Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 48 από 48

Θέμα: Παρακαλώ τη γνώμη σας για επιλογή μηχανής

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Snowteo Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φίλε...

    Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα, κατάλαβα ότι θέλεις ένα 300αρι πιο πολύ αλλά σε μηχανή και όχι παπάκι/αυτόματο και που να είναι και αξιόπιστο...

    Η δική μου λογική θα πει το εξής...

    Έχεις παιδιά πλέον.
    Το πρώτο σου μέλημα είναι να μπορείς να ανταπεξελθεις στα έξοδα της οικογένειας και να μπορείς ταυτόχρονα να βρεις χρόνο και χρήμα για προσωπικές σου δραστηριότητες.
    Η άποψη μου λοιπόν λέει το εξής...
    Ένα παπάκι 125/130cc όπου δέχεται πολλές επιλογές, όσον αφορά τα εξτρα (μπαγκαζιερα, ανεμοθραυστη, κάλυμμα για βροχή κτλ), θα μπορέσει να σε κινήσει άριστα εντός πόλης, όπου θα σου κάνει ταχύτατα όλες τις δουλειές και με αστείο κόστος.
    Όμως δεν είναι τόσο πρακτικό σε υγρό οδόστρωμα (μετά το πέρας βροχής), μιας και βρέχονται τα πόδια σου.
    Το παπάκι λοιπόν είναι μεν η κορυφαία επιλογή σε θέμα ευελιξίας και οικονομίας, αλλά είναι πιο πολύ για επαγγελματική χρήση. Όμως αν κάνεις αυτή την επιλογή, μόνο κερδισμένος θα βγεις.
    Μια άλλη εναλλακτική λογικής μου, είναι ένα αυτόματο στα 250/350cc.
    Επίσης σου δίνει τις επιλογές του παπιού, αλλά θα έχεις και την προστασία των ποδιών από νερό και αέρα, θα έχεις και το usb σου για φόρτιση συσκευών, θα έχεις και έξτρα χώρο κάτω από το κάθισμα, θα μπορείς να πας και βόλτα με τη γυναίκα σου κυριλέ σε ένα καφέ με αυτό.
    Σίγουρα ούτε κι εμένα μου αρέσουν τόσο όσο μια μηχανή, αλλά υπάρχουν και κάποια τα οποία μπορείς να συμβιβαστείς με αυτό, γιατί είναι αρκετά ευχάριστα στη χρήση τους, όπως είναι πχ το beverly που έχει μεγάλους τροχούς και άλλη οδηγική συμπεριφορά από τα κλασικά αυτόματα.
    Το κόστος κατανάλωσης και σερβις διπλασιάζεται από ενός παπιού, αλλά κερδίζεις σε άλλα όπως προανέφερα αλλά και μπορείς να κάνεις έρευνα να βρεις κάποιο που καίει σχεδόν όσο ένα παπί... Έχει και τέτοια εκεί έξω...

    Ως άνδρας με οικογένεια, θα σκεφτόμουν έτσι...
    Θα έβαζα πάνω από όλα την οικογένεια μέχρι να αποκτήσω άνεση οικονομική και μετά θα ανοιγομουν.

    Θα αγόραζα ένα αυτοματακι να κάνω ότι είπα πιο πάνω με άνεση και οικονομία, θα έπαιρνα το αμαξάκι για εκδρομές αλλά και για μεγαλύτερες διαδρομές εκτός πόλεως και όσον αφορά το ξεχαρμανιασμα...
    Ή θα ενοικιαζα κάνα διήμερο καμιά μηχανή 600αρα με τα παιδιά στη γιαγιά και τη γυναίκα πίσω αγκαλιά μου ή θα έπαιρνα από κάποιον φίλο τη δική του και θα του γέμιζα το ντεπόζιτο μαζί με ένα 20αράκι στη τσέπη για το "ευχαριστώ" αλλά και τη μικρή φθορά (η γυναίκα Οκ, δεν δίνεται, αλλά η μηχανή είναι αντικείμενο και δεν θα έπρεπε να είναι εμπόδιο σε αληθινή φιλία... Πάντα με το δικό μου σκεπτικό).

    Για αυτόματο είσαι πιστεύω φιλαράκι μου.
    Μην είσαι τόσο απόλυτος...
    Ανέβα σε αρκετά και μπορεί τελικά να εκπλαγείς με κάποιο από αυτά...
    Καλά κατάλαβες, πάπι, σκούτερ δεν παίρνω (ούτε χόνδα)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μικe777 Προβολή μηνύματος
    κρατα το versys θα το μετανιωσεις!!!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πούλα το Versys γιατί θα σου μείνει!
    λέω προς το παρόν να το κρατήσω και αν προκύψει καμιά ευκαιρία (να το μοσχοπουλήσω ή να πάρω κοψοχρονιά κάνα klx), να πορευτώ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Πάρε Κλάρα, τα κάνει όλα κ συμφέρει χαχα
    Εννοείς κουλούρι;

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Λοιπόν το ζ250 είναι μόνο κύλινδρο.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    χωρις πολλα πολλα, κρατα το versys φιλος...

    μην παρεις καμια πολυθρονα-παπουδιερα...

    κι εγω οταν μεγαλωσε η οικογενεια μου εδωσα τη μηχανη και πηγα σε μικροτερο και το σκυλομετανιωσα με αποτελεσμα να καννω παλι αλλαγες και τελικα να χασω αρκετα φραγκα...

    γι αυτο σου λεω, κατσε οπως εισαι...το βερσις δωστο μελλοντικα μονο για καλυτερο.

    τα παιδια θα μεγαλωσουν μην αγχωνεσαι...δεν θα ειναι για παντα μωρα..

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2013, 17:57
  2. τη γνωμη σας για Klr 650
    από geoJ στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 10:24
  3. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 21:06
  4. Τη γνώμη σας για Gps
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 11:47
  5. Λοιπόν τη γνώμη σας για tatto
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 20:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF