Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Φτιάχνει κανείς γλύστρα αλυσίδας;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748

    Φτιάχνει κανείς γλύστρα αλυσίδας;

    H πλαστική-τεφλόν-whatever εργοστασιακή γλύστρα της αλυσίδας στο VFR750FT μας τελείωσε.

    Το ανταλλακτικό έχω τους λόγους μου να θεωρώ, ότι θα προκύψει end of stock αύριο που θα ρωτήσω.

    Αν ξέρει κανείς, αν φτιάχνει κανείς γλύστρες στην Αθήνα ή όποια άλλη πατέντα-λύση του στυλ ''πας παίρνεις το τάδε υλικό για τελείωμα στις πόρτες, το κόβεις, το τρυπάς και έτοιμο'', ας ρίξει μια απάντηση.

    Ευχαριστωωωωωω
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Η γλύστρες δεν είναι κάτι περίπλοκο σε κατασκευή. Γνώμη μου είναι να πας σε κάποιον που έχει 3d printer και να του ζητήσεις να σου φτιάξει το κομμάτι που θες και να το προσαρμόσεις μετά. Σου τελείωσε φαντάζομαι εννοείς φαγώθηκε. Κόψε με φαλτσέτα ίσια το φαγωμένο και ζήτα σε 3d print το κομμάτι που υπήρχε.

  3. #3
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	030300230003-28.10.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	41,1 KB 
ID:	403472

    σε ορισμένα μηχανάκια είναι πολύ περίπλοκη κατασκευή , δες νούμερο 4.
    και ναι οι Ιταλοί δεν έχουν πια γλίστρα για μια μηχανή 10 ετών

    δεν χρειάζεσαι printer , άπλα αγοράζεις ένα μακρόστενο κομμάτι τεφλον ή κάποιο άλλο υλικό που κάνει και το προσαρμόζεις βιδωτό - κολλητό.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Επειδη έχω 3d printer κοντα 2 χρονια και έχω πειραματιστεί με διαφορα υλικα και εφαρμογές θεωρώ οτι μια εκτυπωμενη γλύστρα θα φαγωθει στις πρωτες βολτες. Είναι τετοια η δομή του που δύσκολα θα κρατησει.

    Βεβαια με σοβαρούς ακριβους εκτυπωτες, με καταλληλα υλικά, μπορεις να βγαλεις πολύ καλα και ανθεκτικα κομμάτια φαντάζομαι. Εγώ ασχολουμαι χομπίστικα προφανώς. Αλλά εκει θα εχει και μεγαλύτερο κοστος.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Το 3d print κομμάτι δεν θα κρατήσει. Ίδιο πρόβλημα είχε ο Θωμάς camen με την γλυστρα του ελέφαντα. Περιμένετε να μπει να σας πει πως το έλυσε.

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Το 3d print κομμάτι δεν θα κρατήσει. Ίδιο πρόβλημα είχε ο Θωμάς camen με την γλυστρα του ελέφαντα. Περιμένετε να μπει να σας πει πως το έλυσε.
    Αν κολλήσει στο σημείο που εφάπτεται με την αλυσίδα ένα καλό κομμάτι τεφλόν δεν παίζει να κρατήσει;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Δεν νομίζω, θυμάμαι με τον Θωμά ψάχναμε λύση με διαφορα υλικά αλλά δεν θυμάμαι πως το έλυσε τελικά

  8. #8

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Item currently unavailable

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Για αυτό λέω έχω την υποψία ότι θα μου πουν end of stock, γιατί παντού τελειωμένο το βρήκα.

    Μπορώ να πάρω λωρίδα τεφλόν και να την κόψω-τρυπήσω, αλλά που την βρήσκουμε, σε τι είδους μαγαζιά, πως την ζητάμε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    https://thumpertalk.com/forums/topic...slidersguides/ Δεν το έχω κάνει ,και σαν υλικο αναφέρεται το HDPE . Σε Πλαστικό κουβά ή πλαστικό πάγκο κοψίματος θα το βρεις.

    Εκτός αν σώνει και καλά, πρέπει να είνα μαύρη και ακριβές αντίγραφο της γνήσιας.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 04/02/2019 στις 00:26.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    φίλος με yamaha serow (ιδιο δηλ. με το δικό μου ) τού χάλασε ,ειναι σύνηθες πρόβλημα στο serow αυτό κάθε 5-6 χρόνια φθείρετε κ θέλει αλλαγή ,καί πήγε στην yamaha τού ζήτησαν 50 ευρώ για το ανταλ/κό ( λέγεται seal quard με κωδικό 1KH2215100) σιγά λέει μην δώσω 50 ευρώ ...αγόρασε 1 κομμάτι τεφλόν κ το κόλλησε με ισχυρή κόλλα πάνω στο ψαλίδι ,κράτησε 10 ημέρες στην αττική οδό ξεκόλλησε μπλέχτηκε στίς ακτίνες στο τσάκ την γλύτωσε πού δεν τον πάτησαν αυτοκίνητα που ερχόντουσαν πίσω του με μεγάλες ταχύτητες ,αναγκάστηκε και εδωσε 50 ευρω κ το αγόρασε απο την yamaha ...βέβαια δεν μπαίνει σε 5 λεπτά ,αλλά πρέπει να λυθεί χωρίς υπερβολή ολο το μηχανάκι απο την μέση κ πίσω ...+ φιλική τιμή αλλα 30 ευρώ ο μάστορας ,οπότε φίλε καλύτερα βάλε το δικό του το γνήσιο αν το βρείς κ υπάρχει...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παιρνεις μια τετοια και τη προσαρμοζεις στο ψαλιδι σου
    https://www.ebay.co.uk/itm/Motorcycl...O3ht:rk:9:pf:0
    https://www.ebay.co.uk/itm/Aftermark...LF5Q:rk:5:pf:0

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Kαλό, αλλά όπως είδες θέλει λυσιμο το ψαλίδι για να πάρει το πλαστικό το καλούπι του ψαλιδιού με το θερμοπίστολο

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για αυτό λέω έχω την υποψία ότι θα μου πουν end of stock, γιατί παντού τελειωμένο το βρήκα.

    Μπορώ να πάρω λωρίδα τεφλόν και να την κόψω-τρυπήσω, αλλά που την βρήσκουμε, σε τι είδους μαγαζιά, πως την ζητάμε;
    Σε μαγαζί με βιομηχανικά είδη,λωρίδα τεφλόν τη ζητάς αλλά μην πάρεις χοντρή σαν τη δική μου,2-3 χιλιοστά το πολύ.
    Αφού διαμορφώσεις το μήκος και το πλάτος που επιθυμείς με ένα τροχό ή λίμα φάε λίγο τις ακμές εκατέρωθεν για να μην κάνει δόντι και κοπανάει η αλυσίδα και ακολούθως στερέωσέ την στη θέση της πάνω στο ψαλίδι προσωρινά με ταινία ή tie wrap και κάνε 2-3 διαμπερείς τρύπες (τεφλον και ψαλίδι) με τρυπανάκι 4 χλστ.Μετά τράβα της με ένα πριτσιναδόρο να πιάσει στο ψαλίδι και θα είναι για μια ζωή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20190204_10_21_20_Pro.jpg 
Προβολές:	202 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	403485

    ΥΓ Μία εναλλακτική και αξιόπιστη λύση είναι αντί για τεφλόν να βάλεις ένα κομμάτι χοντρό δέρμα,πχ λουρίδα (ζώνη) του παντελονιού μας!Πιο ελαστική,κολλάει και με βενζινόκολλα αν δε θέλεις να τρυπάς ψαλίδι και η αλυσίδα δεν δημιουργεί καθόλου θόρυβο.Το μήκος της είναι όσο 'πατάει' η αλυσίδα στο ψαλίδι + μερικά εκατοστά ακόμα,έτσι να υπάρχουν.Την έχω στο KLR 3-4 χρόνια τώρα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20190204_09_55_12_Pro.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	403484

    (Σόρυ για τη λασπουριά,αλλά το ταλαιπώρησα τις τελευταίες μέρες).
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 04/02/2019 στις 09:25.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γλύστρα αλυσίδας κίνησης
    από Dbnn στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2014, 20:24
  2. Φτιαχνει κανεις ζελατινες χειροποιητες?
    από Kaloston στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2013, 07:48
  3. Γλύστρα(οδηγός) αλυσίδας
    από Manuel650 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2010, 15:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF