Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Οδηγηση Χωρις Διπλωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2016
    Μηνύματα
    15

    Οδηγηση Χωρις Διπλωμα

    Καλησπερα μια ερωτηση γνωριζει καποιος τι γινεται με τους καινουργιους νομους εαν σε πιασουν χωρις διπλωμα; Ειμαι 21 και εχω Α2, αλλα δοκιμασα διαφορα μιχανακια και ειμαι σιγουρος οτι ειμαι ετοιμος να παω σε κατι μεγαλυτερο και η ερωτηση μου και παλι ειναι εαν γνωριζεται τι γινετε αν σε πιασουν χωρις διπλωμα τι προστημο εχει συνεπιες και φυσικα θα γινει δικαστιριο το γνωριζω αυτο αλλα θα ηθελα να ξερω μετα απο ποσο καιρο γινετε γιατι σε 8 μηνες μπορω να βγαλω το διπλωμα μου και να ειμαι νομιμος, ο λογος που γινετε ολο αυτο ειναι οτι δεν θελω να παρω κατι μικρο και να αναγκαστω να το πουλησω και να ψαχνω κατι αλλο θελω μια και καλη να παρω κατι. ευχαριστω.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Θα πρότεινα να κάνεις υπομονή 8 μήνες και να βγάλεις δίπλωμα κατηγορίας Α και τότε να αγοράσεις τη μοτοσυκλέτα που θέλεις. Μέχρι τότε μπορείς να κοιτάζεις για ευκαιρίες σε αγγελίες και να μαζέψεις περισσότερα χρήματα, ώστε να πάρεις τη μοτοσυκλέτα που θέλεις σε καλύτερη κατάσταση.

    Δεν απαντάω απευθείας στις ερωτήσεις σου εσκεμμένα, διότι ενδέχεται να σου βγει σε κακό η παράνομη κυκλοφορία, μετανιώνοντας για την επιλογή σου και την ανυπομονησία.

    Ποια είναι η εμπειρία σου από μοτοσυκλέτες μέχρι τώρα; Δεν εννοώ μοτοσυκλέτες που καβάλησες για δοκιμή για λίγα χιλιόμετρα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Και άμα εμπλακείς σε ατύχημα τι θα γίνει; το σκέφτηκες ή είσαι εξίσου σίγουρος ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο;
    The R is for Respect.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Matthew Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα μια ερωτηση γνωριζει καποιος τι γινεται με τους καινουργιους νομους εαν σε πιασουν χωρις διπλωμα; Ειμαι 21 και εχω Α2, αλλα δοκιμασα διαφορα μιχανακια και ειμαι σιγουρος οτι ειμαι ετοιμος να παω σε κατι μεγαλυτερο και η ερωτηση μου και παλι ειναι εαν γνωριζεται τι γινετε αν σε πιασουν χωρις διπλωμα τι προστημο εχει συνεπιες και φυσικα θα γινει δικαστιριο το γνωριζω αυτο αλλα θα ηθελα να ξερω μετα απο ποσο καιρο γινετε γιατι σε 8 μηνες μπορω να βγαλω το διπλωμα μου και να ειμαι νομιμος, ο λογος που γινετε ολο αυτο ειναι οτι δεν θελω να παρω κατι μικρο και να αναγκαστω να το πουλησω και να ψαχνω κατι αλλο θελω μια και καλη να παρω κατι. ευχαριστω.
    Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι το να σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα..
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι να γίνει μαλακια ενώ δεν έχεις δίπλωμα..
    Γιατι αν γίνει μαλακια, άσχετα αν φταις ή δεν φταις, δεν σε καλύπτει καμία ασφάλεια, δεν θα σου δώσει κανείς δίκιο, θα πληρώνεις τα πάντα εσύ και, αν γίνει τίποτα πιο σοβαρό, μπορεί να γίνεις το πτανακι κάποιου και να τον πληρώνεις μια ζωή..
    Και μην διανοηθείς να σκεφτείς ότι δεν θα τύχει σε εσένα..

    Υπομονή λίγους μήνες να πάρεις το ρημαδοχαρτο

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2016
    Μηνύματα
    15
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, το ξανα σκεφτηκα με αυτα που διαβασα και δεν θα παρανομισω ωστε να με μαμισουν.. οποτε μαλλον θα κοιταξω να παρω κατι που να μπορω να οδηγησω με το Α2 και αργοτερα θα το πουλησω να παρω το CBR που θελω
    οποτε η ερωτηση μου τωρα ειναι..τι θα μπορουσα να παρω απο Super Sport Μηχανακια; καμια γνωμη;

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Matthew Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, το ξανα σκεφτηκα με αυτα που διαβασα και δεν θα παρανομισω ωστε να με μαμισουν.. οποτε μαλλον θα κοιταξω να παρω κατι που να μπορω να οδηγησω με το Α2 και αργοτερα θα το πουλησω να παρω το CBR που θελω
    οποτε η ερωτηση μου τωρα ειναι..τι θα μπορουσα να παρω απο Super Sport Μηχανακια; καμια γνωμη;
    Πάρε ένα μεταχειρισμένο για Α2 δίπλωμα που να μην θέλει βασικά πράγματα (λάστιχα, μεγάλο σέρβις κλπ)

    Μην ρήξεις επάνω του φράγκο.

    Σε 8 μήνες θα το πουλήσεις στα ίδια λεφτά περίπου μιας και τα μικρά φεύγουν εύκολα.

    Τους 8 αυτούς μήνες εκμετάλλευσου τους για να αποκτήσεις όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες στον δρόμο.

    Όσο έτοιμος νομίζεις ότι είσαι, σίγουρα δεν είσαι. Γιατί αν ήσουν, δεν θα έλεγες ότι είσαι έτοιμος..

    Τώρα, supersport υπάρχουν πολλά, φθηνά και καλά σε μτχ κσι σίγουρα θα βρεις κάτι να σου αρέσει

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2016
    Μηνύματα
    15
    Ευχαριστω και παλι φιλε εσυ με έπεισες περισσοτερο να μην παρω με αυτα που ειπες τωρα υπαρχει καποια σελιδα καπιο "θεμα" που να αναφερει ποια Super Sport μπορω να οδηγησω με το Α2 η εστω να μου προτινετε καποιο;;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Ninja 250/300/400, CBR 250/300/500, R3, RC390 , GSXR 250

    Εγω θα προτεινω να παρεις κατι οικονομικο ωστε να φυγει και ευκολα οταν ερθει η ωρα της πωλησης. Κοινως θα κοιτουσα για Ninja 250, γυρω στο διχιλιαρο πανε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Matthew Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα μια ερωτηση γνωριζει καποιος τι γινεται με τους καινουργιους νομους εαν σε πιασουν χωρις διπλωμα; μπλα μπλα μπλα ευχαριστω.
    Παρακαλώ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	arapis1.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	11,2 KB 
ID:	403585
    ανανήψαντας

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Παρακαλώ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	arapis1.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	11,2 KB 
ID:	403585
    και αν εμπλακείς σε ατύχημα....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bfb9c476b89e9fbcf4492f27e4a51112--prison-break--tv-movie.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	33,0 KB 
ID:	403588
    The R is for Respect.

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Αχ αυτή η κ@υλα να θες να οδηγήσεις ότι γουστάρει η ψυχή σου και να μην μπορείς λόγω ηλικίας. Πόσα χρόνια με πήγες πίσω ρε μικρέ.....
    Και μετά διαβάζω τα υπόλοιπα παιδιά που σωστά σου λένε μην οδηγήσεις και σκέφτομαι "άντε τώρα να είσαι ξαπλωμένος στο ίδιο κρεβάτι με την ..νάρα αυτή να σου γνέφει όλο νάζι και να σου έχουν πει ότι έτσι και τον ακουμπήσεις στον κόψαμε".
    Δύσκολη κατάσταση αλλά κάνε ότι σου είπαν, μην ακουμπήσεις ούτε για ένα τετράγωνο βόλτα μηχανάκι που δεν δικαιολογεί το δίπλωμά σου, η άσχημη σε περιμένει στην γωνία.

    Υπομονή και πάντα όρθιος.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Όχι.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Κοίτα να δεις που όταν είσαι 21 παρακαλάς το χρόνο να περάσει και όταν καβατζάρεις τα 35 γίνεται το ανάποδο

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Έγώ φίλε ένα θα σου πω μόνο,στην ηλικία σου είχα ένα χτ600(είχα δίπλωμα),είχε λήξει δυο μήνες η ασφάλεια,αφραγκιές και σαν βλάκας κυκλοφορούσα,έλεγα οκ υπομονή σε λίγες μέρες θα πάω να βγάλω,σιγά τι θα γίνει,οδηγάω από τα 15 και δεν έγινε τίποτα.
    Μάντεψε.
    Δεν τράκαρα ουτε με τράκαραν,έπεσα για να μην πατήσω πεζό και η μηχανή καρφώθηκε σε ένα παρκαρισμένο Opel Vectra τότε με γερμανικές πινακίδες.
    Την συνέχεια την φαντάζεσαι. $$ και καλά που ήταν συζητήσιμος και δεν έφερε αστυνομίες.

    Τώρα αν θα πάρεις 300ρακι ή μεγάλο με την μία εσύ ξέρεις.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. Οδηγηση χωρις διπλωμα ενω εχεις περασει
    από Stelpe στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2017, 16:05
  2. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 16:44
  3. Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα
    από GodLess στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 23:43
  4. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 00:49
  5. Χωρις διπλωμα?
    από zak_18 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF