Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Παρακαλώ τη γνώμη σας για επιλογή μηχανής

  1. #1

    Παρακαλώ τη γνώμη σας για επιλογή μηχανής

    Καλησπέρα σας μετά από χρόνια απουσίας απ' το φόρουμ.

    Θα ήθελα την άποψή σας για τις σκέψεις που κάνω.
    Έχω ένα Vesys 650 ABS από το 2007 το οποίο και καταευχαριστήθηκα όταν το αγόρασα με πολλές εκδρομές, ταξίδια δικάβαλα και τρελά φορτώματα ειδικά τα πρώτα έξι χρόνια που ήταν και το μοναδικό μου όχημα. Έκτοτε απέκτησα και αυτοκίνητο έκανα οικογένεια η οποία αναμένεται να μεγαλώσει κι άλλο και πλέον το Versys περιμένει καρτερικά στο γκαράζ πότε θα κάνει "καλό καιρό" να πάμε μαζί στη δουλειά (22 χλμ πήγαινέλα). Πλέον οι σπάνιες εκδρομές γίνονται με αυτοκίνητο, παιδικό καρότσι και ένα σωρό παρελκόμενα και η μηχανή γράφει 4.000-5.000 χλμ το χρόνο όλα σε αστικό περιβάλλον.

    Μετά από τον απαραίτητο πρόλογο στο δια ταύτα. Σκέφτομαι ότι για τη χρήση που κάνω πλέον το Versys δεν είναι το πιο κατάλληλο εργαλείο επίσης το παίρνουν τα χρόνια και φοβάμαι μην μου βγάλει κάνα μεγάλο έξοδο. Πιστεύω λοιπόν ότι ένα μονοκύλινδρο 200-300 κυβικά θα ήταν το ιδανικό για την περίπτωσή μου με το σκεπτικό ότι θα κάνει την χρήση για την οποία κατασκευάστηκε, θα μειώσει λίγο τα λειτουργικά μου έξοδα και τέλος θα με κάνει να οδηγώ και λίγο πιο συνετά καθώς και να θέλω δε θα μπορώ να τρέξω. Απ την άλλη θα έχω σίγουρα κάτι χειρότερο απ' αυτό που έχω τώρα με χειρότερη ενεργητική ασφάλεια.

    Από επιλογές μου αρέσει πολύ το Kawasaki KLX 250 (μεταχείρο injection) που είναι όμως πολύ δυσεύρετο και ακριβούτσικο. Επίσης ψήνομαι και για αυτά τα "κινεζοειδή νεορετρό" τύπου SYM Wolf 300, Brixton Glanville 250 κλπ με έμφαση προς τα πιο ποιοτικά. Η οποιαδήποτε πιθανή αγορά προϋποθέτει πώληση του Versys.

    Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Όλες οι απόψεις δεκτές.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Στη θέση σου θα κρατούσα το Versys.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.743
    Τα κινεζικα ''νεορετρό'' ή όπως αλλοιώς τα λένε, είναι μια μαλακία και μισή, ντροπιάζουν την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας και δεν της προσφέρουν και τίποτα απολύτως. Όταν αναμασάμε ξανά και ξανά τα ίδια, δεν υπάρχει εξέλιξη. Εκτός αυτών είναι χαμηλής ποιότητας, ασήμαντα οδηγικά, αδιάφορα σαν ιπποδύναμη.

    ΜΑΚΡΙΑ.

    Αν πάρεις κάτι επώνυμο, το κόστος της αλλαγής δεν θα είναι μικρό. Θα δώσεις κάποιες χιλιάδες ευρώ.

    Αν σε έχει πιάσει μια καταναλωτική μανία, μια συναισθηματική έλξη, ένα shopping therapy βρε αδερφέ, να αλλάξεις μοτοσυκλέτα, ΜΑΖΙ ΣΟΥ, πήγαινε και άλλαξέ την ΧΘΕΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, μην το βαφτίζεις ''οικονομία'', ''λογική κίνηση'', ''μικρότερα έξοδα'' κ.ο.κ. γιατί κοροιδεύεις τον ευατό σου: Δεν έχει ΠΟΤΕ λογική να δώσεις Χ χιλιάδες ευρώ, για να αλλάξεις όχημα, επειδή το νέο θα κοστίσει 1 ευρώ λιγότερο την μέρα (και ούτε). Θα κάνεις απόσβεση σε Χ χιλιάδες μέρες, πράγμα που δεν έχει λογική. Συν ότι σε όλο αυτό, υποβιβάζεσαι σε όχημα!!!!!

    Στην τελευταία περίπτωση μείνε με το Versys, σιγά τα παραπάνω έξοδα που έχει σε σχέση με κάτι μικρότερο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στη θέση σου θα κρατούσα το Versys.
    Αυτό, ή θα κοιτούσα το CRF 250 L που μου αρέσει πολύ,

    αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τοκ κόπο η τράμπα από τη στιγμή που υπάρχει μηχανάκι και μάλιστα σχετικά καινούριο.

    Πάντως και ένα Sh 300 δεν θα ήταν άσχημο για την περίπτωση
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Για μενα θα ειχε νοημα η κινηση μονο αν πας σε κατι πιο φθηνο. Να μην εχεις να καθονται 3000€ στο γκαραζ για τη μια φορα στο τοσο που θα κανεις τη βολτα δηλαδη. Με τη χρηση που λες οτι κανεις ενα cbf250 ή κατι αντιστοιχο θα σε καλυπτε μια χαρα. Οποτε μπορεις να εχεις ενα μηχανακι με ελαφρως μικροτερα παγια εξοδα που θα σε βολευει εξισου στην καθημερινη μετακινηση και επιπλεον να εχεις βαλει και εναμισι χιλιαρικο στην ακρη. Αν ειναι να δωσεις το Versys για να παρεις κατι ιδιας αξιας δε βλεπω το λογο. Σε αυτην την περιπτωση θα συμφωνησω με τον telegonos, καμια ουσιαστικη οικονομια δε θα γινει. Ειδικα αν μπλεξεις με κινεζικο μπορει να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος.

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Η λογική λέει να κρατήσεις το versys που το γνωρίζεις και σε γνωρίζει καλά.

    Αλλά μιας και καταλαβαίνω οτι έχει μπει στο μυαλό σου η αλλαγή μοτοσακού, και ψήνεσαι για κάτι μικρό, δες κανα ybr 250 ή και ακόμα τα νέα μικρά Versys 300, V-Strom 250 για να μην ξεφύγεις και απο το on/off στυλ.
    Το CBF 250, αν και προσωπικά το λατρεύω, δεν το προτείνω, μιας και μιλάμε τουλάχιστον για 12-14 χρονών μοντέλο

    Τα λειτουργικά σου έξοδα, δεν θα τα μειώσεις, ουσιαστικά τουλάχιστον.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τα κινεζικα ''νεορετρό'' ή όπως αλλοιώς τα λένε, είναι μια μαλακία και μισή, ντροπιάζουν την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας και δεν της προσφέρουν και τίποτα απολύτως. Όταν αναμασάμε ξανά και ξανά τα ίδια, δεν υπάρχει εξέλιξη. Εκτός αυτών είναι χαμηλής ποιότητας, ασήμαντα οδηγικά, αδιάφορα σαν ιπποδύναμη.

    ΜΑΚΡΙΑ.

    Αν πάρεις κάτι επώνυμο, το κόστος της αλλαγής δεν θα είναι μικρό. Θα δώσεις κάποιες χιλιάδες ευρώ.

    Αν σε έχει πιάσει μια καταναλωτική μανία, μια συναισθηματική έλξη, ένα shopping therapy βρε αδερφέ, να αλλάξεις μοτοσυκλέτα, ΜΑΖΙ ΣΟΥ, πήγαινε και άλλαξέ την ΧΘΕΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, μην το βαφτίζεις ''οικονομία'', ''λογική κίνηση'', ''μικρότερα έξοδα'' κ.ο.κ. γιατί κοροιδεύεις τον ευατό σου: Δεν έχει ΠΟΤΕ λογική να δώσεις Χ χιλιάδες ευρώ, για να αλλάξεις όχημα, επειδή το νέο θα κοστίσει 1 ευρώ λιγότερο την μέρα (και ούτε). Θα κάνεις απόσβεση σε Χ χιλιάδες μέρες, πράγμα που δεν έχει λογική. Συν ότι σε όλο αυτό, υποβιβάζεσαι σε όχημα!!!!!

    Στην τελευταία περίπτωση μείνε με το Versys, σιγά τα παραπάνω έξοδα που έχει σε σχέση με κάτι μικρότερο.
    Μάλλον έχεις δίκιο...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αυτό, ή θα κοιτούσα το CRF 250 L που μου αρέσει πολύ,

    αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τοκ κόπο η τράμπα από τη στιγμή που υπάρχει μηχανάκι και μάλιστα σχετικά καινούριο.

    Πάντως και ένα Sh 300 δεν θα ήταν άσχημο για την περίπτωση
    Καλά είπαμε να πέσω κατηγορία, δε θα πάρω και σκούτερ κι όλας!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για μενα θα ειχε νοημα η κινηση μονο αν πας σε κατι πιο φθηνο. Να μην εχεις να καθονται 3000€ στο γκαραζ για τη μια φορα στο τοσο που θα κανεις τη βολτα δηλαδη. Με τη χρηση που λες οτι κανεις ενα cbf250 ή κατι αντιστοιχο θα σε καλυπτε μια χαρα. Οποτε μπορεις να εχεις ενα μηχανακι με ελαφρως μικροτερα παγια εξοδα που θα σε βολευει εξισου στην καθημερινη μετακινηση και επιπλεον να εχεις βαλει και εναμισι χιλιαρικο στην ακρη. Αν ειναι να δωσεις το Versys για να παρεις κατι ιδιας αξιας δε βλεπω το λογο. Σε αυτην την περιπτωση θα συμφωνησω με τον telegonos, καμια ουσιαστικη οικονομια δε θα γινει. Ειδικα αν μπλεξεις με κινεζικο μπορει να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος.
    Καλά τα λες απλά τα τα πολύ λογικά CBF και YBR δεν βλέπονται ρε πούστη μου. Εν τω μεταξύ για "ανταλαγή" με KLR πιθανότατα θα πρέπει να δώσω κι όλας...

    Μάλλον όλα συνηγορούν στο να κρατήσω το Versys.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στη θέση σου θα κρατούσα το Versys.
    Το αυτο........εκτος αν, κανεις αυτο που εκανα και εγω μετα απο πολλα χρονια.......μιας και λογο οικογενειας κινουμε αποκλειστικα και μονο με το μηχανακι σαν μεταφορικο μεσο πηγαινε-ελα στην δουλειά ( και ειναι η διαδρομη Σαρωνιδα - κεντρο καθημερινα!!)........

    Πηρα ενα scooter ....... 300 αρι.....

    μετα απο 115.000 κμ......μια χαρα !!!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dhzou Προβολή μηνύματος
    Έκτοτε απέκτησα και αυτοκίνητο έκανα οικογένεια η οποία αναμένεται να μεγαλώσει κι άλλο και πλέον το Versys περιμένει καρτερικά στο γκαράζ πότε θα κάνει "καλό καιρό" να πάμε μαζί στη δουλειά (22 χλμ πήγαινέλα). Πλέον οι σπάνιες εκδρομές γίνονται με αυτοκίνητο, παιδικό καρότσι και ένα σωρό παρελκόμενα και η μηχανή γράφει 4.000-5.000 χλμ το χρόνο όλα σε αστικό περιβάλλον.
    Τρώγεσαι μου φαίνεται...
    Μείνε εκεί που είσαι γιατί τα λεφτά θα τα χρειαστείς για την οικογένεια. Μπορεί να είσαι πιεσμένος ψυχολογικά λόγω παιδιών/οικογένειας και να ψάχνεις διέξοδο σε κάποια "αλλαγή" αλλά μην αλλάξεις μηχανάκι.
    Την πέρασα την φάση λόγω παιδιών, και πλέον χαίρομαι που κράτησα την μεγάλη μηχανή (αν και είχα και εγώ σκέψεις να τη δώσω)

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους, κράτα το Versys.
    Όσο για KLX-250 που το είχα μόλις βγήκε το ψεκαστό: άστο καλύτερα, είναι προβληματικό σε μεγάλους-ταχείας κυκλοφορίας δρόμους. Καμία σχέση με το παλιό με τα καρμπυρατέρ, στα 120χλμ/ωρα έχει τελειώσει με ότι συνέπειες έχει αυτό για ενεργητική ασφάλεια. Για μέσα σε πόλη είναι ιδανικό όπως και για χαλαρή εκδρομή σε βουνό. Τα υπόλοιπα που ανέφερες μην τα ξανασκεφτείς καν.
    Το Versys, ειδικά αν είναι από τα πρώτα που ήταν made in Japan δεν θα βγάλει τίποτα σπουδαίο μέχρι να γίνεις παππούς τουλάχιστον…. και ταξιδεύει άνετα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.994
    το μηχανάκι σου εχει μια αξια 2-2.5κ ευρω. Αν το δωσεις για κανα σκουτερ οκ αξιζει μιας και θα καις και λιγοτερη βενζινη. αν παλι θες εντουρακι για να γουσταρεις και αυτο αξιζει γιατι απλα θα γουσταρεις. αλλα να παρεις μηχανακι δρομου ενω ηδη εχεις και μαλιστα ενα που θα πρεπει να δωσεις και απο την τσεπη σου δεν αξιζει. κρατα το.

  12. #12
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μάλλον χρειαζόμουν να ακούσω αυτό που έλεγε η λογική μου για επιβεβαίωση.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dhzou Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μάλλον χρειαζόμουν να ακούσω αυτό που έλεγε η λογική μου για επιβεβαίωση.
    Δώσε το και πάρε ένα πιο σύγχρονο 250-300cc με ~3 χιλιάρικα. Μια χαρά θα σε βολέψει, εφόσον έχουν κοπεί οι βόλτες εκτός πόλης, και έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα που κρατάς το Versys, μόνο χάνεις. Ούτε καλύτερο θα γίνει, ούτε πιο σύγχρονο, ούτε θα κερδίσει αξία, ούτε θα μείνει απροβλημάτιστο για πάντα.

    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280


    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2978563


    edit: μας χάλασε ο πλίτσερ τη μαγιά πάλι
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος


    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2978563


    edit: μας χάλασε ο πλίτσερ τη μαγιά πάλι
    Και πότε δεν μας την χαλάει; ban τον Μπ@στη άμεσα λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2013, 17:57
  2. τη γνωμη σας για Klr 650
    από geoJ στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 10:24
  3. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 21:06
  4. Τη γνώμη σας για Gps
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 11:47
  5. Λοιπόν τη γνώμη σας για tatto
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 20:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF