Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Επιλογή naked ή on/off για 1,90 ύψος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29

    Επιλογή naked ή on/off για 1,90 ύψος

    Μια καλησπέρα.

    Αναζήτηση πρώτης μοτό, γιατί το καμπανάκι μέσα μου για μηχανή, όχι απλά βαράει, αλλά με πιάνει μελαγχολία πλέον που βλέπω στο δρόμο και δεν έχω μια δική μου...

    Έχω οδηγήσει:
    Παπάκι λόγω δουλειάς για 4 χρόνια (2 σοβαρά τρακαρίσματα από λάθη άλλων και μερικά πεσίματα από λάθη δικά μου), αυτόματο 50, αυτόματο 150, αυτόματο 250, Honda cb400, transalp 400, sym250 με συμπλέκτη, tdm800 παλιό, cbr600 πίστας, ducati 900 πίστας
    Και έχω ανέβει απλά επάνω και με βόλεψε η θέση τους σε:
    Bandit 650s, Honda nc750

    Το budget είναι πάνω κάτω στα 3500 και έχω υπόψιν πιο πολύ για naked παρά για on/off, αν και με βόλεψε παρά πολύ στο ύψος και τη πλάτη μου το nc750, αλλά ανεβάζω αυτό το ερώτημα, επειδή δεν έχω εμπειρία από την οδήγηση τους, αλλά και άλλων που μπορεί να ταιριάζουν στο ύψος μου (πχ ίσως το hornet 2009 και μετά κτλ)...
    Και το νέο Daytona 310r μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά είναι για νάνους !!

    Η χρήση θα είναι εντός πόλης και στα κοντινά, γι'αυτό και τείνω πιο πολύ σε naked, αλλά αν υποστηρίζετε ότι και η on/off έχει χειρισμό εξίσου παιχνιδάκι για μέσα στη πόλη, οκ πάω πάσο και ανοιχτός σε προτάσεις...
    (το vstrom έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά επίσης και ότι δεν κάνει για πόλη τόσο, λόγω όγκου)
    Κυβικά κάτω από 900 μου αρκούν, γιατί θα κοιταχτεί και η κατανάλωση εξίσου

    (38 κάτοχος ΙΧ για ταξίδια)
    Τελευταία τροποποίηση από Snowteo; 06/02/2019 στις 08:11. Αιτία: Πρόσθεση λέξεων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Kαλωσόρισες στο forum!
    Έχοντας οδηγήσει τις μοτοσυκλέτες που αναφέρεις, λογικά έχεις εικόνα για τις κατηγορίες που ψάχνεις και ποια θα είναι πιο βολική για το ύψος και τις ανάγκες σου.
    Το hornet σίγουρα είναι μια καλή και δοκιμασμένη λύση.
    Προτείνω να συμπεριλάβεις και το versys στη λίστα σου.
    Δε βρίσκω το λόγο να πας σε 300cc και όχι σε 600cc, εκτός και αν οι διαδρομές που θα κάνεις είναι τόσο κοντινές.
    Οι on off μοτοσυκλέτες είναι πιο βαριές και ογκώδεις από τις γυμνές αλλά προσωπικά μου φαίνονται εξίσου εύκολες-βολικές για τις αστικές μετακινήσεις.Εξαιρουνται βέβαια τα θηρία των 1000+ cc τα οποία ούτως ή άλλως δε σε απασχολούν.
    Θα έχεις συχνά και συνεπιβάτη;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Δεν υπάρχει δεσμός.
    Πιο πολύ σόλο.
    Το hornet το είπα ως παράδειγμα, γιατί αν και μου αρέσει και εκείνο και έχω διαβάσει είναι αξιόπιστο, το βλέπω λιγάκι μαζεμένο κι αυτό.
    Το versus ειναι άσχημο αλλά ευχαριστώ για την πρόταση, αξίζει κατά τ'άλλα ως μηχανή γενικώς...
    Ο λόγος που κοίταξα επίσης και τα 300cc είναι ότι είναι πολύ βολικά και σε χειρισμό και σε κατανάλωση.
    Και το συγκεκριμένο που μου ξεκίνησε το ενδιαφέρον σε τέτοιο Κυβισμο είναι το zontes 310r όπου και ήμουν έτοιμος να το πάρω αλλά πραγματικά δεν είναι για άτομο πάνω από 1,75 νομιζω
    Τελευταία τροποποίηση από Snowteo; 05/02/2019 στις 14:52. Αιτία: Διόρθωση

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Με δεδομένο ότι είσαι single και αφού θέλεις να κατέβεις σε κυβικά για να πετυχαίνεις και καλύτερες καταναλώσεις, μπορείς να κοιτάξεις για κάποιο 390 Duke.Και αυτό όμως είναι πιθανό να σου φαίνεται κάπως μικρό ανάμεσα στα πόδια σου!
    Το hornet σ'εμένα που έχω ίδιο ύψος μαζί σου, μια χαρά μου φαίνεται, τηρουμένων των αναλογιών της κατηγορίας.
    Αν ανέβεις λίγο στα χρήματα, κινείσαι και για ΜΤ 07 .

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Αν ήσουν 1,91 m, θα σου πρότεινα το ακόλουθο θέμα, αλλά είσαι μόνο 1,90 m.

    NAKED για 1.91 ύψος
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155828.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν ήσουν 1,91 m, θα σου πρότεινα το ακόλουθο θέμα, αλλά είσαι μόνο 1,90 m.

    NAKED για 1.91 ύψος
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155828.
    στο μυαλο μου εισαι

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    στο μυαλο μου εισαι
    Snowteo ο ένας, karateo ο άλλος, αψηλά παλικάρια που ψάχνουν γυμνό μοτοσακό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Snowteo Προβολή μηνύματος
    Μια καλησπέρα.

    Αναζήτηση πρώτης μοτό, γιατί το καμπανάκι μέσα μου για μηχανή, όχι απλά βαράει, αλλά με πιάνει μελαγχολία πλέον που βλέπω στο δρόμο και δεν έχω μια δική μου...

    Έχω οδηγήσει:
    Παπάκι λόγω δουλειάς για 4 χρόνια (2 σοβαρά τρακαρίσματα από λάθη άλλων και μερικά πεσίματα από λάθη δικά μου), αυτόματο 50, αυτόματο 150, αυτόματο 250, Honda cb400, transalp 400, sym250 με συμπλέκτη, tdm800 παλιό, cbr600 πίστας, ducati 900 πίστας
    Και έχω ανέβει απλά επάνω και με βόλεψε η θέση τους σε:
    Bandit 650s, Honda nc750

    Το budget είναι πάνω κάτω στα 3500 και έχω υπόψιν πιο πολύ για naked παρά για on/off, αν και με βόλεψε παρά πολύ στο ύψος και τη πλάτη μου το nc750, αλλά ανεβάζω αυτό το ερώτημα, επειδή δεν έχω εμπειρία από την οδήγηση τους, αλλά και άλλων που μπορεί να ταιριάζουν στο ύψος μου (πχ ίσως το hornet 2009 και μετά κτλ)...
    Και το νέο Daytona 310r μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά είναι για νάνους !!

    Η χρήση θα είναι εντός πόλης και στα κοντινά, γι'αυτό και τείνω πιο πολύ σε naked, αλλά αν υποστηρίζετε ότι και η on/off έχει χειρισμό εξίσου παιχνιδάκι για μέσα στη πόλη, οκ πάω πάσο και ανοιχτός σε προτάσεις...
    (το vstrom έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά επίσης και ότι δεν κάνει για πόλη τόσο, λόγω όγκου)
    Κυβικά κάτω από 900 μου αρκούν, γιατί θα κοιταχτεί και η κατανάλωση εξίσου

    Βάσει μπάτζετ ξεχνάς οποιοδήποτε NC ακόμη και μεταχειρισμένο.Αν σε βόλεψε το bandit θα σε βολέψει και το CBF600.Eίναι μηχανάκια που θα βρεις λουλούδια στο συγκεκριμένο μπάτζετ.Αν θες γυμνό το Χόρνετ είναι άριστη επιλογή.Φυσικά είναι λιγότερο βολικό απο NC και Bandit σα θέση οδήγησης αλλά επειδή μιλάμε για κοντινές αποστάσεις δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Παρόμοια θέματα

  1. On-Off για όλες τις χρήσεις
    από Nismo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2009, 19:12
  2. Ζητείται μεγάλο on-off για να με πάρει δικάβαλο
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2006, 18:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF