Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 94

Θέμα: Σε άκουσα να λες...

  1. #76
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    268
    Μόνο για συμπίεση σε αεροπλάνα θα λέτε;
    Δεν έχουμε κανέναν να υπηρέτησε σε υποβρύχια;

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    πριν κατι μηνες που μπηκα σε αεροπλανο παντως στην προσγειωση τα αυτια μου ποναγαν αρκετα.
    και ενα μπουκαλακι με νερο που ειχα "ζαρωσε" οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο σταθερη η πιεση στην καμπινα.
    Είπαμε δεν είναι. Και το σύστημα συμπίεσης της καμπίνας ελέγχεται από μια θυρίδα και έναν controller . Ο controller παίρνει πολλά input σήματα ένα εκ των οποίων είναι και η εξωτερική πίεση η οποία μειώνεται καθώς το αεροσκάφος σκαρφαλώνει από το έδαφος προς το ύψος πτήσης. Διαμορφώνει λοιπόν την εσωτερική πίεση της καμπίνας ανάλογα με την διαφορά που έχει με την εξωτερική με μέγιστη διαφορική πίεση αυτή που είναι πιστοποιημένο οβκαθε τύπος αεροσκάφους. Αυτό το επιτυγχάνει σπρώχνοντας αέρα από τους κινητήρες προς την καμπίνα και ελέγχοντας πόσο ανοιχτή είναι η θυρίδα που βγαίνει αυτός ο αέρας
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Μόνο για συμπίεση σε αεροπλάνα θα λέτε;
    Δεν έχουμε κανέναν να υπηρέτησε σε υποβρύχια;
    Δεν έχουν βγει στην επιφάνεια ακόμα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #79
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    πριν κατι μηνες που μπηκα σε αεροπλανο παντως στην προσγειωση τα αυτια μου ποναγαν αρκετα.
    και ενα μπουκαλακι με νερο που ειχα "ζαρωσε" οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο σταθερη η πιεση στην καμπινα.
    Που να δεις τι έπαθα εγώ όταν ξεκίνησα μ' ένα μαρκαδοράκι να λύνω σουντόκου.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ρε πως την έχασα αυτήν την ''διαφωνία'' ;;;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Τριτη 10 Δεκεμβριου ωρα 7:30, ετοιμαζομαι να φυγω για την δουλεια και ως συνήθως να παρω μαζι και τις 2 κορες να τις αφησω στο σχολείο.

    Χτυπάει λοιπον το κινητο της γυναίκας και εμφανίζεται το ονομα της δασκαλας του σχολείου της μεγάλης (~12).

    .
    .
    .

    Το σηκώνει η γυναικα μου αγχωμένη χωρις να ξέρει τον λόγο του αγχους
    .
    .

    Η δασκαλα πηρε να ενημερμωσει οτι καποιο παιδί της τάξης εκανε κατι πολύ κακο σε εκεινη (παραμενει μυστηριο το τι) και καποιο κορίτσι της τάξης διαδίδει οτι αυτο το εκανε η κορη μου.

    Σκοπος του τηλεφωνήματος ηταν να μας ενημερωσει οτι η κορη μου εχει διορία μέχρι αυριο να πιασει το κορίτσι που διαδίδει τα φίδια και να της εξηγησει οτι πρεπει να σταματησει να λεει ψεματα διαφορετικά θα το κανει η δασκαλα.

    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .

    Η εισήγηση μου να την πιασει απο το λαιμο και να την αφήσει οταν αρχίσει να αλλαζει χρώμα (σωματικά ήδη στα 1,65 το έχει ανετα) δεν εισακούστηκε θετικα απο τον γυναικειο πληθυσμο του σπιτιου

    Μονο εγω ειμαι ο τυχερος να τις τρώει

    .
    .
    .

  7. #82
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    "Αυτό το site προσπαθεί σώνει και ντε να μου πουλήσει μπισκοτάκια. Εγώ θέλω μόνο να διαβάσω ειδήσεις, όχι να αγοράσω μπισκοτάκια!"

    Παρέμεινα σοβαρός και εξήγησα την έννοια των διαδικτυακών cookies.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #83
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    δεν νοιώθω περήφανος με αυτό που έκανα ούτε που θα το πω άλλα κάπου στο βάθος του έχει μια δόση χιούμορ.
    μετά από δυο σαμπουκες και δυο μαύρες σε σφηνάκια αποφάσισα (Ο ΜΑΛΑΚΑΣ) ότι πρέπει να κατεβώ τη βασιλισσης σοφίας με την μηχανή Γ Α Μ Ι Ο Ν Τ Α Σ .
    αφού έστριψα στην φρατζη και με πιάνει το πρώτο φανάρι σταματάει διπλά μου τύπος με σκούτερ,ούτε που θυμάμαι τι και με ρωτάει ¨ρε φίλε σε ποσά πιάνει τα 100 ? σε 3?
    κράξτε με ελεύθερα , είναι το τευλευταιο πράγμα που με νοιάζει μετά από ότι έγινε στην ζωή μου, οποίος ξέρει , ξέρει.

    πάω να κλάψω μόνος στην γωνιά μου...
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το ότι δε νιώθεις περήφανος είναι καλό και χρησιμο

  10. #85
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    "Αυτό το site προσπαθεί σώνει και ντε να μου πουλήσει μπισκοτάκια. Εγώ θέλω μόνο να διαβάσω ειδήσεις, όχι να αγοράσω μπισκοτάκια!"

    Παρέμεινα σοβαρός και εξήγησα την έννοια των διαδικτυακών cookies.
    Δλδ εγώ τώρα να μην περιμένω μπισκοτάκια ρε φίλος που σε τόσα σάιτ πατάω αποδοχή?
    Όχι ρπμ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δλδ εγώ τώρα να μην περιμένω μπισκοτάκια ρε φίλος που σε τόσα σάιτ πατάω αποδοχή?
    Όχι ρπμ
    Αν Δεν έβαλες διεύθυνση Δυστυχώς όχι
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #87
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Μόνο για συμπίεση σε αεροπλάνα θα λέτε;

    Μιας και βρηκα παπα, θα θαψω δυο τρεις, που λεει και η παροιμοια


    Πρεπει να ηταν το '93 που ειχα παει Αγγλια για γκομενοδουλεια Θυμαμαι και στις δυο πτησεις, κατα τη προσγειωση τα αυτια μου να πονανε. Αλλα μιλαμε για ΠΟΝΟ, οχι αστεια.
    Αφου εβαζα δακτυλο (ξερω ακουγεται προστυχο) για να δω αν μου τρεχει αιμα απο το αυτι. Αν ειχα ενα καρφι και το εχωνα μεχρι το τυμπανο, λιγοτερο θα πονουσα μου φαινεται.
    Οσουν αλλους εβλεπα γυρω μου, ολοι μια χαρα, κανεις δεν εδειξε να ιπποφερει οπως εγω.

    Απο τοτε, μου εχει τυχει ακομα 2-3 φορες, νομιζω οτι μου ετυχε κατα την προσγειωση προς Ροδο πριν κμια 10ρια χρονια.

    Καποιος μου ειχε πει να μασαω τσιχλα, Απο τοτε, οποτε μπω σε αεροπλανο εχω το εργοστασιο της Στιμορολ μαζι μου.


    ....πολυ πονος ρε παιδια, ουτε στον ΜΜ93 τετοιος πονος λεμε
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Μιας και βρηκα παπα, θα θαψω δυο τρεις, που λεει και η παροιμοια


    Πρεπει να ηταν το '93 που ειχα παει Αγγλια για γκομενοδουλεια Θυμαμαι και στις δυο πτησεις, κατα τη προσγειωση τα αυτια μου να πονανε. Αλλα μιλαμε για ΠΟΝΟ, οχι αστεια.
    Αφου εβαζα δακτυλο (ξερω ακουγεται προστυχο) για να δω αν μου τρεχει αιμα απο το αυτι. Αν ειχα ενα καρφι και το εχωνα μεχρι το τυμπανο, λιγοτερο θα πονουσα μου φαινεται.
    Οσουν αλλους εβλεπα γυρω μου, ολοι μια χαρα, κανεις δεν εδειξε να ιπποφερει οπως εγω.

    Απο τοτε, μου εχει τυχει ακομα 2-3 φορες, νομιζω οτι μου ετυχε κατα την προσγειωση προς Ροδο πριν κμια 10ρια χρονια.

    Καποιος μου ειχε πει να μασαω τσιχλα, Απο τοτε, οποτε μπω σε αεροπλανο εχω το εργοστασιο της Στιμορολ μαζι μου.


    ....πολυ πονος ρε παιδια, ουτε στον ΜΜ93 τετοιος πονος λεμε
    Θυμάσαι αν είχες αρπάξει κανένα κρύωμα και είχες βουλωμένη μύτη ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #89
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Μιας και βρηκα παπα, θα θαψω δυο τρεις, που λεει και η παροιμοια


    Πρεπει να ηταν το '93 που ειχα παει Αγγλια για γκομενοδουλεια Θυμαμαι και στις δυο πτησεις, κατα τη προσγειωση τα αυτια μου να πονανε. Αλλα μιλαμε για ΠΟΝΟ, οχι αστεια.
    Αφου εβαζα δακτυλο (ξερω ακουγεται προστυχο) για να δω αν μου τρεχει αιμα απο το αυτι. Αν ειχα ενα καρφι και το εχωνα μεχρι το τυμπανο, λιγοτερο θα πονουσα μου φαινεται.
    Οσουν αλλους εβλεπα γυρω μου, ολοι μια χαρα, κανεις δεν εδειξε να ιπποφερει οπως εγω.

    Απο τοτε, μου εχει τυχει ακομα 2-3 φορες, νομιζω οτι μου ετυχε κατα την προσγειωση προς Ροδο πριν κμια 10ρια χρονια.

    Καποιος μου ειχε πει να μασαω τσιχλα, Απο τοτε, οποτε μπω σε αεροπλανο εχω το εργοστασιο της Στιμορολ μαζι μου.


    ....πολυ πονος ρε παιδια, ουτε στον ΜΜ93 τετοιος πονος λεμε
    Δε θα σου συμβαινει αυτο παντα... Προφανως ειχες μια δυσλειτουργια της ευσταχιανης σαλπιγγας στα αυτια σου η οποια προκαλειται απο λοιμωξη αναπλευστικου... το κρυωμα που λεμε, κι απλα ετυχε να ταξιδεψεις τη χειροτερη στιγμη.

    Και σε βουνο να ανεβαινες - κατεβαινες παλι το ιδιο συμπτωμα θα ειχες.

    Η τσιχλα που σου ειπαν να μασας ειναι γιατι η κινηση της γναθου και της γλωσσας οταν καταπινεις, αποκαλυπτει τις ευσταχιανες σαλπιγγες και προκαλει εξισωση πιεσης του εσω μερους του αυτου με το εξω οταν εχουμε διαφορα... Αλλα οταν υπαρχει μια δυσλειτουργια και ειναι κλειστες απο ερεθισμο δε γινεται εξισωση... κι ετσι το τυμπανο δεχεται ενταση λογω της διαφορας πιεσης... γι αυτο και ποναμε!
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  15. #90
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Δε θα σου συμβαινει αυτο παντα... Προφανως ειχες μια δυσλειτουργια της ευσταχιανης σαλπιγγας στα αυτια σου η οποια προκαλειται απο λοιμωξη αναπλευστικου... το κρυωμα που λεμε, κι απλα ετυχε να ταξιδεψεις τη χειροτερη στιγμη.

    Και σε βουνο να ανεβαινες - κατεβαινες παλι το ιδιο συμπτωμα θα ειχες.

    Η τσιχλα που σου ειπαν να μασας ειναι γιατι η κινηση της γναθου και της γλωσσας οταν καταπινεις, αποκαλυπτει τις ευσταχιανες σαλπιγγες και προκαλει εξισωση πιεσης του εσω μερους του αυτου με το εξω οταν εχουμε διαφορα... Αλλα οταν υπαρχει μια δυσλειτουργια και ειναι κλειστες απο ερεθισμο δε γινεται εξισωση... κι ετσι το τυμπανο δεχεται ενταση λογω της διαφορας πιεσης... γι αυτο και ποναμε!

    Γιατρε μου οπου και να ακουμπησω το δακτυλο μου στο σωμα ποναω ,ΤΙ ΕΧΩ???
    Εχεις σπασει το δακτυλο ρε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άμα ξαναπάω σε μάστορα να με χέσετε ...
    από catmaster στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 16:54
  2. Πήγα σε καφετζού να μάθω αν θα πάρω αύξηση φέτος!
    από felter στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2009, 08:25
  3. Πολιτικός Λόγος & Η τέχνη του πως να λες τίποτα
    από byron στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2006, 21:13
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 23:22
  5. Καλημερα Σε Ολουσ Να Το Φτιαξω
    από TEO.VFR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 13:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF