Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 55

Θέμα: Πρόβλημα με ρεύματα. Cbr600rr

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mpampis Προβολή μηνύματος
    Παιδία τελικά ξαναμετρησα και μαλλον είναι πηνία. Ρελαντί μου βγάζουν 15 και κάτι αλλά όταν η μηχανή πιάνει πάνω από 80 βαθμούς (κάτι που δεν είχα δεν την προηγούμενη φορά) πέφτει στα 8 volt).Οπότε λοιπόν μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Ξέρει κάποιος στη Θεσσαλία να ασχολείτε με περιλιξεις γιατί καινούργια είναι πανάκριβα?
    Η περιελιξή μπορέι να φθάσει 100 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά.Αν δεν βρεις κάποιον να στα φτιάξει κοίτα και για μεταχειρισμένα.
    Αλλά καλό θα είναι να είσαι σίγουρος και όχι με μιά μάλλον διάγνωση, πριν κάνεις οτιδήποτε.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 14/02/2019 στις 15:45.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Ναι το διατύπωσα λάθος. Είναι σίγουρο πηνίο. Η μέτρηση που κάνω ειναι η εξής. Ξεσυνδεω την φησα του πηνίου με τον ανορθωτή. Βάζω μπρος την μηχανή και βάζω το πολυμετρο σε AC volts. Το θετικο του πολυμετρου σε ένα από τα 3ποδια του πηνίου και το αρνητικό του πολυμετρου στο σασί της μηχανης(έχει μια βίδα που μαζεύει όλες τις γειώσεις εκεί οπότε το βάζω πάνω στην βίδα).οι μετρήσεις που περνώ ειναι 15 και 4 και 5 και 6 μέχρι η μηχανή να πιάσει μια θερμοκρασία κοντά στους 75 με 80 βαθμούς. Μετά χωρίς λόγο όλα τα πόδια του πηνίου πέφτουν στα 8 βολτ ρελαντί 8 μισό για την ακρίβεια. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό όταν ειναι κρύο να φορτίζει και όταν είναι ζεστό όχι.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Κατά την γνώμη σας αξίζει περιέλιξη η μεταχειρισμένο γιατί πάνω κάτω στα ίδια λεφτά είδα ότι πεζουνε. Ένας φίλος μου πάντως που τα έκανε περιέλιξη εδώ και 25.000 χιλιόμετρα είναι απροβληματιστα.

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mpampis Προβολή μηνύματος
    Ναι το διατύπωσα λάθος. Είναι σίγουρο πηνίο. Η μέτρηση που κάνω ειναι η εξής. Ξεσυνδεω την φησα του πηνίου με τον ανορθωτή. Βάζω μπρος την μηχανή και βάζω το πολυμετρο σε AC volts. Το θετικο του πολυμετρου σε ένα από τα 3ποδια του πηνίου και το αρνητικό του πολυμετρου στο σασί της μηχανης(έχει μια βίδα που μαζεύει όλες τις γειώσεις εκεί οπότε το βάζω πάνω στην βίδα).οι μετρήσεις που περνώ ειναι 15 και 4 και 5 και 6 μέχρι η μηχανή να πιάσει μια θερμοκρασία κοντά στους 75 με 80 βαθμούς. Μετά χωρίς λόγο όλα τα πόδια του πηνίου πέφτουν στα 8 βολτ ρελαντί 8 μισό για την ακρίβεια. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό όταν ειναι κρύο να φορτίζει και όταν είναι ζεστό όχι.
    Αυτό, για να στο περιγράψω χοντρικά, γίνεται γιατί πιθανότατα κάπου έχει χαλάσει η μόνωση, αλλά το βραχυκύκλωμα γίνεται μόνο οταν διασταλεί αρκετά το πηνίο ωστε να βρεί η μια σπείρα στην άλλη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mpampis Προβολή μηνύματος
    Ναι το διατύπωσα λάθος. Είναι σίγουρο πηνίο. Η μέτρηση που κάνω ειναι η εξής. Ξεσυνδεω την φησα του πηνίου με τον ανορθωτή. Βάζω μπρος την μηχανή και βάζω το πολυμετρο σε AC volts. Το θετικο του πολυμετρου σε ένα από τα 3ποδια του πηνίου και το αρνητικό του πολυμετρου στο σασί της μηχανης(έχει μια βίδα που μαζεύει όλες τις γειώσεις εκεί οπότε το βάζω πάνω στην βίδα).οι μετρήσεις που περνώ ειναι 15 και 4 και 5 και 6 μέχρι η μηχανή να πιάσει μια θερμοκρασία κοντά στους 75 με 80 βαθμούς. Μετά χωρίς λόγο όλα τα πόδια του πηνίου πέφτουν στα 8 βολτ ρελαντί 8 μισό για την ακρίβεια. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό όταν ειναι κρύο να φορτίζει και όταν είναι ζεστό όχι.
    Μετράς τελείως λάθος. Στα πηνία κάνουμε τα εξής δύο:

    AC κλίμακα VOLT, μετράμε τάση από μια φάση, σε αλλη φάση με κινητήρα σε λειτουργία. ΟΧΙ σε σχέση με σασί. Κάνεις και τους τρεις συνδυασμούς. Πρέπει να δίνουν με κινητήρα σε λειτουργία, αποσυνδεδεμένη η ανόρθωση), ίδιες τιμές, και χονδρικά για Honda, κάπου 60Volt AC στις >5000rpm

    Επίσης μετράς αγωγιμότητα κάθε φάσης με σασί με κινητήρα σταματημένο. Βάζεις πολύμετρο στην κλίμακα αντίστασης Ω στην πιο μικρή, ή αν έχει το πολυμετρό σου, στο μπιπ-μπιπ όταν έχει αγωγιμότητα, σβηστό μοτέρ, αποσυνδεδεμένη η ανόρθωση, και τσεκάρεις να ΜΗΝ έχει ΚΑΜΙΑ αγωγιμότητα η κάθε φάση με το σασί. Και μία φάση να έχει αγωγιμότητα (θα έχουν και άλλες), σημαίνει γεννήτρια ακουμπάει σπείρωμα στο σασί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μετράς τελείως λάθος. Στα πηνία κάνουμε τα εξής δύο:

    AC κλίμακα VOLT, μετράμε τάση από μια φάση, σε αλλη φάση με κινητήρα σε λειτουργία. ΟΧΙ σε σχέση με σασί. Κάνεις και τους τρεις συνδυασμούς. Πρέπει να δίνουν με κινητήρα σε λειτουργία, αποσυνδεδεμένη η ανόρθωση), ίδιες τιμές, και χονδρικά για Honda, κάπου 60Volt AC στις >5000rpm

    Επίσης μετράς αγωγιμότητα κάθε φάσης με σασί με κινητήρα σταματημένο. Βάζεις πολύμετρο στην κλίμακα αντίστασης Ω στην πιο μικρή, ή αν έχει το πολυμετρό σου, στο μπιπ-μπιπ όταν έχει αγωγιμότητα, σβηστό μοτέρ, αποσυνδεδεμένη η ανόρθωση, και τσεκάρεις να ΜΗΝ έχει ΚΑΜΙΑ αγωγιμότητα η κάθε φάση με το σασί. Και μία φάση να έχει αγωγιμότητα (θα έχουν και άλλες), σημαίνει γεννήτρια ακουμπάει σπείρωμα στο σασί.
    Θα ξανά μετρήσω πάλι όπως λες πριν κάνω πάντως και στο βίντεο όπως δοκίμασα το δείχνει. Δες από το 10 λεπτό και μετά πως μετράει είναι όντως λάθος αυτή η μέτρηση?
    https://youtu.be/H5ZU_c2a1pA

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Αυτό που κάνει στο 10:40 είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ. Δεν ξέρω από που το κατέβασε, προφανώς από το κεφάλι του.

    Η γεννήτρια στο CBR είναι τριφασική, τύπου αστέρι, ΧΩΡΙΣ ΓΕΙΩΣΗ. Αυτός εδώ, τι ακριβώς μετράει, όταν δεν υπάρχει σύνδεση σασί με πηνίου; Με αυτό που κάνει, μετράει επαγωγές στον...αέρα.

    Μέτρα όπως σου γράφω, φάση με φάση AC τάση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αυτό που κάνει στο 10:40 είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ. Δεν ξέρω από που το κατέβασε, προφανώς από το κεφάλι του.

    Η γεννήτρια στο CBR είναι τριφασική, τύπου αστέρι, ΧΩΡΙΣ ΓΕΙΩΣΗ. Αυτός εδώ, τι ακριβώς μετράει, όταν δεν υπάρχει σύνδεση σασί με πηνίου; Με αυτό που κάνει, μετράει επαγωγές στον...αέρα.

    Μέτρα όπως σου γράφω, φάση με φάση AC τάση.
    Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση φίλε θα ξανά μετρήσω αύριο όπως μου λες και θα γράψω.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Παιδία καλημέρα. Μέτρησα φίλε telegonos όπως μου είπες ρελαντί που βγάζει 17.9 με 18 volt και στις 5.000 στροφές περίπου 70 volt και στις τρεις φάσεις μετρημένο. Το περίεργο είναι ότι πήρα και ανορθωτή από έναν φίλο για να τον δοκιμάσω αλλά τα ίδια κάνει απλά τώρα μέχρι να ζεσταθεί φτάνει 14.2 βολτ και μετά πέφτει. Τι άλλο να κοιτάξω ρε παιδιά θα τρελαθώ τελείως.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Ο ανορθωτης είναι φυσιολογικό στην έξοδο του να βγάζει 1.27 βολτ?

    Από τα 4 πόδια που βγάζει ο ανορθωτης 2 κοκκινα 2 πράσινα βάζω το πολυμετρο σε ένα κόκκινο και ένα πράσινο σωστά?. Και στα 2 το ίδιο μου βγάζει
    Τελευταία τροποποίηση από Mpampis; 15/02/2019 στις 10:23.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Οι τιμές του πηνιου είναι καλές. Τσεκάρεις μήπως πέφτουν άμα ζεσταθεί;

    Τσέκαρε ωμικες αντιστάσεις και στην καλωδιωση απο ανόρθωση μέχρι πόλους μπαταρίας, μπας και το τμήμα αυτο αυξάνει αντίσταση όταν ζεσταθεί;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οι τιμές του πηνιου είναι καλές. Τσεκάρεις μήπως πέφτουν άμα ζεσταθεί;

    Τσέκαρε ωμικες αντιστάσεις και στην καλωδιωση απο ανόρθωση μέχρι πόλους μπαταρίας, μπας και το τμήμα αυτο αυξάνει αντίσταση όταν ζεσταθεί;
    Όχι δεν πέφτουν είναι σταθερές όταν ζεσταθεί παραμένουν ίδιες το μέτρησα και με 50 βαθμούς και με 80. Αντίσταση τσέκαρα από το καλώδιο της ανόρθωσης μέχρι μέχρι το +της μπαταρίας δεν υπάρχει κάτι μου κάνει μπιπ η αντίσταση που μου δείχνει είναι 0.02 κάπου εκεί. Τα βολτ που βγάζει ο ανορθωτης είναι σωστά και τα μετράω σωστά?

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Τα βολτ του ανορθωτη τα μετράς στους πόλους της μπαταρίας, μπαταρία φορτισμενη
    κινητήρας σε λειτουργία, όλα συνδεδεμένα
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Θα το πάω σε μάστορα δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο τα έχω ψάξει σχεδόν όλα υπάρχει κάτι άλλο να κοιτάξω?

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Εξακολουθώ εν μέρη να υποψιάζομαι τα πηνία σου, ότι αφού ζεσταθούν αρχίζουν τα περίεργα.

    Οπτική εξέταση των πηνίων. Λύσε καπάκι και δες πως είναι. Μπας και είναι καψαλισμένο το μονωτικό υλικό;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xt600e πρόβλημα με ρεύματα
    από 2stroker στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2017, 15:15
  2. Πρόβλημα με immobilizer
    από parji στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 17:18
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF