Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 104

Θέμα: Μεταχειρισμένο enduro μεταβίβαση και έκδοση πινακίδας

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Κοίτα πως το βλέπω εγώ και πες μου αν κάνω λάθος, που πολύ πιθανόν να κάνω (μιας και δεν μπορώ να πω πως είμαι ο γκουρού των μηχανακίων και ο γητευτής των δρόμων).

    Κοιτάω την τιμή, βλέπω το μηχανάκι και τι θα χρειαστεί βραχυπρόθεσμα και τι μακροπρόθεσμα και τα αφαιρώ από το ποσό τον χρημάτων που είμαι διατεθειμένος να δώσω στη αγορά.

    Για παράδειγμα ας υποθέσουμε ότι έχω 2000€ για την αγορά.
    Πάω βλέπω ένα μηχανάκι των 1500 και χρειάζεται καινούργιο πιστόνι και δισκάκια συμπλέκτη και ας πούμε λάστιχα σε ένα κάνα χρόνο.
    Ας πούμε με υποθετικές τιμές και στο περίπου, 200+200 =400€ άμεσα και άλλα 200 σε κάνα χρόνο.
    Συνολικό κόστος 1900 για αγορά και άμεσες επιδιορθώσεις. (Δεν βάζω χάριν ευκολίας τα γραφειοκρατικά έξοδα).
    Αν το κόστος για παράδειγμα ήταν 800€ + 1500 = 2300€, ξεφεύγω από budget μου, φεύγω και πάω παρακάτω.

    Από την άλλη μπορεί να πάρεις ένα μηχανάκι των 3000€ και πάλι δεν ξέρεις, αν θα σκάσει στα χέρια σου.
    Εδώ στο μάστορα πας να το δει και σου λέει "Ε! καλό φαίνεται τι να σου πω δεν είμαι και μέσα στο μοτέρ... Πάρτο εσύ και βλέπουμε"

    Αν το λιγότερο που θα σκεφτώ είναι ο μάστορας, ποιο είναι το περισσότερο....
    Με αγχώνεις λέμε...
    Ετσι οπως το εχω δει εμπειρικα τα τελευταια χρόνια οτι πουλιεται κατω απο 2.000 εκτος ελαχιστων εξαιρέσεων ειναι μηχανάκια (18 -20ετων +) ή μηχανάκια ποιο καινουργια που εχουν σίγουρα καποιο πρόβλημα και το κρύβει ο ιδιοκτήτης.

    Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα πιστεψέ με σπάνια κάποιος να χαρίζει κατι.... θελει δλδ πολυ υπομονη και ψάξιμο για να κατσει καμια τρελη ευκαιρια..

    Εψαχνα το 2006 θυμαμαι για enduro και το τι ρημάδι ειχα δει δε περιγράφεται ... τελικα πηρα ενα μηχανάκι του 2001 υποτιθεται ευκαιρια οπου με ταλαιπωρησε αφάνταστα και σε λιγοτερο απο χρονο το πουλησα. Τελικα και λεφτά εχασα και αυτο που ηθελα να κανω δε το εκανα.

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Υπάρχουν καλά gasgas ec 250 που ειναι σκυλιά, στα 2500 μπορεί και πιο κάτω. Αλλα μη βιαστείς, κανε και μια ερώτηση στο dirtbike.gr μη τυχόν δινει καποιος γνωστός το μηχανάκι του. Τα ΚΤΜάκια ειναι λίιιγο πιο ακριβά.

    Ρωτα για δίχρονο, πιο πιστονι φοράει, αν εχει γίνει φρεσκάρισμα στο νικασιλ του κυλινδρου ή αλλαγή του με καινούργιο, αν τυχόν εχουν αλλαχθεί μπιέλα και ρουλεμάν στροφάλου. Επισης εντούρο προς πώληση με διαρροές και τζόγους στις αναρτήσεις ή τους τροχούς ή στο μοχλικό, μη το δεις καν όσο καλή και να ναι η τιμή, γιατί δείχνει τσαπατσούλη ιδιοκτήτη.

    Ανοιξε να δεις το φιλτρο αερα, αν ειναι μεσα στη μπιχλα μακριά. Αν το υποπλασιο ειναι θεόστραβο εχεις να κάνεις με τουμπάκια. Δες και τα ψυγεία αν την εχουν ακούσει.

    Και πρέπει να το τσεκάρει μηχανικός που να ξερει απο χωμάτινα.




    Μη βιαστες, θα βρεθεί το σωστό μηχανάκι. Και σε αυτα τα λεφτά μακριά απο τα τετράχρονα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν καλά gasgas ec 250 που ειναι σκυλιά, στα 2500 μπορεί και πιο κάτω. Αλλα μη βιαστείς, κανε και μια ερώτηση στο dirtbike.gr μη τυχόν δινει καποιος γνωστός το μηχανάκι του. Τα ΚΤΜάκια ειναι λίιιγο πιο ακριβά.

    Ρωτα για δίχρονο, πιο πιστονι φοράει, αν εχει γίνει φρεσκάρισμα στο νικασιλ του κυλινδρου ή αλλαγή του με καινούργιο, αν τυχόν εχουν αλλαχθεί μπιέλα και ρουλεμάν στροφάλου. Επισης εντούρο προς πώληση με διαρροές και τζόγους στις αναρτήσεις ή τους τροχούς ή στο μοχλικό, μη το δεις καν όσο καλή και να ναι η τιμή, γιατί δείχνει τσαπατσούλη ιδιοκτήτη.

    Ανοιξε να δεις το φιλτρο αερα, αν ειναι μεσα στη μπιχλα μακριά. Αν το υποπλασιο ειναι θεόστραβο εχεις να κάνεις με τουμπάκια. Δες και τα ψυγεία αν την εχουν ακούσει.

    Και πρέπει να το τσεκάρει μηχανικός που να ξερει απο χωμάτινα.


    Μη βιαστες, θα βρεθεί το σωστό μηχανάκι. Και σε αυτα τα λεφτά μακριά απο τα τετράχρονα.
    Καλή ή ιδέα για το dirtbike γιατί δεν κυκλοφορούν και πολλά GG.

    Εικόνα για την αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης έχουμε;
    Για Αθήνα γενικά έχω ακούσει καλά σχόλια, τουλάχιστον παλαιότερα.
    Επίσης βλέπω ότι παίζουν after-market πράγματα και σε καλές τιμές.

    Κατά κύριο λόγο δίχρονα κοιτάω, δεν θέλω να μπλέκω με βαλβίδες, καδένες, κοκκοράκια / καπελότα σε τέτοιου τύπου μηχανάκι, που θα έχει συχνή συντήρηση.

    Μηχανικό που να ξέρει από χωμάτινα προσωπικά δεν ξέρω, μου έχουν προτείνει κάποιον στην Τούμπα. (γνωστό όνομα).

    Και για να επανέλθω στο θέμα, επειδή βλέπω ότι πολλοί τα έχετε χωρίς πινακίδα μήπως τελικά συμφέρει να πάρω κάνα τρέιλερ μεταχειρισμένο ... από τον ψάχνω ψύλλο στα άχυρα, enduro με σωστά χαρτιά ήθελα να πω!

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος

    Και για να επανέλθω στο θέμα, επειδή βλέπω ότι πολλοί τα έχετε χωρίς πινακίδα μήπως τελικά συμφέρει να πάρω κάνα τρέιλερ μεταχειρισμένο ... από τον ψάχνω ψύλλο στα άχυρα, enduro με σωστά χαρτιά ήθελα να πω!
    Αν κανεις μονο πίστα τοτε τρειλερ και φορτωμα δεν υπαρχει προβλημα.
    Σε περιπτωση ατυχηματος σε ενα χωματοδρομο με αλλο οχημα? τι θα κανεις αν δεν εχεις πινακιδα και ασφάλεια και υπαρξει τραυματισμος?

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το τρέιλερ έχει τα καλά του κ τα αρνητικά του.

    Στα συν
    Πας όπου θες, κοντά μακριά χωρίς ταλαιπωρία.
    Γλυτώνεις φθορές ελαστικών, κινητήρα.
    Μοιράζεστε τα κόστη αγοράς με κάποιον φίλο αν πάρεις τρέιλερ για δύο μηχανάκια
    Κουβαλάς από φαγητό μέχρι καύσιμα, ανταλλακτικά, οικογένεια παρέα, κάνεις την βόλτα σου εσύ κ μέχρι να ετοιμάστουν τα ψητά επιστρέφεις

    Στα μείον
    Κάνα χιλιάρικο κόστος αγοράς
    Κοιτάς πάλι τρέιλερ που να έχει χαρτιά (ω ναι δεν έχουν όλα)
    Μπλέκεις με υπουργείο συγκοινωνιών για να βγάλεις άδεια έλξης για το αυτοκίνητο σου
    Έξτρα ασφάλιστρο
    Αλλά το βασικότερο μείον για μένα είναι ότι χρειάζεται να επιστρέψεις εκεί που έχεις αφήσει το τρέιλερ με τ αμάξι, δηλαδή δε γίνεται να ξεκινήσεις μια βόλτα κ να καταλήξεις να βγεις κάπου αλλού, πρέπει να επιστρέψεις πράγμα το οποίο δεν είναι πάντα εύκολο (δεν είναι το ίδιο βατά τα μονοπάτια όταν τα κάνεις αντίθετα)

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Σωστοί και οι δύο, κάποια από αυτά τα είχα σκεφτεί, κάποια όχι.

    1000€ κόστος αγοράς για μεταχειρισμένο.
    Στο car γιατί βλέπω να ξεκινάνε από πολύ πιο χαμηλές τιμές?!
    Καλά στα χαρτιά στα τρέιλερ να δεις κάτι μαϊμουδιές που γίνονται!
    Έβγαλε πριν ένα χρόνο φίλος για βάρκα... και τα έμαθα πρώτο χέρι.

    Το βασικότερο μείον του τρέιλερ για μένα είναι ότι πρέπει να μπεις σε αυτοκίνητο

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Σωστοί και οι δύο, κάποια από αυτά τα είχα σκεφτεί, κάποια όχι.

    1000€ κόστος αγοράς για μεταχειρισμένο.
    Στο car γιατί βλέπω να ξεκινάνε από πολύ πιο χαμηλές τιμές?!
    Καλά στα χαρτιά στα τρέιλερ να δεις κάτι μαϊμουδιές που γίνονται!
    Έβγαλε πριν ένα χρόνο φίλος για βάρκα... και τα έμαθα πρώτο χέρι.

    Το βασικότερο μείον του τρέιλερ για μένα είναι ότι πρέπει να μπεις σε αυτοκίνητο
    Τρειλερ σωστό για 2 μοτο με χαρτιά παει γύρω στα 700 καινούριο.
    πχ σαν αυτό εδω
    https://stavropoulostrailers.car.gr/.../view/2296574/
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Για πείτε και μια γνώμη για αυτό που το κοιτάω εδώ και καιρό.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δε ξέρω να σου πω για το μηχανάκι, αλλά ρε μαν... Entry level Enduro και 300διχρονα κυβικά... Είναι σα να λες ξέρω να κάνω ποδήλατο, ας πάρω ένα R1 να μάθω να οδηγώ...
    Με καλή διάθεση στο λέω

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω να σου πω για το μηχανάκι, αλλά ρε μαν... Entry level Enduro και 300διχρονα κυβικά... Είναι σα να λες ξέρω να κάνω ποδήλατο, ας πάρω ένα R1 να μάθω να οδηγώ...
    Με καλή διάθεση στο λέω
    Βρε καλά τα λες και εγώ αυτό σκέφτηκα, "που πας ρε κουλάδι, μου θες και 300άρι, ρε θα σε ψάχνουνε πίσω από τα πουρνάρια και δεν θα σε βρίσκουνε"...

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Για πείτε και μια γνώμη για αυτό που το κοιτάω εδώ και καιρό.
    Εχω ec 300 05 μετατροπή σε 06, εχει κάποιες σημαντικές διαφορές απο το 4. Προτίμησε μοντέλο 07-08 και 250 γιατί εχουν γερό υποπλαίσιο, (τα 02-06 εχουν υποπλαίσιο απο βούτυρο), εχουν ήρεμο γραμμικό μοτέρ, αναρτήσεις ενδοτικές. Τα 05 ειχαν μπόγιασεν ριντ, απο το 6 και μετά εχουν vforce που τα κάνει ακόμα πιο γραμμικά και ευκολοδήγητα.

    (Το 300ρι μου αν και παλιο είναι το καλύτερο εντούρο που ειχα ποτέ για δύσκολο μονοπάτι).

    Σε ΚΤΜ απο 04-07 για low budget και αρχάριο.

    Οχι 300ρι για πρωτο εντούρο, ναι μεν εχει ροπή απο χαμηλά, κάνει ομως τα δέντρα να σου ερχονται πιο γρήγορα απ' ότι περιμένεις δε.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Καλή ή ιδέα για το dirtbike γιατί δεν κυκλοφορούν και πολλά GG.

    Εικόνα για την αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης έχουμε;
    Για Αθήνα γενικά έχω ακούσει καλά σχόλια, τουλάχιστον παλαιότερα.
    Επίσης βλέπω ότι παίζουν after-market πράγματα και σε καλές τιμές.

    Κατά κύριο λόγο δίχρονα κοιτάω, δεν θέλω να μπλέκω με βαλβίδες, καδένες, κοκκοράκια / καπελότα σε τέτοιου τύπου μηχανάκι, που θα έχει συχνή συντήρηση.

    Μηχανικό που να ξέρει από χωμάτινα προσωπικά δεν ξέρω, μου έχουν προτείνει κάποιον στην Τούμπα. (γνωστό όνομα).

    Και για να επανέλθω στο θέμα, επειδή βλέπω ότι πολλοί τα έχετε χωρίς πινακίδα μήπως τελικά συμφέρει να πάρω κάνα τρέιλερ μεταχειρισμένο ... από τον ψάχνω ψύλλο στα άχυρα, enduro με σωστά χαρτιά ήθελα να πω!
    Ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημιση,αλλα εαν μιλας για θεσ/νικη,ψαξε για το μαγαζι-συνεργειο (motoaction) Nικος.Τον γνωριζω προσωπικα πολλα χρονια και εκτος του οτι ξερει καλα τα "χωματινα",ετρεχε για χρονια στο Πανελληνιο enduro και ψιλοασχολειται ακομη!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Εχω ec 300 05 μετατροπή σε 06, εχει κάποιες σημαντικές διαφορές απο το 4. Προτίμησε μοντέλο 07-08 και 250 γιατί εχουν γερό υποπλαίσιο, (τα 02-06 εχουν υποπλαίσιο απο βούτυρο), εχουν ήρεμο γραμμικό μοτέρ, αναρτήσεις ενδοτικές. Τα 05 ειχαν μπόγιασεν ριντ, απο το 6 και μετά εχουν vforce που τα κάνει ακόμα πιο γραμμικά και ευκολοδήγητα.

    (Το 300ρι μου αν και παλιο είναι το καλύτερο εντούρο που ειχα ποτέ για δύσκολο μονοπάτι).

    Σε ΚΤΜ απο 04-07 για low budget και αρχάριο.

    Οχι 300ρι για πρωτο εντούρο, ναι μεν εχει ροπή απο χαμηλά, κάνει ομως τα δέντρα να σου ερχονται πιο γρήγορα απ' ότι περιμένεις δε.
    Η αλήθεια είναι ότι και τα 250 ίσως να είναι πολλά.
    Τα 200 μου φαίνονται ιδανικά και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κοιτάω και ποιο κάτω. (125cc)

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzisia Προβολή μηνύματος
    Ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημιση,αλλα εαν μιλας για θεσ/νικη,ψαξε για το μαγαζι-συνεργειο (motoaction) Nικος.Τον γνωριζω προσωπικα πολλα χρονια και εκτος του οτι ξερει καλα τα "χωματινα",ετρεχε για χρονια στο Πανελληνιο enduro και ψιλοασχολειται ακομη!!
    Αυτός δεν είναι ο αντιπρόσωπος της GG Θεσσαλονίκη;
    Αυτό είχα καταλάβει.
    Πάω να κάνω και καμιά ερώτηση από εκεί μήπως παίζει κάνα μεταχειρισμένο...δεν χάνω τίποτα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Τα 125 θέλουν οδήγηση με φόρα, ειδικά στα δύσκολα αν χάσεις τη ροή δεν θα σε ανεβάσει...

    Αν όμως μάθεις να πηγαίνεις ενα 125 καλά στα μονοπςτια, θα γίνεις οδηγάρα. Αν 125 μόνο ΚΤΜ, λογω ροπάτου εντουράδικου μοτέρ.



    Σημαντικό, ενα 250 το κρατάς όσο γουστςρεις, το 125 θα το βαρεθείς κάποια στιγμή. Επίσης τα 125 ζητάνε πιο συχνά πιστονάκι. Αν πάρεις εντούρο 2τ 250 και ΟΧΙ μοτοκρος δεν νομίζω να εχεις θεμα. Να χει και το γκαζάκι του να γουστάρεις οταν το συνηθήσεις. Προσοχή στην χρονολογία υπάρχουν 250 αγρίμια και αρνάκια.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ιραν και εκδοση βιζας
    από Pattaya boy στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2014, 21:05
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2012, 13:53
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2011, 09:58
  4. Έκδοση πινακιδας σε καθαροαιμο
    από christosyz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 07:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF