Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: Πρόβλημα με ρεύματα. Cbr600rr

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εξακολουθώ εν μέρη να υποψιάζομαι τα πηνία σου, ότι αφού ζεσταθούν αρχίζουν τα περίεργα.

    Οπτική εξέταση των πηνίων. Λύσε καπάκι και δες πως είναι. Μπας και είναι καψαλισμένο το μονωτικό υλικό;
    Φίλε είχες δίκιο. Ενώ η μπαταρία αρχίζει και ξεφωρτιζει μετά τους 80 βαθμούς τα πηνία αρχίζουν να μην δίνουν όσο ρεύμα έδιναν από τους 90 βαθμούς. Αυτό πως γίνεται δεν ξέρω αλλά τα πηνία μετά αρχίζουνε και δίνουνε 10 volt. Αύριο θα λύσω το καπάκι να το βγάλω. Φυσες που ενώνουνε ανορθωτή με πηνία μπορώ να βρω κάπου επειδή την φισα του ανορθωτή την έβγαλα γιατί το ένα πόδι ήταν καψαλισμενο?η θα πρέπει να αγοράσω universal και να τις φτιάξω?

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Έβγαλα τα πηνία φενονται σε καλή κατάσταση δεν βλέπω κανένα καρβουνισμενο πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες ή να σου τις στείλω σε Μηνυμα?

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mpampis Προβολή μηνύματος
    Φυσες που ενώνουνε ανορθωτή με πηνία μπορώ να βρω κάπου επειδή την φισα του ανορθωτή την έβγαλα γιατί το ένα πόδι ήταν καψαλισμενο?η θα πρέπει να αγοράσω universal και να τις φτιάξω?
    Αν είναι αυτές ,δεν νομίζω ότι θα βρεις τις ίδιες.
    http://www.cycleterminal.com/yazaki-312.html
    Μάλλον θα πας για universal η superseal . Aν όμως από κακές επαφές έχει κάει ο ανορθωτής ή τα πηνία η αλλαγή φίσας δεν θα λύσει το πρόβλημα. Ούτε την θεωρώ εύκολη δουλειά την κοπτοραπτική σε αυτό το σημέιο αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με επισκευή ηλεκτρικών .Μια χάλια σύνδεση μπορεί να σου κάψει εξίσου έυκολα ανορθωτή και πηνία. Κάπου εδώ λοιπόν,σε αυτό το σημείο, εγώ μάλλον θα εμπιστευόμουν το μηχανάκι στον ειδικό ."Ηδη έχεις κάνει την μισή δουλεία και πολύ πιθανόν εντόπισες το πρόβλημα

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αν είναι αυτές ,δεν νομίζω ότι θα βρεις τις ίδιες.
    http://www.cycleterminal.com/yazaki-312.html
    Μάλλον θα πας για universal η superseal . Aν όμως από κακές επαφές έχει κάει ο ανορθωτής ή τα πηνία η αλλαγή φίσας δεν θα λύσει το πρόβλημα. Ούτε την θεωρώ εύκολη δουλειά την κοπτοραπτική σε αυτό το σημέιο αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με επισκευή ηλεκτρικών .Μια χάλια σύνδεση μπορεί να σου κάψει εξίσου έυκολα ανορθωτή και πηνία. Κάπου εδώ λοιπόν,σε αυτό το σημείο, εγώ μάλλον θα εμπιστευόμουν το μηχανάκι στον ειδικό ."Ηδη έχεις κάνει την μισή δουλεία και πολύ πιθανόν εντόπισες το πρόβλημα
    Ναι αυτές είναι. Και εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατι δεν ξερω.Εδω έχω εικόνες από τα πηνία. Οι σπείρες δεν πρέπει να ακουμπάνε μεταξύ τους? Γιατί βλέπω αρκετές που ακουμπάνε. Και επίσης παρατήρησα ότι κάποιος έχει ξαναβάλει χέρι στο πηνίο γιατί ήταν κλεισμένο με φλατζοκολλα και η μία βίδα στο εσωτερικό από τις 4 έχει ψιλοψαλασει(από λάθος). Τωρα για ποιο λόγο είχε ανοιχθεί άγνωστο..

    https://ibb.co/BCXZM0Q
    https://ibb.co/vLR5YbW
    https://ibb.co/Lv488bR

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Επίσης μερικές μετρήσεις μου δείχνουνε. Το πολυμετρο στην μικρότερη ένδειξη σε omh σε κάθε φάση με μια άλλη μου δείχνει 0.6 με 0.7. Επίσης το πολυμετρο σε ένδειξη διοδου με μπιμπ το ένα καλώδιο σε μια φάση του πηνίου το άλλο καλώδιο στο εσωτερικό σίδηρο του Πηνιου για τυχόν διαρροή δεν μου δείχνει κάτι ούτε κάνει μπιπ. Περιμένω άλλο ένα πολυμετρο ενός φίλου για να δω αν είναι ίδιες οι μετρήσεις.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Η εικόνα δείχνει καλή, καμία σχέση με εικόνα πηνίου που έχει καεί. Δες πως περίπου είναι ένα καμμένο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	πηνιο triumph.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	403839

    Οι σπείρες ακουμπάνε, εννοείς με το μονωτικό ανάμεσα. Ναι έτσι κάνουν, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό. Και ο ίδιος ο χαλκός, ακόμα κι αν έβγαζες το καφέ μονωτικό, έχει επιφανειακή μόνωση, και δίπλα να ακουμπάνε, δεν επικοινωνούν.

    Το πηνίο σου, δείχνει εργοστασιακό, όχι επισκευασμένο.

    Φις, άμα πας σε κανά συνεργείο μοτό, έχουνε να σου δώσουνε ή εργοστασιακά από κομμένες πλεξούδες που τις κρατάνε για να βγάζουνε ότι χρειάζονται ή universal που θα τα φτιάξεις εσύ. Κι αν δεν έχει ένα συνεργείο, θα έχει άλλο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ή εργοστασιακά από κομμένες πλεξούδες που τις κρατάνε για να βγάζουνε ότι χρειάζονται ή universal που θα τα φτιάξεις εσύ. Κι αν δεν έχει ένα συνεργείο, θα έχει άλλο.
    Να πεις και στον άνθρωπο που θα βρει κομμένες εργοστασιακές πλεξούδες (πουθενά μάλλον)αλλά και τι εργαλέια θέλει για να κάνει την σύνδεση μόνος του όπως προτείνεις ,αφόυ προφανώς δεν το έχει ξανακάνει .

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    10% του 1200 ειναι 12.000.000.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η εικόνα δείχνει καλή, καμία σχέση με εικόνα πηνίου που έχει καεί. Δες πως περίπου είναι ένα καμμένο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	πηνιο triumph.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	403839

    Οι σπείρες ακουμπάνε, εννοείς με το μονωτικό ανάμεσα. Ναι έτσι κάνουν, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό. Και ο ίδιος ο χαλκός, ακόμα κι αν έβγαζες το καφέ μονωτικό, έχει επιφανειακή μόνωση, και δίπλα να ακουμπάνε, δεν επικοινωνούν.

    Το πηνίο σου, δείχνει εργοστασιακό, όχι επισκευασμένο.

    Φις, άμα πας σε κανά συνεργείο μοτό, έχουνε να σου δώσουνε ή εργοστασιακά από κομμένες πλεξούδες που τις κρατάνε για να βγάζουνε ότι χρειάζονται ή universal που θα τα φτιάξεις εσύ. Κι αν δεν έχει ένα συνεργείο, θα έχει άλλο.
    Παντως έχει ανοιχθεί σίγουρα τώρα τον λόγο αφού δεν είναι επισκευασμενο δεν τον γνωρίζω. Οι μετρήσεις πιο πάνω είναι εντάξει? Υπάρχει περίπτωση να έχει απομαγνιτιστει? Επίσης στο άνοιγμα βγήκε από μέσα μια ποσότητα λαδιού κάπου στα 200 με 300 ml είναι φυσιολογικό?

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    10% του 1200 ειναι 12.000.000.
    Επίσης αν βάλει τις εργοστασιακές να του πεις και τι κονέκτορες να αγοράσει να ταιριάζουν σε αυτές τις φίσες.Εκτός αν του προτείνεις να κόψει την φίσα πιο πάνω μαζί με τα καλώδια.Αν και η φίσα μπορέι να έχει ήδη πρόβλημα από το εργοστάσιο όπως και πολλές σε αυτό το σημέιο. Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις και δεν θα στο λύσω αλλά τόση εμπάθεια δείχνει ότι όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Καλή συνέχεια

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Πολυ πιθανον να ανοιχτηκε για αλλαγη πηνιων και στο παρελθον, εαν ειναι μεταχειρισμενο, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.
    Ωστοσο οπως ειπε και ο ΤΕΛΕ ... τα πηνια οπτικα φαινονται σε πολυ καλη κατασταση, το "βερνικι" τους αψεγαδιαστο και δεν εχει ψηθει.
    Να σημειωσω πως το αλουμινιο φαινεται επισης πεντακαθαρο. Εαν και τα υπολοιπα εσωτερικα του κινητηρα ειναι το ιδιο καθαρα, οι αλλαγες γινοταν νωρις με ποιοτικα λαδακια. Εαν το καπακι ειναι καθαρο ενω το εσωτερικο του κινητηρα μαλλον αλλαχτηκε απο πτωση, γι'αυτο και η φλατζοκολλα. Αποψη μου, εαν το κλεισεις μονος σου, μην μπεις στον κοπο για φλατζοκολλα, παρε κανονικη φλατζα εργοστασιακη. Θα σε γλιτωσει απο μετεπειτα μπελα διαρροων.

    Οσο για τις φισες, παρε εμποριου ποιοτικες μαζι με ακροδεκτες. Οσο καλυτερα κουμπωνουν, τοσο καλυτερα. Εαν δεν εφαρμοζουν σωστα οι ακροδεκτες, τοπικα υπερθερμαινονται με το αποτελεσμα που ειδες.

    Εαν τα πηνια σου ζεστα, κρυα, καυτα δεν εχουν διαρροη προς τον πυρηνα ή το σασι, τοτε ειναι ΟΚ και το προβλημα βρισκεται σε πλεξουδα και ανορθωτη.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    https://ibb.co/CVTcWxW
    https://ibb.co/nRKD5hQ
    https://ibb.co/s3kb7k9
    https://ibb.co/F7SS6cW
    https://ibb.co/Ch9kn8L
    https://ibb.co/V3zjFNv
    Τελευταία τροποποίηση από Mpampis; 17/02/2019 στις 20:09.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Πολυ πιθανον να ανοιχτηκε για αλλαγη πηνιων και στο παρελθον, εαν ειναι μεταχειρισμενο, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.
    Ωστοσο οπως ειπε και ο ΤΕΛΕ ... τα πηνια οπτικα φαινονται σε πολυ καλη κατασταση, το "βερνικι" τους αψεγαδιαστο και δεν εχει ψηθει.
    Να σημειωσω πως το αλουμινιο φαινεται επισης πεντακαθαρο. Εαν και τα υπολοιπα εσωτερικα του κινητηρα ειναι το ιδιο καθαρα, οι αλλαγες γινοταν νωρις με ποιοτικα λαδακια. Εαν το καπακι ειναι καθαρο ενω το εσωτερικο του κινητηρα μαλλον αλλαχτηκε απο πτωση, γι'αυτο και η φλατζοκολλα. Αποψη μου, εαν το κλεισεις μονος σου, μην μπεις στον κοπο για φλατζοκολλα, παρε κανονικη φλατζα εργοστασιακη. Θα σε γλιτωσει απο μετεπειτα μπελα διαρροων.

    Οσο για τις φισες, παρε εμποριου ποιοτικες μαζι με ακροδεκτες. Οσο καλυτερα κουμπωνουν, τοσο καλυτερα. Εαν δεν εφαρμοζουν σωστα οι ακροδεκτες, τοπικα υπερθερμαινονται με το αποτελεσμα που ειδες.

    Εαν τα πηνια σου ζεστα, κρυα, καυτα δεν εχουν διαρροη προς τον πυρηνα ή το σασι, τοτε ειναι ΟΚ και το προβλημα βρισκεται σε πλεξουδα και ανορθωτη.
    Ανορθωτης δεν είναι σίγουρα. Δοκίμασα με καινούργιο του κουτιού από ένα παιδί τα ίδια κάνει εκτός του ότι ανέβηκε λίγο η τάση π. Χ με τον παλιό ανορθωτή η τάση στο ρελαντί ήτανε 13.7 με τον καινούργιο είναι 14.2. Κάτι άλλο περίεργο ειναι ότι ητε ζεστό ητε κρύο ητε με τον παλιό ητε με τον καινούργιο ανορθωτή όταν πατάω λίγο γκάζι η τάση πήγαινει μέχρι 13.8 13.9 ποτέ παραπάνω αλλά όταν πατάω περισσότερο γκάζι η τάση πέφτει. Δηλαδή αντί με το περισσότερο γκάζι να φορτίζει περισσότερο η τάση αρχίζει και πέφτει το Μαξ το δίνει μέχρι 2 2μιση χιλιάδες στροφές από εκεί και πέρα όσο περισσότερο γκάζι τόσο πέφτει η τάση. Και με τον καινουργιο ανορθωτή εκεί που τελα τι κρύο ήτανε 14.2 με το γκάζι ακόμα και το ελάχιστο στις 2μιαη χιλιάδες στροφές η τάση έπεφτε πήγαινε 13.9 13.8 και όσο περισσότερο τόσο περισσότερο έπεφτε. Ώσπου η τάση φτάνει όταν ζεστενεται στους 12.8 και αρχίζει πέφτει και άλλο και ανάβει η ένδειξη ότι δεν έχει λάδι και το ρελαντί γίνεται ασταθές. Πάντως πιστεύω ότι δεν είναι σύμπτωση ότι όλο αυτό έγινε μετά από ένα πλύσιμο.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Πολυ πιθανον τοτε να υπαρχει καποια ΠΟΛΥ κακη επαφη στην πλεξουδα, η οποια σχετιζεται με το κυκλωμα φορτισης.
    Για αρχη, φτιαξε τις επαφες στις φισες πηνιων-ανορθωτη και προχωρας.

    0,5V διαφορα στη φορτιση ειναι στημαντικη αποκλιση παντως.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2019
    Μηνύματα
    26
    Φις universal δεν μπορώ να βρω στην περιοχή μου. Αν το κάνω με κλεμα και το περάσω με μονοτικη από πάνω θα υπάρχει θέμα?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xt600e πρόβλημα με ρεύματα
    από 2stroker στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2017, 15:15
  2. Πρόβλημα με immobilizer
    από parji στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 17:18
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF