Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Σασμαν παπιού θεματακια

  1. #16
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος


    Να το κοιταξεις αυτο (μαζι με την βιδα που ειναι συμπλεκτης) φιλαρακι, μην το αφήσεις..
    Φίλε oldman επειδή η εμπειρία σου είναι ανεκτίμητη τι μπορώ να κοιτάξω ΠΡΙΝ φτάσουμε να λύσουμε μοτέρ...
    Η να το θέσω πιο σωστά ποιά βήματα πρέπει να ακουληθούν και τί να αποκλειστεί (βήμα το βήμα) πριν φτάσουμε να ανοίξουμε μοτέρ (φυσικά σε αντιπροσωπεία μιας και το συγκεκριμένο ακόμα και για τακάκια εκεί πάει και ας του πιάνουν τον πισινό)

  2. #17
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Φίλε oldman επειδή η εμπειρία σου είναι ανεκτίμητη τι μπορώ να κοιτάξω ΠΡΙΝ φτάσουμε να λύσουμε μοτέρ...
    Η να το θέσω πιο σωστά ποιά βήματα πρέπει να ακουληθούν και τί να αποκλειστεί (βήμα το βήμα) πριν φτάσουμε να ανοίξουμε μοτέρ (φυσικά σε αντιπροσωπεία μιας και το συγκεκριμένο ακόμα και για τακάκια εκεί πάει και ας του πιάνουν τον πισινό)
    Λες να πιάνουν τα γλυκόλογα και μάλιστα Παρασκευή ξημερώματα;;;;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Φίλε oldman τι μπορώ να κοιτάξω ΠΡΙΝ φτάσουμε να λύσουμε μοτέρ...
    Φίλε TsoliaGR, η απαντηση μου αφορουσε αποκλειστικα στον γραφοντα αυτα τα πραγματα (απο πλευρας ύφους και ανατριχιαστικων παραλογισμών..)

    Τωρα, εφόσον ειδες σημαντική βελτιωση και το προβλημα παραμενει μόνο σε μια συγκεκριμενη ταχύτητα, μαλλον ειναι ειναι πρόβλημα ρυθμισης..
    (ισως με καποια επιπλεον μικρορύθμιση να μικροβελτιωνόταν κι αλλο η κατασταση αλλα με το ρισκο να έχεις φερει οριακα τις ταχυτητες που τωρα δουλευουν καλα..)

    Άποψη μου ειναι ότι, αν επιμενεις να δουλευουν ολα ρολοϊ, δεν το γλυτωνεις το ανοιγμα του μοτερ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Φίλε TsoliaGR, η απαντηση μου αφορουσε αποκλειστικα στον γραφοντα αυτα τα πραγματα (απο πλευρας ύφους και ανατριχιαστικων παραλογισμών..)

    Τωρα, εφόσον ειδες σημαντική βελτιωση και το προβλημα παραμενει μόνο σε μια συγκεκριμενη ταχύτητα, μαλλον ειναι ειναι πρόβλημα ρυθμισης..
    (ισως με καποια επιπλεον μικρορύθμιση να μικροβελτιωνόταν κι αλλο η κατασταση αλλα με το ρισκο να έχεις φερει οριακα τις ταχυτητες που τωρα δουλευουν καλα..)

    Άποψη μου ειναι ότι, αν επιμενεις να δουλευουν ολα ρολοϊ, δεν το γλυτωνεις το ανοιγμα του μοτερ..
    Άρα πάει για πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη...Διότι είμαι την άποψης οτι πρέπει ΟΛΑ να δουλεύουν ρολόι μιας και στις 2 ρόδες κάθε δευτερόλεπτο διακυμβεύεται η ζωή μας.
    Η αλήθεια είναι πως σε άλλη ταχύτητα πλέον δεν το βλέπω αλλά κάτι ακούω απο το μηχανάκι...σαν ....να δουλεύει λίγο ξερά το μοτέρ;Σαν να μην έχει λάδια ενώ έχει;Σπάω το κεφάλι μου...
    Σε τρεις άσχετους μεταξύ τους μηχανικούς που το πήγα να το ακούσουν μου είπαν δεν είναι κάτι έτσι δουλεύει...αλλά εμένα δεν μου αρέσει.Θα δοκιμάσω να πάω και απο κάποια χονδα μαζί με τον ιδιοκτήτη και θα δούμε...
    Όμως είμαι σίγουρος οτι το μοτέρ ΔΕΝ λειτουργεί σωστά...Δεν μπορεί να κάνει έτσι ένα χόντα όσο και να διαρρυγνύουν τα ιμάτια τους...Είναι πολύ περίεργο...

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Ιnnova και supra x που έχουν περάσει από τα χέρια μου το κάνανε αυτό όταν αρχίζανε να παλιωνουν τα λάδια (μετά τα 1800με 2000) χλμ. Δεν ήταν ιδιαιτερα ενοχλητικό η επικινδυνο. Πολλές φορές έφταιγα και εγώ που κουμπονα τις ταχύτητες βιαστικά χωρίς να κλείσω τελείως το γκάζι. Στο καινούργιο supra όταν ρώτησα τον μηχανικό αν ήθελε ρύθμιση ο συμπλέκτης μου απάντησε να το αφήσω να κάνει χιλιομετρα γιατί ειναι πολύ πιθανόν να έρθει μόνο του στην πορεία. Έχω κάνει 8κ κι συνεχίζει να το κάνει όταν το μηχανάκι γράφει 2κ από την αλλαγή λαδιών. Γενικότερα από ότι έχω καταλάβει αυτοί οι μικροί κινητήρες της honda είναι ιδιαίτεροι ευαίσθητοι στην ποιότητα των λαδιών. Μετά τα 2κ με τα ίδια λάδια αρχίζεις και παρατηρείς ότι η λειτουργία τους γίνεται ολο και περισσότερο τραχειά. Δεν το ψάχνω περισσότερο . Αν έχεις περισσότερες απαιτήσεις από τέτοιου είδους κιβώτια πιστεθω ότι καλό είναι να αλαξεις κατηγορία και να πηγαίνεις σε δικυκλα με χειροκίνητο συμπλέκτη.

  6. #21
    Δεν νομίζω οτι πρεπει να πας σε άνοιγμα μοτέρ(!). Φαντάζομαι μιλάς για το καπάκι που ειναι οι δίσκοι με το φυγοκεντρικο, οχι πράγματι λύσιμο μοτέρ για να παρεις το σασμάν στα χέρια, αυτο δεν συζητιέται.
    Για εμενα ξαναδοκιμάζεις να παίξεις με τη βίδα του συμπλέκτη στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής, δοκίμασε κι ενα λαδακι που δουλευει καλύτερα στις πιο ψηλές θερμοκρασίες (πχ10w40) και κάνε συχνότερες αλλαγές λαδιού.
    Δε θυμαμαι το wave να εχει κι απο τα καλύτερα σασμάν, 1η βάζεις, αμα δεν εχει δουλέψει για πολυ ωρα, και σε ακούει και ο 90ρης βαρήκοος παππούς που μένει 3 τετράγωνα πιο κατω! Καλά μόλις κουμπώσεις 2α σου πετάνε γλάστρες οι νυκοκυρες απο τα μπαλκόνια για διατάραξη κοινής ησυχίας!
    Το μηχανάκι ειναι σχεδόν καινουριο, δε βρίσκω λόγο να το πειράξεις παραπάνω!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 21:17
  2. Περί δίσκων σασμαν
    από ksns στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 09:18
  3. Νέο Ζ ... εχω πρόβλημα σασμάν?
    από vakou στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 15:30
  4. ducati 748 προβλημα σασμαν?
    από koursaros7 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2005, 21:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF