Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 94

Θέμα: Σε άκουσα να λες...

  1. #61
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και ποιός είπε οτι η πίεση είναι σταθερή?
    Καλά δεν έχετε μπεί σε αεροπλάνο?
    Εμένα ρωτάς;

  2. #62
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Η πίεση στην καμπίνα είναι σταθερή στα 1013.25 hPa.

    Όλα αυτά που παραθέτεις εξηγούν το φαινόμενο.
    Πριν το 1996 η καμπίνα συμπιεζόταν πάνω από τα 3000 πόδια (914 μέτρα) πλέον η νομοθεσία έχει ορίσει την συμπίεση στα 2400 πόδια (731 μέτρα) αλλιώς το αεροσκάφος δεν παίρνει πιστοποίηση. Όχι ότι όλα τα αεροσκάφη συμπιέζουν σε αυτό το ύψος... η συμπίεση ξεκινάει με την απογείωση, αν υπάρξει βλάβη ο πιλότος πρέπει να ακυρώσει την πτήση για να μην πάθουν ό,τι έπαθαν με την πτήση HELIOS αν θυμάσαι..
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 29/10/2019 στις 15:46.

  3. #63
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εμένα ρωτάς;

    Ναι γιατι αυτα που εγραψες δεν ισχύουν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Η πίεση στην καμπίνα είναι σταθερή στα 1013.25 hPa.
    Αν η πίεση ήταν όπως λες σταθερή και μάλιστα στην 1 ατμόσφαιρα όπως εγραψες, τότε δεν θα είχα αφόρητους πόνους οταν είχα ιγμορίτιδα και ταξίδευα προς Γερμανία και πίσω κάθε εβδομάδα.
    Αν θέλεις να μάθεις μπορείς να διαβάσεις, εστίασε στην ένοια 'cabin altitude'.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Τόσα χρόνια κοίτα να δείς τι κάνει το placebo και βουλώνανε τα αυτιά μου!

    ΩΡΛ να μου λέει ότι του ζήτησε πιλότος να βάλει σωληνάκια γιατί αποσυντονίζεται στην απογείωση - προσγείωση.

    Δε ξέρω τί θα έπρεπε να κάνει το αεροπλάνο αλλά ξέρω τί συμβαίνει στην πράξη τουλάχιστον τις περισσότερες φορές αν όχι όλες!

  5. #65
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ναι γιατι αυτα που εγραψες δεν ισχύουν.



    Αν η πίεση ήταν όπως λες σταθερή και μάλιστα στην 1 ατμόσφαιρα όπως εγραψες, τότε δεν θα είχα αφόρητους πόνους οταν είχα ιγμορίτιδα και ταξίδευα προς Γερμανία και πίσω κάθε εβδομάδα.
    Αν θέλεις να μάθεις μπορείς να διαβάσεις, εστίασε στην ένοια 'cabin altitude'.
    Όταν ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις βουνό 700 μέτρων έχεις πρόβλημα;


    Εγώ ανεβαίνω στα 8000 πόδια σε αεροπλάνο χωρίς συμπίεση ( Canadair cl215) και βουτάμε μέχρι τα 2000 πόδια για να το δοκιμάσουμε. Έχω ανέβει μέχρι τα 11000 πόδια χωρίς συμπίεση. Αν έχεις πρόβλημα υγείας αλλάζει, ακόμα και τα 100 μέτρα θα σε πειράξουν.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 29/10/2019 στις 15:57.

  6. #66
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όταν ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις βουνό 700 μέτρων έχεις πρόβλημα;


    Εγώ ανεβαίνω στα 8000 πόδια σε αεροπλάνο χωρίς συμπίεση ( Canadair cl215) και βουτάμε μέχρι τα 2000 πόδια για να το δοκιμάσουμε. Αν έχεις πρόβλημα υγείας αλλάζει, ακόμα και τα 100 μέτρα θα σε πειράξουν.
    Ok άρα έχεις πολύ μεγάλη εμπειρία στο θέμα, γιατί δεν το λες απο την αρχή?

    Με ιγμορίτιδα ή έστω μερικώς βουλωμενη ευσταχιανή το πρόβλημα είναι πολλές φορές σοβαρό. Και χωρίς τέτοιο θέμα όμως πολλές φορές επιβάτες εχουν πόνους ειδικά οταν η άνοδος κάθοδος είναι απότομη.
    Εχει να κάνει και με το αεροπλάνο και τα συστήματά του βέβαια.
    Η πίεση που συνηθως προσομοιάζουν τα επιβατικά jet ειναι σαν αυτην που έχεις στα 7000 πόδια. Περίπου όσο πας κι εσυ με το canadair.
    Δεν ειναι 700 μέτρα, 2.100 μέτρα ειναι.

    Στο διάγραμμα φαίνεται η μετάβαση για ένα νορμάλ σενάριο/αεροπλάνο και είναι φανερό οτι η πίεση στην καμπίνα μεταβάλλεται και μάλιστα αρκετά.
    Το θέμα είναι η ταχύτητα με την οποία μεταβάλλεται και κατα πόσον ο έσω/εξω ούς προλαβαίνει να εξισσοροπήσει την πίεση στις 2 πλευρές.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων altitude-graph-1.jpg‎  
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #67
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τα μέτρα και τα πόδια. Το ερώτημα για το βουνό το έκανα σε μέτρα γιατί δεν μετράμε τα βουνά σε πόδια και ήθελα να βοηθήσω στην κατανόηση.
    Όταν οι επιβάτες έχουν πρόβλημα (έστω μερικοί οι οποίοι έχουν ευαισθησία) τότε το σύστημα συμπίεσης έχει βλάβη.... αλλά δεν παίζει να το γνωρίζουν οι επιβάτες.. είναι τα στεγανά του επαγγέλματος.
    Επίσης τα καινούργια αεροπλάνα δεν έχουν καμία απόκλιση, απόκλιση είχαν τα πρώτα αεροσκάφη στα οποία μπήκε το σύστημα και παίζει να πετάνε ακόμα σε τριτοκοσμικές χώρες.

    Εδώ στις μηχανές ελέγχουμε το σπινάρισμα... την πίεση δεν θα μπορούμε να ελέγξουμε; Που είναι πολύ πιο αργή και σταδιακή;
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 29/10/2019 στις 16:21.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Κύριοι η συμπίεση της καμπίνας μεταβάλλεται σε όλη την διάρκεια της ανόδου έως το αεροσκάφος φτάσει στο τελικό ύψος πτήσης.
    Η καμπίνα επίσης συμπιέζεται ενώ το αεροσκάφος έχει εκινησει και τους 2 κινητήρες ώστε οι επιβάτες να μην νιώσουν την διαφορική πίεση καθώς το αεροσκάφος ξεκινά την άνοδο. Τα περισσότερα συστήματα ελέγχου συμπίεσης κρατάνε σταθερο τον βαθμό ανόδου της καμπίνας ανεξαρτήτως τον βαθμό ανόδου του αεροσκάφους. Πχ το αεροσκάφος μπορεί να έχει βαθμό ανόδου 1500ft/min η καμπίνα όμως θα ανεβαίνει με 500ft/min.
    Το ίδιο ισχύει και για την κάθοδο. Αν ο χειριστής υπερβεί έναν αριθμό (καθόδου περισσότερο λόγω performance limitation στην άνοδο) τότε το pressurization controller αυξάνει τον βαθμό καθόδου ώστε να προλάβει η καμπίνα να αποσυμπιεστει. Και πάλι όμως δεν αφήνει την καμπίνα να υπερβεί μεγαλύτερη των 1000-1200 βαθμό αποσυμπίεσης.
    Επιβάτες λοιπόν που έχουν ευαισθησία στις ευσταχιανες εκεί θα την ακούσουν
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Μου αρεσουν αυτα τα θεματα του "δεν σου συμβαινει, τα φανταζεσαι" γιατι εμεις τα σχεδιαζουμε και ξερουμε τι γινεται..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  10. #70
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Οι αναρτήσεις που διαβάζετε στο internet και η νομοθεσία υπάρχει για να μπορούν να πετάνε τα αεροπλάνα πρώτης-δεύτερης γενιάς με σύστημα συμπίεσης απαρχαιωμένο, αλλιώς θα έπρεπε να αποσυρθούν.
    Φαντάζεστε να αποσύρουν τα C-130; τα οποία τα χρησιμοποιούν και πολλές πολιτικές εταιρίες;
    Επίσης αυτό βολεύει και τις αεροπορικές εταιρίες σε περίπτωση βλάβης του συστήματος που κάποιος επιβάτης υποβάλει μήνυση.

    Δεν έχω να πω κάτι άλλο επάνω στο θέμα.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όχι, εφόσον η πίεση είναι σταθερή δεν έχει κανένα πρόβλημα, το κείμενο γράφει ότι η πίεση μειώνεται στην καμπίνα όταν παίρνει ύψος... εφόσον συμπιέζεται η πίεση δεν μειώνεται.-
    Το κείμενο αναφέρεται στο φαινόμενο και το έχουν αναρτήσει για να καλύψουν τον κώλο τους σε περίπτωση βλάβης του συστήματος.
    Μηχανικός αεροσκαφών είμαι φίλος.
    Μην μπερδεύεσαι. Δεν διάβασα το άρθρο αλλά η πίεση στην καμπίνα μειώνεται σε σχέση με την πίεση στο επίπεδο της θάλασσας. Απλά η πίεση της καμπίνας θα είναι πάντα μεγαλύτερη από την εξωτερική για τους γνωστούς λόγους και πάντα κάτω από την πίεση που θα έβρισκες αν πετουσες στα 10000 πόδια ασυμπιεστος
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #72
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μην μπερδεύεσαι. Δεν διάβασα το άρθρο αλλά η πίεση στην καμπίνα μειώνεται σε σχέση με την πίεση στο επίπεδο της θάλασσας. Απλά η πίεση της καμπίνας θα είναι πάντα μεγαλύτερη από την εξωτερική για τους γνωστούς λόγους και πάντα κάτω από την πίεση που θα έβρισκες αν πετουσες στα 10000 πόδια ασυμπιεστος
    Που διαφωνούμε, δεν έχω καταλάβει.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Που διαφωνούμε, δεν έχω καταλάβει.
    Στο ότι η πίεση δεν είναι σταθερή πάρα μόνον αν φτάσει στο τελικό ύψος πτήσης και στο ότι η καμπίνα παρόλο που συμπιέζεται η πίεση μειώνεται
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #74
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το ότι οι καμπίνες είναι συμπιεζόμενες δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει αρκετή μεταβολή πίεσης ώστε να σου βουλώσουν/πονέσουν τα αυτιά, ακόμα και χωρίς ιγμορίτιδα. Αυτό που έγραψε ο Νεοσσός ισχύει.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    πριν κατι μηνες που μπηκα σε αεροπλανο παντως στην προσγειωση τα αυτια μου ποναγαν αρκετα.
    και ενα μπουκαλακι με νερο που ειχα "ζαρωσε" οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο σταθερη η πιεση στην καμπινα.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άμα ξαναπάω σε μάστορα να με χέσετε ...
    από catmaster στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 16:54
  2. Πήγα σε καφετζού να μάθω αν θα πάρω αύξηση φέτος!
    από felter στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2009, 08:25
  3. Πολιτικός Λόγος & Η τέχνη του πως να λες τίποτα
    από byron στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2006, 21:13
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 23:22
  5. Καλημερα Σε Ολουσ Να Το Φτιαξω
    από TEO.VFR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 13:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF