Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 104

Θέμα: Μεταχειρισμένο enduro μεταβίβαση και έκδοση πινακίδας

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786

    Μεταχειρισμένο enduro μεταβίβαση και έκδοση πινακίδας

    Στην αναζήτηση ενός entry level enduro , που λέγαμε σε άλλο θέμα και ενώ βρίσκω κάποια "ενδιαφέροντα" μηχανάκια σκοντάφτω συνέχεια πάνω στο θέμα των απαραίτητων εγγράφων.
    Μιλάμε πάντα για μηχανάκια που είναι ικανά να βγάλουν άδεια (τουλάχιστον θεωρητικά), δηλαδή φέρουν φώτα, φλας, καθρέπτες κλπ ή τέλος πάντων μπορούν να πάρουν τον απαραίτητο εξοπλισμό για να είναι νόμιμα.
    Μιλάμε πάντα για Enduro ΟΧΙ MX

    Οι βασικές περιπτώσεις που συναντώ συνοψίζονται ως εξής:

    1. Μηχανάκι το οποίο δίνεται με υπεύθυνη δήλωση από τον τωρινό κάτοχο (2ος-3ος ) και υπάρχει το τιμολόγιο αγοράς από τον αρχικό αγοραστή.
    Δεν έχει βγάλει πινακίδα ποτέ του!

    Μπορεί να βγάλει τώρα πινακίδα;
    Αν ναι με ποιο κόστος;
    Τι παγίδες μπορεί να κρύβει αυτή η περίπτωση;



    2. Μηχανάκι το οποίο δίνεται μόνο με υπεύθυνη δήλωση χωρίς να υπάρχει αρχικό τιμολόγιο αγοράς ή χαρτί εκτελωνισμού (κάπου χάθηκε), αλλά με επιβεβαίωση από την αστυνομία ότι δεν είναι κλεμμένο.
    Μπορεί να βγάλει τώρα πινακίδα;
    Αν ναι με ποιο κόστος;
    Τι παγίδες μπορεί να κρύβει αυτή η περίπτωση;



    3. Μηχανάκι που είχε κάποτε πινακίδα αλλά έχει μπει σε κατάσταση ακινησίας (όχι ολικής διαγραφής) και έχει όλα τα χαρτιά του. (Πιθανότατα ληγμένο ΚΤΕΟ)
    Μπορεί να δοθεί με απλή υπεύθυνη δήλωση και/η εξουσιοδότηση από τον τωρινό ιδιοκτήτη και να προχωρήσει ο υποψήφιος αγοραστής στην ολοκλήρωση της διαδικασίας;
    Αν ναι με ποιο κόστος;

    Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά επειδή έψαξα και δεν βρήκα πουθενά κάτι ξεκάθαρο ανοίγω νέο.
    Αν υπάρχει και δεν τον είδα ας διαγραφεί ή ας συγχωνευτεί.

    Η ίδια ερώτηση έγινε και σε "γειτονικό" forum.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Εγώ για το 3 στα είπα και δίπλα. Για τα 1 και 2... Δ.Γ. Δ.Α. που έχουν και τα γκάλοπ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Στην αναζήτηση ενός entry level enduro , που λέγαμε σε άλλο θέμα και ενώ βρίσκω κάποια "ενδιαφέροντα" μηχανάκια σκοντάφτω συνέχεια πάνω στο θέμα των απαραίτητων εγγράφων.
    Μιλάμε πάντα για μηχανάκια που είναι ικανά να βγάλουν άδεια (τουλάχιστον θεωρητικά), δηλαδή φέρουν φώτα, φλας, καθρέπτες κλπ ή τέλος πάντων μπορούν να πάρουν τον απαραίτητο εξοπλισμό για να είναι νόμιμα.
    Μιλάμε πάντα για Enduro ΟΧΙ MX

    Οι βασικές περιπτώσεις που συναντώ συνοψίζονται ως εξής:

    1. Μηχανάκι το οποίο δίνεται με υπεύθυνη δήλωση από τον τωρινό κάτοχο (2ος-3ος ) και υπάρχει το τιμολόγιο αγοράς από τον αρχικό αγοραστή.
    Δεν έχει βγάλει πινακίδα ποτέ του!

    Μπορεί να βγάλει τώρα πινακίδα;
    Αν ναι με ποιο κόστος;
    Τι παγίδες μπορεί να κρύβει αυτή η περίπτωση;
    ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΠΩΛΗΤΗ (ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    2. Μηχανάκι το οποίο δίνεται μόνο με υπεύθυνη δήλωση χωρίς να υπάρχει αρχικό τιμολόγιο αγοράς ή χαρτί εκτελωνισμού (κάπου χάθηκε), αλλά με επιβεβαίωση από την αστυνομία ότι δεν είναι κλεμμένο.
    Μπορεί να βγάλει τώρα πινακίδα;
    Αν ναι με ποιο κόστος;
    Τι παγίδες μπορεί να κρύβει αυτή η περίπτωση;
    ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΚΑΠΟΥ"ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ
    ΓΕΝΙΚΑ ΜΠΕΛΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΡΑΧΑΛΑ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    3. Μηχανάκι που είχε κάποτε πινακίδα αλλά έχει μπει σε κατάσταση ακινησίας (όχι ολικής διαγραφής) και έχει όλα τα χαρτιά του. (Πιθανότατα ληγμένο ΚΤΕΟ)
    Μπορεί να δοθεί με απλή υπεύθυνη δήλωση και/η εξουσιοδότηση από τον τωρινό ιδιοκτήτη και να προχωρήσει ο υποψήφιος αγοραστής στην ολοκλήρωση της διαδικασίας;
    Αν ναι με ποιο κόστος;
    ΠΑΣ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙΣ (ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ),ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ,ΠΑΣ ΕΦΟΡΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΡΦΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ(ΠΑΛΙΕΣ 'Η ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΑΣ)
    always bet on black

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 17inchwheeler Προβολή μηνύματος
    ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΠΩΛΗΤΗ (ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ)
    Αν σου είναι εύκολο μπορείς να δώσεις καμιά παραπάνω πληροφορία τι να προσέξω.
    Πολλά από αυτά που κοιτάω είναι σχετικά μακριά και θέλω να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να κάνω ένα ταξίδι τζάμπα.
    Καλό θα ήταν να μπορώ να τσεκάρω από πριν τα χαρτιά του και μετά να οργανώσω εξορμήσεις.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αγαπητέ στις περιπτώσεις 1 και 2 οι απαντήσεις είναι όχι δυστυχώς. Ίσως, μπορεί, υπό προϋποθέσεις, κι αν έχει όλα τα χαρτιά, κι αν κάνει υπεύθυνη δήλωση κι αν κι αν κι αν, μηχανάκι που δεν έβγαζε τότε που εισήχθη άδεια είναι από αδύνατο έως απίθανο να μπορέσει να βγάλει μετά από χρόνια. Δε λέω... Μπορεί να πετύχεις την περίπτωση της περίπτωσης κ να το καταφέρεις, αλλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να σταθείς παααααααρα πολύ τυχερός .

    Από κει κ πέρα το 3 γίνεται θεωρητικά, αλλά για ποιο λόγο να μην κάνει τον κόπο ο ιδιοκτήτης του να πάρει τις πινακίδες κ να το μεταβίβασετε κανονικά? Αν πχ η τιμή είναι πάτος μπες στο κόπο κ την γραφειοκρατία (γιατί ούτε κ αυτό είναι απλό να ξέρεις, ειδικά όταν πας να μπλέξεις με εφορίες σε άλλες πόλεις, γιατί κάτι τέτοιο καταλαβαίνω...τα online κ τα μπείτε στο κομπιούτερ σας να δείτε ότι έχει πληρώσει τέλη κλπ δεν παίζουν).

    Οπότε, μιας κ παθώς κ μαθώς πριν κάνα χρόνο...
    1) realize ότι φθηνό κ καλό εντούρο δεν υπάρχει. Τα μέτρια προς καλά ξεκινάνε από 2,5-3 χιλιάδες για μοντέλα 12-15 ετών.
    Από κει κ κάτω θα βρεις, αλλά είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα χώσεις πολλά φράγκα, πολλά μπινελικια κ πολύ χρόνο σε διάβασμα για να καταλάβεις γιατί λαδωνει συνέχεια μπουζί το μπρδλο... Μετά από ένα χρόνο πειραματισμών, καθότι άσχετος, εύρηκα τελικά ότι το πρόβλημα με τα μπουζί μου ήταν απλά μια ραγισμένη ριντοβαλβιδες(80€). Αφού πρώτα είχα λύσει, καθαρίσει, μετρήσει καρμπυρατέρ, δοκιμάσει λάδια μίξης, ο μάστορας μου έλεγε "έτσι είναι αυτά" μη του γαμησω κι αυτουνου..
    2) κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, εντούρο από επαρχία κ δη βόρεια είναι σκισμένο όσο δε πάει. Οι άνθρωποι τα χαίρονται πραγματικά τα μηχανάκια τους κ μπράβο τους, ωστόσο ξανά από κει πάνω δεν παίρνω... Όπως κατάλαβες από Καστοριά ήταν το δικό μου... κακομεταχείρισμενο με καινούργια πλαστικά για να δείχνει ωραία στις φωτογραφίες... Τσίμπησα ο μαλάκας.
    3) μην βιαστεις κ δες μπόλικα εδώ στην Αθήνα (αν είσαι δηλαδή από δω..). Κατέληξε σε κάνα δυο μοντέλα που θα σου άρεσαν, πχ εγώ θα σου πρότεινα xr250σε 4χρονο κ wr200 σε δίχρονο. Σταθερές αξίες, απλά πολύ παλιά πλέον. Διάβασε κ μάζεψε πληροφοριες για ότι προτιμήσεις, μάζεψε τα φράγκα σου κ κάνε υπομονή να πετύχεις το καλό.
    Μη πας ντε κ καλά στο φθηνότερο. Μια γενική επισκευή κοστίζει εύκολα χιλιαρικακι σε συνεργείο κ είναι κρυφά κόστη αυτά

  6. #6
    Δε σε βλέπω να κάνεις entry με αυτά που πάς να μπλέξεις ετσι που το περιγράφεις για exit ...σε βλεπω

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  7. #7
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αν σου είναι εύκολο μπορείς να δώσεις καμιά παραπάνω πληροφορία τι να προσέξω.
    Πολλά από αυτά που κοιτάω είναι σχετικά μακριά και θέλω να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να κάνω ένα ταξίδι τζάμπα.
    Καλό θα ήταν να μπορώ να τσεκάρω από πριν τα χαρτιά του και μετά να οργανώσω εξορμήσεις.
    το τιμολογιο αγορας ειναι αποδειξη οτι το κατεχεις νομιμα σε πιθανο ελεγχο
    για να βγαλεις ομως πινακιδα πρεπει οπωσδηποτε να εχεις τα χαρτια του τελωνειου οταν αυτο εισηχθει απο τον ιδιωτη ή τον εμπορο(αρχικο αγοραστη)
    χωρις αυτα,δεν μπορεις να βγαλεις πινακιδα

    πριν 10-15 χρονια η Ε.Ε. θελοντας να κοψει τις εισαγωγες των 90'ς γιαπωνεζικων απο ιαπωνια,απαγορεψε την κυκλοφορια σε μηχανες που ειχαν εισαχει αποκει εκτος εαν ειχαν προλαβει οι ιδιοκτητες να βγαλουν πινακιδα
    οσοι δεν προλαβαν τα "εκοβαν" ανταλλακτικα
    δυστυχως απο ιαπωνια ειχαν εισαχθει πολλα δυσευρετα (τωρα) διαμαντακια και σπεσιαλακια αλλα και παρα πολλα κλεμενα
    η προφαση τοτε για τη διακοπη ηταν οτι δεν πληρουσαν ευρωπαικες προδιαγραφες

    π.χ... εισαγεις απο ιαπωνια ενα crm 250,dt200wr....δε βγαζεις πινακιδα...ασχετα αν κυκλοφορουν τοσα εδω με πινακιδες

    υγ.στο κρατος που ζουμε ισως καποιος τσακαλος με τις καταλληλες διασυνδεσεις και αν τους χαρτζηλικωσει,να καταφερει να βγαλει πινακιδες με οτι ρισκο αυτο εμπεριεχει
    always bet on black

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Επειδή στο κράτος που ζούμε το θέμα δεν είναι τελικά οι πινακίδες, γιατί το να σε σταματήσουν για έλεγχο είναι πολύ μικρό ενδεχόμενο, αλλά η ασφάλιση του οχήματος που κινείται στο δρόμο...
    Όσοι πάνε για μαλλί με καθαρά, απινακιδωτα, χτυπημένα πλαίσια, χαρτιά στο περίπου κλπ βγαίνουν κουρεμένοι σε ατύχημα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Επειδή στο κράτος που ζούμε το θέμα δεν είναι τελικά οι πινακίδες, γιατί το να σε σταματήσουν για έλεγχο είναι πολύ μικρό ενδεχόμενο...
    Μπα, όχι και τόσο...
    Άσε σου λέω το χω... δυο φορές την ίδια μέρα (νύχτα) έχω φάει μπλόκο, ψαξίματα τσάντες, σωματικούς ελέγχους, ανεξαρτήτως μηχανακίου και οδηγικής συμπεριφοράς

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Απ' ότι κατάλαβα αν δεν έχει πινακίδα μακριά και αν την έχει καταθέσει ψάξε-βρες.

    Γενικά κοιτάω για δίχρονα KTM 200 EXC και για DT200WR. (Άντε και κάνα GasGAs αν και δεν παίζουν πολλά και από 4χρονα μόνο κάποιο XR).
    Απλά πολλοί πωλητές μου λένε για τα ΚΤΜ κυρίως ότι μπορούν να βγάλουν πινακίδα απλά αυτοί δεν βγάλαν γιατί πίνουν τσίπουρα με τον σερίφη του χωριού... ε και μπορούν να κυκλοφορούν και χωρίς.

    Τέσπα καλά και φθηνά δεν παίζουν, απλά ήλπιζα να βρω κάνα φθηνό και μέτριο και να το φέρω με αρκετή προσωπική δουλειά ή κανένα λίγο πιο ακριβό που δεν θα θέλει και πολλά.
    2500-3000, δεν τα συζητάω ούτε για αστείο, δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία.

    Keep searching!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος

    Τέσπα καλά και φθηνά δεν παίζουν, απλά ήλπιζα να βρω κάνα φθηνό και μέτριο και να το φέρω με αρκετή προσωπική δουλειά ή κανένα λίγο πιο ακριβό που δεν θα θέλει και πολλά.
    2500-3000, δεν τα συζητάω ούτε για αστείο, δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία.

    Keep searching!
    Σορρυ μη παρεξηγηθω δεν εινα ειρωνικο το σχολιο . Τι ακριβως ενοειες θα το φερεις με προσωπικη δουλεια?

    Αν φτάσεις να αγοράσεις ενα μηχανακι που θα θελει με το καλημερα τπτ ελατηρια πιστονια φλατζες ανοιγμα.. και αναλωσιμα τακακια αλυσιδογραναζα κλασμενες τσιμουχες κτλ .. Πιστεψε με το λιγοτερο που θα σκεφτεις ειναι ο μαστορας...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Έτσι για το στορυ να τολμήσω να ρωτήσω που θα επιθυμούσες να κυμανθείς σε μπάτζετ? Κάτω από 1000 ή 1000-1500μαξ?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zid Προβολή μηνύματος
    Σορρυ μη παρεξηγηθω δεν εινα ειρωνικο το σχολιο . Τι ακριβως ενοειες θα το φερεις με προσωπικη δουλεια?

    Αν φτάσεις να αγοράσεις ενα μηχανακι που θα θελει με το καλημερα τπτ ελατηρια πιστονια φλατζες ανοιγμα.. και αναλωσιμα τακακια αλυσιδογραναζα κλασμενες τσιμουχες κτλ .. Πιστεψε με το λιγοτερο που θα σκεφτεις ειναι ο μαστορας...
    Κοίτα πως το βλέπω εγώ και πες μου αν κάνω λάθος, που πολύ πιθανόν να κάνω (μιας και δεν μπορώ να πω πως είμαι ο γκουρού των μηχανακίων και ο γητευτής των δρόμων).

    Κοιτάω την τιμή, βλέπω το μηχανάκι και τι θα χρειαστεί βραχυπρόθεσμα και τι μακροπρόθεσμα και τα αφαιρώ από το ποσό τον χρημάτων που είμαι διατεθειμένος να δώσω στη αγορά.

    Για παράδειγμα ας υποθέσουμε ότι έχω 2000€ για την αγορά.
    Πάω βλέπω ένα μηχανάκι των 1500 και χρειάζεται καινούργιο πιστόνι και δισκάκια συμπλέκτη και ας πούμε λάστιχα σε ένα κάνα χρόνο.
    Ας πούμε με υποθετικές τιμές και στο περίπου, 200+200 =400€ άμεσα και άλλα 200 σε κάνα χρόνο.
    Συνολικό κόστος 1900 για αγορά και άμεσες επιδιορθώσεις. (Δεν βάζω χάριν ευκολίας τα γραφειοκρατικά έξοδα).
    Αν το κόστος για παράδειγμα ήταν 800€ + 1500 = 2300€, ξεφεύγω από budget μου, φεύγω και πάω παρακάτω.

    Από την άλλη μπορεί να πάρεις ένα μηχανάκι των 3000€ και πάλι δεν ξέρεις, αν θα σκάσει στα χέρια σου.
    Εδώ στο μάστορα πας να το δει και σου λέει "Ε! καλό φαίνεται τι να σου πω δεν είμαι και μέσα στο μοτέρ... Πάρτο εσύ και βλέπουμε"

    Αν το λιγότερο που θα σκεφτώ είναι ο μάστορας, ποιο είναι το περισσότερο....
    Με αγχώνεις λέμε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.310
    EΧC 2τ 200/250 ή ΕC250 για φτηνές προσιτές λύσεις και μονο αν βρεθεί κατι σωστα συντηρημένο. Εχει επισης σημασία πιας χρονιας θα παρεις, πχ το exc 200 του 2003 ειναι εντελώς διαφορετικο απο του 2004. Ξέχνα τα dt 200 wr ή wr 200 καμμια σχεση με τα συγχρονα εντούρο. Μονο αν θες και commuting αλλα με συμβιβασμους στο χώμα.

    Πρόσεχε να κανεις κανονική μεταβίβαση, που απαιτεί ασφάλεια, σημα + κτεο εκ μερους του πωλητή.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    EΧC 2τ 200/250 ή ΕC250 για φτηνές προσιτές λύσεις και μονο αν βρεθεί κατι σωστα συντηρημένο. Εχει επισης σημασία πιας χρονιας θα παρεις, πχ το exc 200 του 2003 ειναι εντελώς διαφορετικο απο του 2004. Ξέχνα τα dt 200 wr ή wr 200 καμμια σχεση με τα συγχρονα εντούρο. Μονο αν θες και commuting αλλα με συμβιβασμους στο χώμα.

    Πρόσεχε να κανεις κανονική μεταβίβαση, που απαιτεί ασφάλεια, σημα + κτεο εκ μερους του πωλητή.
    Μωρέ θα χρειαστεί κάποια στιγμή και "commuting" αφού τρέιλερ δεν παίζει, αλλά δεν είναι αυτό που με καίει αυτή τη στιγμή.
    15-30km άσφαλτο για μια βολτίτσα Σέιχ-Σου, θα χρειαστεί όμως έτσι κι αλλιώς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix
    μονο αν βρεθεί κατι σωστα συντηρημένο
    Εμ εδώ είναι τα δύσκολα, ποιόν να εμπιστευτείς και που να ξέρεις !
    (Και δεν μιλάω για τα προφανή, που βγάζουν μάτι, αλλά για τα άλλα τα κρυφά που πρέπει να έχεις μεγάλη εμπειρία, ε και δεν την έχω).

    Συνεχίζουμε...

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ιραν και εκδοση βιζας
    από Pattaya boy στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2014, 21:05
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2012, 13:53
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2011, 09:58
  4. Έκδοση πινακιδας σε καθαροαιμο
    από christosyz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 07:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF