Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: cbr 600 f Ανταλλακτικά, αναλώσιμα (2001-2005)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404

    cbr 600 f Ανταλλακτικά, αναλώσιμα (2001-2005)

    Παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια από τους κατόχους. Το μηχανάκι με τον ψεκασμό (διπλό φανάρι), ξεκίνησε το 2001 και τερμάτισε το 2005 περίπου. Στην αγορά υπάρχουν αναλώσιμα, ανταλλακτικά και μέρη του? Ή έχουν αρχίσει να μην υπάρχουν? Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    ΜηχανΑΚΙ το CBR600F1-5;;;;;;;;;;;;; Σιγά μην είναι και piaggio 50ρι.

    Λάδια, φίλτρο λαδιού παίρνει κοινά. Μπουζί παράγονται (ανάλογα την χρονιά, έχει δύο τύπους, και τα δύο Ιριδίου). Τακάκια φρένων κοινό με ότι τετραπίστονη είχε τότε η Honda με 2 πίρους. Φίλτρο αέρα το μαμά ή aftermarket εννοείται βρίσκεις εύκολα.

    Ανταλλακτικά γενικά υπάρχουν όλα, καθότι κυκλοφόρησε σε μεγάλους αριθμούς και κυκλοφορεί ακόμα σε μεγάλους αριθμούς, εξαρτάται και τι θεωρείς ανταλλακτικό φυσικά. Π.χ. αν καεί ανορθωτής, εγώ δεν θα ξανάβαζα τον μαμά.

    Φέρινγκ μην χρειαστείς μόνο, γιατί είναι πανάκριβα, και αν θες την μαμίσια εμφάνιση, μόνο τα αυτοκόλητα έχουν τιμές τύπου 85 ευρώ το ένα. Καλύτερα να βρεις ένα χωρίς μηχανή, παρά χωρίς φέρινγκ, πιο φτηνά έρχεται στην πρώτη περίπτωση να το φτιάξεις.

    Για ότι άλλη απορία, εδώ είμαστε (πρώην κάτοχος)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ΜηχανΑΚΙ το CBR600F1-5;;;;;;;;;;;;; Σιγά μην είναι και piaggio 50ρι.

    Λάδια, φίλτρο λαδιού παίρνει κοινά. Μπουζί παράγονται (ανάλογα την χρονιά, έχει δύο τύπους, και τα δύο Ιριδίου). Τακάκια φρένων κοινό με ότι τετραπίστονη είχε τότε η Honda με 2 πίρους. Φίλτρο αέρα το μαμά ή aftermarket εννοείται βρίσκεις εύκολα.

    Ανταλλακτικά γενικά υπάρχουν όλα, καθότι κυκλοφόρησε σε μεγάλους αριθμούς και κυκλοφορεί ακόμα σε μεγάλους αριθμούς, εξαρτάται και τι θεωρείς ανταλλακτικό φυσικά. Π.χ. αν καεί ανορθωτής, εγώ δεν θα ξανάβαζα τον μαμά.

    Φέρινγκ μην χρειαστείς μόνο, γιατί είναι πανάκριβα, και αν θες την μαμίσια εμφάνιση, μόνο τα αυτοκόλητα έχουν τιμές τύπου 85 ευρώ το ένα. Καλύτερα να βρεις ένα χωρίς μηχανή, παρά χωρίς φέρινγκ, πιο φτηνά έρχεται στην πρώτη περίπτωση να το φτιάξεις.

    Για ότι άλλη απορία, εδώ είμαστε (πρώην κάτοχος)
    Σε ευχαριστώ. Για τα πλαστικά το ξέρω. Απλά π.χ. καμιά φλάντζα, δισκάκια, τεντωτήρας (χτυπάει) υπάρχουν? Γενικά είναι πολύ καλή σε ποιότητα μοτοσικλέτα. Εσύ είχες θέματα?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Για του λόγου το αληθές, είχα το CBR600FY δλδ το καρμπυρατεράτο 1 χρονιά πριν το ψεκαστό, με το οποίο συγγενεύει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

    Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα και το είχα για 4 χρόνια περίπου. Έκανε και καθημερινή μετακίνηση, και βόλτες-εξορμήσεις-πολεμικές, και τουρισμό σε όλη την Ελλάδα συχνά δικάβαλο. Τα έκανε όλα εύκολα, και σε όλα ήταν καλό.

    Σήμερα το έχω λίγο μετανοιώσει που το έδωσα.

    Το Fi είναι ακόμα πιο ραφιναρισμένο σε πλαίσιο, τροχούς, όργανα, φανάρια και φυσικά τον ψεκασμό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    . Στην αγορά υπάρχουν αναλώσιμα, ανταλλακτικά και μέρη του? Ή έχουν αρχίσει να μην υπάρχουν? Ευχαριστώ.
    Είναι τόσο σπάνιο το μηχανάκι και η honda κατήργησε μέχρι και τα σχεδιαγράμματα με τα ανταλλακτικά? Τι λες τώρα..??

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.460
    βρησκεις τα παντα και σημερα δεν θα εχεις θεμα. προσφατα αλλαξα τρομπα βενζινης. πλαστικα παλι βρίσκεις κινεζικα απο ebay και εισαι μια χαρα ειναι δοκιμασμένα απο φιλο

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Τα τελευταία μοντέλα δεν έχουν ρυθμίσεις στα μπροστινά? Ξέρετε κάτι?

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Τα τελευταία μοντέλα δεν έχουν ρυθμίσεις στα μπροστινά? Ξέρετε κάτι?
    Αν τελευταία εννοείς 2005-2006 τότε ναι, δεν είχαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αν τελευταία εννοείς 2005-2006 τότε ναι, δεν είχαν.
    Έκαναν τις εκπτώσεις τους εκεί μάλλον. Ναι, είχε κ τα χρώματα του 954.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Και σε μαυρο με λιγο γκρι, έβγαινε το 2005. Δεν έκαναν εκπτώσεις ακριβώς, άλλαξε στόχο χρήσης το μοντέλο: Εβγαλε το CBR600RR απο το 2003, και σου λεει, αν θέλεις ρυθμίσεις και SS-πίστα φάση πάρε το RR, δεν έχει νόημα πια να έχεις ρυθμίσεις στο F γιατί τον έχασε τον ρόλο αυτόν που είχε πριν το 2003.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Και σε μαυρο με λιγο γκρι, έβγαινε το 2005. Δεν έκαναν εκπτώσεις ακριβώς, άλλαξε στόχο χρήσης το μοντέλο: Εβγαλε το CBR600RR απο το 2003, και σου λεει, αν θέλεις ρυθμίσεις και SS-πίστα φάση πάρε το RR, δεν έχει νόημα πια να έχεις ρυθμίσεις στο F γιατί τον έχασε τον ρόλο αυτόν που είχε πριν το 2003.
    Εννοείς ότι έγινε περισσότερο τουριστάδικο? Σε τι θα έκαναν κακό οι ρυθμίσεις. Φίλος που έχει ``γνώση`, κάτοχος, μου είπε το έκανε φτηνότερο, αλλά έκοψε πράγματα π.χ. ρυθμίσεις. Γνωρίζεις κάτι άλλο?

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι έγινε περισσότερο τουριστάδικο? Σε τι θα έκαναν κακό οι ρυθμίσεις. Φίλος που έχει ``γνώση`, κάτοχος, μου είπε το έκανε φτηνότερο, αλλά έκοψε πράγματα π.χ. ρυθμίσεις. Γνωρίζεις κάτι άλλο?
    Εσωτερικό ανταγωνισμό πχ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Πριν το 2003, πριν την παρουσίαση του RR, η Honda έβγαζε ΕΝΑ 600, το 600F (με μια υποέκδοση το FS που δεν ήταν όμως διαφορετικό μοντέλο).

    Το F το έβγαζε για να πιάσει πελάτη φάσματος από ''απλός οδηγός'' μέχρι ''να διεκδικήσω πρωτάθλημα στα 600'', με όλα τα ενδιάμεσα στάδια. Για να ανταπεξέρχεται το F σε όλο αυτό το ευρύ φάσμα, του είχε τριπλά* ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπροστά, τριπλά ρυθμιζόμενη ανάρτηση πίσω.

    Από το 2003, έβγαλε το RR, οπότε σου λέει, κύριε πελάτη, για πίστα, SS οδήγηση, αγώνες, αναλαμβάνει στο εξής το RR. Για οτιδήποτε άλλο, πάρε F.

    Ε τα ''οτιδήποτε άλλο'' δεν τις χρειαζόντον τις ρυθμίσεις, οπότε και καταργήθηκαν.


    *προφόρτιση ελατηρίου, απόσβεση επαναφοράς, απόσβεση συμπίεσης
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πριν το 2003, πριν την παρουσίαση του RR, η Honda έβγαζε ΕΝΑ 600, το 600F (με μια υποέκδοση το FS που δεν ήταν όμως διαφορετικό μοντέλο).

    Το F το έβγαζε για να πιάσει πελάτη φάσματος από ''απλός οδηγός'' μέχρι ''να διεκδικήσω πρωτάθλημα στα 600'', με όλα τα ενδιάμεσα στάδια. Για να ανταπεξέρχεται το F σε όλο αυτό το ευρύ φάσμα, του είχε τριπλά* ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπροστά, τριπλά ρυθμιζόμενη ανάρτηση πίσω.

    Από το 2003, έβγαλε το RR, οπότε σου λέει, κύριε πελάτη, για πίστα, SS οδήγηση, αγώνες, αναλαμβάνει στο εξής το RR. Για οτιδήποτε άλλο, πάρε F.

    Ε τα ''οτιδήποτε άλλο'' δεν τις χρειαζόντον τις ρυθμίσεις, οπότε και καταργήθηκαν.


    *προφόρτιση ελατηρίου, απόσβεση επαναφοράς, απόσβεση συμπίεσης
    Ξέρεις αν έχει υπάρξει και πίσω (ανάρτηση) αλλαγή? Ή αν έχει και αλλού διαφορές από τα πρώτα μοντέλα?
    Ή κάποιος άλλος αν έχει γνώση.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    το χει ο αδερφός μου..

    ένα από τα τελευταία με καρμπιρατέρ πριν γίνει ψεκαστο..

    βρίσκεις τα πάντα φίλε, μην αγχώνεσαι...

    το μηχανάκι έχει πουλήσει σα τυρόπιτα...

    και αν δυσκολευτείς με κάτι το ebay είναι φίλος σου όπως σου είπαν και από πάνω.

    πολύ καλή μηχανή να ξέρεις...

    καθημερινό εργαλείο και τουρισμό ανετότατα φορτωμένο σα γαϊδούρι δεν καταλαβαίνει τπτ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. FI led CBR 600 Fi 2001
    από killbill στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF