Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 94

Θέμα: Σε άκουσα να λες...

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Δυστυχώς επειδή τα αυτονόητα πλέον δεν έχουν καμία σημασία, πλέον πριν σταματήσω κάπου για να περάσει πεζός ελέγχω:

    -να μην έρχεται κάποιος πίσω μου κολλητά/γρήγορα και πέσει πάνω μου.
    -να μην έρχεται κάποιος (συνήθως μηχανάκι) που δε θα καταλάβει και θα προσπεράσει σφαίρα από αριστερά ή δεξιά.

    Η δεύτερη περίπτωση μπορεί να είναι σοβαρή, πας να κάνεις κάτι καλό και μπορεί να γίνει χοντρό ατύχημα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    ελέγχω:

    -να μην έρχεται κάποιος πίσω μου κολλητά/γρήγορα και πέσει πάνω μου.
    Αυτό κάνω και εγώ πάντα! Αλλά συνήθως κόβω την κατάσταση, αν περιμένουν παιδιά, ενήλικες με καρότσια, ηλικιωμένοι, πάντα θα σταματήσω ότι και να έρχεται πίσω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    -να μην έρχεται κάποιος (συνήθως μηχανάκι) που δε θα καταλάβει και θα προσπεράσει σφαίρα από αριστερά ή δεξιά.

    Η δεύτερη περίπτωση μπορεί να είναι σοβαρή, πας να κάνεις κάτι καλό και μπορεί να γίνει χοντρό ατύχημα.
    Έτσι ακριβώς! Αλλά το συγκεκριμένο δεν το είδα καν (τυφλή γωνία πίσω δεξιά).

    Ωστόσο, βλέπεις αμάξι να κόβει και να σταματάει στη λεωφόρο, δεν πρέπει να ψυλλιαστείς ότι κάτι παίζει;; (άσε που η διάβαση είναι ορατή από μακρυά)

    Anyway..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #48
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σε πρόσφατο επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό βρίσκομαι στο αεροπλάνο και επιστρέφω στο El Venizelo de l' Athinare. Επιλέγω θέση με παράθυρο και είμαι συνήθως με ακουστικά για να περάσουν ευχάριστα οι ώρες. Μου κάνει νόημα η αεροσυνοδός να βγάλω τα ακουστικά για να ακούσω ενδεχόμενες οδηγίες ασφαλείας κατά την προσγείωση. Οπότε αποκτώ ακουστική επαφή με το χώρο. Κοντά μου κάθετα μία μαμά με το παιδί της, ηλικίας περί τα 3 έτη. Το προσέχει πάρα πολύ, του μιλάει συνέχεια για να το κρατάει απασχολημένο και να μη δυσανασχετίσει ή βαρεθεί. Παίζουν παιχνίδια με κάρτες, οι αεροσυνοδοί τους έχουν δώσει μαντιλάκια με φωτογραφίες και τα ανταλλάσσουν. Το παιδάκι έχει πολλή πλάκα, γιατί είναι στη φάση που μόλις έχει αρχίσει να σχηματίζει σωστές προτάσεις, αλλά κυρίως απαντάει με μικρές φράσεις.

    Η μαμά, απίστευτη, του κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο και προσπαθεί να το κάνει να ξεχάσει τον πόνο που νιώθει στα αυτιά με την αλλαγή πίεσης κατά την απότομη αλλαγή υψομέτρου. Το προετοιμάζει για το "μπουμ" την προσγείωσης και όλα στο παιδί φαίνονται παιχνίδι. Μου θύμισε την ταινία "La Vita è Bella". Προσγειωνόμαστε λοιπόν και το αεροπλάνο κινείται στο αεροδρόμιο. Περνάει την περιοχή με τις γέφυρες αποβίβασης και κάνει απογοητευμένη η μητέρα:

    "Γιατί περνάει τις φυσούνες; Δε θα μας πάνε εκεί;"

    Προχωράμε κι άλλο... κι άλλο... Οι επιβάτες αρχίζουν να δυσανασχετούν, λες και χάθηκε ο κόσμος που θα κάνουμε 15 λεπτά παραπάνω αποβιβαζόμενοι σε λεωφορείο. Περνάμε όλο το αεροδρόμιο και πάμε τέρμα θεού, λίγο πριν τα χορτάρια. Λέει η μάνα:

    "Κοίτα πού πάει το αεροπλάνο. Μας πάει στη χώρα του πέρα-πέρα."

    Προχωράμε κι άλλο...:

    "Δε θα χρειαστεί να έρθει ο μπαμπάς να μας πάρει. Το αεροπλάνο μας πάει κατευθείαν σπίτι, στο Κορωπί."

    Κάνει το παιδάκι:

    - Πού μας πάει το αελοπλάνο;

    Και απαντάει η μαμά του:

    - Πού μας πάει, ε; Στου διαόλου το κέρατο μας πάει.


    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/05/2019 στις 00:19.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    - Πού μας πάει, ε; Στου διαόλου το κέρατο μας πάει.


    Έμα και η υπομονή έχει τα όριά της

  5. #50
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σε πρόσβαση πεζοπορική εκδρομή στη Δίρφη (ξέρει ο billy84), μου κάνει μία φίλη:
    - Ένα φίδι στο πόδι σου!
    - Ναι, καλά (απαντάω χαμογελώντας, νομίζοντας ότι κάνει πλάκα).

    Παρ' όλα αυτά, κοιτάζω κάτω και βλέπω να έρπεται πάνω στο ορειβατικό μποτάκι μου ένα χοντρούτσικο φίδι μήκους περίπου 70cm (άρα όχι οχιά). Σκύβω ψύχραιμα, πιάνω ένα κομμάτι ξύλο, σηκώνω το φίδι και το ρίχνω λίγο πιο δίπλα.

    Οπότε πετάγεται τρίτος ορειβάτης:
    - Τι κάνεις εκεί; Το τρόμαξες και τώρα θα επιτεθεί σε κανέναν άλλο!
    - Έπρεπε δηλαδή να το αφήσω πάνω μου να έρπεται με την ησυχία του;
    - Να, κοίτα τώρα, έχει πάρει αμυντική στάση και δεν κουνιέται. Αισθάνεται τον κίνδυνο.
    - Ε και τι θέλεις να κάνω; Να το χαϊδέψω για να χαλαρώσει ή να βγάλω καμιά φλογέρα;



    Εν τω μεταξύ, το τμήμα του δρόμου προς το καταφύγιο της Αγάλης που έκανα με το λεωφορείο του πεζοπορικού συλλόγου, πρέπει να είναι όνειρο με μοτοσυκλέτα. Ακόμα πιο ωραία, πρέπει να είναι το φιδωτό κομμάτι μέσα στο Δάσος της Στενής. Μπήκαν κι αυτά στο to do list, μαζί με τους Καταρράκτες Δρυμώνα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/05/2019 στις 01:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    - (γυναικεία φωνή) ναι για σας,
    - για σας
    - το χ κράνος ειναι πλεκτό? (των 80€)
    - τι εννοείτε πλεκτό?!!!????!?!???!!!??
    - πλεκτό πως το λένε...... μου ειπαν οτι τα πλεκτά δεν λήγουν.
    - αααα ναι δεν έρχεστε απο εδω να τα δουμε απο κοντα να βρούμε ενα κρανος για εσας και να σας εξηγήσω γιατι κατι δεν σας εχουν ενημερώσει καλά.
    - ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ??? ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΩΣΤΑ ?? ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΖΗ???
    - δεν ειπα ποτε κατι τέτοιο.. (σαρκασμός) απλα αυτος που σας το ειπε μάλλον δεν γνώριζε, αλλα ελάτε να τα δουμε μαζι να δει και εσεις τις διαφορές θα καταλάβετε.
    - οκ θα περάσω....

    (αν έρθει που δεν νομίζω γιατι να αλλάζεις την πίστη κάποιου ειναι το χειρότερο και ποιο δύσκολο πραγμα...αλλα θελω για να μαθω κιολας ποιος μαλακας της ειπε για πλεκτο και οχι carbon που πουλαει σαν αγγλικη λεξη μούρη ποιο καλα. και γιατι νομίζει οτι τα αλλα λήγουν , γιαούρτια ειναι??)

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Μπας και έψαχνε στο internet και έβαλε κανένα google translate και της έβγαλε κουλή μετάφραση;

  8. #53
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Άσχετοι όλοι σας ρπμ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CrochetHelmet.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	78,7 KB 
ID:	410196

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    - (γυναικεία φωνή) ναι για σας,
    - για σας
    - το χ κράνος ειναι πλεκτό? (των 80€)
    - τι εννοείτε πλεκτό?!!!????!?!???!!!??
    - πλεκτό πως το λένε...... μου ειπαν οτι τα πλεκτά δεν λήγουν.
    - αααα ναι δεν έρχεστε απο εδω να τα δουμε απο κοντα να βρούμε ενα κρανος για εσας και να σας εξηγήσω γιατι κατι δεν σας εχουν ενημερώσει καλά.
    - ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ??? ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΩΣΤΑ ?? ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΖΗ???
    - δεν ειπα ποτε κατι τέτοιο.. (σαρκασμός) απλα αυτος που σας το ειπε μάλλον δεν γνώριζε, αλλα ελάτε να τα δουμε μαζι να δει και εσεις τις διαφορές θα καταλάβετε.
    - οκ θα περάσω....

    (αν έρθει που δεν νομίζω γιατι να αλλάζεις την πίστη κάποιου ειναι το χειρότερο και ποιο δύσκολο πραγμα...αλλα θελω για να μαθω κιολας ποιος μαλακας της ειπε για πλεκτο και οχι carbon που πουλαει σαν αγγλικη λεξη μούρη ποιο καλα. και γιατι νομίζει οτι τα αλλα λήγουν , γιαούρτια ειναι??)
    Εννοεί πλεχτο με ίνες καρμπον
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #55
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Σε άκουσα ρε πατέρα να μου λες "πόσο γ@μ@τ@ και ωραία ήταν παλιά τα μηχανακια χωρίς ψυγείο και πολλά καλαμπαλίκια"
    porca miseria.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Σε άκουσα ρε πατέρα να μου λες "πόσο γ@μ@τ@ και ωραία ήταν παλιά τα μηχανακια χωρίς ψυγείο και πολλά καλαμπαλίκια"
    Ισχύει

  12. #57
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σε πρόσφατο επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό βρίσκομαι στο αεροπλάνο και επιστρέφω στο El Venizelo de l' Athinare. Επιλέγω θέση με παράθυρο και είμαι συνήθως με ακουστικά για να περάσουν ευχάριστα οι ώρες. Μου κάνει νόημα η αεροσυνοδός να βγάλω τα ακουστικά για να ακούσω ενδεχόμενες οδηγίες ασφαλείας κατά την προσγείωση. Οπότε αποκτώ ακουστική επαφή με το χώρο. Κοντά μου κάθετα μία μαμά με το παιδί της, ηλικίας περί τα 3 έτη. Το προσέχει πάρα πολύ, του μιλάει συνέχεια για να το κρατάει απασχολημένο και να μη δυσανασχετίσει ή βαρεθεί. Παίζουν παιχνίδια με κάρτες, οι αεροσυνοδοί τους έχουν δώσει μαντιλάκια με φωτογραφίες και τα ανταλλάσσουν. Το παιδάκι έχει πολλή πλάκα, γιατί είναι στη φάση που μόλις έχει αρχίσει να σχηματίζει σωστές προτάσεις, αλλά κυρίως απαντάει με μικρές φράσεις.

    Η μαμά, απίστευτη, του κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο και προσπαθεί να το κάνει να ξεχάσει τον πόνο που νιώθει στα αυτιά με την αλλαγή πίεσης κατά την απότομη αλλαγή υψομέτρου. Το προετοιμάζει για το "μπουμ" την προσγείωσης και όλα στο παιδί φαίνονται παιχνίδι. Μου θύμισε την ταινία "La Vita è Bella". Προσγειωνόμαστε λοιπόν και το αεροπλάνο κινείται στο αεροδρόμιο. Περνάει την περιοχή με τις γέφυρες αποβίβασης και κάνει απογοητευμένη η μητέρα:

    "Γιατί περνάει τις φυσούνες; Δε θα μας πάνε εκεί;"

    Προχωράμε κι άλλο... κι άλλο... Οι επιβάτες αρχίζουν να δυσανασχετούν, λες και χάθηκε ο κόσμος που θα κάνουμε 15 λεπτά παραπάνω αποβιβαζόμενοι σε λεωφορείο. Περνάμε όλο το αεροδρόμιο και πάμε τέρμα θεού, λίγο πριν τα χορτάρια. Λέει η μάνα:

    "Κοίτα πού πάει το αεροπλάνο. Μας πάει στη χώρα του πέρα-πέρα."

    Προχωράμε κι άλλο...:

    "Δε θα χρειαστεί να έρθει ο μπαμπάς να μας πάρει. Το αεροπλάνο μας πάει κατευθείαν σπίτι, στο Κορωπί."

    Κάνει το παιδάκι:

    - Πού μας πάει το αελοπλάνο;

    Και απαντάει η μαμά του:

    - Πού μας πάει, ε; Στου διαόλου το κέρατο μας πάει.



    Αυτό να ξέρεις δεν ισχύει γιατί στα αεροπλάνα η καμπίνα πλέον συμπιέζεται και έχει σταθερή πίεση, εκτός και αν ήσασταν με καμιά ντακότα του 1935...

    Εγώ δεν άκουσα να λένε.... είδα να γράφουν
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 28/10/2019 στις 18:13.

  13. #58
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αυτό να ξέρεις δεν ισχύει γιατί στα αεροπλάνα η καμπίνα πλέον συμπιέζεται και έχει σταθερή πίεση, εκτός και αν ήσασταν με καμιά ντακότα του 1935...

    Εγώ δεν άκουσα να λένε.... είδα να γράφουν
    Κι όμως ειδικά η απογείωση και η προσγείωση μπορεί να ζορίσει αρκετά τον επιβάτη, ειδικά αν έχει κάποιο θέμα στην ευσταχιανή σάλπιγγα.

    https://blog.klm.com/what-happens-to...ring-a-flight/
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #59
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κι όμως ειδικά η απογείωση και η προσγείωση μπορεί να ζορίσει αρκετά τον επιβάτη, ειδικά αν έχει κάποιο θέμα στην ευσταχιανή σάλπιγγα.

    https://blog.klm.com/what-happens-to...ring-a-flight/
    Όχι, εφόσον η πίεση είναι σταθερή δεν έχει κανένα πρόβλημα, το κείμενο γράφει ότι η πίεση μειώνεται στην καμπίνα όταν παίρνει ύψος... εφόσον συμπιέζεται η πίεση δεν μειώνεται.-
    Το κείμενο αναφέρεται στο φαινόμενο και το έχουν αναρτήσει για να καλύψουν τον κώλο τους σε περίπτωση βλάβης του συστήματος.
    Μηχανικός αεροσκαφών είμαι φίλος.

  15. #60
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όχι, εφόσον η πίεση είναι σταθερή δεν έχει κανένα πρόβλημα.
    Το κείμενο αναφέρεται στο φαινόμενο και το έχουν αναρτήσει για να καλύψουν τον κώλο τους σε περίπτωση βλάβης του συστήματος.
    Καλά δεν έχετε μπεί σε αεροπλάνο?

    https://en.wikipedia.org/wiki/Cabin_pressurization
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άμα ξαναπάω σε μάστορα να με χέσετε ...
    από catmaster στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 16:54
  2. Πήγα σε καφετζού να μάθω αν θα πάρω αύξηση φέτος!
    από felter στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2009, 08:25
  3. Πολιτικός Λόγος & Η τέχνη του πως να λες τίποτα
    από byron στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2006, 21:13
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 23:22
  5. Καλημερα Σε Ολουσ Να Το Φτιαξω
    από TEO.VFR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 13:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF