Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Δεν παίρνει μπρος η μίζα μετά από άμεση επανα-λειτουργία

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2015
    Μηνύματα
    12

    Δεν παίρνει μπρος η μίζα μετά από άμεση επανα-λειτουργία

    Χαίρεται, έχω ένα honda cbf 125 και τώρα τελευταία μου βγάζει το εξής πρόβλημα. Η μίζα παίρνει κανονικά μπρος αφού έχει μείνει σβηστός ο κινητήρας για κάποιες ώρες. Αν αφού πάρω τη μηχανή, χρειαστεί να κάνω μια σύντομη στάση και προσπαθήσω να το ξαναβάλω μπρος , δεν παίρνει με τίποτα. Θα πρέπει να μείνει για 3-4 ώρες σβηστό για να ξαναπάρει.

    Η αλήθεια είναι οτι το είχα αφήσει για 20 μέρες χωρίς να το βάλω μπρος, και μπορεί να έχει να κάνει και με αυτό, όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίρνει μπρός άμα μείνει ανενεργό.
    Επίσης η μπαταρία είναι αγορασμένη πρόσφατα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Διευκρίνισε τι κάνει όταν λες ''δεν παίρνει μπροστά''.

    Δεν κάνει τίποτα, δεν γυρνάει, δεν ακούγεται καν ρελέ, σαν να μην πατάς το κουμπί;

    Ακούγεται το ρελέ να κάνει κλικ και μίζα τίποτα;

    Γυρνάει η μίζα αλλά ξεψυχισμένα;

    Γυρνάει η μίζα κανονικά με όλη της την ταχύτητα αλλα ο κινητήρας δεν ξυπνάει;

    Άλλη κατάσταση;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2015
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Διευκρίνισε τι κάνει όταν λες ''δεν παίρνει μπροστά''.

    Δεν κάνει τίποτα, δεν γυρνάει, δεν ακούγεται καν ρελέ, σαν να μην πατάς το κουμπί;

    Ακούγεται το ρελέ να κάνει κλικ και μίζα τίποτα;

    Γυρνάει η μίζα αλλά ξεψυχισμένα;

    Γυρνάει η μίζα κανονικά με όλη της την ταχύτητα αλλα ο κινητήρας δεν ξυπνάει;

    Άλλη κατάσταση;
    Όντως δεν το διευκρίνισα, γυρνάει η μίζα, ακούγεται κανονικά ο ήχος, αλλά δεν ξυπνάει ο κινητήρας. Στο τσακ είναι να πάρει και δεν παίρνει μπροστα. Κάποιες φορές μετα από πολλές προσπάθειες παιρνει μπροστά. Άλλες παίρνει στιγμιαία και σβήνει και άλλες μετα απο προσπάθειες εξασθενεί και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    τσεκαρε το τσοκ πρωτα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Σέρβις βαλβίδες, φίλτρο αέρα, μπουζί, καθαρισμός συστήματος τροφοδοσίας, πόσα χιλιόμετρα-χρόνο έχει που έκανε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2015
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σέρβις βαλβίδες, φίλτρο αέρα, μπουζί, καθαρισμός συστήματος τροφοδοσίας, πόσα χιλιόμετρα-χρόνο έχει που έκανε;
    Έχει 38.000 χιλιόμετρα

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nnikkos Προβολή μηνύματος
    Έχει 38.000 χιλιόμετρα
    και?? έχεις αλλάξει μόνο μπαταρία σε αυτά τα 38.000 ?
    Μάλλον τροφοδοσία μετά απο τόσες μέρες ακινησία

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Πολλά είναι. Παραπάνω από πολλά.

    Ένα καλό απορύθμισμα στο διάκενο των βαλβίδων, ένα πανβρώμικο φίλτρο αέρα και μπουζί με τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα, βρώμικος αυλός εισαγωγής, αρκεί και περισσεύει να μην σου παίρνει μπροστά όταν ζεσταθεί.

    Καλό θα ήταν, εκτός και επικουρικά της όποιας λύσης στο πρόβλημα, να κάνεις ΠΛΗΡΕΣ σέρβις.

    Τώρα, το πρόβλημα μπορεί να είναι συνδυασμός πραγμάτων που έχουν προκύψει από την καθυστέρηση του σέρβις, μπορεί να είναι κάτι άλλο συγκεκριμένο π.χ. φθορά στην αντλία βενζίνης ή στο σύστημα παραγωγής ρεύματος (γεννήτρια-ανόρθωση), και θέλει επιπλέον ψάξιμο να βρούμε τι είναι.

    Πρόσεξα ότι λες, άλλαξα πρόσφατα μπαταρία. Τι σου έκανε και την άλλαξες; Ρωτάω γιατί ίσως εκεί κρύβεται ένα έλατ... εεε κάποιο πιθανό πρόβλημα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2015
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πολλά είναι. Παραπάνω από πολλά.

    Ένα καλό απορύθμισμα στο διάκενο των βαλβίδων, ένα πανβρώμικο φίλτρο αέρα και μπουζί με τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα, βρώμικος αυλός εισαγωγής, αρκεί και περισσεύει να μην σου παίρνει μπροστά όταν ζεσταθεί.

    Καλό θα ήταν, εκτός και επικουρικά της όποιας λύσης στο πρόβλημα, να κάνεις ΠΛΗΡΕΣ σέρβις.

    Τώρα, το πρόβλημα μπορεί να είναι συνδυασμός πραγμάτων που έχουν προκύψει από την καθυστέρηση του σέρβις, μπορεί να είναι κάτι άλλο συγκεκριμένο π.χ. φθορά στην αντλία βενζίνης ή στο σύστημα παραγωγής ρεύματος (γεννήτρια-ανόρθωση), και θέλει επιπλέον ψάξιμο να βρούμε τι είναι.

    Πρόσεξα ότι λες, άλλαξα πρόσφατα μπαταρία. Τι σου έκανε και την άλλαξες; Ρωτάω γιατί ίσως εκεί κρύβεται ένα έλατ... εεε κάποιο πιθανό πρόβλημα.
    Α συγνώμη κατάλαβα οτι με ρώτησες πόσα χιλιόμετρα έχει γενικά... Του είχα κάνει σέρβις πριν 6-7 χιλιάδες χιλόμετρα. Εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί να του αλλάξω. Θα τα τσεκάρω αυτά που μου είπες, είδα και κάτι βιντεο στο Youtube για να καταλάβω πως, και αμα δεν τα καταφέρω , αναγκαστικά δεν το αποφεύγω το γενικό σέρβις.
    Άλλαξα μπαταρία γιατί έπαιρνε μπρος μόνο με σύνδεση καλωδίων με αυτοκίνητο. Επίσης είχα τσεκάρει και τα βολτ και δεν τα είχα βρει σωστα.
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nnikkos Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι οτι το είχα αφήσει για 20 μέρες χωρίς να το βάλω μπρος, και μπορεί να έχει να κάνει και με αυτό, όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίρνει μπρός άμα μείνει ανενεργό.
    Γιατι η βενζινη είναι πτητικη..
    (κοινως, οι καυσιμοι υδρογονάθρακες της την κανουν για μερη πιο φιλικα προς αυτους - και μεταξυ μας, κι εσυ το ιδιο θα εκανες αντι να καθεσαι να περιμενεις να σε καψουν..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Γιατι η βενζινη είναι πτητικη..
    (κοινως, οι καυσιμοι υδρογονάθρακες της την κανουν για μερη πιο φιλικα προς αυτους - και μεταξυ μας, κι εσυ το ιδιο θα εκανες αντι να καθεσαι να περιμενεις να σε καψουν..)
    Υποθέτουμε ότι ένα CBF125 έχει ιντέξιο ή καΛμπυρατέρ ή τραβάμε τη σκανδάλη και όποιον πάρει ο χάρος;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Υποθέτουμε ότι ένα CBF125 έχει ιντέξιο ή καΛμπυρατέρ ή τραβάμε τη σκανδάλη και όποιον πάρει ο χάρος;
    Απο μένα όποιον πάρει ο Χάρος μετά απο 20 μέρες ακινησία και απλό σερβίς μετά από 30000 χλμ. Με την σειρά :Αντλία βενζίνης (έχουν κάπιο θέμα εκεί), ιντεκσιο ή καρμπ που μάλλον δεν έχει.

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Απο μένα όποιον πάρει ο Χάρος μετά απο 20 μέρες ακινησία και απλό σερβίς μετά από 30000 χλμ. Με την σειρά :Αντλία βενζίνης (έχουν κάπιο θέμα εκεί), ιντεκσιο ή καρμπ που μάλλον δεν έχει.
    Ρητορική ήταν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ρητορική ήταν.
    εγώ νόμιζα επαγωγική μέθοδος

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nnikkos Προβολή μηνύματος
    Άλλαξα μπαταρία γιατί έπαιρνε μπρος μόνο με σύνδεση καλωδίων με αυτοκίνητο. Επίσης είχα τσεκάρει και τα βολτ και δεν τα είχα βρει σωστα.
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
    Άρα λαμπάκι warning νο1, το να μην φορτίζει σωστά το κύκλωμα φόρτισης, και όσο δουλεύει, αδειάζει την μπαταρία. Οπότε πας να βάλεις μπροστά, και δεν έχει φορτίο η μπαταρία για εκκίνηση, γυρνάει μεν την μίζα, αλλά ανάφλεξη και ψεκασμός...υπολειτουργούν και δεν παίρνει μπροστά.

    Στην ερώτηση, και γιατί μετά από 3 ώρες παίρνει; Όλες οι μπαταρίες, αν τις αφήσεις λίγη ώρα ήσυχες, ξαναβρίσκουν κατά κάποιο τρόπο λίγη δύναμη, και κάνει εκκίνηση.

    Όλα αυτά είναι συμπτώματα ενός κυκλώματος φόρτισης που οριακά την φορτίζει την μπαταρία, ή πότε δουλεύει πότε όχι. Δεν είναι συμπτώματα ενός κυκλώματος που πέθανε οριστικά, εκεί απλά θα σου ξεφόρτιζε πλήρως και τέλος.

    Δεύτερο που υποψιάζομαι, το σύστημα τροφοδοσίας (αντλία βενζίνης, ρυθμιστής πίεσης, μπεκ, αυλός, εξαέρωση ντεπόζιτου). Και φυσικά όλα αυτά , μαζί με έλλειψη μεγάλου σέρβις, χειροτερεύουν-ενισχύονται.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos προβλημα στο vstrom μου δεν παιρνει μπρος
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2021, 13:37
  2. Το μηχανακι μου δεν παιρνει μπρος με μιζα οταν ειναι κρυο
    από clyde2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2010, 15:57
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 03:05
  4. Δεν παιρνει μπρος...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 07:39
  5. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF