Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 104

Θέμα: Μεταχειρισμένο enduro μεταβίβαση και έκδοση πινακίδας

  1. #46
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Οταν με επιασε η μουρλα για εντουρο βρηκα ενα dt200wr. Καλα πλαστικα, δεν ελειπε κατι, μοτερακι αστερι. Επισκευασμενο. Δεν εβγαλε το παραμικρο. Οτι ηταν ταλαιπωρημενο, ηταν. Ειχε λιγο στραβο υποπλαισιο και κολημενο στο πισω τελειωμα του. Αλλωστε ενα χιλιαρικο το πληρωσα....
    Με αυτο εμαθα και εφαγα τις πρωτες (πολλες) τουμπες στο βουνο.
    Το εδωσα γιατι ηταν πολυ ψηλο για μενα και γενικα ηθελε γκαζι για να παει. Εγω ομως δεν ηθελα, ηθελα πιο ηρεμη οδηγηση. Εφυγε και την θεση του πηρε ενα dr250 djebel σε παρα πολυ καλη κατασταση.
    Η χρυση τομη για μενα, γιαυτο που θελω εγω να κανω στο βουνο.
    Κοιτα τι θελεις να κανεις και πρατεις αναλογα
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  2. #47
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εδώ και μέρες θέλω να σου γράψω,τα έχουν πει όλα οι κύριοι παραπάνω.Καλό για ερασιτεχνικές βόλτες το wr αλλά είναι αγρίμι.Πάρε ένα 250ρι τετράχρονο δεκαετίας 90's αρχές 2000 να κάνεις τις βόλτες/εξερευνήσεις σου σαν άνθρωπος και να το οδηγάς και μέσα στην πόλη αν χρειαστεί.Με dt200 έμπαινα από πιστάκι προπόνησης MX -για να ξεγκαυλώνω όχι για κόντρες με τα YZ -μέχρι και ταξίδι δικάβαλος γύρα όλης της Χαλκιδικής από Καβάλα.Επίσης το ότι τα δίχρονα που κοιτάς είναι μεν πιο εύκολα στην συντήρηση αλλά αν βγάλουν πρόβλημα στο power valve-ypvs ,kips τα KDX -έμπλεξες.Και βγάζουν συχνά.
    Εγώ πχ όταν ανέβαινα βουνό δεν ήθελα competitive enduro βόλτα,πιο μετά ακόμα και με χτ600 περνούσα από κατσάβραχα με τον ανάλογο ρυθμό και την ανάλογη φθορά στο μηχανάκι φυσικά.Ρίξε μια ματιά και στα ΤΤ600 ΤΤR 250.
    Αν γουστάρεις μετά παίρνεις και μια ρουκέτα εδάφους-εδάφους στυλ WR 400-426.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 13/02/2019 στις 13:35.
    porca miseria.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    φίλε ότι σου λέει ο ο από πάνω...

    πάρε ένα του 2000-2002 (έτος) τετράχρονο να κάνεις τη δουλίτσα σου αρχικά και αφού είσαι και αρχάριος μια χαρά θα σου κάτσει...αυτά που λες για τις συντηρησεις δεν τα καταλαβαινω...ενα λάδι και ενα φιλτρο θα αλλαζεις καθε 1500-2000 χλμ και ενα ξεβρωμισμα καθε 3-4 βολτες στο φιλτρο αερα και εισαι κομπλε...

    τα διχρονα δεν είναι ότι καλύτερο για αρχάριο....είναι απότομα μηχανάκια οδηγούνται με τη φόρα και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να σε τρομάξουν με πολυ ασχημα αποτελεσματα σε συνθηκες βουνού...

    για εμενα ψαξε για ττρ250 ή xr 250...υπαρχουν μηχανακια στην πιατσα σε ανεκτη κατασταση...ορεξη να χεις και υπομονη να ψαξεις..

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    πάρε ένα του 2000-2002 (έτος) τετράχρονο να κάνεις τη δουλίτσα σου αρχικά και αφού είσαι και αρχάριος μια χαρά θα σου κάτσει...αυτά που λες για τις συντηρησεις δεν τα καταλαβαινω...ενα λάδι και ενα φιλτρο θα αλλαζεις καθε 1500-2000 χλμ και ενα ξεβρωμισμα καθε 3-4 βολτες στο φιλτρο αερα και εισαι κομπλε...
    Για παράδειγμα το KLX 300 R του 2002 που έχω το manual μπροστά μου, θέλει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 2000χλμ. σε ένα μηχανάκι με DOHC και βαλβίδες με καπελώτα. (Το φθινόπωρο που έκανα την αντίστοιχη δουλειά στο άλλο μου μηχανάκι, έκανα μια βδομάδα για να βρω ένα κωλο-πλακάκι).
    Καδένες χρονισμού, κάθε πότε;;; κλπ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    τα διχρονα δεν είναι ότι καλύτερο για αρχάριο....είναι απότομα μηχανάκια οδηγούνται με τη φόρα και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να σε τρομάξουν με πολυ ασχημα αποτελεσματα σε συνθηκες βουνού...
    Πραγματικά δεν ξέρω, πρέπει να βρω κάποιο να το πάω στα χωράφια να δοκιμάσω.
    Ίσως και να μη μου αρέσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    για εμενα ψαξε για ττρ250 ή xr 250...υπαρχουν μηχανακια στην πιατσα σε ανεκτη κατασταση...ορεξη να χεις και υπομονη να ψαξεις..
    Τα XR και τα TTR τα αξιοπρεπή τα ζητάνε σε τιμές από 2000€ και πάνω. Μου φαίνονται αρκετά λεφτά για μηχανάκια 20ετίας και με όχι το καλύτερο στήσιμο.
    Παρόλα αυτά είναι από τα τετράχρονα που κοιτάω μαζί με τα KLX. Αν βρεθεί κάτι καλό δεν θα πω όχι, αλλά δεν θα πληρώσω τάχα μου καλτιά και όνομα.

    Για μηχανάκι 20ετίας ή και περισσότερο, το οποίο δεν έχει παρά μόνο την "φθορά του χρόνου" και φαίνεται στα υπόλοιπα περιποιημένο έχω σαν βάση το 1.5 χιλιάρικο. (Συν-πλην, ανάλογα την κατάσταση και με όριο τα 1999€)
    Αν λείπουν πράγματα, σπασίματα, στραβώματα, σκουριές, ηλεκτρικά π@τανα, ξεκινάμε από 1 χιλιάρικο και κατεβαίνουμε, πάλι ανάλογα την κατάσταση.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714

  6. #51
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Για παράδειγμα το KLX 300 R του 2002 που έχω το manual μπροστά μου, θέλει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 2000χλμ. σε ένα μηχανάκι με DOHC και βαλβίδες με καπελώτα. (Το φθινόπωρο που έκανα την αντίστοιχη δουλειά στο άλλο μου μηχανάκι, έκανα μια βδομάδα για να βρω ένα κωλο-πλακάκι).
    Καδένες χρονισμού, κάθε πότε;;; κλπ.
    Το KLX έχει θέμα με τις βαλβίδες, δεν ειναι κλασσικό παράδειγμα 4χρονου. Επίσης είναι και ψόφιο ταυτοχρονα, λόγω επιλογών του εργοστασίου για να περνάει προδιαγραφες ρυπων.

    Εφ όσον δεν ξέρεις τι ψάχνεις, μην θεωρείς οτι χρειάζεσαι καθαρόαιμο enduro, πιθανότατα ενα XR να σε καλύψει πλήρως, και δεν ειναι και πολύ πιο απαιτητικό στην συντήρηση απο ένα δίχρονο.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 13/02/2019 στις 19:40.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Φιλε μου ειχα μεταχειρο ttr250 του 2003 (απο 2012 μεχρι το 2015) και το δωσα πενα 1900 ευρω...αμα ανεβασω φωτογραφία θα παθεις πλάκα..

    Το μηχανάκι με ειχε παει παντού...το καβαλαγα και ειχα γυρισει ολα τα γυρω βουνα..

    Οπως σου ειπα υπομονη θέλει και θα βρεθεί η ευκαιρία..

    Μην βιαστείς γιατί ολοι λιγο πολυ καποτε βιαστηκαμε και καναμε πατάτα...γι αυτο στα λέμε..

    Συντηρηση που λες, αμα κάτσεις να ακολουθήσεις το βιβλίο αυστηρα τότε πρέπει να εισαι με το χέρι στην τσεπη καθε εικοσι μέρες...

    Εμένα ας πουμε στο klx450 που εχω τωρα λέει πιστονι καθε τρεις χιλ χλμ..

    Ε ανοιξα μοτερ στα 5000 γιατι καρφωσε μια βαλβιδα (μλκια δικια μου) και ο μαστορας μου εδειξε το πιστονι κι επαθα πλακα...ολοκαίνουργιο οπως και ο κυλινδρος..

    Βεβαια ειμαι ψυχαναγκαστικος με τις αλλαγές λαδιών...αλλαζω παντα (μονος μου ολα) φιλτρο λαδι πολυ πριν την ωρα τους σε ολα μου τα μοτορια..παιζει ρολο αυτο να το θυμάσαι.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Να σου πως το DR δεν είναι κακό είναι και χαμηλό για μένα που είμαι τάπας, αλλά δεν το ξέρω καθόλου σαν μοντέλο, τα στραβά του τα καλά του, τις πιθανές βλάβες του κλπ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εφ όσον δεν ξέρεις τι ψάχνεις, μην θεωρείς οτι χρειάζεσαι καθαρόαιμο enduro, πιθανότατα ενα XR να σε καλύψει πλήρως, και δεν ειναι και πολύ πιο απαιτητικό στην συντήρηση απο ένα δίχρονο
    Αυτό λέω και γω, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θέλω καθαρό!
    Αλλά αν είναι να δώσω 2000€ για ένα XR του '96 ή ένα TTR μήπως είναι καλύτερα να τα δώσω για ένα GasGas του 2004;
    Ρωτάω δεν κάνω τον έξυπνο.

    To XR βάση manual λέει, αλλαγή λάδια-φίλτρα και έλεγχος διάκενων βαλβίδων ανα 1000χλμ για τα μέχρι το '96 μοντέλα και γύρω στα 1400 χλμ στα επόμενα.
    Πραγματικά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό στο χώμα! Πόσο συχνά είναι;
    2 φορές το χρόνο ή κάθε 2 βόλτες αν υποθέσουμε ότι κάνεις το λιγότερο μια καλή βόλτα κάθε Κυριακή.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου ειχα μεταχειρο ttr250 του 2003 (απο 2012 μεχρι το 2015) και το δωσα πενα 1900 ευρω...αμα ανεβασω φωτογραφία θα παθεις πλάκα..

    Το μηχανάκι με ειχε παει παντού...το καβαλαγα και ειχα γυρισει ολα τα γυρω βουνα..

    Οπως σου ειπα υπομονη θέλει και θα βρεθεί η ευκαιρία..

    Μην βιαστείς γιατί ολοι λιγο πολυ καποτε βιαστηκαμε και καναμε πατάτα...γι αυτο στα λέμε..

    Συντηρηση που λες, αμα κάτσεις να ακολουθήσεις το βιβλίο αυστηρα τότε πρέπει να εισαι με το χέρι στην τσεπη καθε εικοσι μέρες...
    .
    Ναι για αυτό ρωτάω για να με προσγειώνεται (έστω και απότομα), γιατί με έπιασα πολλές φορές να είμαι έτοιμος να πάρω την πρώτη "κιούσπα" που είδα εκεί έξω.

    Συντήρηση βάση βιβλίου πάντα, αλλά με κάποιες ανοχές και ανάλογα το μοτέρ.
    Αν ο κατασκευαστής λέει αλλαγή μετά από κάθε αγώνα ή μετά από Χ ώρες, δεν σημαίνει αυτόματα μετά από κάθε βόλτα στο βουνό.

  10. #55
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Αρχικά ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

    Το πρώτο λέει ότι χρειάζεται αντικατάσταση κεφαλής! Με έβαλε σε σκέψεις αν και την έχω παρκαρισμένη την αγγελία εδώ και καιρό.

    Το δεύτερο έχει μόνο χαρτιά τελωνείου, οπότε μάλλον δεν θα μπορεί πια να βγάλει άδεια.

    Το TTR φαίνεται συμπαθητικό.
    Δεν ξέρω γιατί έχει τοποθετηθεί εκείνη η ενίσχυση - σχαρίτσα στο πίσω μέρος, αν κρύβει - συγκρατεί κάτι ή όχι.
    Βλέπω επίσης σκουριασμένες βίδες και ακτίνες τροχών που σημαίνει ότι το μηχανάκι έμεινε καιρό έξω ή σε ακινησία.
    Αν τα υπόλοιπα είναι ΟΚ με ένα χιλιάρικο το τσιμπούσα.

    Βέβαια είναι Αθήνα
    Αν και αρχίζω να το σκέφτομαι μήπως και οργανώσω κάνα Σαββατοκύριακο να κατέβω να δω μερικά μηχανάκια.
    Στην Αθήνα παίζουν πολύ περισσότερα από το Βορρά, σε καλύτερες τιμές και περισσότερα με χαρτιά.

    Εγώ αυτά τα τρία θέλω να δω μόλις μπορέσω
    https://www.car.gr/20318409-ktm-125-exc αν και δεν είναι του 2009
    https://www.car.gr/20169280-yamaha-wr-wr-200
    https://www.car.gr/20773167-gas-gas-ec-250 Ώρε τούμπα που θα πέσει...

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Το gas-gas μοιάζει η καλύτερη περίπτωση απο τα τρία ,είναι πιο ροπάτο απο τα άλλα δύο,οπότε θα είσαι με λιγότερο γκάζι σαν αρχάριος,κι όταν το μάθεις η δύναμη θα είναι εκεί.
    Σίγουρα θα θέλει τα μαζεματάκια του,τσιμούχες μπροστινού ίσως,αν στο αφήνει 1500 χτύπα το.

  13. #58
    Τελικα δεν εχω καταλάβει μιλάμε για enduro η απλα βολτες σε χωματόδρομους γιατι με αυτά που προτείνουν αρκετοι εγω ανετα θα επαιρνα και dominator 650 πάει και αυτο στο χωματοδρομο ... και θα πηγαινεις και για καφε μεχρι τις Σέρρες ..

    Enduro δε κάνεις με μηχανακι 140 κιλα με μεταλικο ρεζερβουαρ. Ταλαιπωρια χωρις κανενα λογο και καμια ευχαρίστηση στο τελος .

    Σορρυ αλλα πρεπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θελεις να κάνεις . Αν θες να κανεις βολτες σε χωματοδρομους και να μπεις σε κανα πατημενο μονοπατι ενοειτε κανεις με οτι εχουν προτεινει παραπάνω.

    Απο εκει και πέρα αν θες να κανεις enduro με οτι αυτο συνεπαγεται ,μονο το gas gas ειναι ελαφρυ enduro απο τα παραπανω και θα μπορεσεις να το ευχαριστηθεις σε ολες τις συνθηκες .... Ολα τα υπολοιπα ειναι on off - dual sport που λενε και οι Αμερικανοι και πας μεν στο χωμα αλλα δε κανεις enduro (ισως να αφηνα απεξω το xr250 που βγαινει με μιζα και πλαστικο ρεζερβουαρ) .

    Υ.Γ Τετραχρονο με μανιβελα τι καλυτερο να ξεκινησει ενας αρχαριος σε 2 μηνες θα εχει πουλησει μηχανακι και θα τα εχει παρατησει ...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zid Προβολή μηνύματος
    Τελικα δεν εχω καταλάβει μιλάμε για enduro η απλα βολτες σε χωματόδρομους γιατι με αυτά που προτείνουν αρκετοι εγω ανετα θα επαιρνα και dominator 650 πάει και αυτο στο χωματοδρομο ... και θα πηγαινεις και για καφε μεχρι τις Σέρρες ..

    Enduro δε κάνεις με μηχανακι 140 κιλα με μεταλικο ρεζερβουαρ. Ταλαιπωρια χωρις κανενα λογο και καμια ευχαρίστηση στο τελος .

    Σορρυ αλλα πρεπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θελεις να κάνεις . Αν θες να κανεις βολτες σε χωματοδρομους και να μπεις σε κανα πατημενο μονοπατι ενοειτε κανεις με οτι εχουν προτεινει παραπάνω.

    Απο εκει και πέρα αν θες να κανεις enduro με οτι αυτο συνεπαγεται ,μονο το gas gas ειναι ελαφρυ enduro απο τα παραπανω και θα μπορεσεις να το ευχαριστηθεις σε ολες τις συνθηκες .... Ολα τα υπολοιπα ειναι on off - dual sport που λενε και οι Αμερικανοι και πας μεν στο χωμα αλλα δε κανεις enduro (ισως να αφηνα απεξω το xr250 που βγαινει με μιζα και πλαστικο ρεζερβουαρ) .

    Υ.Γ Τετραχρονο με μανιβελα τι καλυτερο να ξεκινησει ενας αρχαριος σε 2 μηνες θα εχει πουλησει μηχανακι και θα τα εχει παρατησει ...
    Μηχανάκι 650cc, 180 κιλών που μπορεί να πάει βόλτα σε χωματόδρομο έχω (θέλει άλλο λάστιχο βέβαια), δεν θέλω άλλο!

    Θέλω, ελαφρύ μηχανάκι (max 120kg γεμάτο), άσπαστο, απροβλημάτιστο (αφού και τα service θα γίνονται αυστηρά στην ώρα τους), να έχει και λίγο νευράκι, με ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών, εύκολη προσβασιμότητα και με οριακό ταβάνι τα 2000€.
    Bonus: after market καλούδια και να μην είναι στο δρόμο βάσανο, (γιατί θα πρέπει να κάνει και κάποια χιλιόμετρα στο δρόμο μέχρι να φτάσει στο βουνό).

    Θα μου πεις, "Ρε! μεγάλε αυτό το μηχανάκι δεν έχει κατασκευαστεί ποτέ " και θα συμφωνήσω.
    Οπότε μιλάμε για "αγριεμένο" on-off (WR, XR) ή για "εξημερωμένο" enduro (GG, EXC <=200cc) έχοντας πλήρη συνείδηση πως ότι κερδίζω στην συμπεριφορά στο χώμα θα το χάσω από την συμπεριφορά στο δρόμο, στη συχνότητα των service και τούμπαλιν.
    Κοινώς κάπου θα κάνω ένα συμβιβασμό.

    Απλά ΔΕΝ δίνω 2000€ για μοτόρια σαν αυτό, θα κοιτάξω για κάτι πιο σύγχρονο ή σε καλύτερη κατάσταση, σε αυτά τα φράγκα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Την βοήθεια σας παρακαλώ
    Είδα άλλα 2 μηχανάκια το ΣΚ γύρω στο 1,5 χιλιάρικο (πάνω κάτω) και τα δύο.

    1) GG του 2004.
    Θετικά:
    Καινούργια λάστιχά, αλυσίδο-γράναζα, επισκευή μπουκάλες το καλοκαίρι, φάινονταν καθαρό,πήρε με μια μανιβελιά ακόμα και από μένα.
    Αfter market τιμόνι.
    Το μηχανάκι έκανε enduro μέχρι και την προηγούμενη μέρα.
    Ο πωλητής μου φάνηκε ΟΚ.
    Αρνητικά
    Χτυπήματα και βαθουλώματα εμφανή στο κάτω μέρος του πλαισίου.
    Χτυπήματα και βαθουλώματα στην φούσκα της εξάτμισης.
    Ραγισμένο και επιδιορθωμένο υπό-πλάισο. (Δεν ήταν εμφανές, μου το είπε ο πωλήτης).
    Πλαστικά σε κακή κατάσταση, χειριστήρια σε μέτρια.
    Έκανε ένα ψιλό-μπερδεματάκι στα χαμηλά μέχρι να ζεσταθεί.
    Ψιλό-πατεντούλες εδώ και εκεί.

    2)Yamaha WR του 98
    Θετικά:
    Το μηχανάκι καθαρό, φρεσκοβαμμένα πλαστικά, 1000χλμ από service, κύλινδρο, πιστόνι, ρουλεμάν κλπ.
    Λάστιχα και αλυσίδο-γράνζα σε αρκετά καλή κατάσταση.
    Dep φούσκα.
    Αρνητικά
    Και αυτό έκανε ένα ψιλό-μπέρδεμα χαμηλά και έσβησε. Μου το επιβεβαίωσε και ο πωλητής.
    Μου βγήκε ή ψυχή να το βάλω μπροστά, αλλά μόλις το βρήκα πως πάει δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Μανέτες σε μέτρια προς κακή κατάσταση.
    Δισκό-πλακες ανάγκη για αλλαγή λίαν συντόμως.
    Μηχανάκι καφετέριας, δεν φαίνεται να έχει πατήσει χώμα τουλάχιστον στα χέρια του σημερινού ιδιοκτήτη.

    Μια σύντομη βόλτα έκανα και τα δύο.(το GG to έκανα και 100 μέτρα χώμα).
    Ψηλά και τα δύο αλλά όχι τρομακτικά λόγω του ότι είναι πούπουλα.
    Το GG μου φάνηκε πιο στενό και ίσως λίγο πιο μανιτζέβελο.
    Τα πήγα και τα δύο σαν "κότα" γιατί με τρομάξατε με τα δίχρονα, αλλά νομίζω αν έχω στην αρχή το νου μου λίγο στο δεξί μου χέρι, δεν θα παίξει πρόβλημα.

    Ακούω γνώμες, να πάω παρακάτω ή να το σκεφτώ σοβαρά το ένα από τα δύο.
    Σαν να μΕ άρεσε λίγο παραπάνω το GG.
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 18/02/2019 στις 14:09.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ιραν και εκδοση βιζας
    από Pattaya boy στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2014, 21:05
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2012, 13:53
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2011, 09:58
  4. Έκδοση πινακιδας σε καθαροαιμο
    από christosyz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 07:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF