Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πρωτη μηχανη-Αρχαριος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2019
    Μηνύματα
    7

    Πρωτη μηχανη-Αρχαριος

    Καλησπερα στην παρεα !!!
    Ειμαι αρχαριος και εν καιρω θα παρω το διπλωμα μου(απεριοριστο) αλλα δεν εχω ιδεα που να κινηθω.
    Γενικα το budget ειναι γυρω στις 2000 και μπορει να ανεβαινει ελαφρως αν βρω κατι που να μου αρεσει αρκετα,το θελω για χρηση στην πολη κυριως και ειμαι 1.85 στα 100 κιλα(συνεπως μεγαλοσωμος).
    Εχω αποκλεισει την ιδεα του παπιου καθως αμφιβαλλω οτι θα με βολεψει,στα υποψην εχω cbf,ybr 250cc ή κανα piaggio scooter 250-300cc.Θα ηθελα την γνωμη σας ως πιο εμπειροι στο που να κινηθω και εννοειται αμα εχετε καποια αλλη καλη προταση.Εν κατακλειδι,θελω σχετικα οικονομικη μετακινηση και συντηρηση

    Ευχαριστω ςκ των προτερων για την βοηθεια.

  2. #2
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Καλήμέρα και καλώς ήρθες.
    Για να μην πιάσουμε πάλι το θέμα περι σκούτερ που είχαμε αλλού με τους σύντροχους...
    Τα 2 που βλέπεις CBF 250/YBR 250 είναι και τα 2 εξαιρετικές επιλογές για commute bike και ειδικά σε αρχάριο.
    Θα σου πρότεινα πιο πολύ CBF 250 μόνο και μόνο διότι έχει πουλήσει πιο πολύ και είναι σχετικά πιο εύκολο να βρεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ΑΝ κάποια στιγμη χρειαστείς.
    Κατά τα άλλα και τα 2 είναι αξιόπιστα αναλόγως της συντήρησης που έχουν δεχτεί και έχουν σχεδόν ίδια κόστη σέρβις και κατανάλωσης.Μονοκύλινδρα γαρ...
    Τώρα θα σου πώ γιατί αποκλείω τα σκούτερ.
    Είναι μέν πιο βολικά σαν μηχανοκίνητα δίτροχα ΑΛΛΑ μιας και είσαι νεοεισερχόμενος στους 2 τροχούς θα πρέπει να γνωρίζεις οτι τα σκούτερ είναι πιο ανετα/βολικά κτλπ αλλά έχουν αυξημένα κόστη συντήρησης (πιο συχνά αλλαγές ιμάντες-μπιλιοφόρους απο ότι αλυσιδογράναζα σε μια μοτοσυκλέτα), δεν διαθέτουν συμπλέκτη όπως μια κανονική μοτοσυκλέτα και καλό θα ήταν να μπείς στους 2 τροχούς με συμπλέκτη, και τέλος σε μια πτώση (που ως άπειρος πολύ πιθανόν να έχεις) τα κόστη επισκευής των πλαστικών είναι αρκετά μεγάλα.
    Να θυμάσαι πώς ότι και να πάρεις πρέπει να έχεις πάντα και εξοπλισμό μαζί.
    Πάντα όρθιος και καλές βόλτες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όπως τα λέει ο Τσολιάς. Οικονομική μετακίνηση πέρα από παπί, πας σε μικρό μοτοσυκλετακι όπως αυτά που περιγράφεις. Το ποσό που δίνεις είναι αξιοπρεπές οπότε θα βρεις μηχανάκι καλό. Εφόσον έχεις μετρητά, διάβασε, μάθε,ψάξε, ρώτα για το μοντέλο που θα καταλήξεις κ βγες στην αγορά.
    Προτίμησε ιδιώτες αντί για εμπόρους, μιας κ μεταξύ άλλων, στο μεταχειρισμένο αγοράζεις τις συνήθειες του προηγούμενου ιδιοκτήτη (σοφά λόγια κάποιου εδώ μέσα)

  4. #4
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    καλη επιλογη η μικρη μοτοσυκλετα 250 κυβικων (το ιδιο επελεξα και εγω σε συγκριση με παπι).
    στα 2κ που διαθετεις θα βρεις αρκετες επιλογες. καλο τσεκαρισμα σε μηχανακι πριν παρεις το οτιδηποτε
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Για αρχάριο οδηγό, αν σε παίρνει να πας κανά 500άρι παραπάνω, θα πρότεινα κάτι με ABS.
    Παίζει το Duke το 200άρι με ABS το οποίο και πιο οικονομική κατανάλωση έχει από CBF-YBR και πιο "μουράτο" είναι.
    Για κόστος συντήρησης δεν ξέρω η αλήθεια είναι αλλά δε φαντάζομαι κάτι υπερβολικό, καλύτερα να σου πει ένας ιδιοκτήτης.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Δες για z250 και z300, τα cbf είναι αεροψυκτα κ ελαιοψυκτα.

  7. #7
    Transalp 650

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  3. ποια μηχανη-αρχαριος
    από dida στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2006, 09:26
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF