Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Αγορα πρωτης μηχανης

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    καποιοι ξεκίνησαν με ΧΤ250 και μετα NSR250 και μετα παπι. δεν εχει να λεει. το μυαλό ειναι αυτο που οριζει το γκαζι. αντε το πολυ πολυ να φαει 1-2 καπακια στην εκκίνηση. οποιος εχει στοιχειώδη αυτοσυντήρηση και λιγο μυαλό θα ζήσει.


    φιλε μην μασας το λεω συνέχεια
    Busa και Survival of the Fittest (~Herbert Spencer)
    -------------------------------------------------------------------------
    Με συνχωρεις...μιλας για επικυνδυνα πραγματα...διαφωνω καθετα!
    Το να φαει καπακια...τι ειναι??
    Δεν ειναι κασκαντερ ο ανθρωπος...και αν μεινει χτυπα ξυλο εκει?
    μετα ?
    Απλα καποια πραγματα επειδη τα εχουμε συνηθισει εμεις..δεν παει να πει οτι ειναι και ευκολο για αλλους!
    και οσο για την αυτοσυντηρηση....νεο παιδι...μολις καταλαβει λιγο οτι το'χει...ξεχασε το μετα

  2. #32
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ωραιο μηχανακι το LC4 αλλα αντεδεικνυται πληρως για τοσο αρχαριους.
    Ή θα σε στειλει αδιαβαστο ή θα σου χαλασει πριν προλαβει να σε στειλει αδιαβαστο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    =================================
    Μιλας μονο με τα δικα σου δεδομενα!
    Και οντως για σενα μπορει να ειναι κατι πολυ απλο και να το βλεπεις ετσι!
    Εαν πραγματικα εσυ το μπορεις...και μπραβο σου...σκεψου οτι δεν εχουν ολοι την δικη σου αντιληψη και την δικη σου οδηγικη ικανοτητα
    ...οποτε καλο θα ηταν να παει στα πιο ''ησυχα'' οντας νεος στο δικυκλο!
    Μην το εχουμε και τυψεις.....
    Αληθεια τι ηλικια εχεις..και τι οδηγας ?
    Με ποιανου δηλαδή τα δεδομένα θα μιλήσω με ενος ανθρώπου που δεν τον ξέρω καν?Δεν του πα να πάρει zx14r καινούριο,συναίνεσα στο συγκεκριμένο
    μηχανάκι.Είναι μεν δυνατό αλλά είναι ελαφρύ,μπορεί να βρει φτηνο μετάχειρο και δεν μαζεύει περισσότερα χιλιόμετρα απο όσα θα μάζευε ένα ninja 300 η ένα κτμ 390.
    Γιατί να δώσει 2000 με 2500 να πάρει ένα μοτοσικλέτάκι 125 με 250 κυβικά και μετα να το βάλει πωλητήριο και να περιμένει πότε θα πωληθεί και αν θα πωληθεί για
    να πάρει το μηχανάκι που γουστάρει?Για μένα αν το πάει αργα και προσεκτικά δεν θα έχει πρόβλημα,τώρα αν αν θα φαέι τούμπα,θα φάει,όλοι φάγαμε.
    Ας βγεί ένας με εμπειρία πάνω απο μια 10 ετία με μοτοσικλέτα και ας πέι ότι δεν έπεσε ποτε έστω και στατικός.
    Για την απορία σου τώρα είμαι 35 και οδηγώ ένα μονστερ 696.Σε κάλυψα?

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    -------------------------------------------------------------------------
    Με συνχωρεις...μιλας για επικυνδυνα πραγματα...διαφωνω καθετα!
    Το να φαει καπακια...τι ειναι??
    Δεν ειναι κασκαντερ ο ανθρωπος...και αν μεινει χτυπα ξυλο εκει?
    μετα ?
    Απλα καποια πραγματα επειδη τα εχουμε συνηθισει εμεις..δεν παει να πει οτι ειναι και ευκολο για αλλους!
    και οσο για την αυτοσυντηρηση....νεο παιδι...μολις καταλαβει λιγο οτι το'χει...ξεχασε το μετα
    τοτε θα πρέπει να πάρει 50αρι με cbs abs και οτι σκατα ηλεκτρονικό αλλο θες και υπάρχει.

    μας εχει φαει το δηθεν σωστο. ας πάρει οτι θελει. αμα παρει δυνατό μηχανάκι θα πεθάνει αν παρει παπι παλι θα πεθανει το μυστικό ειναι να προσέχει, το θεμα δεν ειναι τι μηχανή να παρει για αρχάριος το θεμα ειναι να εχει μυαλο γιατι και με πατινι μπορεις να φας τα μουτρα σου και να μεινεις στον τοπο.

    οτι λοιπόν κιαν παρει το ζητουμενο ειναι να βαζει παντα το κρανος του και οσο ποιο πολυ και σωστό εξοπλισμό, να οδηγάει πάντα αμυντικά και να εχει το νου του σε 100 μαλάκες που βλεπει και άλλους 300 που τον περιμένουν πισω απο την γωνια.

    και επικίνδυνο ειναι να βάζουμε ταμπέλα και να συνδυάζουμε τα μηχανάκια με την εμπειρία. τα περισσότερα τροχαία εχουν γινει απο κατι τυπους που ειχαν εμπειρία και 100 μέτρα απο το σπιτι τους γιατι εκει ένιωθαν "ασφαλείς"

    εδω λοιπον ειμαστε για να του εξηγήσουμε αφου δεν ξερει τι σημαινει το ενα μηχανάκι σε σχεση με ενα αλλο. τι ειναι ο εξοπλισμός, τι ειναι η δύναμη, η ροπή κτλπ κτλπ και οχι να ταυτίζουμε μοτο με ηλικία ή εμπειρία

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Για την απορία σου τώρα είμαι 35 και οδηγώ ένα μονστερ 696.Σε κάλυψα?
    Τι ζωδιο εισαι και απο ποια μερια τη βαζεις στο καβαλο;
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 07/02/2019 στις 23:11.

  6. #36
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    και επικίνδυνο ειναι να βάζουμε ταμπέλα και να συνδυάζουμε τα μηχανάκια με την εμπειρία. τα περισσότερα τροχαία εχουν γινει απο κατι τυπους που ειχαν εμπειρία και 100 μέτρα απο το σπιτι τους γιατι εκει ένιωθαν "ασφαλείς"
    Εδώ συμφωνούμε.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εδω λοιπον ειμαστε για να του εξηγήσουμε αφου δεν ξερει τι σημαινει το ενα μηχανάκι σε σχεση με ενα αλλο. τι ειναι ο εξοπλισμός, τι ειναι η δύναμη, η ροπή κτλπ κτλπ και οχι να ταυτίζουμε μοτο με ηλικία ή εμπειρία
    Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ, στο δεύτερο διαφωνώ. Ο κανόνας λέει ότι ο άπειρος και πιο ανώριμος κινδυνεύει περισσότερο όταν βρεθεί με δύναμη στα χέρια του, διότι δεν ξέρει πότε να τη χρησιμοποιήσει και πώς να την ελέγξει όταν τα βρεθεί προ εκπλήξεως. Φυσικά υπάρχουν πολλά παραδείγματα νέων που δείχνουν μεγάλη ωριμότητα για την ηλικία τους, αλλά δεν μπορούμε να σταθούμε σε αυτά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dios231 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουργιος στο φορουμ οποτε σορυ αμα εχω γραψει σε λαθος μερος την ερωτηση μου η αμα εχουν γινει παρομοιες ερωτησεις στο παρελθον.

    μπαινω κατευθειαν στο ψητο. Ειμαι 25 χρονων και δεν εχω οδηγησει μηχανη ποτε ξανα στη ζωη μου. Οδηγαω αυτοκινητο απο τα 18. εχω ειδει αυτοκινητο και θελω να παρω μια μηχανη κυριως για βολτες και για δευτερο μεσο.

    θελω να παρω μια κτμ 640 επειδη αυτη μου αρεσει και πιστευω ταιριαζει περισσοτερο στα γουστα μου. Η ερωτηση μου ειναι , πιστευεται ειναι υπερβολη μια αγορα τετοιου κυβισμου για πρωτο μηχανακι?? γενικα εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου και πιστευω οτι δεν θα μου παρει πολυ καιρο να τη συνιθησω. επισης τα λεφτα μου δεν επαρκουν ωστε να ξεκινησω με κατι μικροτερο και στο μελλον να ανεβω στα κυβικα, ασε που το θεωρω και λιγο ταλαιπορια ολο αυτο.

    καθε γνωμη δεκτη. σας ευχαριστ
    640 για οικονομια δεν πηρε κανεις φιλε.

  8. #38
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ρε παιδια σοβαρευτειτε! Δεν ειναι μονο τα αλογα ή η τελικη. Ειναι δυνατον να προτεινουμε lc4 παλιο σε ανθρωπο που δεν εχει οδηγησει ουτε σκουτερ και σκεφτεται για πρωτη μηχανη;
    Καταρχην ειναι αναξιοπιστα και ευαισθητα, τουτεστιν χρειαζονται και ιδιαιτερη μεταχειρηση οσο το εχεις και καλο μηχανικο να τα ξερει και εμπειρο ανθρωπο στην αγορα μεταχειρισμενου για να βρει σωστο τετοιο μηχανακι. Σπανιζουν! Τα περισσοτερα ειναι σκισμενα ή κανιβαλισμενα.
    Ειναι μεγαλα μονοκυλινδρα με μοτερ για αποδοση, οχι ανεση, τουτεστιν φουλ κραδασμοι, μπολικη και αποτομη ροπη, ευκολο να σκορτσαρει.
    Δεν οδηγουνται ραθυμα ουτε σε σταθερους χαλαρους ρυθμους. Ο κινητηρας δεν εχει σχεδιαστει για κατι τετοιο. Για γκαζι-φρενο ειναι, σωστο ζεσταμα και καλη, συχνη συντηρηση. Επισης με τη θεση οδηγησης που εχει σε πριζωνει να το οδηγεις επιθετικα συνεχεια. Το γκαζι του ειναι μπολικο και σχετικα αποτομο και δεν ειναι ευκολο σε αρχαριο (τι αρχαριο βασικα, το παλικαρι δεν ξερει ουτε να χρησιμοποιει συμπλεκτη σε μηχανη) να το κρατησει σταθερο.
    Βασικα αμα κατσω να σκεφτομαι θα γραψω βιβλιο ολοκληρο για το γιατι δεν κανει για πρωτη μηχανη σε πληρως αρχαριο.
    Ελεος παιδια, σοβαρευτειτε!

    edit: Ασε που ειναι πανυψηλο και αμα χωθει σε κανα ανηφορικο στενο και θελει να κανει αναστροφη ή να παρκαρει θα σαβουριαστει.


    υ.γ. Εκτος αν μας τρολαρει οποτε Hayabusa παρε φιλε ή V-Strom!
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #39
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ο μόνος λόγος που θα σου έλεγα να μην το πάρεις είναι ότι τα συγκεκριμένα είναι ''αναξιόπιστα'' ειδικά στα χέρια αναβάτη που δεν ξέρει πως να του φερθεί.Π.χ το είχε πάρει κολλητός μου επειδή απλά του άρεσε αλλά άσχετος με μηχανάκια,απλά τα οδηγούσε,αποτέλεσμα;Το lc4 σαπίζει στην αυλή του με 10 προβλήματα.Επίσης συμφωνώ ότι παρόλη την γκαύλα εμφάνιση του είναι σχετικά άγριο μοτέρ για εντελώς πρωτάρη.
    Αν θέλεις μεγάλη μότο προτίμησε ένα χτ600,ένα kle 500,μια bmw f650,ένα Aprilia Pegaso,κάτι τέτοιο.Δεν θα σου φανούν λίγα τα γκάζια τους.
    Βέβαια έγραψες ''οκ παιδια το ενιωσα. θα παω για αρχη να βγαλω ενα διπλωμα πρωτα να δω εστω πως ειναι να καβαλας ενα μηχανακι και ξανα βλεπω μετα τι μηχανακι θα παρω. σας ευχαριστω ολους '' οπότε ίσως γράφουμε άδικα
    porca miseria.

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Είπαμε να τον αλατίσουμε και κατέληξε παστό το παλικάρι
    Οκ νομίζω το πήρε το μήνυμα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Θα συνιστούσα όταν προτείνετε μηχανή σε 100% άπειρο άτομο να σκέφτεστε ότι δίνεται πρώτη μηχανή στον γιό ή στην κόρη σας.

    Τώρα εγώ απο το SH300 που πήγα στο MT07 βρίσκω το γκάζι του πολύ δυνατό και άνετα θα έβγαζα 200 κυβικά (CB500X/F).
    Σίγουρα δε θα μου λείψουν ειδικά σε naked μηχανή που >120χλμ/ώρα είναι λίγο/πολύ μαρτύριο.

    Αν έβαζα διπλό και είχα ανεμοκάλυψη για μεγαλύτερες ταχύτητες ΟΚ.

    Θα πρότεινα κάποιο απο τα CB500X/F ή και το BMW G650GS (αλλά νομίζω βγάζει προβλήματα?).
    (Μαζί με τις πιο "ήπιες" προτάσεις που έχουν ήδη γίνει)

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Εγω παλι λεω το εξης.. Μπαινει ο νεανιας και λεει: "Ειδα το ΚΤΜ, το θελω το ποθω, αν και δεν εχω ιδεα απο μοτοσακα". Εγω λοιπον λεω, πανε παρ'το απλα να ξερεις οτι.

    - Τα περισσοτερα που κυκλοφορουν ειναι παλια, εχουν περασει απο αρκετα χερια λογικα και ισως εχουν βιαστει ανελεητα.
    - Δεν ειναι φτιαγμενο να σερνεται, ειναι τερμα στους κραδασμους και σκορτσαρει χαμηλα οποτε δεν ειναι για ραθυμες βολτες με το σπλαχνο.
    - Φημες λενε οτι οσο περισσοτερο το πατας στο λαιμο τοσο λιγοτερα προβληματα θα σου βγαλει.. οσο πιο μαλακα το πας τοσο περισσοτερο θα δακριζει..
    - Θελει σωστο μαστορα και τακτικη, σωστη συντηρηση.
    - Ειναι εθιστικο και σε βαζει σε μια κατασταση να θες συνεχως να πηγαινεις επιθετικα.
    - Ειχα ενα φεγγαρι ενα μαυρο (το γρηγορο) και δεν κατεβαινα απο το μηχανακι μεχρι να αδειασει απο καυσιμο. Ηταν απο τις πιο ευτυχισμενες εποχες της ζωης μου.
    - Δεν κανει για ολους.

    Η λογικη λεει οτι ξεκινας συντηρητικα και ανεβαινεις σιγα σιγα αφου αποκτησεις εμπειρια.

    Βγαλε διπλωμα, παρε εξοπλισμο και κανε οτι σε φωτισει ο θεος.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #43
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Αναφέρετε τρία άτομα στο νήμα ότι το KTM 640 θέλει ειδικό χειρισμό, διαφορετικά βγάζει περισσότερα προβλήματα. Ποιος είναι ο ειδικός χειρισμός;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #44
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Μόνο γκάζι παντού.

  15. #45
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    κατα προτιμηση σουζαριστος για να τραβαει καλυτερα η τρομπα λαδιου
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF