Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 104

Θέμα: Μεταχειρισμένο enduro μεταβίβαση και έκδοση πινακίδας

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Την βοήθεια σας παρακαλώ
    Είδα άλλα 2 μηχανάκια το ΣΚ γύρω στο 1,5 χιλιάρικο (πάνω κάτω) και τα δύο.

    1) GG του 2004.
    Θετικά:
    Καινούργια λάστιχά, αλυσίδο-γράναζα, επισκευή μπουκάλες το καλοκαίρι, φάινονταν καθαρό,πήρε με μια μανιβελιά ακόμα και από μένα.
    Αfter market τιμόνι.
    Το μηχανάκι έκανε enduro μέχρι και την προηγούμενη μέρα.
    Ο πωλητής μου φάνηκε ΟΚ.
    Αρνητικά
    Χτυπήματα και βαθουλώματα εμφανή στο κάτω μέρος του πλαισίου.
    Χτυπήματα και βαθουλώματα στην φούσκα της εξάτμισης.
    Ραγισμένο και επιδιορθωμένο υπό-πλάισο. (Δεν ήταν εμφανές, μου το είπε ο πωλήτης).
    Πλαστικά σε κακή κατάσταση, χειριστήρια σε μέτρια.
    Έκανε ένα ψιλό-μπερδεματάκι στα χαμηλά μέχρι να ζεσταθεί.
    Ψιλό-πατεντούλες εδώ και εκεί.

    2)Yamaha WR του 98
    Θετικά:
    Το μηχανάκι καθαρό, φρεσκοβαμμένα πλαστικά, 1000χλμ από service, κύλινδρο, πιστόνι, ρουλεμάν κλπ.
    Λάστιχα και αλυσίδο-γράνζα σε αρκετά καλή κατάσταση.
    Dep φούσκα.
    Αρνητικά
    Και αυτό έκανε ένα ψιλό-μπέρδεμα χαμηλά και έσβησε. Μου το επιβεβαίωσε και ο πωλητής.
    Μου βγήκε ή ψυχή να το βάλω μπροστά, αλλά μόλις το βρήκα πως πάει δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Μανέτες σε μέτρια προς κακή κατάσταση.
    Δισκό-πλακες ανάγκη για αλλαγή λίαν συντόμως.
    Μηχανάκι καφετέριας, δεν φαίνεται να έχει πατήσει χώμα τουλάχιστον στα χέρια του σημερινού ιδιοκτήτη.

    Μια σύντομη βόλτα έκανα και τα δύο.(το GG to έκανα και 100 μέτρα χώμα).
    Ψηλά και τα δύο αλλά όχι τρομακτικά λόγω του ότι είναι πούπουλα.
    Το GG μου φάνηκε πιο στενό και ίσως λίγο πιο μανιτζέβελο.
    Τα πήγα και τα δύο σαν "κότα" γιατί με τρομάξατε με τα δίχρονα, αλλά νομίζω αν έχω στην αρχή το νου μου λίγο στο δεξί μου χέρι, δεν θα παίξει πρόβλημα.

    Ακούω γνώμες, να πάω παρακάτω ή να το σκεφτώ σοβαρά το ένα από τα δύο.
    Σαν να μΕ άρεσε λίγο παραπάνω το GG.
    Νομιζω το GG μπορεις να το πας στο Ζουρνατζη στη Θεσ.νικη και να το δει και να σου κανει μια σουμα το τι χρειαζεται αμεση αλλαγη . Πουλαει GG και ειναι enduras αρα θα σου βγαλει το λογ.σμο και θα ξερεις που βρισκεσαι αν και εφοσον σ αρεσει.

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zid Προβολή μηνύματος
    Νομιζω το GG μπορεις να το πας στο Ζουρνατζη στη Θεσ.νικη και να το δει και να σου κανει μια σουμα το τι χρειαζεται αμεση αλλαγη . Πουλαει GG και ειναι enduras αρα θα σου βγαλει το λογ.σμο και θα ξερεις που βρισκεσαι αν και εφοσον σ αρεσει.
    Λες να δεχτεί ο πωλητής να το φέρει για έλεγχο 100+ χιλιόμετρα (ακόμα και με δικές μου βενζίνες;;;);;;
    Είναι κάτι που συνηθίζεται ή θα νομίζει ότι είμαι εξωγήινος!

    Λέω να πάω βέβαια μια βόλτα στον Ζουρνατζή έτσι κι αλλιώς;

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Λες να δεχτεί ο πωλητής να το φέρει για έλεγχο 100+ χιλιόμετρα (ακόμα και με δικές μου βενζίνες;;;);;;
    Είναι κάτι που συνηθίζεται ή θα νομίζει ότι είμαι εξωγήινος!


  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Φίλε βλέπω οτι συνεχίζεις να δίνεις πολύ σημασία σε βαθουλώματα και πλαστικά...(στο look με λίγα λόγια)

    τα μηχανάκια αυτά χώμα κάνουν και την ζωή τους την περνούν τρώγοντας ξύλο.

    δεν λέω να πάρεις κανα χρέπι διαλυμένο με κολλημένα ψαλίδια, υποπλαίσια και καπάκια μοτέρ (μακριά από αυτό με το επισκευασμένο υποπλαίσιο) αλλά μην κολλας με γρατζουνιες και βαθουλώματα...

    οπως επίσης μην εντυπωσιάζεσαι απο γυαλιστερά πλαστικά...τα εντούρο με ενα καινουργιο κουστουμάκι 150 ευρω απο μπέη δείχνουν καινούργια...

    δωσε βάση στον τρόπο λειτουργίας, τσέκαρε καρμπυρατερ, αναρτήσεις αν βουλιάζουν και επανέρχονται σωστά αν τα καλάμια μπροστά έχουν στην επιφάνεια τους τσιμπούρια σαν σκουριές δλδ στίγματα (συμβαίνει σε πολλά παλιά εντούρο από λάσπες και χτυπήματα από πέτρες), αν υπάρχει αυτό τον ήπιες γιατί οι τσιμούχες θα τρώγονται γρήγορα και θα σαι κάθε τρεις και λίγο για κατοστάρικα στο μάστορα, μοτέρ αρπάζει με την μία πως ακούγεται; μπερδεύει και σβήνει στο ρελαντί ή γουργουρίζει; ψυγεία (αν υπάρχουν και δεν πας σε αερόψυκτο) διαρροές ή ραγίσματα, κοίτα προσεκτικά όλα τα σωληνάκια και τα κολάρα τσεκαρε τις ενώσεις στα καπάκια του μοτέρ στις φλάτζες αν υπάρχουν διαρροές ή ίχνη από λαδίλες δες στο φιλτροκούτι αέρα αν έχουν γίνει παρεμβάσεις πολλοί τα ανοίγουν και καλά για έξτρα απόδοση και τελικά το μηχανάκι καταπίνει νερά και λάσπες με αποτέλεσμα χοντρές ζημιές το φιλτρο αέρα σε τι κατασταση είναι; καθαρισμένο ή πατσαβούρι; καινούργιο έχει από 20 ευρώ και άνω, τζόγους στους τροχούς μπροστά πίσω και αν είναι ίσια τα στεφάνια και οι ακτίνες στην θέση τους...βάλτε στο σταντ (αν υπάρχει) και δες τιμόνι μήπως θέλει ρουλεμάν...

    καντο βόλτα πάει ευθεία; όταν κάθεσαι πάνω βουλιάζει υπερβολικά ή είναι κούτσουρο εντελώς...

    λάστιχα σε τι κατάσταση είναι και τι ημερομηνία έχουν χτυπημένη επάνω...τακάκια και αλυσιδογράναζα...

    αυτά όλα που σου γράφω κοστίζουν λεφτά...και επειδή το ποσό που δίνεις για αγορά είναι αρκετά μικρό πρόσεξε μην πάρεις κανα μηχανάκι που τα θέλει όλα αυτά και μετά σπρωξεις παρά με τον οποίο θα παιρνες πολύ καλύτερο μηχανάκι αν έκανες λίγο υπομονή.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 19/02/2019 στις 12:59.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όπως τα λέει ο προλαλησας.
    Χτυπήματα βαθουλώματα όλα τα χρησιμοποιημένα έχουν.
    Αν σ αρέσει ,τσεκαρεις τα σχετικά και είναι οκ κ θέλεις να μπορείς να κάνεις εντούρο κι όχι μόνο βόλτα στα χώματα, προτίμησε το gg. Το θέμα με το υποπλαισιο κοίταξε το ενδελεχώς.
    Ειδάλλως για fun bike πας σε wr , που θα έχει κ πιο εύκολη μεταπώληση.
    Από χαρτιά ήταν οκ τα μηχανάκια? Πινακίδες, ΚΤΕΟ κλπ
    Γιατί τα εντούρο (με χαρτιά κανονικά) που κινούνται συχνά στο βουνό συνήθως θέλουν πατεντουλες για να περάσουν ΚΤΕΟ (φώτα φλας στοπ)

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Φίλε βλέπω οτι συνεχίζεις να δίνεις πολύ σημασία σε βαθουλώματα και πλαστικά...(στο look με λίγα λόγια)

    τα μηχανάκια αυτά χώμα κάνουν και την ζωή τους την περνούν τρώγοντας ξύλο.

    δεν λέω να πάρεις κανα χρέπι διαλυμένο με κολλημένα ψαλίδια, υποπλαίσια και καπάκια μοτέρ (μακριά από αυτό με το επισκευασμένο υποπλαίσιο) αλλά μην κολλας με γρατζουνιες και βαθουλώματα...

    οπως επίσης μην εντυπωσιάζεσαι απο γυαλιστερά πλαστικά...τα εντούρο με ενα καινουργιο κουστουμάκι 150 ευρω απο μπέη δείχνουν καινούργια...

    δωσε βάση στον τρόπο λειτουργίας, τσέκαρε καρμπυρατερ, αναρτήσεις αν βουλιάζουν και επανέρχονται σωστά αν τα καλάμια μπροστά έχουν στην επιφάνεια τους τσιμπούρια σαν σκουριές δλδ στίγματα (συμβαίνει σε πολλά παλιά εντούρο από λάσπες και χτυπήματα από πέτρες), αν υπάρχει αυτό τον ήπιες γιατί οι τσιμούχες θα τρώγονται γρήγορα και θα σαι κάθε τρεις και λίγο για κατοστάρικα στο μάστορα, μοτέρ αρπάζει με την μία πως ακούγεται; μπερδεύει και σβήνει στο ρελαντί ή γουργουρίζει; ψυγεία (αν υπάρχουν και δεν πας σε αερόψυκτο) διαρροές ή ραγίσματα, κοίτα προσεκτικά όλα τα σωληνάκια και τα κολάρα τσεκαρε τις ενώσεις στα καπάκια του μοτέρ στις φλάτζες αν υπάρχουν διαρροές ή ίχνη από λαδίλες δες στο φιλτροκούτι αέρα αν έχουν γίνει παρεμβάσεις πολλοί τα ανοίγουν και καλά για έξτρα απόδοση και τελικά το μηχανάκι καταπίνει νερά και λάσπες με αποτέλεσμα χοντρές ζημιές το φιλτρο αέρα σε τι κατασταση είναι; καθαρισμένο ή πατσαβούρι; καινούργιο έχει από 20 ευρώ και άνω, τζόγους στους τροχούς μπροστά πίσω και αν είναι ίσια τα στεφάνια και οι ακτίνες στην θέση τους...βάλτε στο σταντ (αν υπάρχει) και δες τιμόνι μήπως θέλει ρουλεμάν...

    καντο βόλτα πάει ευθεία; όταν κάθεσαι πάνω βουλιάζει υπερβολικά ή είναι κούτσουρο εντελώς...

    λάστιχα σε τι κατάσταση είναι και τι ημερομηνία έχουν χτυπημένη επάνω...τακάκια και αλυσιδογράναζα...

    αυτά όλα που σου γράφω κοστίζουν λεφτά...και επειδή το ποσό που δίνεις για αγορά είναι αρκετά μικρό πρόσεξε μην πάρεις κανα μηχανάκι που τα θέλει όλα αυτά και μετά σπρωξεις παρά με τον οποίο θα παιρνες πολύ καλύτερο μηχανάκι αν έκανες λίγο υπομονή.
    Αρχικά ευχαριστώ για τα hints.
    Δεν κοιτάω τα πλαστικά, ούτε τη μούρη, έκανα μια λίστα πιο πριν με το τι θεωρώ, αρνητικό και θετικό στα μηχανάκια που είδα.
    Στην τελική τα πλαστικά κάνουν 100€,δεν είναι αμάν το έξοδο.(Βέβαια για το WR τα πλαστικά είναι πολύ σπάνια και σε κακή κατάσταση όταν βρεθούνε, οπότε ότι τα έχει όλα και σε καλή κατάσταση είναι ένα συν).

    1. Αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ είναι τα μπερδέματα και στα δύο.
    2. Το επιδιορθωμένο υποπλαίσιο στο GG.
    3. To στραβωμένο κάτω μέρος του πλαισίου. Ειδικά αυτό! (Είναι ανεκτό η μακριά).

    Και όλα τα παραπάνω υπό το πρίσμα που έχω θέσει από την αρχή του ποστ και σε σχέση με το budget μου.
    Αρχάριος, εισαγωγικό μηχανάκι στο χώμα, με budget ταβάνι στα 1500€.

    Γρανάζια, αλυσίδες, δισκόπλακες, ελαστικά, αναρτήσεις, ρουλεμάν τιμονιού, ψυγεία (όσο φαίνονταν) ελέγχθηκαν (στο βαθμό που μπορούν να ελεγχθούν από εμένα) και όπου είδα θέματα τα αναφέρω στα αρνητικά.
    Φίλτρο δεν είδα, γιατί έπρεπε να ανοίγουμε πλαστικά και έπρεπε να προλάβω να δω και τα δύο (τρία βασικά, αλλά το τρίτο δεν το προλάβαινα), σε διαφορετικές πόλεις και να είμαι πριν το απόγευμα ξανά στην πόλη.
    Κολάρα, ντίζες, καρμπιρατέρ εξωτερικά φαίνονταν ΟΚ. (Πήρα και μερικές φωτό).

    Οδηγικά με την ανύπαρκτη εμπειρία που έχω τόσο σε δίχρονα όσο και σε enduro δεν θεωρώ τα συμπεράσματα ασφαλή.
    Άντε ανέβηκα, το πήγα και 200 μέτρα, έκανα και δυο γύρες, άλλαξα όλες τις ταχύτητες, έριξα και δυο γκαζιές, το έσβησα το άναψα, το άκουσα, αυτά.
    Τι να καταλάβω, πέρα από το ότι τα μηχανάκι μου φαίνονταν σαν ψεύτικο (λόγω βάρους), ο υδραυλικός συμπλέκτης του GG ήταν τόσο μαλακός που νόμιζα ότι χάλασε, η φασαρία του δίχρονου (εγώ νόμιζα πως με αυτό που έχω τώρα έκανα θόρυβο ), οι μαλακές αναρτήσεις (σε σχέση με τις "stiff" που έχω τώρα, τάχα μου motard).

    Κοίτα το GG θα μπορούσα να το πάρω, απλά μου φαίνονται πολλά τα 1500+ για μηχανάκι 15ετίας, με λυγισμένο πλαίσιο, επιδιορθωμένο υποπλαίσιο (Στραβό βέβαια δεν φαίνονταν να είναι), πλαστικά με tire-wraps και κάνα δυό-τρία μαζέματα ακόμα.
    Για το WR τα 1500- μου φαίνονται πάλι πολλά για μηχανάκι 20+ χρόνων, με δύσκολα ανταλλακτικά, τεχνολογία παλιά, που με το καλημέρα θέλει επί πλέον φράγκα σε ψιλομαζέματα.

  7. #67
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αρχικά ευχαριστώ για τα hints.
    Δεν κοιτάω τα πλαστικά, ούτε τη μούρη, έκανα μια λίστα πιο πριν με το τι θεωρώ, αρνητικό και θετικό στα μηχανάκια που είδα.
    Στην τελική τα πλαστικά κάνουν 100€,δεν είναι αμάν το έξοδο.(Βέβαια για το WR τα πλαστικά είναι πολύ σπάνια και σε κακή κατάσταση όταν βρεθούνε, οπότε ότι τα έχει όλα και σε καλή κατάσταση είναι ένα συν).

    1. Αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ είναι τα μπερδέματα και στα δύο.
    2. Το επιδιορθωμένο υποπλαίσιο στο GG.
    3. To στραβωμένο κάτω μέρος του πλαισίου. Ειδικά αυτό! (Είναι ανεκτό η μακριά).

    Και όλα τα παραπάνω υπό το πρίσμα που έχω θέσει από την αρχή του ποστ και σε σχέση με το budget μου.
    Αρχάριος, εισαγωγικό μηχανάκι στο χώμα, με budget ταβάνι στα 1500€.

    Γρανάζια, αλυσίδες, δισκόπλακες, ελαστικά, αναρτήσεις, ρουλεμάν τιμονιού, ψυγεία (όσο φαίνονταν) ελέγχθηκαν (στο βαθμό που μπορούν να ελεγχθούν από εμένα) και όπου είδα θέματα τα αναφέρω στα αρνητικά.
    Φίλτρο δεν είδα, γιατί έπρεπε να ανοίγουμε πλαστικά και έπρεπε να προλάβω να δω και τα δύο (τρία βασικά, αλλά το τρίτο δεν το προλάβαινα), σε διαφορετικές πόλεις και να είμαι πριν το απόγευμα ξανά στην πόλη.
    Κολάρα, ντίζες, καρμπιρατέρ εξωτερικά φαίνονταν ΟΚ. (Πήρα και μερικές φωτό).

    Οδηγικά με την ανύπαρκτη εμπειρία που έχω τόσο σε δίχρονα όσο και σε enduro δεν θεωρώ τα συμπεράσματα ασφαλή.
    Άντε ανέβηκα, το πήγα και 200 μέτρα, έκανα και δυο γύρες, άλλαξα όλες τις ταχύτητες, έριξα και δυο γκαζιές, το έσβησα το άναψα, το άκουσα, αυτά.
    Τι να καταλάβω, πέρα από το ότι τα μηχανάκι μου φαίνονταν σαν ψεύτικο (λόγω βάρους), ο υδραυλικός συμπλέκτης του GG ήταν τόσο μαλακός που νόμιζα ότι χάλασε, η φασαρία του δίχρονου (εγώ νόμιζα πως με αυτό που έχω τώρα έκανα θόρυβο ), οι μαλακές αναρτήσεις (σε σχέση με τις "stiff" που έχω τώρα, τάχα μου motard).

    Κοίτα το GG θα μπορούσα να το πάρω, απλά μου φαίνονται πολλά τα 1500+ για μηχανάκι 15ετίας, με λυγισμένο πλαίσιο, επιδιορθωμένο υποπλαίσιο (Στραβό βέβαια δεν φαίνονταν να είναι), πλαστικά με tire-wraps και κάνα δυό-τρία μαζέματα ακόμα.
    Για το WR τα 1500- μου φαίνονται πάλι πολλά για μηχανάκι 20+ χρόνων, με δύσκολα ανταλλακτικά, τεχνολογία παλιά, που με το καλημέρα θέλει επί πλέον φράγκα σε ψιλομαζέματα.
    Δεν μπορω να καταλαβω τι περιγραφεις...??

    1) Τα περισσοτερα μηχανακια εντουρο εχουν μαζεψει τοσα καπακια ( ελαφρα η βαρια ).......

    Οσα δεν εχεις δει σε βιντεο.....

    Τι σε πειραζει το ψευτουποπλαισιο δεν μπορω να καταλαβω......( 2 εχω αλλαξει στο δικο μου και 3φορες τα εχω ψευτοισιωσει....

    Δεν θα σου κραταει την μπαγκαζιερα ...?? Η θα τραβαει καποιο ζορι ο συνεπιβατης>>???

    2) Συμπλεκτης...??? Μαλακος πρεπει να ειναι.....!

    Εαν δεν ειναι τα δαχτυλακια σου θα παθουν αγκυλωση στα πρωτα 5 κμ....

    Η χρηση του στο χωμα ειναι πολαπλασια απο την χρηση στη ασφαλτο.....

    Εμεινες στο εαν ειναι μαλακος.... Δεν ειδες εαν....

    Απομονονει σωστα.... Πατιναρει το μηχανακι...??

    3) Αυτο με το πλαισιο δεν το καταλαβα... μιλας για μια λακουβα στο πλαισιο η στραβωμενο..??

    4) Μαλακες αναρτησεις....?? Δεν λεει κατι...!!

    Μονο τετοιες αναρτησεις πρεπει να εχει ενα μηχανακι στο χωμα.... !!

    Σε διαφορετικη περιπτωση.... δεν θα εχουν επαφη οι τροχοι σου με το εδαφος... και κατα συνεπεια δεν θα εχεις και εσυ επαφη με το μηχανακι σου παρα μονο κατευθειαν με το εδαφος...???

    Στις αναρτησεις δεν κοιτας ποσο μαλακες ειναι... Εαν δακρυζουν λαδι, εαν ειναι χτυπημενες οι μπουκαλες ...Αυτα κοιτας....!!

    Κατα τα αλλα οτι σου ειπα παραπανω......Εαν σε πειραξαν τα παραπανω που μας περιεγραψες στα μηχανακια που ειδες.....Μπατζετ 4000 το λιγοτερο...!

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Είχα γράψει παραπάνω πως τα gas μέχρι το 2006 είχαν μαλακό υποπλαίσιο. Αν είναι σωστά επισκευασμένο δεν είναι πρόβλημα.

    Επίσης σε όλα γίνεται εύκολα μετατροπή με τα πράγματα του 07 που δεν παθαίνει τίποτα υπό κανονικές συνθήκες, γιατί στο εντουρο όλα μπορούν να συμβούν. Υπάρχει και έτοιμο Κιτ, αλλά μεταχειρισμένα συμφέρει καλύτερα, πχ υποπλαίσιο, φιλτροκούτι, σελα και πλαστικά.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορω να καταλαβω τι περιγραφεις...??

    1) Τα περισσοτερα μηχανακια εντουρο εχουν μαζεψει τοσα καπακια ( ελαφρα η βαρια ).......

    Οσα δεν εχεις δει σε βιντεο.....

    Τι σε πειραζει το ψευτουποπλαισιο δεν μπορω να καταλαβω......( 2 εχω αλλαξει στο δικο μου και 3φορες τα εχω ψευτοισιωσει....

    Δεν θα σου κραταει την μπαγκαζιερα ...?? Η θα τραβαει καποιο ζορι ο συνεπιβατης>>???

    2) Συμπλεκτης...??? Μαλακος πρεπει να ειναι.....!

    Εαν δεν ειναι τα δαχτυλακια σου θα παθουν αγκυλωση στα πρωτα 5 κμ....

    Η χρηση του στο χωμα ειναι πολαπλασια απο την χρηση στη ασφαλτο.....

    Εμεινες στο εαν ειναι μαλακος.... Δεν ειδες εαν....

    Απομονονει σωστα.... Πατιναρει το μηχανακι...??

    3) Αυτο με το πλαισιο δεν το καταλαβα... μιλας για μια λακουβα στο πλαισιο η στραβωμενο..??

    4) Μαλακες αναρτησεις....?? Δεν λεει κατι...!!

    Μονο τετοιες αναρτησεις πρεπει να εχει ενα μηχανακι στο χωμα.... !!

    Σε διαφορετικη περιπτωση.... δεν θα εχουν επαφη οι τροχοι σου με το εδαφος... και κατα συνεπεια δεν θα εχεις και εσυ επαφη με το μηχανακι σου παρα μονο κατευθειαν με το εδαφος...???

    Στις αναρτησεις δεν κοιτας ποσο μαλακες ειναι... Εαν δακρυζουν λαδι, εαν ειναι χτυπημενες οι μπουκαλες ...Αυτα κοιτας....!!

    Κατα τα αλλα οτι σου ειπα παραπανω......Εαν σε πειραξαν τα παραπανω που μας περιεγραψες στα μηχανακια που ειδες.....Μπατζετ 4000 το λιγοτερο...!
    Ρε παίδες γιατί δεν συνεννοούμαστε???

    Λέω ότι δεν έχω πείρα από δίχρονα και από enduro, δεν έχω μέτρο σύγκρισης, δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα "καλό" enduro μηχανάκι από ένα "κακό".
    Μιλάω αποκλειστικά για εκείνα τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που έχουν αυτά τα μηχανάκια, όχι γενικά για όλα τα μηχανάκια.

    Όποιο πρόβλημα διαπίστωσα το ανέφερα για να μου πείτε μια γνώμη κατά πόσο είναι σοβαρό.
    Δεν λέω με χάλασαν τα πλαστικά ή οι μανέτες.
    Λέω ότι κάποια στιγμή (ίσως όχι άμεσα) να χρειαστούν αλλαγή και πρέπει να το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου σαν έξοδο.
    Από την άλλη αν πρέπει να αλλάξω άμεσα υποπλαίσο, να διορθώσω κάτι που έχει σημαντικό κόστος, ας μου το πει κάποιος.

    Αφού λέω, το έκανα βόλτα, άλλαξα όλες τις ταχύτητες, το έσβησα το άναψα, είδα εξωτερικά τις μπουκάλες, αν είδα κάτι προβληματικό το αναφέρω.
    Γράφετε σαν να μην διαβάζεται τι γράφψ πιο πάνω...και τα ελληνικά μου νομίζω ότι είναι καλά.
    Αν δεν το αναφέρω είτε μου διέφυγε, είτε ήταν ΟΚ.
    Πάντα σε σχέση με την δική μου εμπειρία.
    Πιθανόν κάποιος πιο έμπειρος να εντόπιζε περισσότερα θέματα.

    Παράδειγμα: Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ υδραυλικό συμπλέκτη. Αυτός που δοκίμασα μου φαίνεται γαμάτος.
    Εσύ που έχεις δοκιμάσει (υποθέτω πολλούς) θα μου πεις "θα μπορούσε να είναι και σε καλύτερη κατάσταση".
    Εμένα σε σχέση με τα τρία δάκτυλα που χρειάζεται αυτός που έχω για να πατηθεί μου φάνηκε super.

    Αντίστοιχα όταν έχω ένα μηχανάκι που ο προηγούμενος κάτοχος παιδεύονταν να του σκληρύνει τις αναρτήσεις για να το μετατρέψει σε μοταρντ, τι να καταλάβω από αναρτήσεις σε εντούρο.
    Δεν έχω καβαλήσει άλλο enduro για να συγκρίνω.

    Εσύ λες με το υποπλαίσο "δεν τρέχει μια", ο από πάνω μου λέει "μακριά"...

    Αν έρθει κάποιος και μου πει το πλαίσιο είναι επικίνδυνο και θες ένα 500άρικο για επισκευή ή αντικατάσταση, ε τότε δεν το παίρνω...ή παζαρέυω την τιμή
    Η ας μου πει κάποιος, ότι "με τα φράγκα που έχεις δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο", εκτός και αν ψάξεις πολύ.

    Δείτε μια φωτό και πείτε μια γνώμη για το πλαίσιο αν θέλετε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Plaiso.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	86,7 KB 
ID:	403918

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Είχα γράψει παραπάνω πως τα gas μέχρι το 2006 είχαν μαλακό υποπλαίσιο. Αν είναι σωστά επισκευασμένο δεν είναι πρόβλημα.

    Επίσης σε όλα γίνεται εύκολα μετατροπή με τα πράγματα του 07 που δεν παθαίνει τίποτα υπό κανονικές συνθήκες, γιατί στο εντουρο όλα μπορούν να συμβούν. Υπάρχει και έτοιμο Κιτ, αλλά μεταχειρισμένα συμφέρει καλύτερα, πχ υποπλαίσιο, φιλτροκούτι, σελα και πλαστικά.
    Σε ευχαριστώ! και μάλιστα ήταν το δικό σου σχόλιο που με έκανε να ρωτήσω τον πωλητή και εκεί πάνω μου ανέφερε το ράγισμα και την επισκευή.

    Τάξη μεγέθους για τα παραπάνω έχουμε, στο περίπου.

    Όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει γιατί πρέπει να απαντήσω σήμερα το βράδυ και για τα δύο, θα μπορούσα να του στείλω σε pm και κάποιες επιπλέον φωτό που έχω, μήπως παρατηρήσει κάτι που δεν είδα.

  11. #71
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Το GG δεν θα το κοιταζα καν. Εχει φαει πολυ ξυλο.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Φιλε ο καθενας λεει την γνωμη του και ολοι μαζι θελουμε να σε βοηθήσουμε να κανεις εντέλει την καλυτερη δυνατη επιλογή...αλλωστε εσυ και κανενας αλλος είσαι που θα αποφασίσεις...

    Σέβομαι τους απο πάνω και πιθανότατα τα παιδιά να ειναι πιο έμπειρα απο εμένα.
    Αλλα συγγνωμη θα το ξαναπώ...μηχανάκι με κολλημένα σημεία σκελετού έστω και υποπλαισιο, δεν θα το έπαιρνα και να μου το χάριζαν...προσωπικά έχω μαζέψει αρκετα τουμπιδια με τα τρια εντουρακια που εχω αλλάξει..μαλιστα καποια και απο ύψος...ε σκελετο δεν έκοψα ουτε βουλιαξα ποτέ.

    Αρα πιθανότατα (γιατι υπο προϋποθέσεις αμα καποιος ειναι ατυχος μπορει να το παθει και στην πρωτη βολτα που λεει ο λογος) το μηχανάκι εχει υποστει πολυ ταλαιπωρία και είναι πολλα τα χρονια στην πλατη του..

    Τι θέλω να πω;

    Σκεψου να εχεις δώσει τα λεφτά(ολο το μπατζετ απ οτι λες), να ξεκινήσεις τις βολτιτσες σου και στην πρωτη καλη σαβουρα να σου κοπει επανω στην ποντα που εχει τραβηξει ο άλλος..τι θα κανεις;

    Ενα φιλος πριν χρονια πηρε ενα rm250 χωρις να το πολυκοιταξει και οταν το περιεργαστηκαμε καλα ειδαμε κολληση στο ψαλίδι πίσω...που ψαλιδι βρισκεις επισης ανετα ετσι;

    Δεν σου περιγραφω τι ακολούθησε..

    Απλα σου λεω οτι ο πωλητής το πηρε τελικα πισω..

    Βέβαια αλλη περίπτωση μας το χε κρύψει...αλλα κανενας δεν αισθανεται ευχάριστα με τέτοιες επισκευές..

    Δεν επιμένω απλα μιλαω για εμενα και τις παρεες μου και τι θα καναμε...αλλωστε οπως προειπα ο καθενας λεει τη γνωμη του και εσυ αποφασίζεις, αυτο δλδ που κανουν τα φόρουμ.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 19/02/2019 στις 18:20.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Όντως το Gas-Gas είναι ταλαιπωρημένο αρκετά, πάντως το χτύπημα στο κάτω μέρος του πλαισίου μάλλον δεν επηρεάζει την λειτουργικότητά του,αφου σου άρεσε η αίσθηση του μη βάρους και των αναρτήσεων, θα έλεγα να το παζαρέψεις κι άλλο.
    Σκέψου οτι σαν αρχάριος στο χώμα θα έχεις αρκετές πτώσεις οπότε δεν θα το λυπάσαι.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Φιλε ο καθενας λεει την γνωμη του και ολοι μαζι θελουμε να σε βοηθήσουμε να κανεις εντέλει την καλυτερη δυνατη επιλογή...αλλωστε εσυ και κανενας αλλος είσαι που θα αποφασίσεις...

    Σέβομαι τους απο πάνω και πιθανότατα τα παιδιά να ειναι πιο έμπειρα απο εμένα.
    Αλλα συγγνωμη θα το ξαναπώ...μηχανάκι με κολλημένα σημεία σκελετού έστω και υποπλαισιο, δεν θα το έπαιρνα και να μου το χάριζαν...προσωπικά έχω μαζέψει αρκετα τουμπιδια με τα τρια εντουρακια που εχω αλλάξει..μαλιστα καποια και απο ύψος...ε σκελετο δεν έκοψα ουτε βουλιαξα ποτέ.

    Αρα πιθανότατα (γιατι υπο προϋποθέσεις αμα καποιος ειναι ατυχος μπορει να το παθει και στην πρωτη βολτα που λεει ο λογος) το μηχανάκι εχει υποστει πολυ ταλαιπωρία και είναι πολλα τα χρονια στην πλατη του..

    Τι θέλω να πω;

    Σκεψου να εχεις δώσει τα λεφτά(ολο το μπατζετ απ οτι λες), να ξεκινήσεις τις βολτιτσες σου και στην πρωτη καλη σαβουρα να σου κοπει επανω στην ποντα που εχει τραβηξει ο άλλος..τι θα κανεις;

    Ενα φιλος πριν χρονια πηρε ενα rm250 χωρις να το πολυκοιταξει και οταν το περιεργαστηκαμε καλα ειδαμε κολληση στο ψαλίδι πίσω...που ψαλιδι βρισκεις επισης ανετα ετσι;

    Δεν σου περιγραφω τι ακολούθησε..

    Απλα σου λεω οτι ο πωλητής το πηρε τελικα πισω..

    Βέβαια αλλη περίπτωση μας το χε κρύψει...αλλα κανενας δεν αισθανεται ευχάριστα με τέτοιες επισκευές..

    Δεν επιμένω απλα μιλαω για εμενα και τις παρεες μου και τι θα καναμε...αλλωστε οπως προειπα ο καθενας λεει τη γνωμη του και εσυ αποφασίζεις, αυτο δλδ που κανουν τα φόρουμ.
    Thanx!
    Κοίτα μάλλον για σούτι τα έχω και τα δύο.

    Το GG είναι 3ο-4ο χέρι, έχει φάει σίγουρα πολύ ξύλο (και φαίνεται), μεταπώληση δύσκολη και η αναλογία τιμής/κατάστασής μου φαίνεται δυσανάλογη.
    Αν κατεβάσει την τιμή, ίσως.

    Το WR από την άλλη, ούτε εντούρο είναι (σε αυτή την φάση του ξεκινήματος μπορεί και να μην με ενοχλεί, αν μπορεί να πουληθεί σε 1-2 χρόνια χωρίς μεγάλη χασούρα) , τα ανταλλακτικά του θέλουν αρκετό ψάξιμο, θέλει δισκόπλακες ψιλό-άμεσα και ο πωλητής θέλει να επιβαρυνθώ και τα τέλη και το ΚΤΕΟ που είναι δική του υποχρέωση.
    Αν τα βάλω όλα μαζί, με παράβολα, μεταφορά κλπ θέλω άλλο ένα 300άρι από πάνω!

    Από την άλλη δεν έχω ακούσει καμία γνώμη για τα μπερδέματα τα οποία μπορεί να είναι από κάτι απλό και φθηνό μέχρι κάτι πιο σύνθετο και ακριβό.
    Δεν ψήνομαι να πάω στο βουνό (ΟΚ! στο λόφο, δίπλα στο μαντρί) και να μείνω εκεί.

  15. #75
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Όντως το Gas-Gas είναι ταλαιπωρημένο αρκετά, πάντως το χτύπημα στο κάτω μέρος του πλαισίου μάλλον δεν επηρεάζει την λειτουργικότητά του,αφου σου άρεσε η αίσθηση του μη βάρους και των αναρτήσεων, θα έλεγα να το παζαρέψεις κι άλλο.
    Σκέψου οτι σαν αρχάριος στο χώμα θα έχεις αρκετές πτώσεις οπότε δεν θα το λυπάσαι.
    Στο πλαισιο πισω απο την μανιβελα κατι εχει παιχτει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ιραν και εκδοση βιζας
    από Pattaya boy στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2014, 20:05
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2012, 12:53
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2011, 08:58
  4. Έκδοση πινακιδας σε καθαροαιμο
    από christosyz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 06:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF