω θα παρκάρω εκει, αν οχι κάπου δίπλα. Στενόμυαλοι υπάρχουν πολλοί, δε θα διευρύνω εγω το μυαλο τους.

  6. #51
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    αυτη την ερωτηση δε τη καταλαβαινω.. τι σημασια μπορει να εχει κατι τετοιο?
    θεωρεις δλδ οτι οποιος εχει μεγαλυτερη, ακριβοτερη, νεοτερη μηχανη εχει περισσοτερα δικαιωματα στο δρομο απ'τους υπολοιπους αναβατες?
    Θυμίζει λίγο ερώτηση asl στα τσατ

  7. #52
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Θυμίζει λίγο ερώτηση asl στα τσατ
    asl! Με πήγες χρόνια πίσω τώρα. IRC, Yahoo Messenger, ICQ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #53
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Και επειδή η μοιχεία έχει πάψει να διώκεται ποινικά από το 1982 με νόμο της Κυβέρνησης Παπανδρέου, θα ήταν ηθικό να έρθω να παρκάρω το πουλί μου εκεί που ξέρω και βλέπω ότι το παρκάρεις μόνιμα εσύ βάζοντας ένα μονόπετρο και μια βέρα, σωστά?
    ρητορική η ερώτηση.
    Respect

  9. #54
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Έτσι είναι, νόμιμος δεν είναι κανείς, αλλά ανήθικα φέρεται ο ένας από τους 2 που πάει και βάζει την μηχανή του εκεί που βλέπει ότι την παρκάρει ο άλλος, πόσο μάλλον στην περίπτωση που πιο δίπλα μπορεί να έχει άλλο δέντρο ή κολόνα χωρίς λουκέτο και πάει λέγοντας. Και δεν μιλάω για ένα ανοιχτό δημόσιο χώρο που εννοείται θα πας να την χώσεις και ας έχει λουκέτο, αλλά σε κάποια γειτονιά που πάνω κάτω ο καθένας ξέρει και βλέπει τις συνήθειες του άλλου.


    Αν ο άλλος δεν έχει ήθος τρόπους συμπεριφοράς και είναι ο κλασικός Μ@λάκας, τραμπούκος, δικομανής Έλληνας που 9 στις 10 φορές παρανομεί αλλά την 1 θυμάται να επικαλεστεί τον Νομοθέτη γιατί έτσι τον συμφέρει θέλοντας να την μπει στον άλλον, ζήτω που καήκαμε. Ένας σωστός και λογικός άνθρωπος θα κοιτούσε πρώτα να έρθει σε συζήτηση με τον άλλο ακόμα και σε συνεννόηση να βάζει πχ την μηχανή τις ώρες που ο άλλος λείπει στην δουλειά και πάει λέγοντας.

    Και επειδή η μοιχεία έχει πάψει να διώκεται ποινικά από το 1982 με νόμο της Κυβέρνησης Παπανδρέου, θα ήταν ηθικό να έρθω να παρκάρω το πουλί μου εκεί που ξέρω και βλέπω ότι το παρκάρεις μόνιμα εσύ βάζοντας ένα μονόπετρο και μια βέρα, σωστά?
    ρητορική η ερώτηση.
    Καταρχήν το παράδειγμά σου είναι λίγο-πολύ άκυρο μιας και στην περίπτωση του πουλιού σου θα έχει λόγο και το ίδιο το "πάρκινγκ" για το αν τελικά θα "παρκάρεις" ή όχι...
    Ανήθικο είναι το να "καβατζώνεις" κάτι που δε σου ανήκει...και αυτό το ξεκίνησε η κοπελιά αφήνοντας το λουκέτο της στο δέντρο ακόμη κι όταν έφευγε θεωρώντας πως μόνο αυτή έχει δικαίωμα να παρκάρει εκεί.
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  10. #55
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Επίσης δεν έχουμε θίξει κάτι ακόμα. Ο νέος κουλουράς είναι αγοραστής διαμερίσματος στην πολυκατοικία που έχει μπροστά της το δέντρο. Η κοπέλα έχει ιδιόκτητο διαμέρισμα στο όνομά της;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmu Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν το παράδειγμά σου είναι λίγο-πολύ άκυρο μιας και στην περίπτωση του πουλιού σου θα έχει λόγο και το ίδιο το "πάρκινγκ" για το αν τελικά θα "παρκάρεις" ή όχι...
    Ανήθικο είναι το να "καβατζώνεις" κάτι που δε σου ανήκει...και αυτό το ξεκίνησε η κοπελιά αφήνοντας το λουκέτο της στο δέντρο ακόμη κι όταν έφευγε θεωρώντας πως μόνο αυτή έχει δικαίωμα να παρκάρει εκεί.
    Δηλαδή δεν είναι ανήθικο να πας με μια αρραβωνιασμένη-παντρεμένη κοπέλα ασχέτως αν επιθυμεί διακαώς να γίνει< το πάρκινγκ σου>

  12. #57
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή δεν είναι ανήθικο να πας με μια αρραβωνιασμένη-παντρεμένη κοπέλα ασχέτως αν επιθυμεί διακαώς να γίνει< το πάρκινγκ σου>
    Για εσένα που θα πας,όχι.Για αυτή που το επιθυμεί διακαώς, πολύ...

    ps:Έχετε μπλέξει τις "κουλούρες" ορισμένοι...
    Τελευταία τροποποίηση από Jimmu; 03/02/2019 στις 22:32.
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  13. #58
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επίσης δεν έχουμε θίξει κάτι ακόμα. Ο νέος κουλουράς είναι αγοραστής διαμερίσματος στην πολυκατοικία που έχει μπροστά της το δέντρο. Η κοπέλα έχει ιδιόκτητο διαμέρισμα στο όνομά της;
    Ε, και; δεν ανήκει στην πολυκατοικία και κατ επέκτασιν στα όποια διαμερίσματα, ούτε το δέντρο ούτε το πεζοδρόμιο... Όταν έμενα στο σπίτι της πρώην μου (ιδιόκτητο) επί 20+ χρόνια πάντα πάρκαρα πλησίον της εισόδου της (το πεζοδρόμιο έχει πλάτος 3 μέτρα) και το έδενα στα κάγκελα. Ήρθε ενοικιαστής με σκούτερ και το εβαλε στην θέση αυτή. Πήγα και του εξήγησα όμορφα ότι είμαι ιδιοκτήτης, ότι παρκάρω εκεί χρόνια και να το βάλει πιο πίσω από το δικό μου, και αυτό ήταν όλο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Το πιο πιθανο ειναι να μην εχει παρει καν χαμπαρι ο τυπος οτι παρκαρε αλλο μηχανακι εκει
    Βρηκε δεντρο ελευθερο και το εβαλε.

    Μίλα του. Αμα τα βρείτε, καλώς. Άμα τη βρείτε, καλύτερα. ΑΝ δεν βρείτε τίποτα, βρες αλλο δεντρο να βρεις την ησυχια σου.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  15. #60
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επίσης δεν έχουμε θίξει κάτι ακόμα. Ο νέος κουλουράς είναι αγοραστής διαμερίσματος στην πολυκατοικία που έχει μπροστά της το δέντρο. Η κοπέλα έχει ιδιόκτητο διαμέρισμα στο όνομά της;
    Για να καταλάβω, οι ιδιοκτήτες έχουν δικαιώματα και επί της δημόσιας περιουσίας?

    Είμαι ενοικιαστης. ΌΛΟΙ γύρω μου είναι ιδιοκτήτες.
    Μου πήρε αρκετό χρόνο να καταλάβουν ότι δεν είναι έτσι.
    Βέβαια τώρα όταν περνάω, κλείνουν στη γειτονιά παντζούρια κουρτίνες παράθυρα και μπαλκονοπόρτες,
    κρύβονται τα παιδιά στις πιλοτες, τα σκυλιά μαζεύουν την ουρά και σκυβουν σεβασμια το κεφαλι, μανιατισσες μαυροφορεμενες μου κάνουν βουντού στο σταυροδρόμι τις νύχτες με ολογιομο φεγγάρι,
    αλλά το point, το πιάσανε.
    You don't mess with the zoohan.
    Ελλάδαρα.....

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ασελγειστε πανω σε ενα Vtr 1000 '98..
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 14:00
  2. Γυναίκα Πάνω σε Μηχανή (Ποιος είναι ο φονιάς)
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 20:44
  3. Χρωμα βαφης πανω σε μηχανη
    από ea6gka στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 00:53
  4. Σκουτερακι πανω σε περιπολικο!!
    από GTZ750 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2005, 17:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF