Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Έρχεται η ώρα σιγά σιγά για μεγαλύτερα κυβικά, προβληματισμοί για XT660X τα φώτα σας!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2016
    Μηνύματα
    17

    Έρχεται η ώρα σιγά σιγά για μεγαλύτερα κυβικά, προβληματισμοί για XT660X τα φώτα σας!

    Καλησπέρα στην παρέα,
    αφού επιτέλους έδωσα το Suzuki Address FL125 που είχα, σκέφτομαι για αγορά μηχανής, όμως έχω απορίες, παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.
    Είμαι 25 ετών πλέον, έχω δίπλωμα για μηχανάκι αλλά σκέφτομαι σοβαρά να δώσω για απεριόριστα κυβικά προκειμένου να πάρω ένα Yamaha XT660X, θέλω να πάρω μηχανή για τους εξής λόγους:

    1. Να πηγαινοέρχομαι στην δουλειά το καλοκαίρι (Μάϊο-Οκτώμβριο) 11χλμ πάνε και άλλα τόσα γύρνα ώστε να μην έχω στο νού μου τα κλασικά προβλήματα ενός αυτοκινήτου το καλοκαίρι (ζέστη μέσα στο αμάξι λόγο ήλιου, που θα βρω να παρκάρω, καύσιμα και λοιπά).
    2. Να πηγαίνω τις βόλτες μου για καφεδάκι και παραλία το καλοκαίρι, βόλτα εντός Χαλκιδικής και κανά ταξιδάκι εδώ και εκεί στον ελεύθερό μου χρόνο.
    3. Να μπορώ να πηγαίνω και λίγο εκτός δρόμου καμιά βόλτα.

    Να ξεκαθαρίσω οτι είμαι δεν ξέρω πολύ πολύ από θέμα μηχανοκίνησης μιας και δεν έχω ιδέα από μηχανικά κ.τ.λ. οπότε αν θες με λες και . (Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι καλή μια μοτοσυκλέτα, από μια σκάρτη για αυτό και θέλω την βοήθειά σας. Θα ήθελα λοιπόν να περάσω στο ψητό και να ρωτήσω:

    Σε ύψος είμαι 1.80 και 100 κιλά χονδρικά, θα φτάνω να ανέβω στην μηχανή, θα μπορώ να την χειριστώ σωστά σε στάση ή θα πέσω ?
    Από προβλήματα σε αυτό το μοντέλο ποιά είναι τα ποιο κοινά προβλήματα ? (έτος κατασκευής 2005 και μετά)
    Ποιό είναι περίπου το κόστος συντήρισης του ?
    Από τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια πόσο περίπου θα πληρώνω ?
    Από τεκμήριο πως πάμε με ένα εισόδημα των 4.500 ευρώ ετησίως (εποχιακή δουλειά το καλοκαίρι, ξενοδοχειουπάλληλος) ?
    Κάθε πότε θέλει service η μηχανή για συντήριση και πόσο θα κόστιζε και κάθε πότε θα κάνω γενικό service ?
    Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του ? Να το παω σε συνεργείο για έλεγχο ? (πόσο είναι το κόστος?)
    Από εξοπλισμό τι πρέπει να φοράω πέρα από το κράνος προκειμένου να είμαι ασφαλής ? (π.χ. στο παπάκι φορούσα κράνος μόνο).
    Ξέρουμε αν αυτή η μηχανή έχει ABS ?
    Πως παει από οδηγική συμπεριφορά ? Συγχωρεί μικρολαθάκια ?
    Δεν με ενδιαφέρει να τρέχω, οπότε δύσκολα θα πω οτι θα ανεβάσω τα γκάζια, οπότε για τι κατανάλωση καυσίμου μιλάμε ?

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Σχετικά με το (2) που ρωτάς.

    Μοτοσυκλέτα, παραλίες, καλοκαίρι και καλοκαιρινές δραστηριότητες, ΔΕΝ πάνε και πολύ μαζί, να ξέρεις.

    Με μοναδικό πλεονέκτημα, το ότι δεν μποτιλιάρεται στην κίνηση και παρκάρεις πιο εύκολα, κατά τα άλλα, ένα μπάνιο στην θάλασσα, με την μηχανή, είναι ολόκληρη επιχείριση, όταν με το αυτοκίνητο, τα ρίχνεις όλα μέσα, μπαίνεις στο αμάξι ακόμα και φορώντας μόνο το μαγιώ, και πας άνετος. Στην μηχανή, αυτό, ΔΕΝ παίζει. Ένα παράδειγμα, θες να πας για μπάνιο Τριστινίκα με την κοπέλα σου. Θα πρέπει να ξεκινήσεις π.χ. από Σαλόνικα, ντυμένος σωστά, με κράνος, με καλοκαιρινό μπουφάν, με μπότες, με μακρύ παντελόνι, και εσύ, και αυτή, να φας την ζέστη και την υγρασία, να φτάσεις τελικά καμμένος στην παραλία, να βρεις ΠΟΥ θα τα δέσεις-αράξεις όλα αυτά όταν θα κάνεις μπάνιο, ΚΑΙ αφού θέλεις να γυρίσεις, όπως θα είσαι καμμένος και ζεσταμένος από τον ήλιο, να ΞΑΝΑβάλεις όλη την πανοπλία πάλι, και επιστροφή. Σε όλο αυτό, βάλε και ότι χώροι...δεν... ένα μασκοβατραχοπέδιλο να θέλεις, μια ψάθα να στρώσεις, ένα αντιηλιακό, ένα νερό (δεν παμε κάν στα δύσκολα), και ήδη έχεις θέμα να παίρνεις μπαγκάζια ή τανκμπαγκ ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

    Βάλε ότι θα κάθεσαι να κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις μοτό μεστο λιοπύρι, και μετά που θα κρύψεις τα κλειδιά (γιατί η παραλία είναι λουκούμι για τους κλέφτες, το μόνο που έχουν να κάνουν, είναι να σε σταμπάρουν όταν παρκάρεις την μηχανή, να δουν που άραξες στην παραλία, και την ώρα που είστε και οι δυο στο νερό.... τσααααακ, περνάει βουτάει τα κλειδιά σου, και φεύγει με την μηχανή σου ΚΥΡΙΟΣ).

    Γενικά, καλοκαίρι και μηχανή, είναι για ειδικές περιπτώσεις. Όχι για όλους.

    Για εμένα, γνώμη μου, το καλοκαίρι=Αυτοκίνητο. Όσο αντίθετο κι αν σου φαίνεται αυτό, με το κλισέ ότι καλοκαίρι=μηχανή, στην πραγματικότητα η μηχανή είναι για όλες τις άλλες εποχής του χρόνου. Το κλισέ καλοκαίρι=μηχανή, είναι για αυτούς που πάνε παραλία με σαγιονάρα-σορτσάκι-ακράνωτοι.

    Για τα άλλα ερωτήματα που έχεις θα σου απαντήσουν αναλυτικά κι άλλα μέλη του φόρουμ
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dev1l Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα,


    Σε ύψος είμαι 1.80 και 100 κιλά χονδρικά, θα φτάνω να ανέβω στην μηχανή, θα μπορώ να την χειριστώ σωστά σε στάση ή θα πέσω ? Άνετα
    Από προβλήματα σε αυτό το μοντέλο ποιά είναι τα ποιο κοινά προβλήματα ? (έτος κατασκευής 2005 και μετά) Προτίμησε από 07 κι ύστερα,έχουν λύσει τις παιδικές ασθένειες.
    Ποιό είναι περίπου το κόστος συντήρισης του ?
    Από τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια πόσο περίπου θα πληρώνω ? Τέλη 55€,ασφάλεια γύρω στα 60€ το εξάμηνο
    Από τεκμήριο πως πάμε με ένα εισόδημα των 4.500 ευρώ ετησίως (εποχιακή δουλειά το καλοκαίρι, ξενοδοχειουπάλληλος) ? Δεν τίθεται θέμα τεκμηρίων στις μοτοσυκλέτες,δεν δηλώνονται καν στην Εφορία.
    Κάθε πότε θέλει service η μηχανή για συντήριση και πόσο θα κόστιζε και κάθε πότε θα κάνω γενικό service ? Κάθε 5.000χλμ το μικρό σέρβις (2 λίτρα λάδια-φίλτρο λαδιού) και κάθε 20.000 έλεγχο/ρύθμισμα βαλβίδες.Το μικρό σέρβις το κάνεις μόνος σου,το μεγάλο δεν ξεπερνά τα 80€.
    Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του ? Να το παω σε συνεργείο για έλεγχο ? Ναι (πόσο είναι το κόστος?)
    Από εξοπλισμό τι πρέπει να φοράω πέρα από το κράνος προκειμένου να είμαι ασφαλής ? (π.χ. στο παπάκι φορούσα κράνος μόνο).
    Ξέρουμε αν αυτή η μηχανή έχει ABS ? Τα ΧΤΧ ΔΕΝ έχουν ABS
    Πως παει από οδηγική συμπεριφορά ? Συγχωρεί μικρολαθάκια ? Ναι,σχολείο καλό.
    Δεν με ενδιαφέρει να τρέχω, οπότε δύσκολα θα πω οτι θα ανεβάσω τα γκάζια, οπότε για τι κατανάλωση καυσίμου μιλάμε ? 4,5 με 5 λίτ/100χλμ.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    Σου απαντώ με κόκκινα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Αν αποφάσισες ότι θες το συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχει του κολλητού σε μαύρο χρώμα 2008 με 25.000χιλ (αν θυμαμαι καλα)σε κατάσταση κυριολεκτικά βιτρίνας, πρώτο χέρι όλα τα σέρβις yamaha και φυλαγμένο σε γκαράζ. Ο τύπος είναι ψυχοπαθής, μετά από κάθε βόλτα που πάμε κάθεται ένα 3ωρο και την καθαρίζει και γυαλίζει σχολαστικά σε σημείο να βγάζει με οδοντογλυφίδα τα μυγάκια που έχουν κολλήσει στις κυψέλες του ψυγείου. Είπαμε και γω είμαι ψείρας αλλά όχι και έτσι.
    Παραθέτω συζήτηση όταν το πέρασε Κτεο με έναν τύπο με Vstrom.
    Vstromer: Φίλε πένα το μηχανάκι τι μοντέλο ειναι?
    Φίλος: 2008
    Vstromer: Δεν υπάρχει περίπτωση, πλακα μου κανεις? Δέκα χρόνων μηχανή? Πόσα χιλιόμετρα έχει?
    Φίλος: 24.000χιλ
    Vstromer: και πως το κρατάς σε τέτοια κατάσταση ρε φίλε?
    Φίλος: Έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.

    Στείλε πμ αν ενδιαφερεσαι δεν θα το βρεις σε αγγελία, και είναι επαρχία.
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Σου απαντώ με κόκκινα.
    Έχουν βάλει τόσα επασφάλιστρα πια που η ασφάλεια είναι πάνω από τα διπλά από όσο είπες τον 1ο χρόνο διπλώματος.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2016
    Μηνύματα
    17
    Σας ευχαριστώ όλους σας για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας, η αγορά θα γίνει κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι η λίγο πιο μετά γιατί ακόμα μαζεύω το χρηματικό ποσό!

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Σου απαντώ με κόκκινα.
    Ασφάλεια με 60 τρώω το 6μηνο; ποια ασφαλιστική κάνει σε 600αρι; η φτηνότερη που έχω βρει παίζει στα 97 ευρώ και μου έχουν πει ότι στα 60 είναι ως 250αρια....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ασφάλεια με 60 τρώω το 6μηνο; ποια ασφαλιστική κάνει σε 600αρι; η φτηνότερη που έχω βρει παίζει στα 97 ευρώ και μου έχουν πει ότι στα 60 είναι ως 250αρια....
    Όταν είχα το ΧΤ 65 € έδινα σε 'φυσικό' ασφαλιστή στην Καλαμάτα,η online φαντάζομαι θα παίζει φτηνότερα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ασφάλεια με 60 € το 6μηνο; ποια ασφαλιστική κάνει σε 600αρι; η φτηνότερη που έχω βρει παίζει στα 97 ευρώ και μου έχουν πει ότι στα 60 είναι ως 250αρια....
    Και γω τόσα πληρώνω για 650, με οδική.
    Μήπως εκεί παίζει η διαφορά που λέει ο @karellen

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ασφάλεια με 60 τρώω το 6μηνο; ποια ασφαλιστική κάνει σε 600αρι; η φτηνότερη που έχω βρει παίζει στα 97 ευρώ και μου έχουν πει ότι στα 60 είναι ως 250αρια....
    Η πιο φθηνη που βρηκα σε ασφαλιστη (οχι on line) για το 660 ειναι 72 Ευρω με νομικη υποστηριξη...ειμαι 52 χρονων και υποτίθεται εχω εκπτωση,,,,

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Απλα ο Νικος μενει Καλαματα και μιλαει για τις εκει τιμες. Αθηνα και Θεσσαλονικη ειναι ανεβασμενα τα ασφαλιστρα σε σχεση με την επαρχια.

    Λογικο αλλωστε, οσα ατυχηματα γινονται στην Αθηνα σε μια μερα δε γινονται ολο το χρονο σε μια επαρχιακη πολη.

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Απλα ο Νικος μενει Καλαματα και μιλαει για τις εκει τιμες. Αθηνα και Θεσσαλονικη ειναι ανεβασμενα τα ασφαλιστρα σε σχεση με την επαρχια.

    Λογικο αλλωστε, οσα ατυχηματα γινονται στην Αθηνα σε μια μερα δε γινονται ολο το χρονο σε μια επαρχιακη πολη.
    Σωστός... Μου είχε διαφύγει και λέω τι στο καλό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Να σκεφτείς 76€ δίνω για το gs!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μεσες άκρες ότι σου γράψαν οι προηγούμενοι.
    Λεπτομέρεια
    3. Να μπορώ να πηγαίνω και λίγο εκτός δρόμου καμιά βόλτα.
    Με 185 κιλά βάρος και λάστιχα δρόμου, οι εκτός δρόμου βόλτες που μπορεί να κάνει το XTX είναι περίπου οι ίδιες που μπορεί και ενα hayabusa. Αντε λόγω ύψους να μην έχεις θέμα με πεζοδρόμια.

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Μεσες άκρες ότι σου γράψαν οι προηγούμενοι.
    Λεπτομέρεια


    Με 185 κιλά βάρος και λάστιχα δρόμου, οι εκτός δρόμου βόλτες που μπορεί να κάνει το XTX είναι περίπου οι ίδιες που μπορεί και ενα hayabusa. Αντε λόγω ύψους να μην έχεις θέμα με πεζοδρόμια.
    Το μηχανακι μπορει να κανει εκτος δρομου οπως μπορει ενα απο τα σύγχρονα δικυλινδρα αντβε, δεν υπολείπεται καπου μάλιστα τα 185kg που λες αποτελούν μεγαλο πλεονέκτημα εναντι αυτών.
    Εαν σκαμπαζεις και εχεις εμπειρίες απο χωμα το μηχανάκι τηρουμένων των παραπάνω μπορει να παει με ανεση γιατι και αναρτήσεις και ground clearance εχει και ελαφρυ ειναι. Για λαστιχα εαν επιλέξεις τα corsa RS60 θα μπορεις να εχεις και ενα μεσο κράτημα σε στεγνό χωματόδρομο παντα(με τις σχετικες για χωμα πιέσεις πάντα).

Παρόμοια θέματα

  1. Τα φώτα σας για f650GS
    από funmoto στο forum BMW
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 09:28
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:48
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 10:00
  4. Θέλω τα φώτα σας για Pinnacle Studio!
    από powerphot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 08:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF